Podozrenie

• Česko Podezření (viac)
Česko / Francúzsko, 2022, 3 h 28 min (Minutáž: 66–73 min, Alternatívna 4x50 min)

Pracovitá, strohá a vo svojich činoch pevne presvedčená o vlastnej pravde si ide zdravotná sestra, Hana Kučerová, tvrdo za svojím. Názory iných nereflektuje, na názor iných sa nepýta. Ona predsa vie, čo je pre ostatných dobré. Medzi kolegami a susedmi tak, prirodzene, nie je príliš obľúbená. Kolegyne v nemocnici odsudzujú Hankin príkry prístup k pacientom, ona zas neschvaľuje ich ochotu nadväzovať intímne vzťahy s lekármi. V takom napätom prostredí sa primár Vaculík snaží zachovať medzi sestrami na oddelení aspoň čiastočný mier a vytvoriť pre pacientov potrebný pokoj. Pre Vaculíka je pacient na prvom mieste. Lenže tak ako on, pravdepodobne aj všetci okolo neho majú svoje tajomstvá a motivácie, v ktorých nie je ľahké orientovať sa. Ako rozhodnúť o tom, čo je pravda a čo lož, keď fakty nehovoria jednoznačne, a jediné, čo máme k dispozícii, sú naše pocity a domnienky? Aké jednoduché je súdiť veci podľa toho, ako vyzerajú v našich očiach, a nie podľa toho, aké naozaj sú? A kam až vlastne siaha prezumpcia neviny? (RTVS)

Pete

Tak jsem za poslední rok už asi počtvrté ne snad úplně nadšen, ale rozhodně velmi spokojen s úrovní projektu na ČT, a to už nemůže být náhoda - skutečně se nejspíš blýská na lepší časy. Po Herci, Ochránci a Devadesátkách přichází Podezření, byť ze zmíněné čtveřice bylo pro mě osobně asi nejslabší. Zde se jedná o další povedenou minisérii talentovaného scénáristy Hulíka (Pustina na HBO). Vůbec je obdivuhodné, jak zvládli tento projekt ukočírovat mladí, mnohdy teprve začínající tvůrci. Precizně vysoustružené technické profese, soustředěné herecké výkony, film je skoro až "Fincherovsky" vypiplaný - nikdy by mě nenapadlo, že takové srovnání někdy použiji v souvislosti s českou tvorbou. Je to však také podobně chladné, skoro až bez srdíčka. Téma ovšem silné, podobné dánskému Honu - odsouzení člověka společností dlouho před vynesením rozsudku, tedy jak pouhá fáma může zničit život nevinnému. ČT, jen tak dál. ()

ostravak30

Podezření tak trochu kopíruje jednu dobře známou kauzu. A na této minisérii vlastně není nic špatně. Snad jen jediná věc. Nejprve ale ke Kláře Melíškové. Ta zahrála svou postavu tak geniálně, že jsem jí věřil i mrknutí oka. Vlastně všichni hráli perfektně a scénář se též nadmíru povedl. A to přesto, že u podobných kauz se některé věci dějí vlastně ve stejných liniích. Odsouzení okolí, nepřijetí do další práce apod. Tedy nic nového. Osobně si myslím, že chování sestry Hany Kučerové není zase tak výjimečné a naopak je u sester čím dál častější. A bude hůř. Zdravotní sestry, celkem nepochopitelně, jsou špatně zaplacené a je jich málo. Problém také je, že české zdravotnictví má i plno jiných problémů. Rozhodně není na takové úrovni, aby byla každá případná chyba jasně definovatelná. Tím, že mnoho sester tzv. přesluhuje, tak plno z nich umí s počítačem jen základní věci, mladé holky, kterým už IT technika potíže nedělá, se do tohoto oboru neženou. Jasný důkaz jsou i eRecepty, které když měli ordinace vydávat, vstávali jim hrůzou vlasy na hlavě a dodnes je to věc rozporuplná, kterou každý lékař používá dost svéhlavě. Česká společnost je navíc silně rozdělená, takže jakákoli zápalná šňůra v podobě nepodloženého obvinění znamená odsouzení člověka bez toho, zda věc udělal či ne. A sociální sítě tomu moc nepomáhají. Presumpce neviny u nás zdaleka nefunguje. Takže snad jediné, co bych tomuto dílu vytknul je konec. Dialog mezi ředitelem a primářem naznačuje, že oba něco ví a něco se v nemocnici děje. Stejně tak i sestra ztvárněná Milenou Steinmasslovou naznačuje, že by se tohle mohlo stát i jí. A víc nic...divák si může jen domýšlet. ()

iz67

Scénář je vlastně o ničem. Nezvládne víc než že nesympaticky lidi to Maj blbý. Na nějaký vedlejší příběhy nebo logiku vývoje případu před soudem můžete zapomenout. I když se úspěšně vyvarovava českých blabolivych diaiogu. Meliskova je ale boží a kvůli ní to stojí za to. A vyron citu přeloženy do monologu: "chcete vajíčka? Dojdu pro krabičku!", by se mohl stát českou klasikou! ()

Daertelon

Tíživě depresivní atmosféru dokresluje skvěle odehraná hlavní postava. Je to symfonie hereckého umu a architektury příběhu - namísto otřepaných kontrastů a jednoznačných zápletek tu máme změť nenávisti a svinskosti na všech stranách, namísto typicky sympatické neprávem souzené protagonistky tu máme megeru, které bychom to místy snad i přáli. Kdybychom náhodou zapomněli, připomene nám to několikrát opakovaná narážka v duchu "jsi zlá, a proto si lidi myslí, že jsi vrah". Až do poslední chvíle, nebo spíš ani po poslední chvíli, pořád stoprocentně nevíme, jestli to udělala nebo neudělala ona. Skvělé, i když místy trochu zadrhávající, klopýtající v tempu, které někdy nebylo vhodně zvolené. ()

Tominni

Výborná minisérie a Michalovi Blaškovi gratuluju, protože příběh zdravotní sestry Hany Kučerové se mu povedl velmi dobře. Všechny tři díly hodně stojí na skvělé Kláře Melíškové, protože ta tu protivnou, zamračenou bábu hraje na podtrženou jedničku, ale i Miroslav Hanuš je výborný. Tak je vidět, na co stačí jedno obvinění a kam až může vést. ()

hrumsrt

Na přelomu roku se s těmi třídílnými minisériemi bohužel nadužívalo a může za to Nova, která odzkoušela jeden a on to byl docela úspěch, a tak přišel druhý a třetí, jenže nejen že se nepodařilo nikdy vytvořit něco zajímavějšího, ale projevila se i nemoc téhle televizní stanice, že ty její seriály nestojí ani za pozornost. A tak si vzala slovo zkušeněji vedená Česká televize, aby ukázala chamtivějším kolegům, jak se to dělá. Podezření je další z několik povedených krimi sérií, na kterou stojí za to se podívat. I když námět není pro diváky nový, již před pár lety podobné téma zobrazil jeden epizodní příběh z Život a doba soudce A.K., kde jako ostatně u všech námětů šlo o zdařilé provedení (nakonec ale s jiným výsledkem). Příběh postarší unavené zdravotní sestry, která měla ve svojí práci "více mrtvolek než je obvyklé". Silné téma, které by mělo být divákovi takové přirozenější, žádné vraždy a přestřelky. Sázka na dusnější atmosféru a nepříjemnou hlavní hrdinku, do níž se zošklivila a zestárla Klára Melíšková, vyvolává v divákovi pocity více méně opačné, než nás vede příběh, který sledujeme. A jak nám je postava sestry Kučerová poodkrývána, jen to přidává na skutečnosti, že ji vnímáme jako tu špatnou. Ostatně chválím celý casting, který se tady povedl a dost možná ukázka toho nejlepšího, co může český herecký soubor nabídnout. Aktuálně seriálově hodně oblíbená Denisa Barešová ve své typické roli pro níž má divák soucítit. Ale především mužské duo Miroslav Hanuš a Ivan Trojan, které je nyní opravdu to nejlepší, co můžeme ponuknout. Zkrátka výkony herců jsou parádní! Ale za nimi nezaostává ani pečlivě vedený tvar celého projektu. Není výtky vůči kameře, které nedělá typické seriálové kouzla v neustálém střídání zoom in/out, ba naopak dává prostor širším a celistvějším záběrům scén. Pečlivě odhadnutá stopáž celého snímku s jasnou vizí jednotlivých částí, že není nouze o hutnou atmosféru všeobecného mínění ani o dramatické soudní přednesy. Možná proč to teda rozkouskovali do tří epizod, když jde o celistvý příběh? Protože na tak dlouhý film by se bál podívat každý konzumní divák a připravili by se o diskusi behěm týdenního čekání na další díl skládačky. Nakonec je to poctivější a obsáhlejší provedení známého příběhu než v prvním případě a ve výsledku jen další potvrzení, že tvorbou strojových kriminálních neosobních seriálů Česká televize jen štědře rozdává finance potřebným. 75% ()

subic

Sjel jsem to v iVysílání jedním vrzem, páč jsem se od toho v podstatě nemohl odlepit. Atmosféra by se dala krájet, celou dobu si říkám, o co tomu Trojanovi vlastně jde a co má za rozpor s tím ředitelem špitálu. Ivan je můj oblíbenec a tu má celkem netradičně takovou zvláštně zápornou roli. To, co musím vypíchnout, je naprosto skvělý Miroslav Hanuš, o Kláře Melíškové nemluvě. Ta tu má fakt hroznou šlupku, přitom v civilu je to fešná ženská. ()

shade000

Neskutočne mrazivá atmosféra a Český lev za najlepšiu herečku pre Kláru Melíškovú za mňa určite právom. Postavu zahrala tak presvedčivo, až mám pocit, že som na nej počas celých 3 dielov nevidel, čo i len náznak úsmevu. Každopádne nebojím sa povedať, že jedna z najlepších mini-sérií z produkcie Českej televízie vôbec. Veľmi mi to pripomínalo Poľskú tvorbu, ktorá je v takýchto dielach vynikajúca a neuveriteľne vykresľuje atmosféru... ()

jfaba

Za Melíškovou klidně *****, ale za konec jen *. Když to nebylo podle něčeho, tak si ten konec s prázdnými postelemi mohl odpustit. A nebo jsem to nepochopil... ()

1Vojta1

Další pesimistické drama od ČT, ze kterého byste se nejradši podřezali. Přesto však Podezření patří k nejkvalitnějším výtvorům naší televize posledních let. Pocit bezmoci a nespravedlnosti smíchaný s neustálým pochybováním o nesympatické hlavní postavě dozajista funguje. Zážitek ještě umocňují interiéry předrevolučních budov, ve kterých se drama téměř výhradně odehrává. Přesto se ale jedná o relativně únavnou, byť na naše poměry velmi nadprůměrnou záležitost. ()

garry

Naprosto geniální a geniálně zahrané. Vyhořelá opuštěná žena v přechodu jejíž život připomíná peklo se brání agresí vůči svému okolí. Chlap by takovou situaci řešil chlastem a bezdomovectvím. Ženy jsou jinak nastavené. Takže až se setkáte s  nepřátelským chováním prodavačky, zdravotní sestry apod. vězte, že je to oběť semletá životem. ()

madam.art

Luxusní podívaná, přecházel mě mráz a slabost z nevysvětlitelného a konečného. Tvrdá a nesympatická Melíšková mi na závěr trhala srdce. Silný přesah mimo obrazovku. Režisér je tak mladý, že se tomu nechce věřit, scenaristovi věřím ze zkušenosti z jeho předchozími projekty, ale výsledek mě stejně zaskočil a budu se k Podezření ještě v myšlenkách vracet. ()

cinemafil odpad!

Seriál je o tom, jak režisér Blaško a  scénárista Hulík dělali Umění.  Rozsekané  , nenavazující  scény, co si má divák domyslet. A když si nedomyslí a začne se ztrácet, je to jeho chyba. Ještě umělecky nedorostl do vnímání našeho UMĚNÍ. Premisa  filmu je, že je příběh notorický známý a my UMĚLCI vám ho teď  naservírujeme  , že  z toho týden nebudete spát!  Trojan hrál něco, sám nevěděl co,  Melíšková  nebyla v roli uvěřitelná,  snad jen Hanuš, ale to je slabé.    odpad ()

oiuoiu

Taková normálně dobrá televizní inscenace - která ovšem trčí z běžné televizní produkce jako divizna z trávníku. Takže se všichni diví... Klára Melíšková hraje svou zasmušilou sestřičku přesvědčivě a doufám, že ji uvidím ještě v nějakých prima rolích.  Chci ale zmínit i stejně úchvatný výkon Mileny Steinmasslové, byť na malém prostoru. Z obou dam jsem byla celá vedle. ()

rigby

Asi nemám, co bych dalšího podotknul. Výborné dílo České televize, která v posledních letech neustále dokazuje, že umí natáčet silné seriály. Tento je možná dějově trochu slabší, ale vydatně to nahrazuje atmosférou. Ovšem bez Kláry Melíškové, která tímto dokázala, že umí i hodně vážnou a hlubokou roli, by to ale nemělo smysl. Výsledkem je obyčejný film, ale nevšedně silný svou hloubkou. ()

kokofek

Je-li nám někdo nesympatický tak je špatný. Nádherná ukázka davového odsouzení. Ve středověku se často přidalo rovnou lynčování vedoucí ke smrti. Dnes jsme v uvozovkách kultivovanější,ale i tak, takto předem odsouzený člověk má život v troskách. Excelentní výkon Kláry Melíškové. ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

V sobotní večer 4. března 2023 proběhl v pražském Rudolfinu jubilejní 30. ročník předávání cen České filmové a televizní akademie, Český lev. Přímý přenos ceremoniálu, během nějž byla oceněna výrazná… (viac)

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

V letošním roce se nominace na Cenu české filmové kritiky za rok 2022 dočkalo celkem sedmnáct filmů. Našli jste mezi nimi nejen snímky promítané v loňském roce v kinech, ale i seriály, minisérie,… (viac)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky