Pád domu Usherů

• USA The Fall of the House of Usher

Dva bezcitní sourozenci vybudují rodinnou dynastii, aby se zajistili do budoucna. Jejich plán se ale začne bortit ve chvíli, kdy jejich dědici začnou záhadně umírat. (Netflix)

iN

Majkův nový seriál mě zpočátku dost nudil, resp. jeho rozjezd je na mě moc pozvolný a nedokáže přes nesporně tajemnou atmosféru zaháčkovat. Jenže pak jsem se překecal ke čtvrtému dílu a od té doby jsem tomu propadl. Nakonec je celé vyprávění o pádu domu Usherů výborně vygradované, podtrhnuté skvělou volbou Carly Gugino jako záporačky.. vlastně ne, vykonavatelky osudu. Každopádně musí ale divák vydržet a neházet předčasně ovladač do žita.. Prostě zůstat až do konce, aby mu to všechno dalo smysl. Tak to ale má být. Majku, po utrápeném Midnight Clubu jsi u mě opět hororová jednička! ()

Matamoroz odpad!

Blbá rozvleklá kašovice s debilním scénářem, spoustou mizerných hereckých výkonů a navíc bůhvíproč s poměrně vysokým hodnocením. ()

MT_Y

Bylo to pěkné. Ani nevím jak bych to zkomentoval, jen asi že jediné co mě štve a to je asi ale poslední dobou celkově na Netflixu, opravdu mi vadí že když jde k ženu, která je na ženy je čistě taková ale jakmile je muž tak ten tam má rád obojí jakoze nemůže být čistě jen třeba na ty muže? Každopádně, úmrtí jsou pěkná (ačkoliv člověk by si asi nechtěl ničím takový projít). Změna psychických stavů sourozenců taky pěkně zpracované, osobně mi bylo líto jen těch prvních třech ti zbylí tři k nim jsem neměl absolutně žádnou sympatii. Myslím, že ale stojí za to se podívat, ačkoliv tohle má do originálu hodně daleko. 8/10 ()

kacir

Keď nebudete mať naozaj ale naozaj čo robiť, potom si môžete pustiť tento, ani neviem ako toto nazvať...Podľa tých ksichtov a lgbt..bude výstižný názov Ples príšer. Netflix asi ozaj vlastnia lezby a buzeranti. ()

Kokos

Ten kruh s potřebou materiálně vyšší vrstvy kritizovat kapitalismus se asi nikdy nezastaví. Karl Marx, nerozený do zajištěné rodiny nikdy nesáhl na lopatu a kritikou kapitalismu stvořil komunisitckou ideologii o vládě dělnických tříd. A například u filmu máme některé levicové slavné tvůrce se snahou poučovat o tom, že bohatství je zlo, bohatí kapitalisti monstra a všichni bychom si měli všechno dát a navzájem si pomáhat. Hezky se ta idealistická teorie poslouchá, v reálu je to nemožné, viz. základy ekonomie. Jinak povídka má zajímavý konec a zbytečných cca 5 díů. Když jsou někteří tvůrci kritikou i diváky neustále vychvalování, ztrácí sebedramaturgii a sklouznou buď k exhibování, nebo ke kázání. Herecky silní Greenwood, Guginová a Hamill. Snahu všude tlačit LGBT na sílu už nekomentuju. ()

j.sorensen odpad!

Chudák EAP se začal, po 174 letech, obracet v hrobě. Mohlo se to jmenovat milionkrát jinak, ale ne, netfixl si musí vzít do huby jeho geniální dílo, jinak by po tom neštěkl ani pes. Po jednom díle už ani nemám žaludek, koukat na ty zrůdný ksichty divnonelidí. Odpad! ()

Rychloskot

Docela napínavý, poutavý a strašidelný seriál. Bavila mě velmi postava Carly Gugino a to od začátku až do konce, kdy se konečně ukázalo, co je zač. Jinak chvílemi velmi neoriginální a předvídatelné, kromě dědků (Soukup, Beneš) odpadně nadabované, chvílemi jsem trpěl kvůli tomu, jak to bylo sprosté. Až jsem to nechápal - proč místo "Takové malé plácnutí přes ruku" se muselo říct "Takové malé plácnutí přes ruku PŘI ORÁLU"? Na významu to absolutně nic nezmění. Homo-propaganda mě nejdřív šíleně otravovala, protože nemám rád, když se tlačí na sílu tam, kde nemá žádný dějový význam, ale postupně toho tam bylo méně a méně, až byla hláška detektiva, že jde domů za manželem jako pěst na oko. Dvě si asi zaslouží, i když je to spíš 30% ()

Stifmeister

///   Upřímně opravdu nevím, jak začít. Už z trailerů to vypadalo na solidní podívanou, která bude stát za to. Dal jsem tomu týden po vydání, podívám se na současné recenze a co nevidím - lehké zklamání. Po dlouhém přesvědčování jsem ti seriál nakonec pustil. První epizoda byla lehce upovídanější, ale co se týče v souvislosti s příběhem, bylo to celkem pochopitelné. Když začalo postupné "vyvražďování" rodiny Usherů, pořád jsem cítil, že seriálu něco chybí. Tím, že už od prvopočátku víme, kdo za všemi "nehodami" stojí, seriál neměl žádnou velikou záhadu, která by celý zážitek vylepšila. Bohužel ani nudné dialogové pasáže tomu moc nepomohly. Za co ale musím dát body, je alespoň pointa, originalita příběhu (ano, beru v potaz, že je to inspirováno povídkou E. A. Poe) a moje osobní potěšení, že opět alespoň v nějaké roli, v tomto případě i zajímavé, konečně vidím Marka Hamilla. To vše se ale zmůže maximálně na 3*, a to jsem ještě relativně shovívavý. |4.5/10| ()

AndrewNewman

Napokon som radšej ohodnotil každý diel samostatne, aj keď to bežne nerobievam, pretože v niektorých epizódach sa mi zdalo, že je to skvostná, elegantná, herecký presná a pritom desivá eskapáda, avšak taký prvý a finálny diel sa mi zdali pomerne slabšie. Vo finále to chcel Flanagan ukončiť až moc kultivovane. Nechcel tam už miešať poriadne desivé scény, chcel to skôr všetko vysvetliť a uzavrieť. Keď sa to však človek všetko dozvie, tá elegantnosť z toho trochu upadne, pretože dôvod, prečo Usherovci jeden po druhom umierajú je pomerne banálny a pripomína skôr niečo rozprávkové, než hororové. Ale v každej epizóde musím pochváliť skvelý vizuál. Aj preto sa na Flanaganové projekty vždy teším. Viem, že čo sa vizuálu týka prídem si na svoje. To isté platí aj pre hercov. Páči sa mi, že sme tam vo väčšine postáv videli hercov z Flanaganových predchádzajúcich projektov, vrátane šarmantnej Carly Gugino v pomerne netradičnej úlohe. Keď to tak všetko zhrniem, tak to bolo zaujímavé, herecky presné, dramaturgicky nenudiace, hororovo „príjemné“ a celkovo ladné. Takže štyri hviezdy a som zvedavý, čo si Michael pripraví nabudúce. Toto bolo v rámci jeho latky niekde medzi dojemným Sídlom Bly a trochu prepálenou Polnočnou omšou. ()

Skrivan

Když jsem slyšel o tomto seriálu, byl jsem zvědavý, ale zároveň jsem se trochu bál, jak bude Poe v současnosti fungovat. A ono to funguje fakt skvěle. Každá epizoda je inspirovaná jednou povídkou (potažmo básní) a k tomu tu máme ještě jednu, která nám celý příběh rámuje. Seriál výborně pracuje s poeovskými motivy (bavilo mě vždy podle názvu epizody hádat, kdo a jakou smrtí zemře), které jsou tu využity opravdu skvěle a do nejmenších detailů. Zajímavě se tu také snoubí hororové prvky s detektivními (což opět krásně odráží Poea) - pro mě nicméně převažovaly ty detektivní, občas jsem se sice lekl, ale hororem bych to nenazval, zatímco z té detektivní stránky jsem se tomu pořád snažil přijít na kloub. A tak jsem zůstal v pořádném napětí až do finální epizody, která přinesla rozluštění všech záhad - ta očekávaná i ta překvapivá. Někteří tu kritizují různobarevnost nebo „morální zkaženost“ Usherových dětí, ono to ale v kontextu celého příběhu dává smysl. Jen mě mrzí, že těch nejzajímavějších postav (s výjimkou Madeline, která seriálu kraluje) se zbavili tak brzy. ()

SuzieS

Netflix a jeho “eat the rich”. Kdyby tam furt tak netlacili na pilu, ze bohati = zmetci, tak by to bylo lepsi. Ale takhle je to ploche, unavne, aktivisticke. Na druhou stranu tam byly nektere dost dobre natocene a jine sokujici zabery, a bylo to napinave. Misty jsem se fakt bala divat. Ocenuji, ze tam nebylo moc primitivnich lekacek. Ale videt ten serial jednou stacilo azaz. Predevsim me vadil scenar a psychologie postav. Postavy byly vicemene vsechny spatne, at na vnucku, byvalou i soucasnou manzelku a statniho zastupce. (Ktery samozrejme musi byt cernoch a gay s detmi. ) Vsichni ostatni jsiu prece bohati a tak spatni. To je trochu skoda, videt to takto cernobile. ()

sahier

Použité snáď všetky typické symboli Poeovej symboliky z jeho rôznych diel od havrana ,cez kyvadlo, romantičnosť obchodníkovej čiernej duše. Preceňovanie  altruizmu ako jediného a najlepšieho počinu na svete. Ťažkopadný režisérny aj scénaristický počin , scény plné zbytočných dialogov je už asi osudom väčšiny seriálov akehokoľvek typu a druhu a neviem sa nad nepovzniesť ani v tomto prípade. Veľa trapných situácií a scén, výber hercov a kombinácia súrodencov hádam zo všetkých typov krajín aké existujú (aj ked nie som žiadny rasista ) mi prišla pritiahnutá za vlasy a plne zodpovedá dnešnej chorej presranej dobe neustále upozorňujúcej  na rovnostárstvo každého s každým. Tak že na film z roku 1960 Zánik rodu Usherovcov ma zaujal viac. ()

Lendak

Flanagan sa s Netflixom rozlúčil v najlepšej paráde. Síce sa to vôbec neťahá na jeho dve majstrovské diela Haunting of Hill House a Midninght Mass ale stále to je pútavý a myšlienkami preplnený zážitok, v ktorom sa Flanagan po prvýkrát rozhodol pridať aj trochu satiry. U jeho predošlých počinoch som písal, že tie postavy si nejde nezamilovať. Tu to je presný opak. Tie postavy si proste nejde neznechutiť. To ale neznamená že sú zle napísané. Každá z nich je svojím spôsobom odlišná, v niektorých ohľadoch pôsobia priam ako karikatúry. Ako furt tu je pomalý rozjazd, ale po tom šokujúcom konci v druhej časti to naberie neskutočné grády a nie a nie pustiť. Všetko to ťahá hlavne diabolská Carla Cugino, ktorej hneď sekunduje úžasný Bruce Greenwood, a prekvapil hlavne sám Lukáš Nebochodec, ktorý si to viditeľne užíva. Dostal som to čo som očakával. Typicky flanaganovsky podaný horor s presahom, líznutý o klasickú vyvražďovačku, ktorý mi iba potvrdil jedno: Kapitalizmus je sviňa ()

NikaIn

Odporúčam vydržať do konca  druhého dielu aj keby sa vám to zo začiatku nezdalo  zaujímavé,pretože presne vtedy začne jazda, ktorá stojí za to a bude to diabolská jazda až do konca seriálu. ()

TesterX

Uprimne dotahnout tuhle pretazenou serii az do konce pri unavenych vecerech chce velkou davku trpelivosti. Flanagan se vyziva v umornych dialozich o nicem, coz rapidne nepomaha unavenemu tempu, ani par slabouckym horrorovym momentum. Co si ale drzi konzistenci, je vyrovnana atmosfera, herecke obsazeni a chtic se dopatrat rozuzleni. To by vsak nakonec vydalo na film klasickeho strihu a divak by se nemusel prodirat tunou nudneho balastu. ()

Updated_Cake

Vůbec jsem netušil, o co jde, Netflix doporučil, já to zkusil. Takhle nezáživný seriál jsem upřímně dlouho neviděl, absolutně mě to neoslovilo. Pochopil jsem, že má jít o drama s hororem, ale spíš jsem u toho usínal a pak nadskakoval u náhodných jump scare scének, které moc neživily napětí, ale spíš mi rozdrásaly uši úplně přepáleným zvukem a nesmyslnou pointou, která se dál netáhla. Seriál nedokážou zachránit ani známé tváře kvalitních herců, kteří se snaží, podávají dobré výkony, ale tak nějak to prostě nestačí, když to je špatně natočené. Vzhledem k tomu, že se to některým lidem líbilo, asi jednoduše nejsem cílovka. ()

Timon

Rozjede se to moc dobře, ale v polovině to začne trochu ztrácet dech a závěr není tak výrazný, jak bych si představoval. ()

zodiak217

Tento seriál má výhodu, že dokáže zaujať už od prvej epizódy a vtiahnuť do deja nakoľko sa tu prelína niekoľko dejových línii a tvorcom sa darí návnadiť tú správnu tajomnú atmosféru. Problém tohto seriálu však je, že je tak rozsiahli a natiahnutý, že po prvej epizóde viete, čo sa bude diať do poslednej epizódy a to je zle. Nadobudol som dojem, že tento seriál by prežil aj na troch epizódach, keďže všetko divák pochopí až v poslednej časti a to medzi tým je akurát o úmrtiach jednotlivých členov rodiny Usherovcov a to mi dost vadilo. V podstate som z každej epizódy dostal akurát bizarné úmrtie jedného z detí Ushera. Nevravím, že to bola nuda, ale bolo to tak predvídateľné. Naviac Netflix opäť musel dodržať trend v rasovej a sexuálnej vyváženosti a už mi to s nimi lezie naozaj na nervy lebo to násilu všade strkajú lebo v Amerike sa to tak patrí. Za mňa to znižuje hodnotu tohto seriálu. Určite sa to dá pozrieť, ale je to zbytočné dlhé, rozsiahle s pomalým tempom a predvídateľné. Exceluje tu však Carla Cugino, takže za to veľký palec hore. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Pád domu Usherů sklízí nadšené ohlasy

Pád domu Usherů sklízí nadšené ohlasy

24.09.2023

Hororový podzim by opět mohl patřit jednomu z nejchválenějších televizních tvůrců posledních let Mikeu Flanaganovi (The Haunting of Hill House, Půlnoční mše). Ten se totiž vrací se svým posledním… (viac)

Temná věž je údajně na dobré cestě

Temná věž je údajně na dobré cestě

10.08.2023

Oceňovaný hororový tvůrce Mike Flanagan (Půlnoční mše, The Haunting of Hill House) je od konce loňského roku potvrzeným lodivodem nové adaptace slavné fantasy série Stephena Kinga Temná věž. Projekt… (viac)

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Fanoušci Stephena Kinga by měli zbystřit, následující filmová novinka by jim totiž mohla udělat velkou radost. Do adaptace povídky The Life of Chuck byli totiž čerstvě obsazeni herci Tom Hiddleston … (viac)