Asteroid City by bolo úplne nezaujímavým miestom na mape, keby ho pred rokmi nezasiahol meteorit, ktorý doň vyhĺbil dieru. Neďaleko vzniklo bizarné mestečko, kde sa pravidelne stretávajú výnimoční mladí ľudia a ich rodičia, aby si porovnali sily, zabavili sa a uistili, že vo svojej genialite nie sú sami. Odtrhnutie od každodennej reality oceňuje pomerne čerstvý vdovec so štyrmi výnimočnými deťmi a svokrom, ktorý si na neho ešte nezvykol. Podobne aj filmová hviezda Midge Campbellová, ktorej geniálna dcéra má väčšie sebavedomie ako ona sama. Aj ostatní účastníci sú svojím spôsobom veľmi jedineční a do púšte prišli s nadšením a túžbou po dobrodružstve. Práve takéto stretnutie by stačilo na to, aby si Asteroid City zaslúžilo zvýšenú pozornosť. Mesto sa dostane na titulky novín po celom svete vďaka “blízkemu stretnutiu tretieho druhu”, ktoré sa uskutoční počas podujatia. A kým sa podarí zistiť, čo sa vlastne stalo, musia tu všetci zostať a nevedomky nadviazať vzťahy rôzneho druhu. (CinemArt SK)

Lacike

Príbeh ústrednej rodinky, ktorá sa vyrovnáva so stratou manželky a matky ma celkom zaujal. Anderson vie postavy kvalitne obsadiť a hercov dobre režírovať. Bohužiaľ tá jeho typická forma pôsobí už skôr otravne a samotnému príbehu škodí. Hlavne narušovanie príbehu mnohými dejovými odbočkami. Takže niekde v polovici filmu ma to už úplne prestalo baviť. Ale toľko hviezd pokope sa len tak nevidí a skoro každý tam má scénu v ktorej zažiari. S výnimkou snáď len Edwarda Nortona, ktorý pôsobí celý čas znudene ako Willis. Už ma fakt Norton štve tým jak úplne serie na svoju filmovú kariéru. 4/10. ()

BoPo

Lepšie než Až vyjde měsíc (2012). A tým vymenovanie pozitív končí. Viete ako Asteroid City pôsobí? Ako keby Wes Anderson zomrel a na počesť jeho pamiatky sa zišli "jeho" herci, a spolu s jeho dlhoročným asistentom natočili film. Vyzerá to ako WD, hrajú tam herci ako u WD, ale neodohráva sa nič pútavé, zbesilo kreatívne a postavy nemajú čím zaujať. Dajte si Grandhotel Budapešť a Fantastický pan Lišák. Tým Vaša púť po WDlande môže začať a aj hneď skončiť. ()

Hismael

Nezaměnitelný styl Wese Andersona se zde trochu vymknul kontrole a skončil v kotrmelcích. Experiment, který se dá těžko popsat, o čem vlastně je. Dokonalá ukázka, že i mnoho slavných herců včetně režiséra s úspěšnými filmy může narazit do zdi. Film exceluje hlavně v tom, jak se mu daří neustále snižovat zvědavost vidět další scény a tak postupně přechází do solidní nudy. Anderson se zasekl ve své režijní šabloně a tak si především natočil film sám pro sebe a možná pro pár intelektuálů, kteří se asi nebudou moc bavit, ale určitě tam najdou uměleckou hodnotu. Třeba scény jsou vizuálně povedené, dialogy působí vyspěle, ale herci mají za úkol hrát jak roboti, což podivnost nesourodého konceptu který nikam nevede jen umocňuje. Dílo jako stvořené pro odmítnutí kritiky větou - Nelíbí se ti to, protože si to nepochopil. Zde už nezáleží na tom, jak moc chytře, nebo umělecky to působí, protože emoční prázdnota a nezájem o celý tento vysněný paskvil přehlušuje téměř všechno. ()

griff

Taky si s každým dalším filmem Wese Andersona kladete otázku: „Bude to tenhle film, kdy si řeknu, že už je to nuda? Že je to ohrané? Že už se nic nového nedovím a nemá význam ho sledovat?“ Dobrá zpráva! U tohohle filmu si to neřeknete. V Asteroid City je opět hromada toho, na co jste zvyklí a co od Wese Andersona čekáte: propracovaný vizuál se spoustou dokonalých drobností, na kterých pookřeje vaše oko i srdce, luxusní herecké obsazení, i v těch nejmenších rolích (Jeff Goldblum) a ty role napsané tak, že postavy mají co hrát a ukázat svůj potenciál, dokonalé dialogy až na pomezí dada, příběh, který to krásně rámuje a nad to všechno ještě vrstva navíc. Tak jako Anderson v minulosti podrobil důkladnému průzkumu žánr dokumentu (Life Aquatic with Steve Zissou, nebo reportáže (The French Dispatch), pustil se nyní do rozboru divadelní hry. Od jejího vzniku, až po uvedení na prkna, která znamenají svět. Svět fikce je tedy doplněný „opravdovým světem“, ve kterém vzniká a je to velice povedená kombinace. Obsazení herci mají dvojnásobnou možnost ukázat, co v nich je, a jak může být herectví absurdní. Klasické Andersonovi herce vůbec nebudu jmenovat, ale víc a víc se mi líbí Scarlett Johansson. Skvěle hrály i všechny dětské role, což se často nestává. Příběh je sice o smrti, ale smála jsem se přesto od začátku do konce. A nebyla jsem sama. Není divu, když ve chvíli, kdy si myslíte, že absurdnější už to být nemůže, se ozve: „Já nejsem v téhle scéně?“ Kupujte lístky, jděte do kina, užijte si to. Doporučuju všem. 👍 ()

maddy

Wesa Andersona som mal niekedy ako režiséra rád, ale svoj vrchol dosiahol niekde pri Moonrise Kingdom a The Grand Budapest Hotel, a následne sa stratil vo vlastnom režíjnom štýle, bez ohľadu na to, či je to ešte stále zábavné aj pre divákov. No a nie je. Asteroid City síce opäť vyniká všetkými známymi Andersonovými atribútmi - je tu podmanivý vizuál, kde je každý záber vymazlený do posledného detailu, má to množstvo nápadov, skvelú prácu s hercami, ale čo z toho, keď to celé funguje len ako podmanivé obrázky niekde na internete, než film. Ako film totiž Asteroid City zabúda postávam vdýchnúť akýkoľvek život a divákovi načrtnúť zmysluplný príbeh. Celé to tak pôsobí iba ako formálna hra, no neskutočne prázdna hra so sériou pekných obrázkov, no bez akéhokoľvek života. Nuda, šeď, nepodmanivé, bez hĺbky, a prázdne. Samotný režisér si natáčanie rozhodne užil a vyhral sa s ním, ale čo z toho má divák? CELKOVO: 4/10 ()

Steven47

Technicky precizní, jeden slavný herec vedle druhého, lákavý koncept a výsledek? Film totálně o ničem. K čemu známé tváře, když většinu času nemají co hrát? Většina postav plní roli křoví a až na pár výjimek nikdo nemá pořádný charakter. Úvod vcelku jasně stanoví rámec divadelní hry, posléze však sledujeme v podstatě náhodný sled více či méně zajímavých dialogů, které občasně vystřídá scéna ze zákulisí. Buď mi absolutně unikl autorův záměr, anebo prostě jakákoliv promyšlenější zápletka a děj absentují. Několik scén je opravdu vtipných, ať už osobitým stylem humoru či svou absurditou, ale vzhledem ke stopáži nepovažuji pár úšklebků za velký úspěch. Místy je to celé dost zdlouhavé, takže jsem rád, že stopáž bez titulků má odhadem něco přes hodinu a půl, což je tak akorát, a snímek díky tomu nestihne být vyloženě úmorným. Musím nicméně ocenit práci s kamerou, především nápadité kompozice a promyšlenost každého jednotlivého záběru, ze kterých čiší perfekcionismus a cit pro detail. Po zhlédnutí traileru jsem však rozhodně čekal víc a myslím, že z toho nemusel být pouze na pohled hezký, ale v jádru naprosto prázdný film. 4/10 ()

Colby Sawyer

Přestože forma dokáže obsah často zastínit, tak by rozhodně neměla být upřednostněna na jeho úkor. Obzvláště u filmu Wese Andersona. Přesně proto jsem si po opuštění sálu položil otázku: „Co tím chtěl autor říci?“ Odpověď moc nemám, kupa zajímavých motivů a postav je sice luxusně zabalena, ale divákovi toho tolik nepředá, o nějakém napojení už vůbec nemůže být řeč. Hodil je tam trochu ladem a skladem. Spojení divadelní hry a pozadí jejího vzniku je sice svěží nápad, ale v konečném důsledku celou soudržnost spíš rozbije než pozvedne. Nevadí, snad Wes dostane wakeup call a vrátí se příště ve staré formě ()

Blackhand47

Jak řekla v závěru filmu jedna postava: "Pořád té hře nerozumím,", tak takové pocity měla asi valná část diváků po shlédnutí Andersonova posledního filmu. Po svých předešlých artových kouscích se totiž Pan Režisér rozhodl, že se pustí do lehkého sci-fi, ve kterém se nesourodá parta setká v malém městečku v poušti a jejich cesty ovlivní přistání UFO. To ale není všechno, jelikož si dílko hraje na meta příběh, kdy se vlastně jedná o divadelní hru a my sledujeme i její vznik, jak nad ní herci uvažují apod. Humor je naprosto perfektní, vizuálem Anderson opět ohromuje a hercům se nedá nic vytknout... ale smysl celého díla a vlastně jistá bezduchost jej sráží dolů a takhle je z toho akorát artový snímek, který zapadne a už si na něj nikdo nevzpomene. Hodnocení: 60 % ()

Vidly10

Jsem jeden z těch lidí, kteří si užívají cokoliv, co pan Anderson vyprodukuje. Vždy mi vykouzlí úsměv na tváři, když v tom konzumním světě, kde se na osobitost a zajímavost více a více kašle, vidím tuhle vizuální podívanou, kterou mé oči hltají z obrazovky či plátna. Asteroid City je režijně přesně tím, čím všichni chtějí, aby bylo. Z každého záběru i dialogu poznáte, že je to film Wese Andersona a pozná to každý, kdo se aspoň okrajově zajímá o filmy. Herci jsou vedeni na jedničku a předvádějí standartní výkony jako v každém předchozím Wesově díle. Jediné, čím se City nechytá na jiné zfilmované povídky tohoto režiséra, je scénář. Prostě mi to nepřišlo tak zajímavé a záživné. Tam kde Francouzská depeše či Grandhotel excelují ve svém podávání příběhu a vyprávění Asteroid City kulhá o berličce a nevtáhne tolik do samotného děje. Nic to ale nemění na tom, že si fanoušek tohoto stále žijícího umění snímek užije. Vždy na tyto filmy budu hledět s úsměvem na tváři a zaujatostí v očích. ()

Baboonek

Kdybych měla přesně vystihnout celý film - napsala bych, že to bylo o ničem. Vůbec nechápu proč se pod to upsalo tolik známých jmen. Toť vše co k tomu jde dodat, taková splácaná blbost s nádechem starých filmů. Za mě to ani nebylo kreativní nebo hlubší pointa v tom, že sama hlavní postava vlastně neví kdo je a co tam dělá - takže ano, byl to režisérův záměr a ano nebyl dobrý. ()

Chrysopras

Jak naznačují má starší hodnocení, Wese mám docela rád. Ale tohle šlo úplně mimo mě. Jasně, čupr herci, obrovská stylizace, ozvláštnění divadelním rámováním... Ale hodně málo vtipu ( nebo jsem se prostě nenaladil na stejnou frekvenci ). Doufal jsem, že třeba aspoň hudba to zachrání, ale taky vůbec nic. Už podle zdejšího hodnocení jsem nečekal nic světobornýho, ale že to bude takhle marný, to by mě ani ve snu... Snad se ještě někdy "potkáme". ()

ibeh

Tentokrát jsem již podle odezvy nečekala žádné zázraky. Wes je můj oblíbenec, ale musím říci, že tento film opravdu nepatří mezi ty jeho nejlepší. Bohužel forma zvítězila nad obsahem až moc a ani herecké hvězdy to nezachránily. Divadelní pojetí bylo opravdu hodně silné. Různé vtípky byly zavaleny velkou spoustou slov...U mne tedy lepší průměr. ()

honajz2

Art Film Fest 2023, Košice - Teď asi všechny Wesovy fanoušky pěkně naštvu, ale naštěstí to bylo lepší, než Psí ostrov nebo Grandhotel Budapešť. Tohle sice taky je přestylizované, ale tak nějak úměrně tomu, co bych od Wese Andersona očekával, takže jsem si v tom sice opět nenašel zalíbení, ale zároveň nemůžu říct, že by mě to štvalo. A věřte nebo ne, to je u mě pokrok. Vlastně se mi to líbilo podobně jako Život pod vodou (který mi to připomínalo z jeho tvorby asi nejvíc), jen Asteroid City trpí tím, že se pokusí něco rozehrát, ale vlastně nic nikam nedotáhne. On asi Wes Anderson neměl zrovna koule na to přiznat světu, že točí sci-fi, tak z toho udělal film ve filmu, resp. "divadlo" ve filmu, občas to prostřídal s jakože "behind the scenes" záběry herců ze "hry" Asteroid City a sem tam na základě toho přišel s nějakým metavtipem. Kupodivu mě to rušilo míň, než jsem zpočátku čekal, jen mě naštvalo, že to opravdu nikam nedospělo a když nepočítám epilog, závěrečná scéna vypadá jako mindfuck z úplně jiného filmu. Co je ale na tomhle filmu pro mě nejpozitivnější je určitě fakt, že po dlouhé, opravdu dlouhé době jsem měl pocit, že Wes Anderson opravdu natočil komedii a tak jsem se u toho sem tam zasmál i já, kdo u posledních jeho filmů sice chápal ty vtipy ve formě, ale nic většího než jejich pochopení jsem z nich neměl. Takže mi to vychází na... asi čisté tři hvězdy? Život pod vodou mám asi pořád radši, ale taky je pravda, že z něj v závěru moc nevypadlo. Což ostatně asi z žádného Wesova filmu... Každopádně ale první scéna s mimozemšťanem je naprosto úžasná, to se musí nechat :D Jo, a btw, jeden z mála filmů Wese Andersona co mi sedne a musí to být zrovna ten, který tu zatím schytává docela slabé hodnocení a ani jeho fanoušci z něj nejsou zrovna nadšení... No jo, tak už to mívám :D Viděno s Willy Kufaltem v Kulturparku v Košicích :-) 3* ()

William_

3/10. Propadák roku. Ne, vůbec bych se nebál těmito slovy nejnovější snímek Wese Andersona pojmenovat. Tak nudný a utahaný film jsem dlouho neviděl. Jediné co stojí za pochvalu je kamera, stylizace (která je asi to hlavní, čím mě film upoutal) a také Steve Carell. Ten si totiž při tom hvězdném obsazení svou roli nejvíce užíval. U ostatních mi přišlo, že tam byli...ano, že tam prostě jen BYLI. To, že do filmu narvete skvělé herce a nedáte filmu pořádný scénář ani děj neznamená, že bude mít snímek úspěch, a to se přesně tady stalo. Zápletka s mimozemšťanem byla sice vtipná, avšak ten zbytek nudný, nezáživný, nezapamatovatelný. A posledním přídavným jméném bych označil celý tento film. Film nedoporučuji, jedná se dle mého o obrovské zklamání a kinům se vyhněte velkým obloukem. ()

vydumnica

Asteroid City je normálne až náročné hodnotiť. Zvláštny počin. Wes Anderson má jednoducho svoj štýl, tak ako som kedysi nebola nadšená toľko ospevovaným filmom Grandhotel Budapest, ani teraz nie som. Film vyniká predovšetkým svojou formou. Výprava a kostýmy, pastelové farby, 50-te roky USA, hudba - to znie dobre, až lahodne. Ale zvyšok? Vyskytne sa tu toľko skvelých hercov, ale nikoho z nich som si nevychutnala. Je to vlastne film o jednej fiktívnej divadelnej hre a všetko, čo sa odohráva na farebnom plátne a teda farebný príbeh, je vlastne len divadelná hra (pozor SPOILER! čiže vlastne nijaká mamička deťom nezomrela, vlastne to nie sú ani deti hlavného hrdinu) a paralelne sa odvíja aj ten čierno-biely príbeh, ten je menej zaujímavý a má menej priestoru, kde sa čo to dozvedáme o hercoch, ktorí hrajú v tom pastelovom svete! Už len to samo o sebe je zvláštne!!!! Humoru je menej, zasmiala som sa asi dvakrát. Herci rozprávajú väčšinou extra rýchlo. Po dopozeraní filmu som bola na pochybách, či som tento film vôbec pochopila. V prípade Asteroid City pochopím asi  každé možné hodnotenie. Je to originálne, je to iné, je to taký možno aj experiment, ktorý vznikol v karanténe a preto aj ten nápad s karanténou. Osobne si myslím, že to nie je film pre bežného diváka, podľa mňa je skôr pre umelcov :-). Dávam trošku neisté 3*. "You Can't Wake Up If You Don't Fall Asleep". [12.07.2023 v OV]. ()

M.i.k.e

Asteroid City není Wesova topovka (nevešlo by se ani do top 5) ovšem nemůžu říct že bych byl zklamaný a bavil sem se víc než u French Dispatch. Hlavně divadelní část mě i přes mouchy bavila dost. Herecky i technicky je to samozřejmě opět bez chybičky, nicméně souhlasím s tím, že příští film by chtěl nějaký ten nový nápad. Chápu že Anderson sází na vlastní osobitý rukopis a spousta fanoušků přesně tohle i čeká, ale Asteriod city už je na hraně hravosti a strojové vyumělkovanosti a příště už by mu to nemuselo projít ani u skalních fandů tak lehce…70% ()

Aljak

Áno, Wes má proste svoj štýl, ale mám pocit, že mnoho ľudí sa toho už presýtilo - a ja tiež. Asteroid City je tým najslabším filmom, čo som od neho videl. Námetovo to nie je na zahodenie, ale čo sa týka scenára a dejovej línie, to bolo dosť nezáživné. Sem tam nejaký fajn dialóg, ktorý to aspoň trochu oživil, ale ako celok ma to proste nechytilo a ani nebavilo. A pritom herecké obsadenie bolo áčkové! Len čo z toho, keď je scenár biedny? 1 hviezda za námet + pár dobrých dialógov. ()

Streeper

Wes je hodně specifický režisér, ale jeho film si většinou nikdy nenechám ujít, protože mě baví to, jak si dokáže vyhrát a vizuálem, kamerou, atmosférou a kulisami. S tímhle snímkem nezklamal. Místama to bylo zdlouhavější a o ničem, ale takové jeho filmy bývají. Herecky mi tady pár lidí nesedělo, jako třeba Steve Carell. Člověk by řekl, že jako komediální herec by se sem dokázal hodit, ale vůbec. Neseděl. Osobně mám od něj raději animované snímky, které má naprosto dokonalé. ()

Chystaný film Wese Andersona nabírá obsazení

Chystaný film Wese Andersona nabírá obsazení

13.01.2024

Ačkoliv zatím poslední celovečerní snímek Wese Andersona, komedie Asteroid City z loňského roku, patří k o něco rozporuplněji přijatým dílům tohoto svébytného režiséra, oblíbený hollywoodský tvůrce s… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

12. Filmový víkend ČSFD (4.-6. srpna)

12. Filmový víkend ČSFD (4.-6. srpna)

27.06.2023

Drazí filmoví fanoušci, rádi bychom vás pozvali na již 12. ročník Filmového víkendu ČSFD, který se letos uskuteční od pátku do neděle 4. - 6. srpna na už tradiční lokaci čerstvě zrekonstruovaného… (viac)

Art Film Fest 2023

Art Film Fest 2023

16.06.2023

29. ročník festivalu Art Film Fest sa bude konať v dňoch 16. – 23. júna 2023 v Košiciach. Art Film Fest vo svojom programe ponúka mnohostranný priestor pre prezentáciu diel najnovšej svetovej… (viac)