Dave Chappelle: Konečná

Scenár:

Dave Chappelle

Účinkujú:

Dave Chappelle

Na závěr svojí série komediálních speciálů by Dave chtěl něco uvést na pravou míru. A ještě má pár věcí na srdci. (Netflix)

filmfanouch

Fenomenální. Závěrečný stand-up speciál Davea Chappellea, který se nebojí vtipkovat o HIV, LGBTQ+, MeToo, bojovat proti Cancel Culture a měl by za to urážení všeho a všech dle mnohých být adekvátně potrestán a být zrušen. Právě vnímání veřejnosti ukazuje sílu, kterou tenhle speciál má. A ukazuje, jak jsou všichni ti pohoršení uražení úplně zbytečně a nechápou základní pravidla stand-upu a především přesně to, co chce Chappelle svými výroky říct světu. Chappelleova odvaha, politicky nekorektní humor na vážná témata a finální dojemné vyprávění o Daphne Dorman tenhle stand-up posouvají na úroveň ryzího umění, Chappelle nemá v oblasti stand-upu konkurenci. Ten, kdo po zhlédnutí Chappellea začne vnímat jako homofoba, transfoba a nevkusné hovado by si zasloužil odpověď přesně ve stylu Chappellea:  ´´ Jděte do prdele ! ´´ "If this is what being canceled is, I love it´- Dave Chappelle ()

dO_od

// Když si jeden z nejtalentovanějších komiků na světě řekne fuck it a začne urážet naprosto všechno a všechny. Není divu, že to pojmenoval Konečná, a není divu, že ho sotva den po premiéře chtějí všichni zrušit. Jakmile se ale dostane ke své pointě, do prdele, tak každýmu s alespoň polovinou mozku musí dojít, že to ve skutečnosti vůbec není urážení. Je to komedie. A komedie není černá, ani bílá, gay, ani hetero, antivaxx, ani provaxx, komedie prostě je. Tak se sakra naučme všichni smát sami sobě, ať Dave nemusí sedět na konci autobusu, nebo chodit pěšky, ale může v klidu jezdit vedle nás bez té všudypřítomné nenávisti kolem. V rámci stand-upů jedna z nejodvážnějších věcí, jaká kdy vznikla. A vůbec nevadí, že to tentokrát nebylo tolik k smíchu. ()

xxmartinxx

Takový obživlý exponát, jak si "humor" představovala generace našich dědečků a babiček. Zatuchlá podívaná pro lidi ze zatuchlého světa, který naštěstí pomalu ale jistě mizí. Samo o sobě neskutečně bezzubé a neškodné, zalíbeně hledící po statutu quo. Čekal jsem to upřímně řečeno ostřejší při tom, co se o tom říká. Čekal jsem, že jako SJW budu rozhořčený a naštvaný a těšil jsem se na to, ale je to jen neskutečně uondané, předvídatelné a mělké, opakující vtipy staré desítky let. Co se týče urážení trans lidí, které se tolik řeší, tak Chapelle prostě nechápe tu problematiku a plácá stejné nesmysly jako Fanda z diskuze Novinek - jsem uražený leda banalitou toho segmentu a od člověka, co dostal za svojí práci pár milionů, bych čekal aspoň nějakou přípravu. Jako že jestli se chce pouštět do komentářů, aspoň si o tom něco zjistí. (Nutno ale dodat, že jako cis-člověk si můžu snadno dovolit nebýt uražený a prostě se povýšeně smát tomu, jaký je Chapelle ťunťa - nesmysly, které opakuje, ale můžou být rozhodně škodlivé tím, že v publiku stvrzují mylné představy o celém problému a rozhodně se nedivím, že hlavně lidskoprávní organizace cítí potřebu se ostře vymezit. Protože ne, nikdo nezrušil Rowlingovou za to, že řekla, že pohlaví je skutečné, ten spor je o něčem úplně jiném, pusťte si Contrapoints. Není teda problém s tím, jaký má Chapelle názor, ale že celou věc představuje v maximálně znetvořené podobě, která brání tomu, aby si lidi vytvořili názor na to, o co doopravdy jde.) A vůbec všechno to "urážení" je jen patrný obranný mechanismus před světem, který běží dál a nečeká. Prostě jen pláč multimilionáře, kterému ujíždí vlak. Na konci Chapelle vybízí k oboustranné empatii, a je to určitě upřímná prosba. Jenže jak si tuhle dynamiku představuje? Z jeho výstupu je implicitně jasné, že se za touhle humanisticky znějící pobídkou skrývá prostě ochrana strnulosti a neměnnosti. Empatie vůči lidem, kteří absolutně odmítají, aby se svět někam posunul. Chapelle se dožaduje empatie vůči neempatičnosti, vstřícnosti vůči nevstřícnosti. Jeho požadavky jsou veskrze jednostranné - od jiných chce ústupky, aby on mohl zůstat pořád stejný. "Mějte nějaké ohledy vůči mojí neohleduplnosti!" Je to jeden z těch lidí, kteří si stěžují na cancel culture jako na fenomén pocházející výhradně zleva, protože konzervativní cancel culture považuje zřejmě za tolik samozřejmou, že ji ani nevnímá (pokud s ní tedy přímo nesouhlasí). Takový člověk je odsouzený k irelevanci. Kdyby se tenhle speciál nestal objektem kulturní války, nestál by za pozornost. Těžko se věří, že to někomu pod 60 může opravdu připadat legrační, ale pro někoho je to holt poslední bašta západní civilizace. Přeju jim to. ()

Nin

Prvních 10 minut jsem se dost zhrozil. Publikum vítalo Davea jako boha a u každého jeho slova nahlas řvalo smíchy, i když to nejen že nebylo nijak zvlášť vtipný, ale dokonce bych řekl, že to ani vtipné být nemělo. Naštěstí se pak publikum zklidní (unaví?) a můžeme si v klidu Chappella poslechnout. A že má co říct. Chappelle má řemeslo stand-upu už dost zmáknuté. Jeho načasování vtipů je naprosto perfektní a umí působivě střídat vážné i ulítlé věci. Z velké části je tenhle stand-up jakousi Chappelovou obranou, v níž reaguje na to, co si o sobě musel vyposlechnout na internetu, ale i v realitě - především mluví o tom, jak dostal nálepku transfobního člověka. Působí to možná defenzivně, ale dobře se to poslouchá a hlavně je to vtipné. Rozhodně to nejsou nějaký pitomý kecičky, co chrlí internetoví hrdinové na druhé straně barikády proti levičákům (a koukám, že se některé dají najít i ve zdejších komentářích, au). Dave je taky vynikající vypravěč a často na svých příbězích ze života prezentuje svoje názory. Na závěr si pak šetří příběh nejpůsobivější, který je silný a dojemný. Výborný stand-up zkušeného komika. (8/10) ()

dr.horrible

Trochu nechápem to haló, čo je vždycky okolo Chappelleho stand-upov. Zároveň viem, že reálne ho veľmi veľké množstvo ľudí považuje za najlepšieho komika a zároveň nerozumiem prečo, nakoľko všetko to čo on, robia lepšie Chris Rock, Bill Burr, alebo čiastočne Peters, CK a Gervais, a vlastne aj všetci ostatní. Jeho najlepšie vystúpenia nedosahovali kvalít najhoršieho vystúpenia kohokoľvek z menovaných. Zároveň s ním súhlasím, že komédia je komédia a nemá sa cenzurovať a zároveň s ním nesúhlasím snáď v ničom inom. Už Stick & Stones bola napol komédia a napol aktivizmus, ale furt to bolo vtipné, tak ako jeho staré stand-upy boli vždycky vtipné. V Closer je naozaj dobrých vtipov strašne málo, a je to skôr depka o tom, ako sa odpudivý, starý chlap obhajuje pred svetom. A hlavne ten prednes, keď úmyselne naťahuje slová a vety, aby jeden vtip zabral aspoň 5 minút, je ubíjajúci ako nikdy predtým. ()

Lacike

Prvý Chappelleov stand-up, ktorý som videl a celkovo to bolo solídne. Niekoľkokrát som sa schuti zasmial, ale viackrát som sa aj strácal v mnohých odkazov na nejaké pseudocelebrity, ktorých mená a škandály nepoznám. Dave celkom slušne kľučkuje medzi vážnym a komediálnym prístupom, medzi kritikou a zároveň zosmiešňovaním politickej korektnosti. Keď už by sa dal Dave podozrievať z nejakého izmu, tak z rasizmu voči bielym, ktorým nakladá nonstop a častokrát, tým ospravedlňuje zosmiešňovanie iných skupín. No, dúfam, že sa mu jeho predpoveď nesplní a nezrušia ho. Je treba čo najviac takýchto nekorektných negrov, ktorí nastavujú spoločnosti zrkadlo. 7/10. ()

ScarPoul

Trošku zbytočný standup, ktorý v prvých 40 minútach sumarizuje úplne všetko o čom boli predchádzajúce stand upy. Čo dosť zamrzí, pretože som čakal oznámenie na pauzu a tým pádom ukončenie Netflixovských sérií s trošku väčšou pompéznosťou. Na konci zostáva ale príbeh o Dafné a ten je parádny a ľudský a smutný a funkčný. A vidieť takúto polohu jeho komédie potešilo a osviežilo. Ale objektívne je to skôr priemer. Možno, že mu tá pauza naozaj pomôže a príde s niečím sviežim. Budem sa tešiť. ()

zdepapepa odpad!

Pro mě hodně nešťastný úvod do tvorby komika jménem Dave Chappelle. Jestli je toto jeho standardní smysl pro humor tak to je pro mě kromě úvodu i Konečná™. Na tento název bych se rád na chvilku zaměřil - Closer/Konečná evokuje lehce dětinský způsob "chci mít poslední slovo". Mně to pro změnu evokuje Closer ve stylu "blíže k sobě", které se po zhlédnutí proměnilo na Further Apart neboli "dále od sebe". Pan Chappelle je ve svých názorech v mých očích zastaralý a často tzv. "tone deaf". Říká, že preferuje "Stonewall" gays, ale pak je naštvaný, když skutečně dorazí a říkají mu do očí, co si myslí o jeho speciálech. U tohoto speciálu jsem se zasmál dohromady jednou (setup věta "Careful Dave, they after you."). K zamyšlení rozhodně ale byl. Třeba k zamyšlení nad tím, jak je škoda, že někteří lidé stále vnímají útlak jako olympiádu, kde kdo zažil větší útlak, je relevantnější a utrpení ostatních (menší nebo pouze jiné) nebere v úvahu. Případně zcela ignoruje, že mohou existovat i skupiny lidí, kteří spadají do několika kategorií pro útlak. To vše je také hezky vidět na zvláštní paralele ke klasické větě typu "nejsem rasista (v tomto případě transfob), mám kamaráda černé pleti (v tomto případě slečna/paní Daphne)", u které bych zrovna vzhledem k obsahu speciálu čekal, že si jí pan Chapelle všimne. Sice si pan Chappelle vyhledal ve slovníku různá slova, ale někdo mu prosím pořiďte slovník, který obsahuje i jím zmiňovanou frázi "to punch down". Protože dokud bude mít tak velkou platformu a velký rozpočet pro prezentování svých názorů a velké promo na úkor jiných, tak to stále bude punching down. Stačí se podívat na jeho komentáře o Hanně Gadsby. A pokud by někdo namítal, že "je to jen stand-up", tak se stačí podívat na špičku ledovce v podobě toho, jaký typ komentářů jeho fanoušci zanechávají u videí Hanny Gadsby. ()

raimi

"Organizace GLAAD uvedla, že Chappelle se stal „synonymem pro zesměšňování translidí a dalších marginalizovaných skupin obyvatel“. Také spolek NBJC, The National Black Justice Coalition, odsoudil hercův humor a dokonce žádá Netflix, aby celý pořad smazal. Podle jejich názoru vtipy souvisí i s násilím. „Podpora transfobie podporuje násilí. Netflix by měl okamžitě stáhnout pořad The Closer a omluvit se přímo transgender komunitě,“ tvrdí aktivisté." Nasírat podobný dementy je posláním každého dobrého umělce. ()

OG_Swifty

Closer nemel kdovijak wow effect jak by se doufalo, jedna vec vsak presto vynikla - zatimco Chappelle otevrene priznal, ze ma problem s belochama, tak se zaroven snazil vykoupit z toho anti-lgbtqwhatnot stereotypu svym pribehem o jeho udajny kamaradce, ktera se pravdepodobne i pod natlakem gay/trans komunity zabila. Kazdy na to muze mit svuj nazor, ale ja mu tu historku a jeho uprimnost veril. ()

M.i.k.e

Chappella nemám zrovna nakoukaného tudíž nemám srovnání s jeho předchozími vystoupeními a nejspíš je to dobře. Closer mě hodně bavilo podobně jako mě baví třeba Ricky Gervais. Je to správně nekorektní ale ne jednosměrně a Chappelle se strefuje do všeho a do všech. A tak by to mělo být. Chápu že tenhle styl humoru nesedne každému, ale pak tím prostě nebudu ztrácet čas a radši si dám něco pěkně korektního. No a pokud jsem takový typ individua že se prostě musím podívat čistě proto abych se mohl pohoršovat, být uražen a třeba na to konto i vyplodit něco na net pak...pak asi nic...80% ()

Splasher

Podobné pocity jako u Gervaiho, u kterého se dá očekávat double down v nadcházejícím speciálu SuperNature. Tedy jen zopakuji k Chappellovi: lenost, zacyklení a humoristická vyprázdněnost. Ale na druhou stranu nesouhlasím s postojem jejich kritiků (Kumar, Acaster, ...) ohledně výběru terčů vtipů. Za zmínku stojí i velké pokrytectví Netflixu, kdy sice nyní podrží Chappella, ale zároveň před rokem ustoupilo nátlaku a stáhlo imo méně kontroverzní a několikanásobně umělecky hodnotnější počiny (Mighty Boosh, Little Britain, League of Gentlemen). Mimochodem upoutávka s Morganem Freemanem je tím nejzábavnějším z celého Closeru, ačkoliv je pointa znalcům zmíněného seriálu League of Gentlemen (úvodní scéna ve vlaku) ihned jasná. A ještě k tématu Closer a Little Britain se mi vybavil vývoj chování Matta Lucase až k současnému jmenování do pozice porotce (RuPaul's drag race). ___ Ke komentáři Splashera: lenost, zacyklení a humoristická vyprázdněnost. ()

JamesSi

Celkem hit or miss. Dobrá historka s Daphne a slušný prostředek, ale spousta vtipů byla už dost ohraných. Mám rád kontroverzní humor, ale tohle je asi tak kontroverzní jako staré přisprostlé zaplšklé frky. Některé vtipy byly doslova staré jak metuzalém (LBGT, policejní brutalita, pedo-knězi). Nic zase až tak odvážného na tom nebylo, většinové publikum věří ve stejné věci jako Chappelle. Všichni tady děláme, jako kdyby většina lidí byla hyperkorektních i když jde jen o hlasitou menšinu (která má sílu jen v Holywoodu a na Twitteru - viz že Chappelovi ten speciál nikdo nesmazal). Nejde o to, že bych se urážel nad nekorektností, ale spíš jsem byl zklamaný z toho, že jsem ty vtipy už stokrát slyšel. Co VÍM od fanoušků Chappella, tak to skutečně není jeho nejlepší rodeo. Doufám, že jeho Show z Comedy Centralu byla lepší. Plánuji se na ni někdy kouknout. A co se týče Rowlingový - celá situace s ní mi naopak přijde strašně vtipná (což Chapellovi asi ne). Jde o ženu, která celou dobu byla brána, jako progresivní hrdinka, až se nakonec ukázal její celkem konzervativní názory. Jako říct, že "existence transgender devalvuje a popírá existenci ženství" je prostě stupidní citát a je to asi jako říct, že existence vanilkové zmrzliny popírá existenci čokoládové. Don't get me wrong, jsem proti přehnané korektnosti (jestli sledujete moje komentáře tak to víte, že miluju Boondocks, Always Sunny atd), ale tenhle názor je krinž a pochází z místa jakéhosi ezoterična doby bohyně matky. Navíc buďme upřímný ji nikdo nezrušil (nebo jak se řekne česky cancelled), protože má z Pottera strašně peněz a pokud vím stále točí tři nová Fantastická zvířata (narozdíl třeba od Deppa, kterého ve Fantastických zvířatech neuvidíme). Takže klidně Rowlingová může jít zpátky na Twitter a psát, jak je Hagrid asexuál a že čarodějové srali na podlahu nebo co se jí teď honí hlavou. Prostě další pseudověci, které jsou údajně součástí světa Harry Pottera, ale nikdy je v knihách ani nezmínila. ()

SpaceOdyseus

Slo by to strasne jednoduse sestrelit tim, ze Dave rezignuje temer uplne na humor na prvni dobrou, ale to bysme mu krivdili. Jeho monolog ale s sebou nese, troufam si rict, celkem dulezita sdeleni, ktera neutoci na prvni signalni. Sdeleni podana s jeho povestnou obhroublosti a lehkosti. ()

Sunny.69

Skvělý, opravdu skvělý. A v závěru vlastně strašně smutný. Pokud chce někdo Dava na základě téhle show zrušit, evidentně ji neposlouchal a nemá ani půl funkčního mozku, který by si dokázal spojovat věci do souvislostí. ()

Fifer

Prý Daveův poslední stand-up na nějakou dobu. Perfektní tečka. Ti z vás, kteří ho sledujete a pamatujete si celou tu jeho transgender bitvu o "punching down and up" a kritiky hodnoticí Stick and Stones 0 % ("he is not funny anymore!" brečeli kritici, kteří mají z nějakého důvodu pocit, že mají štempl na to, co je vtipné). Tak ti z vás si pamatují transgender ženu Daphne. A musím říct, že její příběh "is a sad, but the best CLOSER. She is my tribe"! Touching. P.s.: Stand up je to výborný, ale možná stejně tak zábavné jsou ty slohovky ukňouraných kritiků, jako zde například ta od Martina Svobody (xxmartinxx). Ten vám na 2 stránky vypíše, proč Dave není vůbec vtipný. Protože kdo lépe může posoudit vtipnost stand-upu, než českej filmovej kritik, kterej o řemesle a historii amerického stand-upu ví úplné lejno. U progresivních kritiků je nejvtipnější, jak se neustále zaklínají věkem. Sebe pasují do pozice mladé generace, konzervativce do pozice starých páprdů. Jenomže čas běží a mnoho českých a zahraničních kritiků, kteří už 10 let omílají frázi 'tohle je starý humor, který za chvíli vymře" se pomalu dostává do středního věku (např. Fila je ročník 1980). Moc se těším, jak budou tito šašci v 60 letech dál omílat pohádku o tom, jak je konzervativní humor jen pro dědečky. Stanou se z nich směšní dědečkové snící o progresivní revoluci, která je už už za rohem. To bude také perfect CLOSER. ()

tomashrabek

Auč. Bolo celkom bolestivé sledovať starnúceho komika na ústupe, ktorý sa ublížene zacyklil v jednej téme (pindíky a pipinky) a už niekoľký stand-up za sebou plní tým, že sa snaží obhájiť. No neviem, bývala s ním sranda, toto je už len utrpenie na viacerých frontoch – keď prezentuje svoje dezinterpretácie ako fakty (nie, gender naozaj nie je biologicky daný, medzi ním a pohlavím je práve tento rozdiel), keď vyzýva k empatii (ale sám sa len snaží dokázať, že má pravdu), keď sa oháňa tým, že sa s niekoľkými transgenderovými osobami poznal (podobne, ako rasisti v sebaobrane vravia, že proti farebným nemajú v zásade nič, s jedným sa dokonca poznali a niekoľkokrát rozprávali), a keď sa napriek tomu všetkému otvorene identifikuje ako TERF. Chápem, že tento kedysi značne zábavný komik, ktorého som mal tiež veľmi rád, bude zbierať pozitívne hodnotenia za svoju 'odvahu' od ľudí, ktorých tiež serie americká radikálna ľavica a jej nafúknuté kauzy. Ja mu slabé hodnotenie nedávam preto, že s ním nesúhlasím, ale preto, že na stand-up je to až tragicky nevtipné a smutné, a za mňa to vôbec nenapĺňa to, čo od tohto žánru, a od humoru vo všeobecnosti očakávam – teda to, že sa na ňom budeme naprieč rôznymi skupinami smiať spoločne. ()

warrenur

DaBaby a Clifford super postavy. Silny pribeh s Daphne a par viet pred nim by pri pozornom pocuvani zavrelo usta, kazdemu/-dej, ktory siri o Dave-ovi spominane bullshity. A tiez veticka "twitter is not a real place" bol super punch-line. Ano, tento special nie je primarne o humore na prvu. Dave, v nom tiez velmi dorazne prezentuje svoj moralny postoj, brutalne a s lahkostou jemu vlastnou :). Len dufam, ze to nie je ozaj "zatvarak". Typek totiz "vystupil z vlaku" plneho prachov a je sam sebou, nieco, co nevidat bezne. Odporucam. 75% ()