Podozrenie

• Česko Podezření (viac)
Česko / Francúzsko, 2022, 3 h 28 min (Minutáž: 66–73 min, Alternatívna 4x50 min)

Pracovitá, strohá a vo svojich činoch pevne presvedčená o vlastnej pravde si ide zdravotná sestra, Hana Kučerová, tvrdo za svojím. Názory iných nereflektuje, na názor iných sa nepýta. Ona predsa vie, čo je pre ostatných dobré. Medzi kolegami a susedmi tak, prirodzene, nie je príliš obľúbená. Kolegyne v nemocnici odsudzujú Hankin príkry prístup k pacientom, ona zas neschvaľuje ich ochotu nadväzovať intímne vzťahy s lekármi. V takom napätom prostredí sa primár Vaculík snaží zachovať medzi sestrami na oddelení aspoň čiastočný mier a vytvoriť pre pacientov potrebný pokoj. Pre Vaculíka je pacient na prvom mieste. Lenže tak ako on, pravdepodobne aj všetci okolo neho majú svoje tajomstvá a motivácie, v ktorých nie je ľahké orientovať sa. Ako rozhodnúť o tom, čo je pravda a čo lož, keď fakty nehovoria jednoznačne, a jediné, čo máme k dispozícii, sú naše pocity a domnienky? Aké jednoduché je súdiť veci podľa toho, ako vyzerajú v našich očiach, a nie podľa toho, aké naozaj sú? A kam až vlastne siaha prezumpcia neviny? (RTVS)

Flego

Od prvých minút bolo zrejmé, že sledujeme pozoruhodné dielo. Skvelá práca kamerou a vyzretá réžia mladého režiséra, ktorému zverili prvú veľkú prácu v kariére sú ozdobou tohto televízneho filmu. Ale to najlepšie ešte len prišlo. Klára Melíšková v úlohe obvinenej zdravotnej sestry je stelesnením herectva a jej výkon si pýta všetky lokálne herecké ceny. ()

Necrotongue

Je úžasné vidět, že presumpce viny, kterou ve velkém využívala katolická církev při inkvizičních procesech a kterou s podobným úspěchem využívá například i celosvětově rozšířené hnutí MěTaky, se nevyhnula ani nám, takže je Česká republika stále světová. Nejsem zrovna všeobecně oblíbený dobrák, a přestože jsem nenalezl zalíbení v bondáži, k protivné paní Mar... Kučerové jsem si vytvořil celkem kladný vztah na základě pravidla, které říká, že vrána k vráně sedá. "Nejsem na lidi dost milá, tak mají právo ze mě udělat vraha?" Tato věta vystihuje podstatu celé minisérie a já odpovídám: "Ano, mají." Alespoň tak chápu současnou společnost, v níž je jakékoli vybočení ze stáda po zásluze soudružsky potrestáno. Tvůrci seriálu mě velmi pěkně pohladili proti srsti a vytvořili skvělou (z mého pohledu) záležitost, již mocně podpořily některé herecké výkony a jež mi měla co říct. Na závěr bych rád dodal, že vůbec nemám strach, přestože jsem pravidelným uživatelem draslíku. / Poučení: Máme demokracii, tak si toho važ a drž hubu a krok. ()

Karrfik

Velmi příjemné překvapení. Tato minisérie se fakt povedla.Melíšková je skvělá v komediálních rolích, ale tady je naprosto dokonalá. ()

Morholt

Základní osa příběhu je notoricky známá, protože to není tak dlouho, co případ zdravotní sestry Marešové rezonoval ve všech médiích. Potud tedy nic překvapivého. Samotné odbočky zabývající se rodinnými poměry či intrikami uvnitř nemocnice byly sice tím správným kořením, ale ani tady není nic, co by člověka vystřelilo z ponožek. To se ovšem mění ve chvíli, kdy nastoupí na scénu někdo z trojice Melíšková-Hanuš-Barešová. Tihle tři hrají naprosto famózně a Ivan Trojan tu vlastně jen přicmrndává. Netvrdím, že je to režijně nebo scénáristicky špatné, ale soudím, že bez výše zmíněné trojice by se jednalo jen o mírně lepší průměr. 80% ()

Handle

Nevídaný počin. Měl jsem vážně pocit, jak když sleduju nějakou tak akorát artovou minisérii na HBO a nejvíc mě překvapil fakt, že tvůrci nepotřebovali nijak šokovat a zrychlovat tempo, ačkoli hádám, že by to někteří diváci možná i uvítali/potřebovali. Melíšková on point a Barešová bude podle mě brzo naprostou hvězdou a imho čeká jen na nějakou hlavní roli, kde zazáří. Vztah mezi matkou a dcerou byl až fakt neuvěřitelně uvěřitelný - a to opět bez využití nějakých trapných extrémů. Doufám, že ČT s podobnými kousky bude přicházet častěji. 4,5* ()

argenson

Pracuju ve zdravotnictví a svýho času jsme bedlivě sledovali skutečnou causu sestry Věry Marešové. Ta se po osvobozujícím rozsudku ve velkým pustila do soudů s různými médii, že o ní psali/mluvili ošklivě. Teď přišel čas nastoupit s žalobou na Českou televizi za to, jak skvěle podala Klára Melíšková studii vyhořelé nesympatické zdravotnice, kterou nikdo nemá rád. ()

Padme_Anakin

Zdařilé psychologické drama s hutnou atmosférou, mj. tu aféru a novinářský humbuk jsem před několika lety zaznamenala, námět (příběh) je tedy srozumitelný a pravdou je, že tvůrci se s tím nemažou a dobře dělají.. Podezření a následné obvinění zdravotní sestry stačí k tomu, aby jí (z)ničilo život.. Klára Melíšková se mi líbila už ve filmu Vlastníci, ovšem tady je ještě lepší, klobouček.. Denisa Barešová je velice zajímavá a zřejmě bude dobré si ji do budoucna pohlídat.. ()

agentmiky

Česká televize se s tím v poslední době nemaže a po Devadesátkách, které byly za mě v zásadě bezchybné, přichází s výborným Podezřením zaměřujícím se mediálně sledovanou kauzu zdravotní sestry a jejího obvinění z několika úmyslných vražd pacientů. Nečekal jsem, že by Melíšková mohla podat tak profesionální výkon, její chladná a odtažitá postava Kučerové byla ztvárněna na jedničku. Seriál se též může pochlubit parádním hereckým osazenstvem ve vedlejších rolích, trio Barešová - Trojan - Hanuš zde na plné čáře exceluje. Režie chirurgicky přesná, i ta místy netradiční kamera Adama Macha (na tuzemské poměry) z tohoto třídílného televizního počinu dělá podívanou, která za světovou konkurencí moc nezaostává. Seriál nabídne kupu emocí, pesimismus na každém kroku a také dost otázek, na které si musí třeba divák odpovědět sám. Celá kauza totiž do dnešního dne obsahuje dost otazníků, takže si i díky Podezření může každý udělat vlastní názor na věc. Paráda. Za mě 8/10 ()

Praxis

Famozní Klára Melíšková ve famozním dramatu o tom, jak dokáže nepodložený důkaz zničit život poněkud nesympatické zdravotní sestry. Byť je tam podle mého trochu upozaděna linka s politikařením hlavní svině ředitele nemocnice, ten zbytek už klape na první dobrou. 90% ()

Pierre

Zdravotní sestra Kučerová..Vyhořele působící neupravená žena s věčně naštvaným výrazem a nedůvěřivým pohledem...Odtažitá, nedostupná, naprosto strohá, šedá myš.....kontrolující jestli v obchodě nejsou prošlé potraviny....No tahle , paní Kučerová by mi byla v reálném životě asi velmi těžko sympatická. Já totiž nejdřív jím, až pak když tak kontroluji trvanlivost. Skoro  by se až mohlo zdát, že mě nebude bavit ani jako hlavní postava. Jenomže já mám vždycky  radost, když můžu záhlédnout v novodobé domací tvorbě něco nadějného! A taky by bylo škoda nevidět, jak se této nevděčné polohy šedé myši dokázala naprosto autenticky a civilně zhostit Klára Melíšková. To už je hotové převtělení a přesné vystížení role. Ale Denisa Barešová jako dcera je jí nejenom svou postavou, ale i výkonem prakticky rovnocenná,. K té jsem měl navíc postupně určitě daleko větší sympatie stejně jako k dobráckému advokátovi v dalším skvělém podání, tentokrát Miroslava Hanuše. Ale ostatně i u té ústřední šedé myši vás minisérie pěkně nahlodá a nastolí otázky jako jestli může člověk za to, jaký se narodil. A jestli mají ostatní právo z ni udělat vraha jenom kvůli její komplikované povaze? Zaslouží si vůbec takový lynč? Ale kdyby se chovala předtím vstřícněji, dočkala by se ho? V těchto otázkách a psychologickém vykreslení minisérie vrcholí až do samotného konce. Dokonce i ty sympatie se různě překlopují, , žadná z postav ve výsledku není vůbec černobílá, všechny naopak působí skvěle civilně a živě.  Vrcholem minisérie pro mě byl asi v poslední částí  rozhovor matky s dcerou před rozhodnutím a příjezd matky domů, který působil zdánlivě nenápadně, ovšem dal toho hodně.  Ale hutná atmosféra se nesla celým projektem a to v různých smětech.  Tohle dobře pohltilo, ale přece jen mimo té psychologické, dramatické roviny, mě nechávalo v napětí i samotné rozuzlení případu. A s tím, jak se v rámci hry tvůrců trochu zametlo pod koberec jsem se úplně nevyrovnal a závěrečnou sekvenci jsem nepochopil. Jinak ale skvělá práce. ()

blackrain

Před Klárou Melíškovou smekám klobouk. To tedy byl herecký koncert. Evidentně si u nás nikdo na presumci neviny nehraje. Jak vás někdo zaškatulkuje, tak už se vezete až do konce, ať už je ten konec jakýkoliv a stejně pak na vás budou lidi koukat skrz prsty a za vašimi zády si budou šeptat. ()

slunicko2

Herecký koncert Kláry Melíškové. 1)  Zdá se, že na co 37letý scenárista Štěpán Hulík sáhne, to se mu daří. Po Hořícím keři a Pustině je podepsán pod dalším čtyřhvězdičkovým projektem. Ani 33letý režisér Michal Blaško se ve své seriálové prvotině (předtím jen příštipkařil) nedal zahanbit a tak vznikla vskutku pozoruhodná minisérie._____ 2)  Výborné je i herecké obsazení. 49letá Klára Melíšková zdravotní sestru Hanu Kučerovou nehraje, ona tou hnusnou káčou doslova žije (i když mě nepřesvědčila, taková paní Klára určitě není). Získal si mě i 59letý Miroslav Hanuš (advokát ex offo) v tentokrát kladné roli věcného právníka s uměřeným projevem._____  3)  Spoiler. Poslední záběr z nemocnice naznačuje, že úmrtí pacientů pokračují. Nevíme sice, jestli jde o úmyslné konání personálu nebo o systémové zanedbání péče (teď už můžeme vyloučit snahu pomstít se sestře Kučerové), ale vidíme, že věc není vyřešena. Osobně bych dal přednost jinému konci, ale i tento je zajímavý... a snad i více ze života._____ 4)  Jen letmý průlet internetem ukazuje, že i když je příběh psaný podle skutečného obvinění sestry Věry Marešové (2014) pracující v rumburské nemocnici, neodpovídá přesně tehdejším událostem a už vůbec ne rolím jednotlivců a jejich charakteristice. Sestra byla osvobozena (2016), protože nebylo prokázáno, že se skutky, pro něž byla obžalována, skutečně staly. Znalecký posudek, podle něhož Marešová vraždila draslíkem, byl jinými znalci vyvrácen. Marešová poté vcelku úspěšně vysoudila odškodnění (2017 - 2021) za způsob, jakým média informovala o celé kauze. ()

Remedy

Pravidelným divákům Ordinace v růžové zahradě bych toto dílo nedoporučil, neboť by po něm nemuseli mít úplně dobré spaní (smrt Čestmíra Mázla je oproti Podezření skutečně čajíček, jenže co já můžu ve skutečnosti vědět…). Na podobnou minisérii jsem čekal strašně dlouho a jsem vážně rád, že se u nás pod křídly ČT protentokrát urodilo ryzí sociální drama ze soudní síně, které odvážně otevírá doposud tabuizovaná nebo upozaďovaná témata. Opravdu si nevzpomínám na jakýkoli projekt (možná s výjimkou některých dokumentů), který by podobným způsobem přibližoval úděl a možný syndrom vyhoření u zdravotních sester. Do toho portrét ústřední postavy, která je tak nějak divná (přesněji řečeno nezapadá do obecně platných škatulek a měřítek slušné společnosti) a logicky se stane podezřelým číslo jedna v kauze úmrtí pacienta. To, že vnímavý divák vede v podstatě po celou dobu boj jak s hlavní postavou, tak s reakcemi a postoji jejího okolí, považuji za nejzdařilejší aspekt celé minisérie. Klára Melíšková je se svým napůl nepřítomným a občas pekelně mrazivým výrazem herecky bezchybná. Jeden z nejlepších projektů České televize za hodně dlouhou dobu. [90%] ()

kajas

Nelynčujte mě prosím za průměrné hodnocení, Melíškovou mám moc ráda a kvituji také čím dál častější obsazování Denisy Barešové, jenže já prostě špatně snáším strohé příběhy prakticky bez emocí a možnosti vyjádřit sympatie některému z hlavních hrdinů. Navíc bych v tomto případě klidně trochu rezignovala na pozvolnější artové zpracování (práce s mizanscénou atd.) a narvala celou minisérii pouze do dvou částí. Znovu už vidět nepotřebuji. ()

radektejkal

Nechal jsem se nalákat příznivými kritikami z csfd - a bezpochyb souhlasím s filmem i jeho hodnocením. Proto jen dvě nepodstatné poznámky: Ústřední postava hraje (má hrát?) svoji roli tak, aby se jevila nesympatickou, avšak zároveň tak, aby bylo poznat, že inkriminovaný čin neprovedla. Potom je už snadné dokázat, že zde není žalován její čin, nýbrž její osoba, která svým bytím obžalovává či přinejmenším znejisťuje existenci těch, kteří jsou považováni za pouhé svědky... Vedlejší postavy (a to je pro mě asi největší pozitivum) zastupují právě ty "podezřelé" činy (zřejmě i trestně postižitelné), které se odhalují či vyplouvají na povrch při řešení hlavní kauzy. Tyto činy jsou tu, ale jsou zároveň mimo pozornost, jen naznačeny, protože nikdy nebudou veřejným předmětem a projednávány budou jen v rodiných a společenských kruzích...  Dovedu si představit, že film ocení především zdravotnický personál - a přitom se nad sebou zamyslím, protožr to s ním jde dost z kopce... Zkraje filmu jsem se domníval, že se bude nejspíš jednat o Marii Fikáčkovou (viz též Stanislav Motl), která vraždila kojence v roce 1960), ale dle "obětí" bylo brzo jasné, že se jedná o celkem nedávný případ Věry Marešové - snad jen s tím rozdílem, že by si po milionových odškodněních už sotva (neúspěšně) hledala zaměstnání ve svém oboru. ()

sofiapetra

Klára Melíšková si za tuto roli echtovně nesympatické sestry odnese Lva, i kdyby nechtěla. Scénář se také v podstatě povedl, i když třetí díl už byl maličko uondaný a závěrečné finále si říkalo o větší vypointování. ()

Chrysopras

Chválil jsem různé věci v dílčích recenzích, ale celkově musím vyzdvihnout pány Hulíka, Blaška a Macha, protože takto vysoustružené dílo po stránce obsahové ale i vizuální se jen tak nevidí! A práce s herci taky na jedničku. Jen houšť... ()

rakovnik

Výborný scénář podtržený skvělými hereckými výkony Kláry Melíškové a Miroslava Hanuše. Když je příběh silný, nemusíte ani moc hrát. Stačí pohled, postoj, zajímavý záběr kamery. Mlčení či obraz jsou v této sérii velice účinné. ()

M.i.k.e

je evidentní, že dobré věci pro televizi točit umíme a je celkem záhada, proč se to nedaří převést i na plátno. Podezření je pro ČT další trefou do černého v řadě a jedním z nejsilnější filmových/seriálových počinů posledních několika let. Z počátku by se dalo čekat, že půjde o další kriminálku, ovšem o nějakém vyšetřování to tady vůbec není (což je nejvíc vidět v posledním díle u soudu) a prim hraje atmosféra zmaru (aneb jak jednoduché je někomu zkurvit život za pět minut) a postava Kláry Melíškové. Ta předvádí svůj životní výkon a i když její postava není sympatická, není problém jí fandit. Nezklamali ovšem ani ostatní. Třeba Ivan Trojan, jehož přítomnost budí dojem, že on všechno zachrání je nakonec jen pokrytecká figura, které jde primárně o svoje místo a až pak o něco dalšího. Upřímně doufám, že v podobných kouscích bude minimálně ČT pokračovat a nebudou jen výjimkami potvrzující pravidlo...85% ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

V sobotní večer 4. března 2023 proběhl v pražském Rudolfinu jubilejní 30. ročník předávání cen České filmové a televizní akademie, Český lev. Přímý přenos ceremoniálu, během nějž byla oceněna výrazná… (viac)

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

V letošním roce se nominace na Cenu české filmové kritiky za rok 2022 dočkalo celkem sedmnáct filmů. Našli jste mezi nimi nejen snímky promítané v loňském roce v kinech, ale i seriály, minisérie,… (viac)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky