Zánik domu Usherovcov

• Česko Zánik domu Usherů (viac)

Snímek představuje první Cormanův přepis díla Edgara Allana Poea, k jehož tvorbě se pak v následujících letech několikrát vrátil, ať už k přímé adaptaci literární předlohy nebo je n jako ke zdroji inspirace. Mladý muž přijíždí do ponurého sídla Rodericka Ushera, aby si odtud odvezl jeho sestru, s níž je zasnouben. Od prvního záběru je však zřejmé, že majitel domu i jeho sestra jsou pronásledování rodovou kletbou, která se jako temný mrak vznáší nad kdysi honosnou stavbou. (oficiálny text distribútora)

B!shop

No tak tahle Cormanovo adaptace Poea je prece jen vernejsi, samozrejme tu je spousta odlisnosti od predlohy, ale zakladni prvky, jako predcasne pohrbena sestra, rozpadajici se dum, silenstvi Ushera atd. tu jsou. Na druhou stranu, ze zacatku to sice vypada zase desne tajemne a postupne se odhalujou detaily o domu, jenze vse se dozvime uz v naky 30. minute, takze to pak krapet ztraci na napeti. Ale oproti Jame a kyvadlu je film prece jen krapet sviznejsi a sem tam se i deje neco zajimavyho. A Price je opet skvelej, takze film tech 80 minut slusne zabavi. ()

AlistairMir

Tak tohle bylo překvápko během filmu jako už dlouho ne. První polovina mě totiž celkem i nudila, ne že by to bylo nekoukatelné, ale čekal jsem více a ono záhadné, děsivé tajemství bylo v první polovině pro mě zaobaleno opravdu nezáživně a dokonce i můj oblíbený Vincent Price mi jako obarvený blondýn s zženštilým chováním pil krev (ale zahrál to parádně, člověk ho fakt nesnášel už od pohledu, tak co si stěžuju :-D )...Pak přišla první scéna s obrazy a film najednou otočil doslova o stoosmdesát, atmosféra konečně dupla na plyn a už to bylo jak jsem doufal, že to bude. Ponuré, strašidelné s příběhem , který jsem najednou hltal a byl napnutej jak to dopadne. Druhá scéna s obrazy mi způsobila mrazení v zádech, no sakra kdo by to byl řekl, a Madeline? Tak to byla úžasná změna !! První půlka za mě tak na 2* , druhá půlka za plnou palbu tak jak hodnotit? No myslím, že je vždy lepší když se film rozjede, než když v polovině dojede, takže za krásnej skok kupředu nakonec s klidným svědomím sázím 4* a vřele doporučuji. ()

*CARNIFEX*

Zbožňujem tieto staré gotické “vykopávky”, ktoré sa odohrávajú v rôznych kaštieľoch, hradoch či zámkoch. Nádherné kulisy, kostýmy, dialógy, na aké v dnešnej dobe vo filmovej brandži už nenarazíte. Napriek tomu, že ma “Zánik domu Usheru” vďaka zvedavosti z rozuzlenia, či neuveriteľne dokonalému kastingu bavil, kvalitatívne sa na “Jama a kyvadlo”, nechytá. ()

Kusko.t2

Vinikajúce prevedenie príbehu E.A.Poea na filmové plátno, v ktorom sa podarilo skvostne zachytiť atmosféru života a pádu rodu Usherov. Celý príbeh sa odohráva v jednom dome, sídle Usherov, v ktorom sa po stáročia odohrávali všelijaké zvrhlosti, až to malo za následok, že dom nasiakol zlom a rodu Usherov tak vrátil desivú skúsenosť vo forme prekliatia a beznádeje. Roger Corman tento dramatický, desivý príbeh skvostne natočil a herci, ktorý sa zúčastnili, tu predvádzajú svoj herecký koncert. Klasický horor s Vincentom Priceom, ikonou podobných druhov filmov, slávi úspech aj tento krát. ()

jojinecko

3,5*/5... Hororovo divadelná adaptácia E.A.Poa o štyroch hercoch, ktorej jednoznačným plusom je Vincent Price, ktorého herectvo je vždy zážitkom:) Oceňuje predovšetkým atmosféru a záverečnú 15 minútovku, kde po dlhšom a nudnejšom rozjazde naberá film na obrátkach a naskočia aj príjemné zimomriavky, doprevádzané šialenou hudbou a prostredím (obrazy Usherovského rodu- paráda!). ()

• Roger Corman se dozvěděl, že v Orange County v Kalifornii je stará stodola odsouzená k demolici. Proto se s majiteli dohodl, aby mu dovolili stodolu v noci spálit a natočit požár pro film. (Chatterer)
  • Film byl distribuován pod dvěma různými názvy, a to "The Fall of the House of Usher" a "House of Usher". (ČSFD)
  • Původně měl Roger Corman točit dva jiné nízkorozpočtové černobílé filmy, studio ale nakonec souhlasilo, aby natočil tento barevný film s vyšším rozpočtem. (ČSFD)

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu

19.05.2009

Edgar Allan Poe (na obr.): „Zánik domů Usherů“; Emily Brontë: „Bouřlivé výšiny“; Miguel de Cervantes: „Don Quixote“. A k tomu švýcarská legenda o kušostřelci Vilému Tellovi. Ano, nové adaptace… (viac)