Podozrenie

• Česko Podezření (viac)
Česko / Francúzsko, 2022, 3 h 28 min (Minutáž: 66–73 min, Alternatívna 4x50 min)

Pracovitá, strohá a vo svojich činoch pevne presvedčená o vlastnej pravde si ide zdravotná sestra, Hana Kučerová, tvrdo za svojím. Názory iných nereflektuje, na názor iných sa nepýta. Ona predsa vie, čo je pre ostatných dobré. Medzi kolegami a susedmi tak, prirodzene, nie je príliš obľúbená. Kolegyne v nemocnici odsudzujú Hankin príkry prístup k pacientom, ona zas neschvaľuje ich ochotu nadväzovať intímne vzťahy s lekármi. V takom napätom prostredí sa primár Vaculík snaží zachovať medzi sestrami na oddelení aspoň čiastočný mier a vytvoriť pre pacientov potrebný pokoj. Pre Vaculíka je pacient na prvom mieste. Lenže tak ako on, pravdepodobne aj všetci okolo neho majú svoje tajomstvá a motivácie, v ktorých nie je ľahké orientovať sa. Ako rozhodnúť o tom, čo je pravda a čo lož, keď fakty nehovoria jednoznačne, a jediné, čo máme k dispozícii, sú naše pocity a domnienky? Aké jednoduché je súdiť veci podľa toho, ako vyzerajú v našich očiach, a nie podľa toho, aké naozaj sú? A kam až vlastne siaha prezumpcia neviny? (RTVS)

earl hickey

Výborná Melíšková, skvělé drama. Malinké zklamání na konci, kde jsem chtěl nějakou pointu, vysvětlení, či zhodnocení. Ale to je jen malé mínus a je to můj problém. ()

netahlo

Skutecne nechapu, co je tak uchvatnyho na tom, kdy se nekdo cele tri dily urputne tvari jako pica, at se deje co se deje. Jako pani Meliskova tady. Naproti tomu mlada Denisa Baresova byla vynikajici. Svuj vysokej standard si odehral i Mirek Hanus. Trojan uz je uplne mimo, je na nej smutnej pohled. Celkove prilis malo munice na tri 70ti minutove dily. Slabota. ()

herr_carter

Melíšková jasné ocenění , zapšklou ženskou sehrála mistrovsky a zdatně jí sekundovaly i zbylé role, například rozjíždějící se mladá Barešová v roli zabejčené a nepříjemné dcery (jablko nepadne daleko od stromu), výborný Hanuš v roli obhájce a například jsem byl nadšen i přítomností Steinmasslové, která prostě dobrou herečkou je, akorát poslední dobou hodně vnímaná pouze jako poblblá bába z Ulice. Poslední dobou u nás vzniká hodně kvalitních seriálů podle skutečných událostí a po brilantním Ochránci jsem měl tu možnost vidět další, neméně kvalitní kousek...........................moje hodnocení = 8 z 10. ()

vitekpe

To mlady devce (dcera) tam bylo zbytecne a pusobilo rusive. Meliskova by to utahla levou zadni i bez tyhle otravny postavy. P.S.: Denisa Baresova to zahrala dobre, o to nejde, ale ta postava tam nemela byt. P.P.S.: Kdyby to bylo o chlapovi, hral by to Krobot. Myslim, ze Meliskova se jim musela inspirovat. :))) ()

Vajonek

Neskutečně civilně působící drama s místy až trýznivou dusivou atmosférou a skvělými hereckými výkony (Melíšková vyniká, ale ostatní jí velmi zdatně sekundují). Film, u něhož už hlavní téma by jistě dokázalo "zabavit", přitom se nám tu ale otevírá spousta dalších, nad kterými si můžeme ještě dlouho po skončení minisérie dumat. A to mám ráda (i když to dumání rozhodně v tomto případě není většinou až tak příjemné). Snesla bych jasnější rozuzlení, na druhou stranu i tohle mi do té série vlastně ve výsledku sedělo. Tak jako po celou dobu, i v závěru nechali tvůrci věcem prostě volný průběh, nesnažili se nějak šroubovaně utvářet situace, aby to bylo třeba více líbivé, aby postavy působily více či méně sympaticky, jejich charaktery jasněji (a více "černobíle"). Typicky mě napadá třeba scéna s dopisem, který se dal pro očekávané uronění nějaké té slzy navíc přečíst, k čemuž tady naštěstí ale nedošlo a ve výsledku to pak bylo možná o to působivější. Celkově podle mého velmi vydařený neotřelý počin, který si zaslouží plný počet a alespoň takových 85 %. ()

bari68

Typický príklad kde film stojí na hlavnej postave a tá ťahá bremeno na seba. No a výsledok? ...Už tady asi 1001 krát zmiňované a ospevované výkony Melíškovej, či Barešovej. Ale...nedá sa inak, ČT znovu a znovu boduje. Vďaka! ()

klukluka

Scénárista Štěpán Hulík umí a režisér Martin Blaško pojal tuhle jeho vycizelovanou věc neobyčejně subtilně, civilně, pokorně, přitom ale precizně a vybral si pro ni vhodné herce, takže to šlapalo jak hodinky. Kdo by v reálu věřil v nevinu sestry Smrti? Nikdo. A jak taky? To, že nakonec neskončila ve vězení, považuju po téhle dokureality za zázrak. ()

Dzonysek

Navzdory svojí averzi vůči Kláře Melíškové jsem se nechal recenzemi přesvědčit, že dám minisérii šanci. A navzdory stejné averzi vůči Kláře Melíškové smekám klobouček nad jejím přesvědčivým výkonem. Velmi slušná práce. Ivan Trojan a Milena Steinmasslová taktéž hodně přesvědčiví. ()

Mo.

"A nemám snad právo na to bejt taková jaká jsem?" Máš - ale pak se nediv těm důsledkům, když na tom svém právu takhle lpíš. Výborná česká mini série o tom, že člověk dostane vždycky úplně přesně to, co si zaslouží. Spravedlnost kupodivu funguje, jen trochu jinak, než by člověk čekal a jen pro někoho. Být "sám sebou" a nesnažit se zapadnout si člověk může dovolit pouze pokud má dostatečně schopnosti profesní nebo sociální anebo pokud prostě nepotřebuje lidi - čti "rozhodl se, že je nepotřebuje". Bohužel tohle rozhodnutí se může někdy pěkně vymstít, když člověk náhodou zjistí, že by se mu nějaké ty sociální vazby zrovna hodily a když to, zda stráví zbytek života ve vězení závisí na tom, jak moc oblíbeným je v kolektivu. ()

mira007

Klára Melíšková jako zdravotní sestra obviněná ze série vražd pacientů - nadprůměrně kvalitní minisérie s brilantním hereckým výkonem hlavní hrdinky a bavil mne i Hanuš jako obhájce, kterého doma pochválí za domácí vajíčka,  ale za mne to celé sráží poslední díl, kterému chyběla gradace a možná trochu konkrétnější konec. ()

Garch

Pro mě neznámí tvůrci, režisér Michal Blaško s kameramanem Adamem Machem točí táhlou reálnou depku opravdu silně. Casting promyšlený, Klára Melíšková fenomenální, její filmová dcera Denisa Barešová (kterou, jak věřím, čekají v budoucnosti nezapomenutelné herecké role) výborná. Miroslav Hanuš má konečně roli s vývojem postavy, dokonce pozitivním. Snad jen střih a především časové posuny chvílemi nejasné nevyrovnané a náhlé. ()

Klajnik

Lidskej příběh o apatické sestře, která se dostane do vykonstruovaného křížku se zákonem kvůli tomu, že se k lidem nechová pěkně. Ta megera s pískem ve vagíně je to fakt na fakcu, což je na jednu stranu dobré, protože to právě z této minisérie dělá projekt, kterej se divákovi nevtírá. Na druhou stranu si tvůrci emocionalitu diváka neomotají kolem prstu, protože hlavní postavu vlastně ani moc nemusí. Mně osobně nevadí, když je protagonista pochybného charakteru - některé mé oblíbené filmy jsou dokonce o pozérech, vrazích, lhářích, lakomcích, lidských pijavicích... Jde však o to, že v těchto mnou oblíbených filmech generuje charakter postavy humorné či bizarní situace. Takto se neděje zde a dít se ani nemá, protože tento příběh je velmi seriózní, přísně dramatickej a vážnej. Proto zamrzí občasné nedokonalosti ve scénáři a herectví. Člověk by mohl říct, že dobrý herec má zvládnout i průměrně napsaný dialog. Podle mě má dobrý herec dobře zvládnout dobrý dialog, který má na starosti scénárista. Některé konverzace mezi postavami však byly vyloženě směšné svou schématickou urychleností (hádka dcery s matkou hned na začátku). Občas mě to úplně vytrhlo z uvěřitelnosti, kterou každé dobré dílo navozuje a udržuje. U tohoto typu děl na tom záleží obzvlášť. Průměrný divák to snad ale ani nepocítí, páč jeho nevybroušený vkus nedetekuje moment, kdy se z dosud organického dění vytratí autenticita. Moji rodiče z toho byli nadšeni. Nutno ale uznat, že po většinu času je to zvládnuto dobře. Audiovizuálně to ale nemá žádný drive, což zapříčinilo, že jsem při sledování dělal něco jiného. Nebylo třeba neustále být očima nalepen na obrazovce, když to vypadá průměrně. Kvůli tomu, jsem však celému případu nedal dost pozornosti a řada detailů mi unikla. Teď nedokážu říct, o co tam vlastně šlo. Spolčily se proti ní kolegyně, kteří jí měly plné zuby nebo jen byla zneužita pro politické hry v souvislosti se změnou vedení nemocnice? V tom, co se tam vlastně dělo, jsem byl ztracen. Možná je to chyba i toho, že informace nebyli divákovi dost dobře předány a v celé té zašmodrchanosti nelze mít perfektní přehled, ale to nedokážu posoudit, protože jsem nedával dostatečný pozor. Přesto mi to nijak nevadilo. Přesně vím, co se umělec snažil říct. Divák by se měl zamyslet nad nejednoznačností faktů, urychlených soudů a smutné skutečnosti naší společenské a mediální reality. O tom všem si jsem vědom. Podezření mi neříká nic nového, ale to jsem jenom já. Souhlasím s tím, že má cenu toto téma prozkoumávat. Celý projekt u mě ale nepadl na úrodnou půdu. Do celé věci jsem nebyl dostatečně vztáhnut. ()

Warhorr

Exkluzivní záležitost. Po skvělých Devadesátkách tasí ČT další klenot. Neupravená a nesympatická ale přesto výborná Melíšková, s kterou to byla pro mě premiéra, a která si mě získala hned od začátku. To byl vážně herecký koncert. Perfektní znázornění toho, když se k Vám společnost obrátí zády, i když není vůbec nic jasné, krutá a pravdivá realita. Pokud byl nadšen někdo tak jako já, tak jednoznačně doporučuji film Vina Lucie de B. Je to na stejné brdo, akorát možná ještě větší psycho. ()

Brtniik

Nejsem zrovna cílovka pro podobná díla, ale nemohu nekonstatovat, že to bylo dost dobré. Klára Melíšková dostala docela proti úkol, ale zabodovala. Klepal jsem se hrůzou, že vrahem je pan Trojan - to bych nepřežil. Obhájce se také dost snažil, dcera byla otřesná - jakou si ji sestřička vychovala, takovou ji měla. **** První dva díly byly napínavé, ale třetí byl poněkud zrychlený. Jakoby minisérie měla mít díly čtyři, ale pak došly peníze, tak to zkrouhli. Ano, přiznávám, jsem zhýčkaný koncovkami pana detektiva Poirota, kde se nakonec vše vyjasní. Nevědět, jak to bylo doopravdy, byl bych zmatený. **** Ono čtvrtý díl, kde by bylo popsáno jak se soudila s nactiutrhačemi, by to chtělo a hlavně zdůraznit, že oběživo které vysoudila rozhodně nestačilo na uvedení jejího života do podoby před křivým obviněním. **** Jo a také mi chybělo podrobnější vykreslení šmejdství ředitele nemocnice. Na české poměry vcelku velmi dobré, ale mělo to ambice být ještě lepší. ()

zahadum

V dnešných časoch je toto unikátne a skvelé dielo. Zase sa ukázala zhubná sila " médii " táto ničivá sila už narobila neskutočne mnoho problémov a zničili tisíce ľudských životov. Spomínam si na prípad nemenovanej známej herečky za socializmu po ktorej dnes ani pes neštekne ako v 1989 bľačala na tribúne, že sloboda mééédiii a tisku !.. O pár rokov žalovala novinárov lebo jej " kradli súkromie " chcela tisk má tisk :) bulvár je predsa slobodné médium. Späť k seriálu, dobrý strnulý obraz Kláry Melíškovej bol vierohodne stvárnený ako človek ktorý to dnes nemá na ružiach ustlané. Stačí ak neholdujete sociálnym sieťam alebo máte radi súkromie, ticho a pokoj už ste v istých kruhoch podozrivý. Hmm ten človek bude extrémista, terorista alebo vrah ! je divný..divné , že nemá FB...určite je vrahom !  Viacej takýchto kvalitných sérii ! Však okolo je toľko tém a príbehov, skúste osloviť aj tú kedysi slávnu herečku :))))) to bol vtip.   80 % ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

V sobotní večer 4. března 2023 proběhl v pražském Rudolfinu jubilejní 30. ročník předávání cen České filmové a televizní akademie, Český lev. Přímý přenos ceremoniálu, během nějž byla oceněna výrazná… (viac)

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

V letošním roce se nominace na Cenu české filmové kritiky za rok 2022 dočkalo celkem sedmnáct filmů. Našli jste mezi nimi nejen snímky promítané v loňském roce v kinech, ale i seriály, minisérie,… (viac)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky