Sila

Ako by mala vyzerať mužská sila v 21. storočí? Kamil Fila je otec, filmový publicista, zástanca progresívnych hodnôt a rodovej rovnosti. Vo virtuálnom priestore vystupuje ako neúnavný diskutér a bojovník za spravodlivejšiu spoločnosť, v súkromí prežíva bolestné rozpory medzi presvedčením a konaním. Filmová fikcia a skutočný život sa vzájomne zrkadlia a Kamil hľadá svoje lepšie ja medzi kinosálou, posilňovňou a početnými milostnými vzťahmi. Ako sa stať lepšou verziou samého seba vo chvíli, kedy sa strácame vo vlastnom živote? Film Martina Marečka Sila zachytáva päť náročných rokov v živote Kamila Filu, počas ktorých čelí partnerským problémom, depresiou aj hraničným fyzickým experimentom na vlastnom tele. Výsledkom je ničivo úprimná spoveď o vnútornom konflikte a kríze stredného veku, ale aj obecnejšia reflexia premien a podôb maskulinity nového milénia. (Film Expanded)

Gonzi

A) WTF? (formát, obsah... nic extra) B) Jinými slovy "káže vodu, pije víno"  ======================================================================= Ne vážně, na jednu stranu přiznává že netuší, co že to ten "správný muž" vlastně je a že se to v každém desetiletí mění (řešení "jednou oholený, podruhé zarostlý" byla zajímavá neschopnost čtení mezi řádky  ). Na druhou stranu přesně ví, jak je to špatné a vhodné odsuzování. ======================================================================== Jeho pochody stranou, skoro to vypadá, jakoby se cítil (minimálně fyzicky) méněcenný, a tak se chtěl nabušit na toho alfasamce a když to teda nejde (bez práce  ), tak je pro změnu závistivě kritizuje. Víceméně opak vyrovnaného jedince. ======================================================================== Stejně tak jeho Gendermanovství vyznívá trochu do prázdna, když je to obyčejný proutník (nic proti faktu samotnému). Někdo (třeba já) by si pak mohl myslet, že Genderman je jen póza, aby se dostal cílové skupině žen pod sukni. Když se pak více projeví jeho pravá nátura, vztahy jdou do kopru. ======================================================================== Na jednu stranu je to jen dokument o někom, koho neznám. Na druhou stranu s tím obsahem pokud vím souhlasí a já nemám potřebu si představovat, že ve skutečnosti je to určitě úplně jinak. ======================================================================== tl;dr: Vlastně ani nevím, proč jsem to pustil, ale jsem rád, že jsem viděl sondu do duše někoho, kdo se staví do role morálního kompasu správného muže. V tomto směru to bylo nesmírně poučné, až zábavné. ======================================================================== PS: Myslel jsem si, že steroidy člověk používá, když dělá maximum a už nemůže dál "bez pomoci". Tohle mi možná někdo doplní či opraví, ale Síla, jako původní téma dokumentu měl být evidentně o tom, že si pupkáč občas zvedající činky začne píchat a ... zvedne totéž co předtím, protože prostě jaksi nemaká. Bez práce nejsou koláče... ()

KanjiVital

Asi nejlepší formou sebereflexe by bylo, kdyby pan samozvaný kritik Fila zrecenzoval tento pseudokument o svém pseudoživotě. Výpovědní hodnota je totiž v tomto případě stejná jako nic neříkající záběr na knihu Lacrimae rerum od Slavoje Žižeka. ()

Qitek

Dokument, který naláká snad jen díky tomu, že jde o Kamila Filu. Což mě osobně přitáhnulo. A zajímavé to je asi stejně jako smažený řízek na jídelním lístku. ()

Stegman

Fila s Marečkem po projekci mluvili o tom, že si každý divák do filmu promítá to své. Z jejich slov bylo cítit, že jsou z toho trochu nešťastní (v momentě, kdy někdo jejich dílo šmahem odsoudí), ale i pobavení a smíření (protože díky tomu všemu humbuku se o dokumentu aspoň mluví). Za ty kvapné soudy si ale tím nejednoznačným vyzněním dokumentu můžou tvůrci sami; ne každý je ochotný rozumovat o filmu do nekonečna (zvlášť, když těch možných významů tu jsou celé přehršle). Pokud jde o to, co já o tom soudím, tak já za Filovou obdivuhodnou schopností přiznat si vlastní chyby vidím i omlouvání takových věcí přes čáru, jako je stalking, a to se podle mě fakt nedá zabalit do "krize středního věku" (jak to v podstatě udělal distributor). Myslím, že v dokumentu mělo zaznít, že takový "vnitřní konflikt" by si zasloužil už i péči psychoanalytika. (To, jestli Fila tu krizi nakonec nějak překonal, je věc druhá.) ()

geklon

Tak si uvař heřmánkovej čaj nebo teplý mlíko. Asi by mě to bavilo, kdyby to nebylo doku, ale regulerní seriál. Kamil svoijí touhou být někým, kdo neexistuje ubližuje kudy chodí a nejvíc sobě. To je zkrátka ideální antihrdina. ()

hroubek

Zajímavý a dobře natočený dokument o inteligentním člověku, který mi byl díky svému vystupování, projevu a jistému chování lehce nesympatický. ()

haluska11

"když se kamil fila jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakéhosi muskulárního valibuka." takřka kafkovská proměna zranitelného a citově nevyzralého člověka v horu svalů se sleduje těžko. fila je na cestě sebepoznání takřka jako puberťák: prožívá mentální těžkosti a reaguje na svět způsobem, který úplně nepřísluší dospělému člověku, co se má starat o vlastní dítě a řídit pracovní tým. byť není vykreslen jako zlý člověk - spíše jako oběť okolností - člověk jen kroutí hlavou nad tím, v jaké sobecké bublině a toxické deziluzi se zmítá. koneckonců je to těžko ohodnotitelná studie člověka, který si může dovolit mentálně se zaseknout v 15 letech. absence osobnostního vývoje a spirálovitá sebelítost vyvolá několik povzdechnutí: byť je schopen si odvážně přiznat svou sobeckost, nic s ní pořádně nedělá. natočené to je pěkně, ale obsah nemálokrát vyvolá pocit až fyzického cringe. genderman roku, no potěš koště. ()

TroiMae

To se stane i v lepších rodinách. I feministé mají krizi středního věku. I feministé se rozejdou a chtějí to „řešit“ na sílu, tak jako své tělo. Asi mi jako psychologovi nepřijde nic lidského cizí a je fajn, že má člověk lidi, kamarády, kamarádky kolem sebe… ale poradenství a psychoterapii to nenahradí. Možná nejen pro Kamila by tenhle film mohl být nakopnutím. ()

blackkocour

Poslední měsíce jsem si obzvlášť pana Filu oblíbil, a kdybysme vzali nejlepší filmové kritiky v Česku, s velkým přehledem v dějinách filmu, tak Fila by patřil k elitě, to vám říkám za sebe.  Já nevím, co to mělo přesně bejt? Kamilova hlouba do niterný duše, v objevování mužské maskulinitě? V oslavování mužské feminizace? Z těchto pseudodokumentů jsem si vzpomněl na našich postreálii, a mockdokument Rok ďábla. Ale všichni víme, že takhle Fila prvoplánovaně dokument nechtěl zamýšlet. Pokud na Kamila dolehla krize středního věku, a chce svou páteř, od sledování lobotomních filosofických výplachů, zredukovat na aparátové multifunkční těleso, a vypadat jak po svých kulturistických vzorech, toho topingu a píchání si sterodojvého másla mu na těsto nevykyne ani hrbolek na zádech. Dost mě při sledování dostalo, že Kamil je úplně obyčejný chlap, který neví co užitečného po čtyřicítce dělat, než si vybírat nejlépe vyzdobenou rakev. Je aspoň vidět, co osobnosti s lidskejma smrtelníkama dělaj. Máme o nich falešný pohled, že jsou něco víc než normální lidi. Ne, tak nic. Do toho jsem se radši pouštět neměl, bohužel. ()

triss

Nejsem s to nahlédnout film jinak, než příběh jednoho člověka. Maskulinita nového milénia... se děje někde kolem, protože příběhy se vždycky odehrávají někde. Kamila mám ráda. Bolelo. ()

Teg

Zpracování Martina Marečka si rozhodně nezaslouží nějakou větší kritiku, ale sledovat to je čiré utrpení. Vnímám to jako odstrašující případ kam až jde v odsouzení ostatních a vlastní sebelítosti a touze ji propagovat zajít. Název Síla je vhodně zvolený, protože právě síla je to, co se hlavnímu hrdinovi nedostává. ()

Psice

Můžu zcela souhlasit s názorem, že diskuze kolem snímku byly mnohem poutavější, než film samotný. Vzhledem k tomu, že se jedná o časosběrný dokument, přijde mi jako nešťastné, že jediné časové vymezení v dokumentu určuje přípitek při oslavě Filových 35. a 40. narozenin. Střih dokumentu působí poměrně chaoticky, postrádá gradaci nebo jsou podstatné situace nedořečené. Stěhování z bytu do bytu či změny Filových partnerek na přehlednosti moc nepřidávají a právě proto, že nejsou nijak časově ohraničené, působí jako náhlé (a střih tento matoucí dojem jen umocňuje). Dokument na mě působí dojmem jakéhosi nesourodého slepence dvou příběhů - bohužel ani jeden z nich pro mě nemá žádnou mimořádnou vypovídací hodnotu. Příčinou vzniku tohoto zvláštního slepence je nejspíš to, že původní záměr filmu musel jít ze zdravotních důvodů stranou, a tak se režisér rozhodl zaměřit na Filův osobní život a využít okamžiku jeho osobní krize. Očekávala jsem tedy alespoň Filovu niternou zpověď – ta se však nekonala. Dokument se tudíž stal pouze povrchním sledem událostí, ve kterém figuruje Kamil Fila, ale o jeho vnitřním světě se vlastně pořádně nic nedozvíme – můžeme jen domýšlet. O Filovi a jeho životě totiž v dokumentu stále jen někdo něco referuje, což působí dost vykonstruovaně (on sám toho na sebe řekne vlastně poměrně málo). Právě proto, že dokument nebyl primárně zaměřen na mapování osobního či profesního života Kamila Fily, díváme se ve finále jen na smutný obraz emocionálně nezralého muže, který od sebe celkem úspěšně z nějakého důvodu odřezal duchovní a duševní rozměr své bytosti. ()

Jaroslaf

Na Filovi mi vždycky bylo něco podezřelého, a tady je důvod. Ale na to, jak kontroverzní témata tam jsou, mne překvapilo jak moc to bylo nudné. ()

Klajnik

Zajímavé a zábavné je to hlavně kvůli tomu, jak se v průběhu Fila profiluje jako úplnej kokot. Feminista, co stalkuje svou ex. Muž, mluvící o krizi mužství a bojující proti toxické maskulinitě, ale současně hučící na steroidech, které mu jenom ničí zdraví... Bizár mám rád. Bohužel je to moc rozředěné. Zdá se mi, že obsah by se vešel do 50 minut. Nějaká paní mu tam v jeden moment říká: "Ty umíš analyzovat filmy, chování postav ve filmu, ale neumíš takhle zanalyzovat sám sebe." Napadalo mě pak, že možná o sobě Fila musel natočit dokument, aby se pak na něj mohl koukat a tu schopnost konečně použil sám na sebe. ()

Majkak

Určitě Kamilovi Filovi nelichotí. Solidní vhled do vnitřního života, a proto díky. Toto není žádná stylizace, ale reálné hledání a frustrace člověka, který je talentován schopností vhledu, nikoliv však, co se týká jeho vlastního života. Skvělá postava editorky. Její práci jí teda nezávidím. Spolupráce s Filou fakt musí být pro ni občas na zabití. Takový boj člověka, který pořád hledá sám sebe. A drobná připomínka: tělo lze huntovat i smysluplnějším způsobem. Co s ním udělají steroidy, je už docela dobře popsáno v odborné literatuře a nedopadne to jinak, než přesně tak, jak tam píšou. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Pětadvacátá Ji.hlava se vrací do kina!

Pětadvacátá Ji.hlava se vrací do kina!

23.10.2021

Přípravy na jubilejní 25. Ji.hlavu jsou v plném proudu! Nabitý program nabídne režijní debut herečky Charlotte Gainsbourg, příběh popularizátora LSD Timothyho Learyho nebo filmový portrét posledního… (viac)