Deväťdesiatky

• Česko Devadesátky (viac)
Česko, 2022, 7 h 2 min (Minutáž: 64–78 min)

Réžia:

Peter Bebjak

Kamera:

Martin Žiaran

Martin Finger, Ondřej Sokol, Kryštof Bartoš, Vasil Fridrich, Robert Mikluš, Patricie Pagáčová, Kateřina Marešová, Jan Kolařík, Igor Orozovič, Matouš Ruml (viac)

Je všeobecne známe, že situácia po nežnej revolúcii priniesla v deväťdesiatych rokoch strmý nárast kriminality. Kriminalita v tej dobe  bola nesmierne násilná a krutá. Polícia na tieto podmienky nebola vôbec pripravená, ani vybavená a jej úloha bola nesmierne náročná. Seriál je dramatizáciou skutočných kriminálnych prípadov, ktoré vyšetrovalo 1. oddelenie pražskej kriminálnej polície a ktoré sa stali po rozdelení Československa, v rozmedzí rokov 1993 až 1995. Osobné linky protagonistov sa nezakladajú na realite, ale skutková podstata činov a spôsob ich odhalenia ostávajú autentické. Na tvorbe scenára sa podieľali tvorcovia Josef Mareš a Matěj Podzimek. Josef Mareš je bývalý vedúci 1. oddelenia a na niektorých prípadoch osobne pracoval... Na 1. oddelení nastupuje mladý, ešte neskúsený detektív Tomáš Kozák. Už ostrieľaný „operatívec“ Václav Plíšek, nie je z nováčika nadšený, avšak na riešenie takýchto  malicherností nebude čas, nakoľko obaja budú spoločne čeliť bezprecedentnému návalu vrážd. (RTVS)

Forty-

Mam zmiesane dojmy, ale celkovo by som to zhrnul ako premarnena sanca. 90ky boli sialena doba, to nevymyslis, som rad ze sa to niekto pokusil spracovat do serialu, ale pokus je to velmi vlazny. Kulisy sice na jednicku (kazdy rad zaspomina na Favoritky, vytahane svetre a zahulene kancle), herci fajn, ale to je tak nejak vsetko. V postavach som mal cely serial neuveritelny chaos, kym som pochopil kto je kto tak uz sa dej posunul dopredu, ale velmi nezaujimavym sposobom. Az na par svetlych momentov ma to vobec nevtiahlo, nebolo to vobec napinave a nevedel som sa zzit s hlavnymi postavami. Skoda. Dufam, ze bude pokracovanie a ze bude mat o ligu lepsi scenar. ()

ER

Konečně moderně udělané krimi bez nějakých "kudrlinek" s konzistentním dějem a atmosférou. Tak trochu po vzoru temných krimi, byť k dokonalosti ještě ledacos chybí. Ale poslední 2 epizody byly úmorné, hlavně 5.byla až moc popisná, byť chápu, že několikeré zaznění "ty cype" bylo pro děj mega důležité. ()

vodnicka

Na tomto projektu mi nejvíce vadí nepřesnosti, zbytečné repliky, charakteristiky postav. Buď děláte fikci na základě skutečných událostí nebo točíte dokument. Něco mezi tím nemá smysl, to je největší bolest Devadesátek. ()

Mngwa

Tak z tohoto jsem byla jak u vytržení. Vlastně se trochu podivuju, že podobných věcí nevzniklo více, protože porevoluční bordel i se všemi těmi dodnes notoricky známými figurkami je zajímavé téma, které si o to vyloženě říká. Tady se povedlo úplně všechno - neokoukaní herci, soundtrack, devadesátková atmosféra, humor, napětí, vsuvka z dobových záběrů a hudby na začátku každého dílu. Snad jen počet dílů mohl být vyšší, ale to si říkám u každého seriálu, který se mi líbil. ()

Likan7

Ani zdaleka to není tak brilantní jako Případy 1. oddělení, hlavně kvůli horším hercům a scénáři. Na druhou stranu se Bebjak snaží velmi věrohodně, co nejvíce, držet reálných činů a skutečností. Osobně jsem měl problém s celou vyšetřovací partou, která mi, možná až na mladýho Bartoše v posledních dílech, byla úplně ukradená. Atmosféru tehdejší doby se ale tvůrcům podařilo vystihnout do nejmenšího detailu neuvěřitelně dobře. Slabší 4*. ()

topi80

Rekvizity a stylizace ujdou, i když ve srovnání se Světem pod hlavou je to opravdu chabý pokus. Jinak táhlá nuda (např. v jednom dílu se asi půl hodiny otevírá jeden sud a nic jiného se tam neděje), necharismatičtí představitelé vyšetřovatelů, navíc se celým seriálem táhne, že hlavní motivací je pro naši státní televizi to "správné" vykreslení nejsvobodnějšího (a možná jediného skutečně svobodného) desetiletí našich dějin. ()

dkas

Ano, má to svoje mouchy, ale jinak je to skvělý náhled do doby nedávno minulé. Výprava se myslím dost povedla, občas to vyloudilo i úsměv, ale jinak to k smíchu teda moc nebylo. Ondřej Sokol byl zpočátku spíše trnem v oku, protože je příliš provařený odjinud, ale nakonec si na něj člověk také zvyknul, takže pak už nevadil. Opravdu povedené. ()

RAFT

Režisér nám natočil kvalitní retro seriál Devadesátky. Nejlepší český seriál za posledních několik let a to je co říct. V seriálu nechybí napětí , zápletka, emoce. Herecké obsazení vynikající. Měl Sokol někde , takhle vážnější roli opravdu nevím .Takhle minisérie je skvělá . Pokračovaní asi nebude ,možná časem.Za mě 90% ()

alldo.raine

Tohel my prostě umíme! Po 1.oddělení ještě lepší Devadesátky. Plně mi vyhovuje styl více faktů a technických věcí než zaměření na osobní životy postav. Parádní dobovka, super casting! ()

Cooller

povedené, nicméně se dle meho nazoru policejní práce moc neliší od způsobů domnělích kriminalníků, lži, zastrašování, intriky ve víře že zločinec bude natolik stupidní, že se jim přizná... bohužel se od těch dob policejni prace moc nezměnila, naopak zločinci jsou sofistikovanější, na českou produkci ale opravdu dobrá práce takže za 3+1 bonusová protože, z našich končin toho tolik koukatelneho už tak často nevidíme. ()

J.e.r.e.c

První dva díly jsou veleprůměrné a bolestivě mi připomněly, proč mě svého času tak nebavily Případy prvního oddělení. Nudný styl levného televizního vizuálu (který je skutečně devadesátkový, ale ne v dobrém slova smyslu), divně toporní herci (Mrázek, Běla, Jonák nebo Slezáčkův Armén působí spíš jako stylizované figurky než skuteční lidé), jakoby chybějící dramaturgie... Přitom zázemí samotných případů je atraktivní víc než dost, ale místo abych se nechal pohltit atmosférou vyšetřování z dob „Divokého východu“, tak jsem spíš zápasil s lehkým nezájmem a pocitem, že koukám na nějaký hraný pseudo-dokument. Jako kdyby tvůrcům někdo před třetí epizodou vysvětlil, že je potřeba jít víc do hloubky po těch osobních linkách, tak aby postavy na obrazovce začaly „dýchat“ a mohly mě tím pádem zajímat, a dojem najednou letí nahoru jako devadesátková inflace. Do toho se konečně pořádně rozjíždí hlavní případ, tedy orlické vraždy, a člověk s překvapením zjišťuje, že dokud se to všechno nevyřeší, nemůže se odtrhnout od obrazovky... Přese všechny problematické prvky Devadesátkám jako (po delší době) napínavé a koukatelné záležitosti domácí výroby spoustu věcí odpouštím. Být to zahraniční produkce, tak jsem při srovnávání s konkurencí typu The Wire nebo Mindhunter daleko přísnější. 75 %  ()

wege

Přišlo mi, že scénáristicky od 1. oddělení vyrostl. Bylo to lepší, bylo to daleko lépe stylizované do doby, kdy se to odehrává. Z mého pohledu škoda té invence bokem, kdyby se to drželo jen té čisté policejní práce, tak to bude za plný počet. Já si prostě přál ideální policisty. Půlku seriálu jsem měl takové to přání, být tam s nimi, dělat na tom, prostě být ten fachman ve svém oboru, který tu práci umí a vidí za sebou výsledky. Česká televize opětovně ukázala, že když prostě chce, tak umí. ()

JosefTomas

Pohled na jedny krušná léta z policejního pohledu se v rukou tvůrců stává co možná nejvěrněji zachycenou prací detektivů dané doby. Chvála je bez debat zasloužená, neboť seriál nejen vystihuje až skoro děsivě dobu z místa periferií, ale zároveň díky dobovým kulisám a kostýmům dokáže zachytit atmosféru devadesátek jako nikdy. Podíl na tom má zajisté i scénáristická ruka Josefa Mareše, který v té době skutečně sloužil a společně s Peterem Bebjakem servírují stejnou, ne-li tíživější kriminálku, kterou byly Případy 1. oddělení. Jenže tam, kde Případy dokázaly svým jednoduchým pojetím epizod diváka každým dílem překvapovat, Devadesátky si vystačí z pár případy na celou sérii a bohužel sahají po sice nejpopulárnější, ale zato velmi profláknuté kauze orlických vrahů, kterou už stačil zmapovat z jejich pohledu film Sametoví vrazi. Devadesátky sice nahlíží na případ z nové perspektivy, ale bohužel nikterak nově a překvapivě. Navíc lidé, kteří si o kauzách načetli předtím, zde budou trochu ochuzeni o moment překvapení, neboť kvůli skutečným reáliím nelze moc čím překvapit a zbyde tak "jen" poctivá kriminálka. To "jen" v uvozovkách není náhodou, protože v této rovině jde o velmi živou a poměrně věrnou rekonstrukci, včetně přesného obsazení důležitých figur a jejich výkonů (Igor Orozovič v roli Kopáče se naučil pronášet výslech tak přesvědčivě, že je skoro k nerozeznání od původní nahrávky). Naproti tomu nové ztvárnění figur z původního seriálu je až příliš vzdálené originálu a určitá výbušnost některých figur je mírně zarážející. V celku ale nelze skoro vůbec remcat, neboť seriál naplnil svůj potenciál stát se retro odhlédnutím na jednu drsnou dobu, kde "svoboda" pro určité jedince znamenala "možnost dělat nemorální zvěrstva za účelem zisku". ()

hrumsrt

V posledních letech je téměř jistota, že ČT aspoň na jeden den v týdnu vytyčí kriminálku. A začalo to být děsně stereotypní, už byla jistota, že to bude takové černobíle, že tam budou Rusáci a úplatky. Jedinou výjimkou byly Případy 1. oddělení (PPO), které měli famózní obsazení, velmi reálné policejní prostředí, ale hlavně výborně natočené! Je tak i celkem logické, že někoho napadne vytěžit tuhle zajetou partu, co se dá. Ale místo aby se vyrukovalo s třetí sérií, která by my vlastně vůbec nevadila, tak partu okolo Bebjaka a ČT napadlo dát tomu prequel s novými herci a zasadit to do kriminálně hodně živelných devadesátých let. Jenže tady vzniká první problém, když původní casting PPO musí být nahrazen jinými herci, kteří ale zároveň musí ctít nastavené charaktery. Spíše se to nepovedlo nikomu, ale to není asi ani jejich chyba, protože třeba Vetchý a Polívka, jsou tak kvalitní a specifičtí herci, že to prostě nejde udělat jejich mladší já. Osobně bych uvítal, kdyby se to od PPO oprostilo a šlo si to svojí cestou se svými postavami, aby se nemusel řešit svazující se problém s charaktery, kdy každé vybočení z postav, a že jich je, holt bolí.  Z nového obsazení ale musím pochválit Martina Fingera, co by Václava Plíška. Přestože zase má k původnímu charakteru hodně daleko, tak on postavu uchopil nejlépe a pozvedl celý seriál. Ale zpět k příběhu. Velmi mě překvapila provázanost jednotlivých epizod, že se tak nějak snaží o ucelený příběh, nikoli o samostatné  epizodní případy. Tenhle fakt pak hrozně pomůže k vztahu, který si s seriálem tvoříte, jelikož si zvyknete, že se každou neděli můžete těšit na tuhle stálici. A dokonce nejednou proklínáte systém, že musíte zase týden čekat. Velkým otazníkem, často "až vykřičníkem" celého seriálu je pro mě postava nadporučíka Tůmy, kterého se zhostil Ondřej Sokol, jenž od účinkování v pořadu Tvoje tvář má známý hlas zdivočel a děsně mu narostlo ego a bohužel všechno tohle si přenáší i do své role. Holt pak ty jeho herecké výkony jsou místy děsné - přehrává, či se divně šklebí. Jenže musím přiznat, že epizodu od epizody je to lepší a tak nějak si to sedá, až ve finálové epizodě dojde ke svému absolutoriu. Ondřeji, konec moderování a začni zase hrát, jelikož ti chybí praxe! Tvůrcům se mimořádně povedlo přenést nás do devadesátých let (podotýkám, že jsem se narodil až na jejich konci), ať už dobovou hudbou, oblečením, tak hlavně těmi dobovými záběry (často z TN), které vždy sloužily, jako úvod do každé epizody a vždy dostály perfektního navnadění. Mimořádně se mi líbila postava podnikatele Jonáka, kde Michal Novotný vytvořil natolik brilantní "kopii", že se tímhle navždy zapsal někam do historie. Ano, on podle mě zahrál nejlépe ze všech a jestli fakt někoho i ocenit za herecký výkon, tak je první na řadě. Ale nebudu jen "pozitivní", jelikož seriál měl i svoje problémy, které by si takový projekt neměl dovolit. Řeč je o naprosto tristní kameře, nad kterou jsem často kroutil hlavou. Jasně jde o něco, co nevidí každý, ale herci mluví a kamera jim nestihne včas zabrat obličej, takže mluví tak jaksi zezadu a až pak to na ně otočí. A co mě konstantně vytáčelo byl fígl v podobě neustálého oddalování a přibližování, nevím asi pro navození napětí nebo vcítění se to herců. Nevím, ale nefungovalo to! A když to uděláte i během jednoho záběru, tak už jste to přehnali! Na jeden záběr bože, působí to lépe a navíc dokážete se vyhnout iluzi střihu. Seriál byl epizody od epizody tak nějak lepší, ale příběh byl odvyprávěn takže končíme na vrcholu. Vůbec bych se nezlobil za druhou sérii, potenciál tu je. Třeba si z těch devadesátých let nevytáhly všechny svinstva, navíc vzhledem k závěru poslední epizody, přímo potvrdili, že ještě aspoň jedno téma mají. Tak to dejte zase do kupy a budu se těšit. Jen teda nevím, co teď bude v pondělí do té doby dělat ? ;) 75% () (menej) (viac)

kubilov

Marně přemýšlím, kdy jsem naposledy viděl něco takto kvalitního z české televizní produkce. Pomalu a pečlivě budované napětí, výprava, na které si dali tvůrci obzvlášť záležet, velmi umně napsaný scénář, lákavost propojení seriálového světa s reálnými zločiny a to vše rámované dokonalým úvodním dobovým sestřihem a nakonec tematickým songem. Úvodní dvojice dílů je perfektní expozice do světa Devadesátek s nezapomenutelným Michalem Novotným, třetí díl je pro mě velmi zásadní - neuvěřitelně informačně hutný, ale přitom hrozně svižně odvyprávěný. Čtvrtý a pátý díl jsou pak neuvěřitelně poutavou rekonstrukcí výlovu sudů a všeho kolem nich, to je filmařská extratřída. A závěrečný šestý celý příběh velmi dobře uzavírá. Po všech stránkách naprostá spokojenost, diskutabilní je pro mě akorát obsazení Kryštofa Bartoše, který ale jakžtakž roli nezkušeného ucha zvládá, byť je toporný. Sokolovi zase tu vážnou notu prostě nedokážu věřit a pořád v něm vidím jakousi pitvořivost. Naprostým tahounem tak je zpruzelý a zastydlý Martin Finger. --- Celkově maximum. Na české poměry opravdu fenomenální. Je však daleko lepší dát si celou minisérii najednou a nedávkovat si ji po týdnu, to pak ztratí mnohé ze svého kouzla. ()

whysoserious

Díky za to, jak Josef Mareš dovedl skrze scénář autenticky předat atmosféru podsvětí divokých devadesátek. Od prvního dílu jsem vždycky netrpělivě čekal na pokračování- to už se mi dlouho u žádného českého seriálu nestalo. Chytlavě napsáno a nemůžu vůbec říct, kdo z herců se mi líbil víc. V prvním dílu mě jednoznačně nejvíc bavil výkon Michala Novotného, který se do Ivana Jonáka převtělil naprosto dokonale. Ale rovněž v jednookém Alexejovi jsem vůbec nepoznával Bořka Slezáčka- parádně zahráno. Na Kryštofa Bartoše, jako mladého Tomáše Kozáka, jsem si chvíli zvykal, ale pak se mi líbil. A tleskám Martinovi Fingerovi, který dokázal i z málomluvného Plíška udělat sympatického a charakterního chlapa a Ondřejovi Sokolovi. ()

Kacer

Seriál je nutné hodnotit jako celek, ne po epizodach. Všichni jsme čekali Případy 1. oddělení z 90. let. Dostali jsme Sametové vrahy z pohledu Policie v kontextu tehdejší doby. Proto je tam armenska mafie, Jonak, Mrázek a další. A proto je postava operativce Sokola vykreslena jako policajt co odešel a dělal pro Mrazka. Takoví lidé byli a tvůrci to zjevně chtěli ukázat, hlavně jak bylo snadné se dostat do takové pozice. Rozcilovani, že to spini jeho jméno je nesmysl. Druhá série o LTO a Babisovi by sedla. ()

Pete

Tento "prequel" přecejen o něco lépe zpracovaných Případů 1.oddělení se povedl, a nedělá starším řadám rozhodně ostudu. Devizou celé série je jako minule vyšetřování inspirované tím skutečným, zde tedy však poměrně velmi dobře známých kauz (zajímavé porovnat se Sametovými vrahy) s přesahem do politiky. Devadesátky neřeší v každém díle úplně novou věc, jsou provázanější, s pěkně gradujícím vývojem třech hlavních postav vyšetřovatelů. Nakonec to mohlo být i delší, a pokrýt více z tohoto ne tak vzdáleného polosvěta, ale co není, může být. Přes všechny chyby - tohle je momentálně tuzemská špička, a je dobré vidět, jak rezonuje ve společnosti. ()

brzozin

Celé téma devadesátek, které bylo v prvním díle v celku zajímavě rozehráno, se v dalším vývoji seriálu smrsklo na celkem provařenou a v minulosti mnohem lépe natočenou kauzu Orlické vraždy. Nikdo z klíčových postav devadesátek tady nedostal prostor. Mrázek, Běla a nakonec i ten Jonák si tu zahráli jen bezvýznamnou stafáž, která s tématem seriálu v podstatě nijak nesouvisela. Tady vidím obrovsky nevyužitý a prohospodařený kapitál. Navíc hlavní postavy detektivů mi nebyly vůbec sympatické (mladý Kozák je ňouma,  Plíšek nesnesitelný pruďas). Takže bohužel, já jsem celkem zklamán. Na to, jakou to mělo a má PR ve všech médiích, to nijak velký zázrak není. ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

V sobotní večer 4. března 2023 proběhl v pražském Rudolfinu jubilejní 30. ročník předávání cen České filmové a televizní akademie, Český lev. Přímý přenos ceremoniálu, během nějž byla oceněna výrazná… (viac)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky