Fabelmanovci je film inšpirovaný detstvom a dospievaním Stevena Spielberga. Rozpráva príbeh pohľadom mladého začínajúceho filmára Sammyho Fabelmana, ktorého filmy neovládateľne uhranú po tom, čo s rodičmi navštívi svoje prvé filmové predstavenie. Vyzbrojený kamerou začne doma Sammy natáčať vlastné filmy, pričom ho jeho umelecky nadaná mama srdečne podporuje. Sammy na tejto životnej ceste odhaľuje kúzlo kinematografie ale aj rodinné tajmostvá. (Forum Film SK)

campix

Fabelmanovi jsou z těch velmi osobních a autorských filmů velkých režisérů jedním z nejlepších. Snad můžeme děkovat produkci stojící na vlastních nohou mimo nějaký ze streamovacích gigantů. Speilberg totiž natočil velmi příjemný a civilní snímek, který ačkoliv je hodně obyčejný, tak utíká jako voda a dokážete se s rodinkou hodně ztotožnit. Mladý Gabriel LaBelle je v hlavní roli velmi příjemným překvapením a tahouni ve formě rodičů (Dano - Williams) rozhodně nezklamali. Takhle nějak měla vypadat Lékořicová pizza. Bohužel ne všem je dáno a Spielberg stále ukazuje, že jeho ruka je velmi jistá. Asi bychom od něj chtěli něco jiného, ale když už měl potřebu nějakou takovouhle retrospektivu (jako ostatní) natočit, tak to dopadlo alespoň takhle. ()

FrankSusta

DVA TÝDNY jsem přemítal a zvažoval, co do konečné recenze něčeho tak křehkého a nádherného vlastně napsat, abych řekl přesně to co chci a aby se to nedalo vyložit jakkoliv špatně vůči tomuto krásnému filmu, který je pro mě něčím nádherným. Proč je pro mě něčím nádherným? Filmy jsou moje vášeň a naprostá láska a tento tento nádherný kousek je něco, co mi připomnělo zrcadlo. Jen v padesátých letech minulého století. Postupné se dostání k té naprosté upřímné kráse filmařiny je nádherné a realisticky upřímné a okouzlení mladého kluka, co v tom vidí prostě něco vyjímečného, je trefené na výbornou. Steven Spielberg sice původně točil film spíše pro sebe (a namísto Spielbergovi to pouze přejmenoval na Fabelmanovi, aby to nebylo žalovatelné), ale v tomhle se snad najde absolutně každý milovník filmografie s velkými ambicemi a velkými sny. Ke všemu když si místo Sammyho dáte Stevena a pak si řeknete, jak to s ním skončilo (i když to s ním naštěstí ještě neskončilo), tak náhle máte naděje mnohem větší. Já je rozhodně mám. Film sám o sobě překypuje pozitivní energií. Protože to mistr Spielberg prostě umí! V každém jeho filmu je prostě ta krása a milost (a naděje (ta především, protože ty první dva body třeba úplně nejsou v Schindlerově seznamu)), však z tohohle je cítit dvojnásob! Této atmosféře ke všemu skvěle dopomáhá dobová atmosféra, která je tvořena hudbou či stylem kamery, který se snaží být takový postarší i samotnou sytostí záběrů. Všechny ty barvy jsou tam strašně sytý. Teprve u tohohle mi došlo, jaký je ten velký rozdíl v kameře v nynějších filmech v porovnání s filmy třeba před rokem 2006. A to, že na to režisér takhle upozornil, je velice šikovný tah. Dobové atmošce též ale skvěle dopomáhá výprava a kostýmy, které jsou prostě fantastické. Fakt to muselo stát slušný prachy. No, a pak tu jsou samozřejmě herci. A rovnou se přiznám, žehlavní problémová dvojice postav Michelle Williams/Seth Rogen mě sice hráli skvěle, ale z celého osazení mi byli (ne kvůli charakterům postav) nejméně sympatičtí. A znovu připomínám, že to není kvůli jejich postavám. A znovu připomínám, že hráli skvěle. Ale prostě je považuji za nejslabší bod obsazení. Však herec hlavního Sammyho Gabriel LaBelle je objevem roku. Ten té atmosféře a nadšení do filmů prostě prospívá a jeho herecký výkon je něco, v čem se téměř dokáži najít. Tedy, tak skvěle nehraji, ale tak moc mi postavu prodal. A jeho mladší já v podání Mateo Zoryon Francis-DeFord skvěle dopomáhá ve svých scénách. Nejvelkolepějším bodem obsazení je však vždy skvělý Paul Dano, který letos (vlastně pro mě už loni) ve skvělém Batmanovi zahrál perfektního psychopata. O to větší strach jsem měl, že mu role nesedne (předtím jsem ho viděl už jenom v Až na krev, kde si přiznejme, že taky není úplně oukej). Ale on dokázal, že je opravdu všestranný herec. jeho podání vždy milého, hodného, smířlivého tatínka je něco tak krásného, až mě skoro dojal k slzám. Ale z něho jsem nebrečel. Ale slza mi u filmu rozhodně ukápla. Ale spíše dojetím. Tenhle film je zkrátka něco nádherného. Každého nadšeného filmového fanouška zareje do krásy filmu dvakrát tolik. Takže já jsem v tom teďka až po uši. A žádný David Lynch coby John Ford mě neodradí, spíše nabudí a nadchne o to víc. Já v těch filmech lítám až po uši. Děkuji mistře. 9,5/10 () (menej) (viac)

KajusaK

Čekala jsem kde co, ale dostala jsem fajn životopisný film z raného mládí Spielberga. Hodně pěkné zpracování i když Michelle Williams bych z poloviny filmu vynechala. ()

Mylouch

Osobnitý přístup ke zcizování i se superpozici emocí ve filmařině. Vzpomínky na rodinu, sladké 8 a 16, high school, první lásky. Hlavně se nenechat vyválet na stehně jako doutník. Ale všechno člověku dojde až zpětně. Zavírejte pusu, jsou tu racci ()

SeanLSD

Väčšinu času veľmi príjemný, a chvíľami, ktorých je smerom ku koncu stále viac, vyslovene nádherný spomienkový film, ktorý dokonale predvádza Spielbergovho génia. ()

NiWi

Fabelmanovi jsou oslava filmařiny na pozadí příběhu ne úplně tradiční rodiny. Dílo, které vám připomene, proč my jako diváci milujeme filmy a proč lidé jako Spielberg milují filmové řemeslo. Legendární režisér veškerou lásku promítnul právě do svého osobního životopisu, který vypravěčsky dotahuje k řemeslné dokonalosti. Jak po stránce audiovizuální, tak vedením herců a náplní. Právě díky tvůrčímu mistrovství dokáže i z malého příběhu udělat velký požitek a servíruje jeden z nejlepších filmů letošního roku. ()

Motinski

Fabelmanovci sú dobre rozohraná rodinná dráma kde na pozadí sledujeme zrod budúceho filmového génia. Na jednej strane je to krásny film. Na strane druhej aj veľmi ťažký. Hlboký a osobný. Spielberg musel dlho čakať aby natočil túto spoveď o veciach čo ho formovali v období dospievania. Herecké výkony sú oscarové a pár scén skutočne zarezonuje. Veľmi som si užíval kameru a hudba má často nechala v nemom úžase. Jediné čo mi vadilo bolo tempo. Občas bol dej až moc rozťahaný a ku koncu chcel každý dialog pôsobiť osudovo. Zbytočne to uberalo reálnosti, no Spielberg je asi jediný režiser korému odpustím podobné veci.. ()

filmmovier

Krásné, nádherné. To, že je to Stevenův srdeční film je vidět z každého záběru, ten film je od první do epické poslední scény s naprosto fantastickým Lynchem jedna veliká nádhera. Výtečně obsazená záležitost, a přestože dospělí jsou obsazení výborně, děcka jsou mnohem lepší. Fabelmanovi jsou čirá filmařská i divácká radost, kterých už je žalostně málo - dojemná, vtipná, zábavná. Drama, ale (většinou) o samých krásných věcech. Ale ne vždy, a právě proto diváka ve správných chvílích a na správných místech naprosto zasáhne. Navrch úžasná dobová atmosféra, tradičně skvělá hudba Johna Williamse a Spielbergova absolutní forma, z níž vyšel jeden z jeho nejlepších filmů všech dob, což se ostatně není vůbec co divit. Poslední záběr je naprostá dokonalost. 100 %. ()

HonzaBez

"Filmy jsou sny, na které nikdy nezapomeneš….“ Na tento Spielbergův film rozhodně jen tak nezapomenu. Pokud přitom ve filmu zazní myšlenka, že "život není film,"  tak v tomto případě se zdá, jakoby to platilo skoro i opačně. Totiž, že film je jako život. A pokud to tak, aspoň rámcové opravdu je, pak měl tedy Steve Spielberg velmi zajímavé a určitě pestré dětství a dospívání. Schválně píšu „zajímavé“ a nikoliv „šťastné“, protože film v tomto směru přináší celou škálu rozličných situací, a hlavně tedy i odlišných emocí. Jsou tu chvíle úsměvné (viz třeba první „film“ Sammyho Fabelmana o srážce auta s vláčkem, k němuž ho inspirovala scéna z filmu navštíveného s rodiči), jsou tu chvíle dojemné (Sammyho první filmové „úspěchy“ a reakce jeho rodičů na ně), ale často tyhle pozitivně laděné situace velmi rychle vystřídají chvíle či momenty smutné (úmrtí babičky, "noční můra" jeho matky), velmi nemilé (šikana ve škola s prvky antisemitismu) ba přímo tragické (rozvod rodičů). V tomto směru se mi ten filmový koktejl citově vypjatějších scén s těmi odlehčenými moc líbil. Příkladem tohoto budiž určitě situace, kdy mladý Sammy Fabelman stříhá pro maminku film z jejich velmi příjemné rodinné dovolené, aby se při v detailním pohledu na vlastnoručně natočený filmový materiál o ní dozvěděl něco, co si asi vůbec nepřál vědět.  Výborně vypointovaná scéna a celkově velmi vydařený film. Stevena Spielberga jsem vždy bral svým způsobem za filmovou legendu a tímto filmem to za mě určitě potvrzuje. ()

UhLee

(7/10). The Fabelmans pro mě představovali nejméně atraktivní kousek, který byl nominovaný na Oscars 2022. Nemohl jsem však porušit mou tradici, kdy se dívám na všechny nominované ještě před ceremoniálem, takže jsem tomu tak trochu musel dát šanci. I přes počáteční skepsi jsem byl opravdu mile překvapen, jak milým snímkem ve skutečnosti The Fabelmans jsou. Steven Spielberg je opravdový unikát mezi režiséry. Nejsem velkým fanouškem toho, když si filmoví velikáni jako David Fincher nebo Martin Scorsese natočí svůj snový projekt, který ve skutečnosti vlastně nikoho nezajímá. Fakt nemám rád, když si tito lidé akorát honí svoje režisérské ego a výsledek stojí za starou a nudnou bačkoru. Tohle je však něco jiného. Všichni tvůrci, kteří se věnují filmům je musí bezmezně milovat, protože by se to pak odráželo na výsledném produktu. Není vůbec žádný pochyb o tom, že tento režisér zasvětil filmům celý svůj život a chtěl předat veškerou svou lásku divákům. Aby cítili, co pro něj filmy znamenají a udělal to velice nenásilným způsobem. Díky tomu je film opravdu hřejivým svědectvím mladíka, který miloval filmu - stejně jako my. Osobně se mi asi ze všeho nejvíce líbily pasáže ze školy. Vrcholem celého snímku by pak byl určitě maturitní večírek, kde to všechno vyvrcholilo a já jsem se mohl pouze usmívat. Ocenil bych taktéž herecké výkony. Michelle Williams je tady tak trochu na facku, ale dokázal jsem ji zkousnout hlavně díky jejímu mužskému protějšku. Paul Dano je pro mě jedním z největších talentů součaného Hollywoodu a mrzí mě, že se na něj přišlo takto pozdě - ale přece. Já režiséra Stevena Spielberga naprosto respektuji, ale na jeho tvorbě jsem bohužel nevyrůstal. Zasáhla mě vlna úplně jiných režisérů s velice odlišným stylem. Když si uvědomím, že hlavní zásluhu na tom, že jsem propadl filmům má Darren Aronofsky, tak je to poněkud děsivé, ale tak to prostě je. Proto mi to v konečném důsledku ani sepnout nemohlo. Po skončení filmu však ve mně zůstával velice hřejivý pocit. Něco jako když je dobře odvedená práce a myslím si, že o tom celá filmařina vlastně je. Je to velice poctivé řemeslo, které když se dělá správně a s láskou, tak to divák pozná a dokáže to náležitě ocenit. ()

Ryuuhei

Že jde o částečnou autobiografii bylo asi jasno už od začátku. Zkrátka jeden z největších filmových tvůrců se na stará kolena rozhodl natočit film „o sobě“ a neskutečně se mu to povedlo. Film hovoří hlavně skrz emoce, výrazy ve tvářích herců, či obecně jejich výstupy, takže nebylo třeba zdlouhavého vysvětlování, či jen naznačování. Film pokrývá jen několik životních etap, ale každá je zábavná, v každé hrdina prožívá trochu jiný příběh a ne všude si jde za jasným cílem filmaře. Jedná se u mě zároveň o snímek, který mohl mít klidně další 2, 3 hodiny navíc, ale já bych seděl dál, skoro ani nedutal a čekal, s čím přijde dál. Tak moc mě bavil a zaujal, že jsem při vyskočení prvního závěrečného titulku zklamaně skoro vykřikl na celý sál, jestli to má být opravdu všechno. A za tohle, abych uměle ubíral hvězdu? Samozřejmě bych uvítal třeba delší, seriálový formát, ale to bych asi už chtěl moc. Zkrátka jeden z nejlepších filmů, co jsem v roce 2022 mezi novinkami viděl. ()

BROKEN_

Nejkrásnější film roku. Steven Spielberg je pro mě ten nejdůležitější člověk v rámci filmů. Jako dítě jsem hlavně znal tohoto pána. Jeho kousky jako jsou Jurský park, E.T. - Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu, Indiana Jones pro mě znamenaly hodně. Díky tomuto člověku jsem si zamiloval filmy. A já jsem strašně rád, že Fabelmanovi jsou nejenom dalším úžasným dílem tohoto Pana režiséra, ale další film, který mě dojal a připomenul mi, jak moc miluju filmy. Je to krásný film o rodině, kde si Spielberg skoro až natočil vlastní autobiografický snímek. Casting je naprosto bezchybný a takový Paul Dano, který většinou hraje divné postavy, záporáky, tak zde hraje milujícího otce a je vynikající. Ačkoliv takoví Gabriel LaBelle není vůbec známí, tak je perfektní a to jenom dokazuje, že si do svých filmů Spielberg nejenom umí vybírat, ale hlavně umí pracovat s herci. Je to film od fanouška filmů pro milovníky filmů.... nevím, jak lépe to napsat. Cameo v závěru fantastický a poslední záběr je nádhernou tečkou za tímto filmem. Děkuji Stevene, opravdu z celého srdce za všechno, bez tebe bych ty filmy nemiloval, tak jak je miluju. 10/10 ()

Qitek

Steven Spielberg se vším všudy. Tedy se srdcem a umem vyprávět především. Ano, má to svoje (Spielbergovské) mouchy, ale vše jsem rád odpustil. A ten casting ve scéně finálního střetu mladého Fablemana se svým idolem? Ten je za pátou. Krásnej film ze staré školy o “staré škole”. ()

Johnny.ARN

Ja som vedel, prečo na toto hovno neidem do kina. Všetko v jednom filme. Od zapálenia sa, cez trable, rodinné hovná, problémy na strednej až po výšku. Najhoršie na tom je, že ma to absolútne nezaujímalo a už vôbec som nemal chuť skoro tri hodiny pozerať na bandu židov. Lenže, žid ktorý v holomúde niečo znamená si natočil film o akože svojom živote, čo sa ostatným židom v akadémií bude nesmierne páčiť takže to pobere všetko, čo bude môcť. Takže ultra dlhá píčovina, ktorá keby nevznikla, nikomu by to nevadilo. 2 z 5 ()

elanius

(15/2023) / Nový Spielberg je vždy sviatok pre všetkých fandou poctivej filmárčiny klasického strihu. Očakávania sú na mieste. Priznávam, že tentokrát je toto veľmi ťažké hodnotenie. Napriek jednoznačnej kvalita snáď každej scény sa emočne film ku mne dostával veľmi ťažko. Až moc často som bol rušený tým, ako profesionálny až profesorský ten film je. Akokeby mi chýbalo trochu spontánnosti, nedokonalosti. Rozhodne plánujem po čase film zopakovať. Tentokrát ale nejdem na plný počet. (8/10) ()

Pavlínka9

Jak už tu tolikrát mám zmíněno - miluji filmy o filmu :) A toto není výjimka. Je to hezké, je to citlivé, je to skvěle obsazené - velmi mě překvapil Gabriel LaBelle. Závěr má tak krásný detail.. Ta scéna, kdy stříhá to video z kempování a všimne si detailu, který je do budoucna tak důležitý...Má to dlouhou stopáž, ale za mě vhodnou, má to hodně nominací na Oscara, ale za mě bych mu nedala ani jeden. ()

hroubek

Moc krásný film. Steven Spielberg si zavzpomínal na své dětství a objevení lásky k filmům, a natočil si film, který nám ukazuje svět, jak ho vnímal mladý začínající režisér. Se vším dobrým, tak se vším špatným. Fabelmanovi nejsou životopisný a ani autobiografický snímek, nicméně to ani v nejmenším nevadí, jelikož film zvládne prodat všechny důležité myšlenky, emoce a odpovědi na nejdůležitější otázky. A je úplně jedno, jestli se to v reálu stalo takhle, nebo jsou nějaké scény vymyšlené čistě jen pro film. Důležité je, že to jako celek parádně funguje a Spielberg znovu předvádí, že je jeden z nejlepších vypravěčů příběhů. Spielberg má neuvěřitelný cit pro vyprávění a umí odvyprávět jakýkoliv příběh. Umí dát vyprávěným příběhům život, a udělat je uvěřitelné. A dělá to celou svou kariéru. Pro taky vznikly pecky jako je Jurský park, Indiana Jones, Minority Report, Čelisti nebo temné okamžiky druhé světové války - Zachraňte vojína Ryana a Schindlerův seznam. Fabelmanovi nemají žádný extra strhující děj a samotný příběh je v reálu hodně "obyčejný", ale Spielberg ho dokáže odvyprávět mistrovsky, a nejen kvůli tomu, že jde o osobní téma. Odvypráví ho mistrovsky, protože je to mistr svého řemesla. Samotný film má spoustu nádherný scén a momentů. Z každé scény je cítit láska k samotnému řemeslu a taky k příběhu a tématu. Máme zde luxusní kameru Janusze Kamińskiho, která nádherně prodává důležité okamžiky skrze kameru začínajícího režiséra, a ukazuje skvěle natočené sekvence (natáčení filmů, hraní na piano, skříň). Osobně se mi hodně moc líbil scénář, jenž hezky vyvážený a nechybí mu dramatický oblouk, ale nikdy to nepůsobilo jako hra na city a prvoplánovost. Gabriel LaBelle odvádí perfektní výkon a já mu to věřil celý film. Navíc s přehledem zvládne náročnější scény. Paul Dano je v této roli hodně moc dobrý a jeho výkon se mi dost líbil. Seth Rogen má lehce netypickou roli a poradil si s ní velmi dobře. Michelle Williams má nejnáročnější roli ze všech a zvládla to se ctí. Williams občas musí dramaticky tlačit na pilu, a ne vždy mi to sedlo, tak jak by mělo - to, že to odehrála, tak jak to po ní Spielberg chtěl je samozřejmě věc jiná. Z mého pohledu má film o trochu delší stopáž. Vůbec bych se nezlobil, kdyby byl údernější a místy se soustředil na jedno téma a neměl zbytečné odbočky. Ale to je asi má jediná větší výtka k filmu. Fabelmanovi jsou moc hezký film, který je natočený řemeslně přesně a ocení ho každý, kdo má rád krásně odvyprávěné příběhy. ()

JohnSmith

Spielberga respektuji jako filmového velikána a mnoho jeho filmů mám opravdu velice rád. Tohle bylo ale snad ještě větší utrpení než jeho West Side Story. Jedna hvězda za natáčení jeho skautských filmů. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům