Mladý pár, Margot (Anya Taylor-Joy) a Tyler (Nicholas Hoult), cestujú do luxusnej reštaurácie Hawthorn na pobrežnom ostrove v Severezápdnom Pacifiku, kde samotársky, ale celosvetovo preslávený šéfkuchár, Julian Slowik (Ralph Fiennes) pripravil pre vybraných hostí bohaté degustačné menu. (Cinemart SK)

P.A.R.E.Z

Na filmu Menu jsem byl dnes v kině a musím říct, že mě opravdu bavil. Už od začátku nejspíše víte, jak celý film dopadne, ale i tak zde stále ve velké míře funguje moment překvapení a je zde spousta nečekaných zvratů. Absolutně perfektní je zde Ralph Fiennes, který hraje psychopatickýho umělce, který nám představuje hodně zvrácený typ umění ve formě ,,Menu''. A mě se to umění líbilo. Do toho se celým filmem táhne sarkasmus a černý humor, které taky fungují skvěle. U hudby není co vytknout. Do filmu prostě seděla a vše pěkně podkreslovala. Instrumentace perfektní. Ani trochu nelituju návštěvy kina, ale film bych hororem asi úplně nenazval. ()

Bion

Závere možno trošku prepálený film, ktorému ale nechýba originálne poňatie a šmrnc. Spočiatku nevinný kulinársky zážitok s ktorého neodíde nik bez viny kombinuje napätie a humor servírovaný v primeraných dávkach takmer až do konca. Mne osobne posledné záverečné scény prišli takpovediac trochu pritiahnuté za vlasy, no našťastie mi pôžitok z tohto filmu nepokazili. S kina som odchádzal spokojný a uslintaný. Tento film má tendenciu diváka zaujať i nechať ho trochu popremýšľať na margo jeho podivnej výpovedi o súčasnej konzervatívnej dobe.  Menu s pridanou dodnotou avšak ochudobnené o niekoľko nerozvinutých nápadov ktoré sa do podobného filmu vdaka ingredienciám dostat mohli, no tvorcovia sa rozhodli íst na to po svojom. Tak či tak to vo výsledku nedopadlo zle a film nemožni než neodporúčať. Psychologický thriller určený nielen šéfkuchárom a milovníkom únikoviek ale i degustáatorom akéhokoľvek ťažšieho žanru. Zo 100% by si u mňa vyslúžil úctihodných 85% a to je čo povedať pretože súčasnáa kinematografia inovuje skôr iba časti filmov než filmy ako celok. ()

Belphegor

Film vypovídá o degustačním zážitků, jenž se odehrává ve vyhlášené restauraci na odlehlém ostrově. Zákazníci v menu najdou několik překvapení, a ne všechny jsou příjemné. Začátek bez zbytečného zdržování diváka uvede do děje a ma dobré tempo. Film je rozdělen na jednotlivé chody, což tomu dává vytříbený punc. Samotná jídla a detaily záběrů při vaření působí nejen esteticky, ale i způsobí, že se Vám začnou sbíhat sliny. Někdy za polovinou jsem ovšem začínal mít pocit, jako by scénář psali dva různí lidé, kteří se zapomněli dohodnout, co chtějí říct. Myšlenka snímku je dobrá, ale její provedení se mi nezamlouvá. Rozuzlení je velmi rozporuplné, protože vlastně všechno, co se stane, možné je, ovšem filmově to ve mě zanechalo pocit nedokončenosti. Je těžké to popsat, abych nic nevyzradil. Snímek ale někomu může připadat dokonalý jako mě nedokončený. Mě ale to rozuzlení přišlo mimo mísu, ani ne neuspokojivé, ale špatně zaměřené. Člověk to musí vidět, aby pochopil, o čem mluvím. Co se týká herců, je to všechno trefa do černého, zejména moje oblíbená Anya Taylor-Joy. Snímek utíká rychle a je jinak moc dobře natočen, jako jednohubka to je vynikají, ale mám pocit, že se tu mohlo narazit ještě na hlubší problémy. ()

Martin0392

Menu má velmi zajímavou myšlenku. I přesto, mne přílišně nezaujal. Režisérsky zbrkle odvedeno, některé scény mají dost špatné ostření, které spíše používají AF. Stejně tak špatně byla odvedena jediná fight scéna z filmu, která byla chaotická a špatně orientující. Camera movement zde volí spíše jednoduchý a nepouští se do komplikovanějších scén. Na druhou stranu dokázal vytvořit skvěle působící dialogy a vcelku působivou kompozici. Scénář má svou největší chybu, skvělá myšlenka je bohužel doprovázena špatným zakončením, které nijak nepůsobí a spíše vytváří dojmu prázdnoty (na konci si nejspíše budete říkat co bylo pointou), nejvíce mě napínal nějaký zvrat, který bych tam opravdu čekal (že šéf kuchař podává jídlo z lidí, nějak se to prověří....), ovšem nic takového se nedostavilo. Dialogy jsou ale pěkně zpracovány, Tyler, který je zfanatizován tím, že se jednou v životě může setkat s proslulým šéfkuchařem působí seriózně-satirickým dojmem (skvělá scéna je například kdy má vařit), který doprovází Margot, které je to prakticky všechno jedno, spolu tak vytváří jedno ironické duo. Výborný je i černý humor a celková satira scénáře, která nijak nenudí. Co taktéž neunudí je hudba, která krásně doplňuje prostředí a celkový dojem z filmu. Za zmínku rozhodně stojí obsazení rolí, kde nejvíce vynikala Anya Taylor-Joy, která dokázala svou roli zahrát více než obstojně. Ralph Fiennes byl taktéž skvělý, ovšem více na mne zapůsobila Anya. Nejméně jsem dokázal ocenit Nicholase Houlta, který si můj obdiv získat nedokázal, především díky tomu, že v celkovém filmu nemá takový široký význam jako výše zmíněné. Celkově je Menu jako pěkná jednohubka na večer, avšak vícekrát bych to nejspíše vidět nechtěl. 3-/5 ()

Stepan.Frank

The Menu je snímek, který nádherně buduje atmosféru a hlavně napětí, díky kterému je divák ihned vtažen do děje. Krásně se tu pracuje se zvukem, některé scény, využívající jisté zvukové elementy, tu jsou nejen nepříjemné pro hlavní postavy, ale také pro samotné diváky. I příběhem se jedná o něco nápaditého a originálního, což je velké pozitivum, jelikož originálních filmů nám tu vychází bohužel čím dál tím méně. Film tu rozpracovává spoustu témat a myšlenek, zejména sociální kritiku hlavních postav a různé biblické koncepty, které jsou všechny zakomponovány hlavním kuchařem, Slowikem, do jeho mistrovsky naplánovaného “menu”. Skvělé herecké výkony, Anyay Taloyr-Joy a Ralpha Finnese, ještě více zpestřily samotný zážitek z filmu. Celkově se jedná o originální nápad na komornější film, u kterého je i místy nutné lehce zapojit mozek. ()

mrkvos

Neviem no čakal som niečo oveľa hlbšie, tešil som sa, že konečne uvidim nejaký mindfuck s dobrým plot twistom aaaa meh.. Film sa snaží navodiť tajomnú atmosféru no všetko je naopak také divné ako v šamalanových filmoch miesto aby film pomaly budoval atmosferu je to série wtf momentov kde celý film nechápeš čo sa deje a na konci si povieš, že hm táto pičovina to moc nevysvetlila twist sa žial nekoná a koniec je aspoň pre mňa dosť neuspokojivý ()

melmoth

Ak ste si neužili Triangle of Sadness, The Menu vám môže do istej miery spraviť chuť. Tematika pokrytectva vyšších vrstiev s ich neschopnosťou zžiť sa s čímkoľvek mimo ich slonovinovej veže figuruje aj tu. Rozdiel je ten, že dej nie je umelo naťahovaný, nehrá sa na sofistikované umenie a nestáva sa následne do istej miery terčom vlastnej kritiky. Viac tu ()

Drax

Dosť som premýšľal, či dať tomuto filmu tri alebo štyri hviezdy. Bolo originálne aj zábavné a Anya Taylor-Joy v hlavnej úlohe vynikala, rovnako ako Ralph Fiennes. Ak však tvorcovia chceli, aby divák pochopil motiváciu šéfkuchára, tak (aspoň u mňa) im to nevyšlo. Možno chýbalo väčšie pozadie doterajšieho života šéfkuchára, no do jeho postavy som sa nedokázal vcítiť a už vôbec nie s ňou sympatizovať. Vraždiť ľudí za takéto banality, zvlášť keď takto žije 95 % spoločnosti, mi prišlo uletené. Hlavná zápletka tým pádom veľmi nevyšla. Aj napriek tomu ma film držal v pozore, preto dávam štyri hviezdičky. ()

Hexx

Za pět, svačim! Aneb historická hláška spolužáka ze základky, když byl vyvolán na zkoušení. Již dlouho mě tak něco nechytlo jako tenhle svěží kuchařský počin plný prvotřídně připravených nadluxusních pokrmů, ještě k tomu pro vrcholovou smetánku konzumentů, která se nečekaně v průběhu prezentace jídel dozvídá své prohřešky minulosti za pomocí naservírovaných pokrmů. Šéfkuchař, psychopatický maniak dá se říct, ovšem zcela oddaný ve svém oboru, což také jedna z hlavních postav dokonale využila (bravo, byl to majstrštik tak jako v dámském gambitu), s dokonalostí špičkového hostitele nechává s klidným srdcem postupně vystresovávat veškeré degustační zákazníky! Od potících, brečících, bezprstových, zastřelujících, oběšujících............. DOKONALOST! Ralph Fiennes tady zaválel extrémně, ale ani další se nenechali zah(g)anbit! Několik týdnů, ne-li měsíců budu čekat na počin, který tuhle pecku přebije. ()

community

Podívaná to tedy byla. Pozornost diváka byla zcela upoutána, neustále si říkal, jaká bude pointa. Někdo zůstal  zklamán a já trochu také. Film má podobné téma, jako obě řady seriálu Bílý lotus, nebo také filmy Trojúhelník smutku, Čtverec a další.. Sledujeme extrémně bohaté lidi, kteří si nic nedovedou vychutnat, považují za samozřejmost, že dostanou za svoje prachy to nejlepší. Většinou to nejsou žádní velikáni ducha, je záhadou, kde přišli k penězům. Není mezi nim žádný Bill Gates. Vyhořelý kuchař toho má dost, že se může přetrhnout a uznání není dostatečné. Člověk si říká,  kde se takoví lidé berou, asi jen na tom západě, tam je možné vše. A pak zahlédne v televizi osobu, prohlašující, že když si každý z nás obleče svetr, tak porazíme satrapu, který šéfuje největší zemi světa. A není to vysílání z blázince, ale z parlamentu. Tož tak.. ()

jirikzaboj

Hezky natočené. Prásk. Hezký vizuál. Prásk. Skvělí herci. Prásk. A dokázalo mě to v některých chvílích i vlastně šokovat. Na to, že je tento mystery formát už docela profláklou záležitostí, tak do prostředí gastronomie se hodí dokonale. Ralph Fiennes je tady takt dokonalý, ale jíst bych u něj asi nechtěl. Překvapil mě taky Nicholas Hoult, protože ho moc často beru s rezervou, ale tady žádnou nepotřeboval, byl to pure acting. Závěr trochu slabší, motivy vyzněly poněkud do prázdna. Ale co, bavil jsem se. ()

maxjekul

The Menu je zajímavé pojednání o lidském konzumerismu, které dokáže svou myšlenku obstojně prezentovat skrze zajímavý námět a velmi dobré herecké výkony. Film ale bohužel na spoustě místech pokulhává. Zahazuje potenciál detailnějšího rozvinutí postav a jeho samotné finále na mě působí jakože prostě nevěděli jak to ukončit a tak si vybrali závěr, který moc nekoresponduje s tím, jaký zbytek filmu je. A tyhle dvě negativa jsou mimo jiné zapříčiněna extrémně krátkou stopáží. Podle trailerů jsem očekával nepříjemný thriller s pomalým tempem, jehož hlavní antagonista bude nahánět divákovi hrůzu a nenápadně se bude ukazovat, že s ním něco není v pořádku. Tenhle můj problém se záporákem ale vůbec není zaviněn výkonem Ralpha Fiennese, ten naopak odvádí skvělou práci, jenže postava, kterou hraje je místy předvídatelná a ploše napsaná. To se bohužel dá říct o pár dalších postavách tohoto snímku. Přesto všechno je Menu zajímavá kritika společnosti, při které se občas divák ptá sám sebe, kdo je vlastně ten špatný. 7/10 ()

KarlN

Podprahově se tvářící, avšak naprosto otevřená reklama na americkou fast food klasiku...která se šíleně vleče. Navíc, ty neustálé výkřiky šéfa při servírování mě fakt štvaly. Sakra já mám chuť na cheeseburger a frity. ()

Libena911

Mě se to líbilo. Upřímně, byla jsem napnutá jak péro z gauče celých těch 108 min. Jelikož jsem si Menu pustila na Disney v pohodlí domova, začala jsem k tomu skládat ponožky. A protože celý film koukáte jak to dopadne a já se od obrazovky nechtěla odlepit, spárovala jsem pravděpodobně každou fusekli s úplně jinou kámoškou. Nicméně abych se dostala k jádru pudla- mělo to spád, napětí i pointu. Trochu mi to připomínalo Trojuhelík smutku nebo Hru na oliheň, akorát to nebylo tak perfektně propracované. Ralph vystihl vyšinutého magora toužícího po uznání vyšších vrstev dokonale a sociologicko- psyhologická analýza dnešní zhýralé společnosti, co povznáší hloupé tlachání o obsahu talíře na vyšší existenciální úroveň je zobrazena velmi povedeně. Anya Taylor Joy si veškeré scény evidentně vychutnává naplno a s Ralphem to celkově dovedou velmi dobře utáhnout. Za mě 4 hvězdy. ()

majorzeman13

Rozhodně jde o nadprůměrný film. Stojí určo za vidění. Dost dobrááááááááááá podívaná. Prostě skvělý biják.....Menu bych klidně přidal mezi svůj širší výběr nejlepších filmů lonského roku. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Taylor Swift se chystá na režijní debut

Taylor Swift se chystá na režijní debut

11.12.2022

Známá popová zpěvačka Taylor Swift k filmu měla odjakživa blízko. Už zkraje kariéry ve svých písních vyprávěla příběhy, které později zkušení režiséři převáděli do krátkých klipů, nedávno se pak… (viac)

Furiosa dorazí až v roce 2024

Furiosa dorazí až v roce 2024