Cenzorka

Trailer

Irina je oddanou dozorkyňou vo väznici č. 74 v Odese - v ženskom nápravnom ústave na Ukrajine, kde stráži viac ako sto väzenkýň. Lesja, odsúdená na sedem rokov za zločin z vášne, je jednou z nových žien, prichádzajúcich do basy. Je tehotná so svojim prvým dieťaťom. Kým si Lesja postupne zvyká na pravidlá väzenského života, zisťuje tiež, že viaceré jej spoluväzenkyne postihol podobný osud. Matky s malými deťmi majú povolenie ich raz za čas navštíviť v oddelenej časti väznice, kde sa o nich starajú benevolentné sestry a dozorkyne. Pokiaľ však väzenkyňa nenájde pre svoje dieťa domov po jeho tretích narodeninách, potomka umiestnia do ústavnej starostlivosti, čo je tragédia pre každú matku a dieťa, ako aj ťažká rutina pre Irinu, ktorá je zodpovedná za odovzdávanie detí do sociálnej starostlivosti. Pod zámkom a takmer s nikým, na koho by sa mohla obrátiť vo svete vonku, musí Lesja nájsť spôsob, ako zabrániť tomu, aby jej syn skončil v sirotinci. (Filmtopia)

Anderton

Vynikajúci nápad, perfektná kombinácia dokumentu a hraného filmu, skvelí herci a "herci". Napriek tomu som mal ale dojem, že Cenzorka trvala tri hodiny a nie som schopný prísť na to, prečo. Videl som už oveľa pomalšie filmy, aj oveľa menej stráviteľné art filmy a Cenzorku si zaradím medzi tie, ktoré mi ubiehali najpomalšie. Tým chcem povedať, že je to asi len môj problém, kvalitu tomuto filmu rozhodne popierať nechcem. ()

CheGuevara

Dokumentárně odtažité, poctivě odpozorované a Martin Kollar jede neuvěřitelné brikule. Filmový a kinematografický zážitek, který v poslední době v tuzemském filmu nemá obdoby. ()

pepo

Krasne vyplnene zadanie toho, co chcel Kerekes natocit. Mam s tym vsak problem v tom, ze to je uplne mimo mojho vnimania kinematografie. Nenudil som sa, ale absolutne ma to nedokazalo strhnut na akejkolvek urovni. Na druhej strane ocenujem silnu autentickost, skvele herecky aj vypovednu hodnotu. Festivalova cielovka bude velmi spokojna. 6/10 ()

Flego

Nech je akokoľvek dej filmu emotívny, dokumentárne pasáže negujú celé úsilie. Akoby snímok nevedel, čím chce byť, zvolená kombinácia nie je príliš na osoh. Škoda. ()

Arsenal83

Vraj slovenský film roka. Pritom sa tu slovensky necekne ani mäkké f. Za to ukrajinčiny tu je dostatok. A to dnes stačí. Komorné divadlo bez silnejšej emócie či prekvapenia. Nudiť sa nebude len človek, ktorý sa rád pozerá na kojenie alebo odsávanie mlieka z prsníka. Toho tu bolo celkom dosť. ()

Topco

Je to sympatický trend, že tuzemských dokumentaristov čoraz viac lákajú možnosti hraného filmu (Škopova Eva Nová, Vojtekove Deti, Remova Láska pod kapotou). Novinka Košičana Petra Kerekesa osciluje na hrane hraného dokumentu a hraného filmu. Film je paradoxne silnejší vo svojej dokumentárnej polohe než v dramaturgii tej hranej, príbehovej línie, ktorú vnímam ako nevyužitú. Každopádne, je to kvalitné artové európske kino a spolu s Piatou loďou (2017), stále aktuálnou drámou Nech je svetlo (2019) či Služobníkmi (2020) aj jeden z najlepších slovenských filmov za ostatné obdobie. Tie schody sú peknou, aj keď predvídateľnou bodkou... ()

Hamaradža

Remeselne kvalita, nedá sa veľa vytýkať. Obsahovo ma to však nechalo chladným - ani jednej postave sa tu nedostaneme pod kožu. Divákovi sú podávané iba tie najzákladnejšie informácie, pričom odstup, ktorý je napr. u Ulricha Seidla sofistikovaným autorským zámerom, tu pôsobí pomerne samoúčelne. Nehovoriac o tom, že už niekde v polovici stopáže sú všetky karty rozdané a až do konca to ničím neprekvapí. ()

vyfuk

[FEBIOFEST] Když vám někdo natvrdo cpe feministické myšlenky, tak si člověk nedokáže představit lepší film než tento. Ženy uvržené v těhotenství do vězení pro své hříchy a jejich snaha žít dál. Intimní záležitost, která kupodivu nenudí a během jejího sledování se nejednou i upřímně zasmějete nebo i pookřejete. Kupodivu obraz filmu nejvíce pro mě narušilo to, že autoři dělali jakoby dokument. O to více jsem na to koukal skepticky a přitom naprosto zbytečně. Linky s dozorkyní a její matkou byly peckovní. Finále dojemné a silné. Velmi hezký film. ()

Johnny.ARN odpad!

Kotletovka. Čisto krvná, slovenská kotletovka. Pre nezainteresovaných, klasická píčovina, čo trvá pol dňa a vy si pri nej šklbete kotlety. ODPAD! ()

Autogram

Takáto kombinácia hraného a dokumentárneho filmu mi akosi nesadla, hlavne preto, že dokumentárnou formou boli oslabované emócie, a to aj vtedy, keď išlo o vypäté scény. Aj v tých najvypätejších scénach (torta s tromi sviečkami) herci alebo neherci len tak čumia, slovko nepovedia a divák nech si domyslí. Niektoré scény, ako kúpajúce sa veľryby, by tam nemuseli byť vôbec. Inak je námet veľmi zaujímavý, zaslúžil by si lepšie, skutočne filmové spracovanie a tiež trochu jasnejší záver. Odeské schody sú síce ikonické, ale nemajú s príbehom vôbec nič spoločné. –––– A sníva sa ti o tom? Sníva sa ti tvoj zločin? ()

Majkak

Povedeně zpracovaný vhled do života vězeňkyň – matek, od těhotenství, porod až do tří let věku dítěte, kdy se rozhoduje, zda matka dostane podmínku, aby se mohla starat o dítě. Automaticky se to nestává, jak se zklamaně přesvědčí jedna z nich. Pokud se nenajde někdo z blízkých, kdo by vzal dítě k sobě, odchází do sirotčince. Každodenní rytmus věznice, kontrola korespondence a důvody proč jsou ženy zde. ()

winstonik

Rizikom "hraného dokumentu" je, že si jeho tvorcovia môžu uľahčiť situáciu: ak herci alebo neherci nehrajú alebo dejová línia pokrivkáva, tak ide o dokument, ak mu chýba autentickosť či obsahová výpoveď, tak ide o jeden z filmových žánrov. Cenzorka získala v prestížnych Benátkach cenu za najlepší scenár v sekcii Horizonty a to naznačuje veľa. Neherečky výborne nehrajú a herečka dobre hrá. S dejovou líniou je to o málo slabšie rovnako ako s prvoplánovým záverom, no z filmu cítiť silnú autentickosť. ()

heger

Keď sa Ulrich Seidl stane na staré kolená sentimentálny... (P.S. Ktorý *** vymyslel ten plagát? Vyzerá ako reklama na lacný erotický časopis z 90-tych rokov) ()

rescu

Prvú polhodinu som sa pýtal sám seba, či vydržím do konca pozerať sa na hyperrealisticky natočený film, zobrazujúci všetko škaredé, negatívne, až odporné. Potom ma niektoré scény začali dojímať, napr. príprava torty pre trojročné deti väzenkýň a reakcia detí na tie torty, alebo bežná rutina pri starostlivosti o deti. Vravel som si, že deťmi sa ľahko získavajú divácke "body", to dojme skoro každého. Cynik vo mne stále vyhrával. Potom som asi v troch štvrtinách filmu pochopil, čo príde na konci a bral som to ako slabinu scenára prezrádzať rozuzlenie príliš skoro. Nakoniec som však z kina odchádzal nadšený. Niečo v tomto filme veľmi dobre funguje, a neviem zatiaľ povedať, čo. Žeby herecké výkony? Réžia? Áno. Aj to aj to. Film hovorí o súcite, ľudskosti, spolupatričnosti, akokoľvek sa zdá, že zobrazuje iba hrubé city, nevraživosť, drsnú realitu a beznádej. ()

ElessarSand

Režisér filmu Peter Kerekes bol zameraný na dokumentárnu tvorbu, no pri práci s novým projektom s témou na cenzúru (ku ktorej sa dostal vtipnou príhodou na letisku - vyggoglite si to, zasmejete sa) ho doviedol až k materskej, ženskej väznici na Ukrajine, kde spoznal cenzorku, ktorá kontrolovala korešpondenciu. A na tom mieste sa rozhodol urobiť príbeh o týchto ženách... až nakoniec vznikol z toho hraný film. Dúfam, že aj nabudúce sa pustí radšej do hraného filmu. Jeho záujem o danú tému vie prísť príbehu na krásne detaily, ktoré je vidno aj v tomto snímku. Konečne má Slovensko byť na čo hrdé vo svojej kinematografii, vskutku náš najlepší film roku 2021! ()