Podozrenie

• Česko Podezření (viac)
Česko / Francúzsko, 2022, 3 h 28 min (Minutáž: 66–73 min, Alternatívna 4x50 min)

Pracovitá, strohá a vo svojich činoch pevne presvedčená o vlastnej pravde si ide zdravotná sestra, Hana Kučerová, tvrdo za svojím. Názory iných nereflektuje, na názor iných sa nepýta. Ona predsa vie, čo je pre ostatných dobré. Medzi kolegami a susedmi tak, prirodzene, nie je príliš obľúbená. Kolegyne v nemocnici odsudzujú Hankin príkry prístup k pacientom, ona zas neschvaľuje ich ochotu nadväzovať intímne vzťahy s lekármi. V takom napätom prostredí sa primár Vaculík snaží zachovať medzi sestrami na oddelení aspoň čiastočný mier a vytvoriť pre pacientov potrebný pokoj. Pre Vaculíka je pacient na prvom mieste. Lenže tak ako on, pravdepodobne aj všetci okolo neho majú svoje tajomstvá a motivácie, v ktorých nie je ľahké orientovať sa. Ako rozhodnúť o tom, čo je pravda a čo lož, keď fakty nehovoria jednoznačne, a jediné, čo máme k dispozícii, sú naše pocity a domnienky? Aké jednoduché je súdiť veci podľa toho, ako vyzerajú v našich očiach, a nie podľa toho, aké naozaj sú? A kam až vlastne siaha prezumpcia neviny? (RTVS)

Rockerman

Čas od času se ČT povede něco, co se dá srovnávat i se zahraniční produkcí. Podezření mezi to povedené jednoznačně patří. Kauza neoblíbené, odměřené a arogantní zdravotní sestry hodně připomíná případ jednoho stejně chovajícího se muže, který však na rozdíl od sestry Kučerové byl bez důkazů uznán vinným a odpykává si 28mi letý trest. Klára Melíšková patří již delší dobu mezi naši hereckou špičku. Je to komplexní herečka, která zahraje dobře v komedii (Čtvrtá hvězda) nebo dramatu. ()

Daiker

Po několika letech jsem opět zkusil českou tvorbu....... Musím říct, že ČT zabodovala...... Tísňivé drama opravdu působí na člověka........ Zmar, deprese, odsouzení okolí.... To vše působí autenticky.... Jako bývalého ošetřovatele mě nešokovaly modřiny po přikurtování pacienta k posteli, co mi spíš vadilo bylo chování okolí a zaměstnanců nemocnice....... Stylizace a ozvučení série jsou prvotřídní..... Hlavní dvě herečky byly skvělé..... Jakož to fanoušek seriálů mužů jen doporučit.... ()

DAPDO

Třídílná minisérie o tom, jak strašně málo stačí k tomu, aby se vám a vašim nejbližším v jednom okamžiku změnil život naruby. Další z řady nadprůměrných věcí České televize. ()

HappyDeath

Hm, velmi dlouho jsem neviděl tak kvalitně udělaný český miniserál. Naprosto to člověka vtáhne a po třech dílech vyplivne. Pak si jen jeden řiká, jak je možné, že je ta Melíšková tak dobrá. Neskutečně dobře zahrané, zrežírované a "nazvučené". Mohu jen doporučit. ()

Flexaret

Podezření šlape jako dobře namazaný stroj. Ovšem s neživotnými postavami, pohybující se v přesně vyměřených hranicích, bez momentu překvapení, bez hlubší psychologie. O čem vlastně, ale tato minisérie je? O selhání systému? O hlavní postavě a jejích motivacích? O boji o moc a vliv? O disfunkčních mezilidských vztazích? Vlastně tak trochu o všem a zároveň o ničem. Skáčeme od tématu k tématu, ničemu však není věnována dostatečná míra pozornosti. Vše je jen šablonovitě naznačeno. Plus některá zjednodušení ohledně fungování zdravotnictví, policie či soudů tuto sondu do zdánlivé současnosti značné ztěžují. Příběh tohoto typu by zasloužil trochu více ambivalence a méně návodnosti. Efektní forma není vše. ()

Inozuka

Původně jsem se na to nechtěl dívat, protože nemocnice nemám rád, nějaká bába, co možná odpravila pár pacientů je mi ukradená a navíc jsem si z médií pamatoval, jak to celé dopadlo. Pak jsem ale viděl náhodou jeden díl a Podezření mě dostalo. Kvalitně napsaný, natočený a odehraný psychologický thriller. Hutná a temná atmosféra, v podstatě ani jedna kladná postava, za to festival různých frustrací, psychóz a sobeckosti. Melíšková a Hanuš perfektní, doufám, že nějaká ta cena je za jejich výkon nemine ... ()

Mngwa

Kdo je nevinný, nemá se čeho bát. Nebo ano? Tato minisérie s chytrým příběhem a geniálními hereckými výkony velice pěkně vykresluje, jak jednoduše se z někoho může stát "vrah" a bez ohledu na vinu nebo nevinu být odsouzen a mediálně, profesně i společensky popraven ještě před samotným skutečným rozhodnutím soudu. Seriál  skvěle zprostředkovává celou řetězovou reakci od prvního podezření přes mediální shitstorming až po soud, stejně jako ničivý vliv toho všeho na život hlavní postavy i její rodiny. Taky jsem ocenila nejistotu a paranoiu kolem podezřelé sestry,  která je všechno jen ne sympatická, ale zároveň i nečitelná a budící pochyby. Ale to samo o sobě ještě není trestné, že ano. Slovy hlavní postavy: "nemám snad právo být taková jaká jsem?". V ideálním (a neexistujícím) světě možná, v tom skutečném je všechno jedno velké divadlo, kde záleží především na dojmu. Kde je tedy pravda? A má vůbec smysl ji hledat, když už mají všichni jasno ze svých dojmů a novinových titulků? ()

kaprson

Hutná atmosféra, dobré herecké výkony, závažné téma... nicméně průběh děje nepřekvapivý a soudní přelíčení v nevygradovaném posl.dílu mě trochu zklamalo, celku tak dávám slabší 4* ()

ANTYCHRYST

Byl jsem rozhodnut dát 3 * ale za tuhle one woman show hlavní postavy Meliskove dávám čtyři. Protivná, vostra.. Vypadající jako nasraná smrtka.. Klobouk dolů jak to zahrála.. Celé sérii ale pořád něco chybělo, větší drive.. nějaké překvápko... Nebejt jejího naprosto excelentního výkonu.. Tak Max 2-3 hvězdy. S jejím chováním a xichtem byl opravdu zázrak že byla sprostena :) 60% ()

RAFT

Dobrý seriál Melíšková postavu zahrála skvěle.Herecké obsazené dobré .Hanuš si vybírá kvalitní seriály.Aneb česká televize umí natáčet kvalitní seriáli. Za mě 85% ()

Stillborn83

Pomerne vtipne vyznieva fakt, že túto minisériu som si dal len tesne po videní filmu The Good Nurse, kde sa v príbehu podľa skutočnosti riešil masový vrah, ktorý zabíjal svojich pacientov. Ale späť k minisérii Podezření, ktorá sa voľne inšpiruje skutočným prípadom jednej českej zdravotnej sestry, ktorá bola obžalovaná zo 6 vrážd. Prvá časť to rozbehne celkom solídne, nechýba napätie, emócie, aj keď cítiť komornejšiu atmosféru a televízne prevedenie, čo však vôbec nevadí. Aj druhá časť pokračuje v nastolenom trende, no tretia to celé zrazí a začína sa to režisérovi Michalovi Blaškovi rozsypávať. Pozor SPOLIER: Dej v súdnej sieni je nepresvedčivý a bez akejkoľvek väčšej dramatizácie a emócií (ktorá tomu doteraz nechýbala), na ktorých to bolo celé vystavené, sudkyňa len rozhodne a ostáva viacero nezodpovedaných vecí (pritom tam bolo načatých viacero doslova dejových zbytočností). Neviem či to bolo nedotiahnutým scenárom alebo chybou v réžii, ale keďže scenárista Hulík robil skvelú Pustinu či Horiaci ker, tak sa skôr prikláňam ku réžii. No celkovo je to veľká škoda, lebo potenciál to malo oveľa väčší. Aj tak sa to však oplatí pozrieť, úplne skvelá bola v hlavnej úlohe Klára Melíšková. ()

J.e.r.e.c

Jestli něco umíme na evropské/světové úrovni, tak jsou to tahle na první pohled přízemnější psychologická dramata, případně šmrncnutá kriminální zápletkou. Tady jde po prvním díle vyšetřovací linie víceméně stranou a jede se už jen psycho, ale bohatě to stačí. Hulík si dal záležet, aby zde bylo jen naprosté minimum sympatických postav, takže divák musí chtě nechtě začít fandit i těm, které ho místy dost serou. Lidi se k sobě často nechovají zrovna pěkně, no prostě jako ze života, ale zároveň to není žádná severská depresárna, kde všichni berou drogy a spí s mrtvými prostitutkami. Dobrou práci za klávesnicí podtrhují vynikající dialogy, které dokáží vmžiku změnit náladu scény a ještě ji úderně vypointovat. Jako správného sadistu mě potěšilo, že ve finále se nedostaví žádná zásadní katarze, ani bůhvíjaké zadostiučinění, ale – přesně v souladu se zbytkem - pouze hodně tlumený záblesk jakési naděje. 80 % ()

Azrail

Životní herecký výkon Kláry Melíškové, která dokázala citově odtažitou, věčně zamračenou, krutě přímou a lidsky nesympatickou postavu uchopit opravdu skvěle a především velice civilně.  Zahanbit se ale nenechala ani Denisa Barešová v roli její lehce zhýčkané dcery, která se ale v nouzi nejvyšší projevila jako dcera své matky a neváhala se všemi prostředky postarat o blaho své i své rodiny. A skvělé herecké výkony uzavírá i Miroslav Hanuš v pro něj netypicky kladné roli, který dokázal ne příliš uznávaného, ale přesto velmi oddaného, lidského a pracovitého obhájce, který jde často daleko za hranici svých povinností zahrát také s naprostou grácií. Zbytek hereckého ansámblu byl také na velmi dobré úrovni, ale oproti ústřednímu triu zůstal zaslouženě upozaděn, včetně tradičně excelentního Ivana Trojana.  Samotné téma seriálu bylo velmi silné a dokonale realistickým momentem pro mě byla i reakce běžných lidí, kteří se nebojí šmahem odsoudit člověka, ačkoliv o něm nic neví. Po stránce scénáristické, atmosférické (kdy se povedlo navodit opravdu velmi nepříjemné a dusivé klima) i režijní mohu také jen chválit a nemám této minisérii v podstatě co vytknout. Za mě 9/10. ()

MyrnaAlec

Díky skvělému scénáři se tento kus dá bez obav srovnat s těmi nejlepšími seriály venku. Zbytečně se tam nekecá, stačí jen náznak, pohled, záběr. Herci jedou na plný výkon, hlavně Klára Melíšková vystupuje ze všech svých předchozích rolí a typů. ()

Pete

Tak jsem za poslední rok už asi počtvrté ne snad úplně nadšen, ale rozhodně velmi spokojen s úrovní projektu na ČT, a to už nemůže být náhoda - skutečně se nejspíš blýská na lepší časy. Po Herci, Ochránci a Devadesátkách přichází Podezření, byť ze zmíněné čtveřice bylo pro mě osobně asi nejslabší. Zde se jedná o další povedenou minisérii talentovaného scénáristy Hulíka (Pustina na HBO). Vůbec je obdivuhodné, jak zvládli tento projekt ukočírovat mladí, mnohdy teprve začínající tvůrci. Precizně vysoustružené technické profese, soustředěné herecké výkony, film je skoro až "Fincherovsky" vypiplaný - nikdy by mě nenapadlo, že takové srovnání někdy použiji v souvislosti s českou tvorbou. Je to však také podobně chladné, skoro až bez srdíčka. Téma ovšem silné, podobné dánskému Honu - odsouzení člověka společností dlouho před vynesením rozsudku, tedy jak pouhá fáma může zničit život nevinnému. ČT, jen tak dál. ()

ostravak30

Podezření tak trochu kopíruje jednu dobře známou kauzu. A na této minisérii vlastně není nic špatně. Snad jen jediná věc. Nejprve ale ke Kláře Melíškové. Ta zahrála svou postavu tak geniálně, že jsem jí věřil i mrknutí oka. Vlastně všichni hráli perfektně a scénář se též nadmíru povedl. A to přesto, že u podobných kauz se některé věci dějí vlastně ve stejných liniích. Odsouzení okolí, nepřijetí do další práce apod. Tedy nic nového. Osobně si myslím, že chování sestry Hany Kučerové není zase tak výjimečné a naopak je u sester čím dál častější. A bude hůř. Zdravotní sestry, celkem nepochopitelně, jsou špatně zaplacené a je jich málo. Problém také je, že české zdravotnictví má i plno jiných problémů. Rozhodně není na takové úrovni, aby byla každá případná chyba jasně definovatelná. Tím, že mnoho sester tzv. přesluhuje, tak plno z nich umí s počítačem jen základní věci, mladé holky, kterým už IT technika potíže nedělá, se do tohoto oboru neženou. Jasný důkaz jsou i eRecepty, které když měli ordinace vydávat, vstávali jim hrůzou vlasy na hlavě a dodnes je to věc rozporuplná, kterou každý lékař používá dost svéhlavě. Česká společnost je navíc silně rozdělená, takže jakákoli zápalná šňůra v podobě nepodloženého obvinění znamená odsouzení člověka bez toho, zda věc udělal či ne. A sociální sítě tomu moc nepomáhají. Presumpce neviny u nás zdaleka nefunguje. Takže snad jediné, co bych tomuto dílu vytknul je konec. Dialog mezi ředitelem a primářem naznačuje, že oba něco ví a něco se v nemocnici děje. Stejně tak i sestra ztvárněná Milenou Steinmasslovou naznačuje, že by se tohle mohlo stát i jí. A víc nic...divák si může jen domýšlet. ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

V sobotní večer 4. března 2023 proběhl v pražském Rudolfinu jubilejní 30. ročník předávání cen České filmové a televizní akademie, Český lev. Přímý přenos ceremoniálu, během nějž byla oceněna výrazná… (viac)

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

V letošním roce se nominace na Cenu české filmové kritiky za rok 2022 dočkalo celkem sedmnáct filmů. Našli jste mezi nimi nejen snímky promítané v loňském roce v kinech, ale i seriály, minisérie,… (viac)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky