Mladý pár, Margot (Anya Taylor-Joy) a Tyler (Nicholas Hoult), cestujú do luxusnej reštaurácie Hawthorn na pobrežnom ostrove v Severezápdnom Pacifiku, kde samotársky, ale celosvetovo preslávený šéfkuchár, Julian Slowik (Ralph Fiennes) pripravil pre vybraných hostí bohaté degustačné menu. (Cinemart SK)

GalahadCZE

Ve chvíli kdy jsem poprvé viděl trailer, řekl jsem si, že tenhle film musím vidět. Jeho nápad mi přišel přímo geniální, a tak jsem si týden po premiéře udělal malý výlet do kina. Tam jsem si vychutnal vcelku nevšední zážitek. Po zdlouhavém začátku, film nabral velmi vysoké obrátky. V životě jsem neviděl film který by měl tak překvapivý děj, tolik zvratů a naprosto nečekaných scén. Zkombinované s perfektní porcí černého humoru, výborným Ralphem Fiennesem v hlavní roli a kvalitním koncem, vznikl neobvyklý a skvělý zážitek. Hodnotím krásnými 4*. ()

rakosabasta

Nemůžu se rozhodnout mezi 3* a 4*. Při zpětném převyprávění je to všechno jasné, pochopitelné… ale během sledování se dějí věci, které jednoho nutí se zarazit “proč” a “proč”, takže to trochu strhává pozornost od “jak”… a přitom to “jak” je dost fajn. Mám podezřní, že tvůrci se snažili hrát komorním pojetím na strunku americký film á la evropský… a tak jim ve střižně spadlo pod stůl několik logických/doplňujících/více snad naznačujících přechodů… a to mi přijde dost škoda. Zvlášť, když se jedná o - svým tématem - hodně aktuální psychothriller. ()

vaclav.g.kar

The Menu je v první polovině neskutečně nadupaná jízda. Napínavá a svižně zábavná hodinka je střídaná trošku překombinovaným finálním aktem. Jsem ale rád že se vůbec takový film dostal do kina. 7/10 ()

pz314

Mělo to spád a bylo to fakt legrační. Hororový prvek byl jen zcela lehce, takže mi nevadil. Jíst bych to tedy nechtěl :) ()

Donfontom1

Když si zakážete dumat nad logikou chování veškerých vedlejších postav a smíříte se s faktem, že pravděpodobně ani sami tvůrci neví zda měl být tento film černou komedií, nebo dramatem s prvky hororu, tak tuhle chuťovku s úžasným vizuálem slupnete jako malinu. ()

FiVe

Tak tohle je největší podivnost roku. A to teprve začíná. Nechápu, jak to někdo může považovat za horor, ale budiž. Nicméně jsem se u toho nenudíl. Tak asi tak P.S. Asi stejná šílenost jako parazit. ()

vinducha

Hororu jsem tam moc nenašel . Nicméně , po 4. chodu jsem pojal podezření , že se nebude jednat o běžnou véču . Hodně slušná záležitost. ()

GuruVlk

Herecky vyborny. Natoceny taky dobre, ale scenar mi prisel nedotazeny, koukat 2h na bandu magoru bylo sice napinave i zabavne, ale na konci jsem nedostal vytouzeny desert lepsiho rozuzlení. ()

nudlis

Není to ani komedie (zasmál jsem se snad jen jednou-dvakrát?), ani thrillllller a horor ani omylem. Hodně jsem zvažoval "odpad" a přemejšlel jsem co mě vlastně na tom filmu bavilo a proč jsem ho dokoukal a nevypnul v půlce. Zvědavost. Jestli je ten magor fakt nakonec všechny zabije, včetně sebe. Zabil. Nakonec jsem nejhorší hodnocení nedal spíš ze soucitu. Takže třeba proto, že Anča nakonec vyvázla. Popravdě jsem čekal, že ji ten idiot vyhodí i s lodí do vzduchu nebo aspoň že maso v burgeru bude ze zastřeleného kuchtíka. Ale ne, nebylo a vyklouzla. Ale celkově jsem už dlouho neviděl film, kterej sliboval tak moc a nakonec ukázal tak málo. A nebudu dělat že mě to bavilo jen proto, že to bavilo spoustu ostatních. ()

Updated_Cake

Čekal jsem cokoliv, ale toto ne. Výborné herecké výkony všech herců, které vás totálně pohltí a vtáhnou do děje. Příběh menu, který na začátku odvypráví Tyler, je vlastně příběhem celého filmu a posláním Juliana Slowika. Na začátku trochu pomalejší úvod, film se snaží diváka ujistit v tom, že se jedná jen o nějaký béčkový film, kde se bude propagovat vaření a trochu dramatu mezi postavami. Ale od chvíle, co zákazníci vstoupí do restaurace, příběh graduje doslova každou minutou. Každou minutou se trochu zvedne napětí filmu, posune příběh, vyjasní vztahy mezi postavami. Celý film je takový gigantický soft-horor, kde nenajdete žádné lekačky ani nic, z čeho by se musel divák vyloženě bát, nakonec hosti jsou v přátelském prostředí restaurace a milých kuchařů a jeho šéfa. Tady vůbec nejde o to, se bát, ale být celou dobu napjatý a děsit se dalšího chodu. Mark Mylod skvěle předvedl, jak vypadá estetická stránka hororu a ne jen ta obsahová, kterou do nás Hollywood celé roky hustí. A když se nad tím zamyslíte, je to vlastně neskutečně chytře pojatý film i vyjádření scénáře. Konec filmu je přímo brilantní a je pár posledních minut předem vidět, k čemu se přibližně schyluje, když v té chvíli přijde konec v podání, které asi nikdo nečekal. Jde i o ty dialogy a smysl toho, co tam Julian vypráví a vlastně se vám na konci utvoří celek toho absurdního příběhu, kdy si kuchař k sobě pozve partu boháčů a mocných či arogantních lidí, kteří škodí světu, ne aby se jim pomstil, ale aby od nich očistil svět a od sebe taky, protože už dál nedokáže žít s tím, že ho jeho největší vášeň nebaví a že je nemožné uspokojit všechny lidi, tedy až na Margot, která chce obyčejná cheeseburger. Opravdu skvělý film, který není nijak myšlenkově náročný, ale vypráví strašně obsáhlý příběh, který má formu podobnou atmosféře v té kuchyni. ()

Sopholojong

"I've learned this in Bratislava!" Som zo Slovenska, takto urobeny caj nepoznam, ale chcem ho skusit... K filmu: "Two person-show", z ktorych on je plne distingvovany britsky gentleman, svojrazny "chef" s az hannibalovsky kludnou, ale podprahovo hrozivou arou a ona omylom dosadenou, najnormalnejsou degustatorkou, ktora chce "len" svoj lacny cheeseburger. "Na prasknutie" chemia medzi Anyou a Ralphom je precizne organicka, Mylod reziruje ako po lekcii od Hitchcocka a pomaly narastajuce napatie boostuje kazdym nasledujucim "menu" do zavratnej divackej zvedavosti, co bude "dal". K tomu krasne upravene taniere s "majstrovskymi svacinami", prekvapujuce hororove vyjavy (prst, vypalenie mozgu, obesenie, bodnutie do nohy, zaverecny "flambing"), jeden odrovnavajuci twist (coast guard) a vedomie, ze i maly film o jednej-dvoch miestnostiach s odusevnenymi hercami a "v palici" odstatym scenarom, moze byt velky. PS: Anya Joy ma sakramentsky sexi tesnu, satenovu robu, ale filmari sa mali rozhodnut, nechat tie jej bradavky presvitat po cely cas a nie v kazdej tretej scene. ()

matous20063

Nejzajímavější, nejpropracovanější a nejdramatičtější film o Cheeseburgeru. Já ani nevím na co jsem se to koukal, asi to není film pro měnu nebo nevím. Nepochopil jsem tak nějak plot a ani ne proč se zápletka stala zápletkou. Co je je fajn a co nás provází celým filmem je total cold Ralph Fiennes, který hraje fantasticky. Jinak dál nevím co bych o filmu řekl, není to asi můj šálek kávy. 65% ()

Carlito1

5 hvězdiček dávám z důvodu, že tenhle film ve mě vyvolal pocit, jakej jsem z filmu dlouho nepocítil, jinak by to byly jasný 4*. Spíše thriller než komedie, který je podivně brilantní a překrásný. Herecký výkony, záběry, chytré vtipy, příběh a to, jak se to rozuzluje a znepokojuje je prostě famózní. Nejpodivnější film roku 2022, na který se určitě bude vzpomínat. ()

DeJiF

15+ Ratatouille naservíroval celkem delikátní pochutinu plnou pár zajímavých plot twistů a zajímavého příběhu hlavních postav. Na druhou stranu je to chuťovka, která kvůli kolísavému scénáři a nedopracovaným postavám rozhodně není na 5 hvězd, tudíž asi zlomím šéfkuchaři srdce a jednu hvězdu mu odepřu. ()

Pes

Nemal by som sa spoliehať na moderné portály pre mladých, ktoré rôzne kokotiny vynášajú do nebies a tvrdia o nich, že sú to najlepšie filmy aké kedy videli. Presne preto som ešte prísnejší v 2* hodnotení, nebyť týchto rádoby profesionálnych všekritikov so zameraním úplne na všetko boli by to solídne 3 hviezdičky. Voldemort sa mi napriek tomu páčil, asi jediná svetlá stránka je on. Inak som celkom nepochopil a asi nie som ochotný prepáčiť filmu, že je film. Teraz ma moji osvietení rovesníci môžu upáliť, že som nekultúrny kus psieho hovna no prosím, fakt ideme tento film stavať do pozície "najlepší film aký bol kedy natočený"? To mi s prepáčením vylezte na môj vyrážkový chrbát. Menu je ťažký priemer, ktorý nedonúti premýšľať a zabudnete naň v priebehu pár chvíľ. Nuž, ako hovorí klasička: nenechajte sa ojebať (pofidérnymi portálmi a polobulvárnymi titulkami článkov) ()

Metuje

Šel jsem do toho naslepo, ani trailer jsem neviděl, jen mě zaujalo herecké obsazení a šuškanda ze všech stran. Přesně jak píšou někteří kolegové, film je zatraceně originální (nebo já ještě nic takového neviděl), ze začátku je to efektivně strašně nudné, ale po nástupu tortil se vše začne "hýbat". Je škoda toho nevyužitého potenciálu, story s kritičkou nebyla dotažena do konce, stejně tak se třemi "ekonomy". Hollywoodská dvojice byla osvěžující, ta ústřední fungovala jen z poloviny. Funkční polovina se mi převážnou většinu snímku líbila, ale její příběh mohl být rovněž přiblížen. Herecké výkony chefa fenomenální. Škoda toho nedotaženého scénáře a přílišné snahy o posh-artový festivalový snímek. ()

BarbarellaHa

Ty jooooooooo já čekala kanibalistickou hospůdku s vykulenou Ančou Tejlor Džoj, kterou budou chtít sežrat a ona je tam vymlátí, zmasakruje a sejme, všude prdele krev a střeva a ono prd!! Místo toho taková sociální sonda o tom, jak jsou boháči povrchní a pitomý a závěrečný flambování! No moje blbost, měla jsem si víc pokoumat trailer a nedělat si hned svoji skvělou a geniální vizi, páč moje varianta by byla samo mnohem lepčejší, ale nevadí nevadí, ušlo to! Já teda radši trošku krvavější masáž, takže lehká nuda, ale pseudointelektuálům se to bude líbit a budou tady zbytečně blábolit, jak to je skvělý! Kamarádíčkové, dá se to, ale orgáč to určitě není☺️ B⁠-⁠) ()

Polux

7/10 | Praktická ukázka jak zábavně (pro diváka) a osudově (pro postavy) může dopadnout jeden exkluzivní výlet za gastronomickou nirvánou za předpokladu, že věhlasnému šéfkuchaři dojde trpělivost se svými snobskými klienty a rozhodne se pro ně uspořádat ultimátní (v tomto případě bráno doslova:-)) gurmánskou show o několika postupně více a více výstředních chodech (se stále podivnější mistrovou předmluvou před každým z nich zdarma v ceně:-)) a pro všechny zúčastněné strávníky i přítomný personál s čím dál, tím více znepokojivým průběhem celé food party. O krev ani nějaké ty mrtvoly zdaleka nejen na talíři nebude během večera nouze a možná se na proklamovaném menu objeví i něco, co by pozvaná smetánka ani náhodou nečekala. | Mylod se po desetileté pauze, vyplněné režírováním nemálo epizod hned v několika různých sériích (v čele s Game of Thrones), vrací k filmu a svým nejnovějším kusem servíruje divákům vytříbený filmově-kulinářský zážitek podle černo-komediálního receptu, s malou špetkou sociálně kritického koření (tudíž ve filmovém kotlíku tvůrců nesmějí chybět obvyklé přísady typu mírného nastavování zrcadla konzumerismu, konformismu, nebo případně klientelismu), který staví na zajímavé ústřední premise a především na povedeném hereckém obsazení. | Vysloveně napínavých nebo vyloženě strašidelných sekvencí se divák v rámci filmu příliš nedočká a byť je příběh značně přímočarý a na jeho konci se odehraje prakticky přesně to, co je tvůrci skrze postavu šéfkuchaře hned na začátku filmu předesláno, že se v závěru stane (což obvykle ubírá zápletce na zajímavosti), postavy - a tím pádem i diváka - v průběhu děje čeká postupně hned několik ne/příjemných překvapení, souvisejících s jejich temnou minulostí, ošklivým tajemstvím, nebo určitou (pro pozdější vývoj událostí zásadní) informací, o níž do té doby neměly ani tušení, díky čemuž se tvůrcům daří udržet divákovou pozornost po celý čas vyprávění v očekávání, co dalšího vtipného/zvláštního/šokujícího/šíleného se ještě ve zdejším restauračním zařízení stane a to až do skvělého fast-foodového finále, zakončeného stylově flambovací delikatesou. | Bez kvalitních surovin se kvalitně vařit moc nedá a totéž platí i na poli filmu z pohledu hereckých představitelů. Mylod si to naštěstí uvědomuje a neponechal tady nic náhodě. V hlavní roli za původně nasmlouvanou Stone nakonec zaskočila Taylor-Joy a jak se dalo předem očekávat, jde o více než důstojnou náhradu, protože hraje parádně. Fiennes ve výživné roli špičkového kuchařského mistra, který po letech služby ztratil své "mojo" a svou averzi k povrchní a k jeho celoživotnímu dílu ignorantské klientele přetavil do smrtící degustační prezentace, pak přímo vládne. Dialogové přestřelky mezi sebevědomou Taylor-Joy a čím dál, tím více z míry vyvedeným Fiennesem, korunované finálním "synergickým" pokecem, jsou rozhodně vrcholem celého filmu. Hoult ve vedlejší roli nadšeného fanouška a nekritického obdivovatele Fiennesova umění předvádí rovněž vydařený výkon a ani zbytek castingu za nimi není nijak zvlášť pozadu (potěšil hlavně Leguizamo jako vyhořelá filmová hvězda). | Nicméně tak jako Fiennesův šéfkuchař vytýká svým hostům pasivní přístup vůči jeho více a více nepatřičným praktikám a neústupnému personálu a současně pramalou snahu z jejich strany zvrátit neblahou situaci, ve které se ocitli, i já se musím připojit ke kritice, tentokráte směrem k tvůrcům filmu, stran nedostatečného vykreslení motivace většiny zde přítomných postav z řad hostů rezignovaně přijmout svůj neveselý osud, který je jim ovšem dopředu znám (zejména v samotném závěru). | Zatímco Fiennesovy motivace ke spáchání vyobrazených činů jsou ve filmu vylíčeny vcelku obstojně, pro ostatní postavy (s výjimkou Taylor-Joy) to bohužel neplatí a divák se žádných pochopitelných důvodů, proč během celého filmu neprojeví nějaký výraznější odpor, natož aby aktivně bojovaly o svůj život (v okamžiku, kdy si konečně uvědomí, že o něj všem na místě jde), nedočká. Tedy s výjimkou Houltovy postavy, která podstatu plánovaného podniku zná od samého počátku a šla do něj dobrovolně. Vedle šéfkuchaře se takového zacházení od tvůrců dostane pouze hlavní postavě, která se v podobné situaci jako jediná z celé skupiny chová relativně racionálně, logicky a pragmaticky (viz odhalení šéfkuchařovy fast-foodové minulosti a chytrý nápad využít tuto znalost proti němu s cílem si tím potenciálně zachránit život). | S čímž souvisí na druhou stranu to, že na můj vkus šlo ještě o něco více přitlačit na pilu jak co se týká psychologického teroru, tak i míry fyzického násilí a neskončit tak jen s jednou amputací prstu, utopením, zastřelením, oběšením a finálovým opečením, i když uznávám, že podobným krokem by došlo k razantnímu žánrovému posunu směrem ke klasickému slasheru (já bych s tím žádný problém neměl, právě naopak) a takové ambice tvůrci pravděpodobně vůbec neměli, protože jim zkrátka šlo o něco jiného. Celkově ale jde o šťavnatý mix vážně míněné satiry a nenáročné "pokleslé" žánrovky, který určitě stojí za to ochutnat. | PeZet () (menej) (viac)

Holly_Molly

Hodně zajímavej film...stejně jako v případě Barbara, se o něm moc nemluvilo a nakonec se z toho vyklubal malej klenot. Kritika konzumu jako takovýho, kde všechny postavy fungujou jako archetypální karikatury s výjimkou hlavního tria (Margot, Tyler, Šéf) který dodávaj filmu potřebnou lidskost a nepřechází z nich cringe přes celou páteř...Skvělý překvápko, moc povedenej černohumornej thriller s rozporuplnym finále, který nesedne každýmu svym pojetím či odevzdanym chovánim postav (především ke konci)...Zvláštní, ale skvělý! <3 ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Taylor Swift se chystá na režijní debut

Taylor Swift se chystá na režijní debut

11.12.2022

Známá popová zpěvačka Taylor Swift k filmu měla odjakživa blízko. Už zkraje kariéry ve svých písních vyprávěla příběhy, které později zkušení režiséři převáděli do krátkých klipů, nedávno se pak… (viac)

Furiosa dorazí až v roce 2024

Furiosa dorazí až v roce 2024