Parapsychológovia Peter Venkman (Bill Murray), Ray Stantz (Dan Aykroyd) a Egon Spengler (Harold Ramis) sa po prvý raz vo svojich životoch ocitli tvárou v tvár duchovi - a nepodarí sa im ho chytiť. Keďže vďaka tomuto neúspechu prídu o svoje miesta (vyučovali na katedre parapsychológie miestnej univerzity), rozhodnú sa skúsiť šťastie ako „krotitelia duchov na voľnej nohe"! Netrvá dlho a zavalia ich prvé nástojčivé žiadosti o pomoc: V chladničke hudobníčky Dany Barrettovej (Sigourney Weaver) sa dejú čudesné veci, z jedného z najluxusnejších hotelov mesta vyháňa hostí nenažrané slizké zelené monštrum... Paranormálne javy neustále pribúdajú! Zakrátko vedci zistia, že mocnejúca nadprirodzená energia sa zhromažďuje nad vežiakom, v ktorom býva krásna Dana - práve odtiaľ sa totiž krutý sumerský démon Zuul chystá prevziať moc nad naším svetom! (TV Dajto)

juta

Klasika, která nikdy neomrzí, už je to nějaký čásek, co jsem to viděl naposled, ale jako bych to viděl včera. Velmi povedený film, který s věkem neztrácí na kvalitě a člověk se u toho vždy rád uvolní a zavzpomíná na staré dobré časy. ()

paascha

Zase jeden z filmů, kdy vyšší hodnocení dávají pamětníci a nižší smradi, kterým chybí 3D PC efekty. Ale holátka, film se většinu svého života dělal bez počítaček, a tam se učil, co dneska frčí, stimmt? Asi ne, že? Jinak pro mě jednoznačně parádní komedie, které slovenský emigrant Reitmann umí, s atraktivním duchařským námětem, výborným scénářem a skvostnými výkony všech, opakuji všech, herců! ()

Fiftis

Úvodná zvučka je vrytá v pamäti snáď každému, kto film videl veľa krát a to sa týka aj príbehu o nadšencoch, ktorí sa rozhodli krotiť a chytať duchov, ktorí sa rozmáhajú v New Yorku. Jedna z nestarnúcich komédií so zaujímavými vizuálnymi efektmi a výborným hereckým obsadením v réžii slovenského Ivana Reitmana. Ten natočil veľmi podarenú komédiu, ktorá je jednoducho nezabudnuteľná a duchovia, ktorí sú urobení takto skvele, to bolo niečo, aj keď dnes film tiež veľmi pobaví a baviť bude ešte dlho. Krotitelia duchov je jednoducho kvalitný film, ktorý určite stojí za pozretie. ()

Shakers

No ja neviem, mne tato dnes klasická duchovina, zas až tak moc nesadla. Herci sú fajn (Sigurney diabolsky sexi), na efektami dokážem prižmúriť oko a ľúbili a mi aj kulisy, ale celkový príbeh a jeho prevedenie mi prišlo také nemastné, neslané. Žiadna atmosféra ani napätie, príde mi to ako keby sa tvorcovia ani nesnažili vo finále. Skratka ich postavíme do stredu nech zaujmú pozíciu, dáme tam vypalovačku Ghost Busters a bude to cool. Ivanové komédie mám rád, ale toto ma toľko nebavilo. 70% - 3* ()

lamps

Velmi vtipná a originální komedie, ale nadprůměrnou ji nedělá ani tak příběh a scénář, jako spíš nenapodobitelné herecké výkony v čele s Murraym a Aykroydem. To je fakt síla, jak mě pouhý pohled na jejich tváře dokázal rozesmát. Jo a nesmím zapomenout na hudbu a opravdu zajímavé příšerky, ty určitě také měly něco do sebe.Kultovku bych z toho ale zase nedělal. ()

filmfanouch

If there's something strange, in your neighborhood, Who ya gonna call? Ghostbusters! Krotitelé duchů jsou už téměř 40 let legendární sci-fi komedií, která ovšem měla ke své finální verzi v samotném zárodku daleko. Důležitou osobou u vzniku Krotitelů duchů je především Dan Aykroyd, jehož posedlost nadpřirozenem byla hlavním důvodem vzniku Krotitelů duchů. Na úplném počátku si měli kromě Aykroyda ve filmu zahrát také Eddie Murphy (nakonec ovšem roli ve filmu odmítl v momentě, kdy byla jeho role Winstona výrazně zkrácená a měl sám málo času kvůli natáčení Policajta z Beverly Hills) a John Belushi, což se ovšem změnilo v momentě, kdy Belushi náhle podlehl své drogové závislosti. Belushiho roli tak převzal další Aykroydův kamarád Bill Murray. Sám Aykroyd poté zvolil jako původem slovenského Ivana Reitmana jako ideálního kandidáta na režii a Reitman nabídku skutečně přijal. A pak se k projektu dostal také Harold Ramis, který pomohl upravit scénář a nabídl se, že by si ve filmu mohl také zahrát. Scénář si poté prošel zásadními úpravami, ubralo se rozhodnutí, že se film bude odehrávat v daleké budoucnosti (především i kvůli tomu, aby film nebyl příliš drahý), přidala se romantická linka a ve finále díky tomu vznikli Krotitelé duchů, kteří v roce 1984 spatřili světlo světa. A díky bohu za to.   Krotitelé duchů jsou i po 37 letech neskutečně zábavnou podívanou, která těží z výtečného castingu, skvěle přeskakuje mezi komedií, akčním blockbusterem a hororovým napětím a představila bandu, která se stala ikonická i díky skvělé písni Ray Parkera Jr. Dan Aykroyd a Harold Ramis za psacím stolem vytvořili výtečně funkční nadpřirozenou komedii, kde fungují různé vtípky, hrdinové mají místo svalů především skutečně silný mozek a lepší obsazení jednotlivých rolí by prostě člověk hledal těžko.   Trio parapsychologů a později též muž, který odpoví na jejich inzerát se stalo kvartetem nepravděpodobných hrdinů, kdy především tři z nich skutečně používají svůj mozek. Nebyli to svalovci, něžné pohlaví by je dost možná ani neoznačilo za ideální hezouny a přesto byli jako hlavní hrdinové prostě super. Především Bill Murray těžil ze svého komediálního talentu a jeho Pete Venkman i po letech patří mezi nejvýraznější členy Krotitelů duchů. Což ovšem automaticky neznamená, že by Harold Ramis jako Sepngler a Dan Aykroyd jako Stantz byli nějak pozadu. Ernie Hudson jako čtvrtý do party Winston též rozhodně nedělá škodu. Mnohem výraznější je ovšem například Rick Moranis jako Louis Tully a především pochopitelně Sigourney Weaver jako Dana Barrett.   Povedeným způsobem nastavená pravidla světa Krotitelů duchů, stylové uniformy, solidní zbraně proti paranormálním protivníkům, ikoničtí protivníci jako Marshmallow Man, Slimer nebo Gozer a především skutečně super finále. Ještě předtím se ovšem daří filmu pracovat s postavami, každé dát její památný moment, pracovat s různými vtipy, skvělým způsobem využit soundtrack Elmara Bernsteina a především skutečně fungovat jako zábavná komedie i mysteriózní dobrodružství. Ivan Reitman díky svými zkušenostmi s komedii zvládl pracovat s humornými situacemi a zároveň se mu skutečně podařilo natočit i po letech velmi funkční dobrodružnou podívanou.   Krotitelé duchů svůj kultovní status získali velmi snadno a naprostým právem. Podepsal se na nich tak trochu zub času? Asi přeci jen ano. Právě i nostalgická atmosféra a uvědomění si, že jde o esenci dobrodružných filmů 80. let je jeden z důvodů, proč Krotitelé duchů i po letech tak moc dobře fungují...... () (menej) (viac)

Big Bear

Hodnotit to tehdy, když jsem to viděl popvé na VHS kazetě u souseda co měl jako jedinej v baráku video, asi bych dal 4 nebo 5 hvězd (a co teprve v kině!). Přeci jen tehdy v televizi kralovaly normalizační seriály, TV inscenace, různé varietní pořady a i když byly dost často našlapány tehdejší hereckou elitou, bylo to takové socialistické. Jakýkoliv film z USA nabízel pohled na jiný svět tam na západě a zejména Amerika k níž leckdo z nás vzhlížel jako k tomu nejlepšímu co vůbec mohlo být, byla světem opravdu zcela jiným. Tenhle film byl i na USA zcela z jiné dimenze :-). Bohužel se tu skutečně nepodařilo vyvážit prvky hororu s komedií a divák vlastně hlavně díky závěru neví na jaký žánr pořádně kouká... Dnes když jsem to viděl po letech mne napadlo, že je to taková dávná předloha Stargate:-). Herecké výkony byly super, okatá Replayová byla krásná, jen ty trikové efekty už k dnešku vypadaly dost prehistoricky což je pochopitelné. Ale například to rozpraskání silnice před místem poslední bitky bylo super i na dnešní dobu. Podtrženo sečteno dávám za 3 vystřelené paprsky. * * * ()

JohnnyD

Aj keď je to pomerne suché a málo vtipné, nejde tu ani tak o humor, ako o originálnu atmosféru a čarovný príbeh o "požiarnikoch", ktorí "hasia" duchov. Sigourney Weaver je fatálna! ()

Nin

Po hodně letech jsem si dal tenhle kousek znova. A není to žádná bomba, spíš jen taková příjemná komedie s prvky hororu (jako dítě jsem se u toho bál a myslím, že to obecně pro děti může být strašidelné). Zajímavé je, že to je místy pro děti docela přisprostlé - narážka na orální sex s duchem, sexy se svíjející Sigourney Weaver či dnes už kultovní hláška Billa Murrayho "This man has no dick". Kromě cool ústřední písničky je taky nemsrtelný ten super pocit, když se z doktůrků na okraji společnosti stávají úspěšní Krotitelé duchů a na konci jim dokonce před finální bitkou skanduje celé město. To mně vždycky zvedne náladu. (7/10) ()

salahadin

Tak já nevím. Zábavné to není, vtipné ani omylem, není to ani napínavé ani zajímavé. Trojka duchařských principálů je nejnudnějším výplodem kinematografie od počátku filmových věků a dovolte osobní poznámku, že Bill Murray byl nesnesitelný. Jednu hvězdu dávám vlastně jen proto, že se mi nechce dát odpad. Navíc opravdu upřímně nenávidím ústřední píseň, která je tak nesnesitelně juchavá, že mi způsobuje žaludeční nevolnost. Film, který je otravný a nikoli zábavný. A na čsfd má 83%. To mě poser slizem. Vlastně jediné slovo, které film vystihuje, je VLEZLOST (jak velmi správně podotkla Morien ve svém komentáři, pod který se klidně podepíšu). Vlezlá písnička, vlezlý Murray a jeho slintající úchyl, vlezlý Moranis. Ou, jak já nesnáším postavy typu Venkman - postarší chlap, chovající se jako prepubertální hejsek, neberoucí nic vážně, bez motivace a sympatií. Krom naprosto magorického a hloupě dlouhého závěru, kde má být asi vtipné to, že lidi ze čtyř hnusných chlapů uchcávají jako z fotbalistů Barcelony (prooooč!?!?), se ve filmu vlastně neděje absolutně nic, co by obsahem a filmovým řemeslem diváka bavilo, nebo alespoň minimálně podněcovalo jeho zájem o postavy a děj. Kdepák, vážení. Mně bylo absolutně šumafuk, kdo jsou krotitelé a naprosto mě nezajímalo, co se ve filmu děje. Možná je na vině můj věk, jako cirka desetiletému by se mi to mohlo líbit o deset procent víc. Naprosto nevyužitý potenciál a já jen namáhám krční část páteře, když si čtu superlativy zdejších komentérů. Nu což, proti vkusu zavřu pusu. ()

Aky

Milé, vkusné, uměřené. Všemu vévodí zejména Bill Murray se sekundantem Danem Aykroydem. Už pohled na ně a jakákoliv jejich přítomnost na plátně vyvolává smích a v klidnějších pasážích permanentní úsměv. ()

Ruut

I po letech zaručený zdroj zábavy. Krásně stylizovaná šílenůstka. Sice má na muj vkus slabší tempo a střetů s obludkami je míň než bych si přál. Za to velkolepé finále se Skořičáčkem a skvělý Bill Murray vše vynahrazují. Povinnost pro fanoušky dobrých komedií. ()

Allien.9

Příjemná duchařská komedie, jen škoda, že to skvěle zaběhnuté tempo z první poloviny filmu nevydrží až do té druhé. Ale zelenej slizák rulez a nejlepší krotitel je pro mě Dan Aykroyd.:-) ()

MIMIC

Nerád tu kazím šokujúco vysoké hodnotenie tohto kultového opus magnum, ale pokým si dokážem spustiť internet, právo na komentovanie si vziať nedám, nech sa deje čo chce. Fanúšikov fenoménu Ghost Busters chápem (ja som tiež fanúšikom niečoho), menej už chápem, že tu bolo nájdené niečo, čo za fandenie stojí. Tim Burton angažoval Billa Murrayho do svojho Eda Wooda nepochybne preto, že Murray participoval na tejto klasike edwoodovských parametrov. Pokiaľ sú Krotitelia paródiou na duchárske filmy, mali byť náležite vtipné, keďže paródia bez vtipu nerovná sa paródia. Dva vydarenejšie vtípky (on: "Som Pán brány", ona: "Som Strážca brány" a ona: "V spálni k ničomu nedošlo", on: "...čo je škoda") veľa paródie nenarobia (...čo je škoda). Pokiaľ to však bolo zamýšľané ako rafinovaná reflexia monštróznych reklamných stratégií, tak sa to malo dôsledne rozvíjať od začiatku, nie na mieste, kde sa to práve hodí. Sigourney má síce od roku 1979 nezlyhávajúce magické fluidum, tu však nepredviedla bohviečo ...čo je škoda. Za samotnú hudbu hviezdičky nedávam (...čo je škoda), takže sa divím, prečo to rovno nestrčím do odpadu. Možno mi v tom bráni Strážca brány... ()

kingik

Ducha, žijícího v regálech newyorské knihovny, se nepříliš úspěšně pokusí kontaktovat trojice parapsychologů z místní univerzity. Když přijdou o finance ze školní kasy, rozhodnou se Peter, Raymond a Egon podnikat a otevřou si firmu zabývající se odchytem duchů. Klasická komedie nepostrádá řadu gagů a opírá se o nebývale kvalitní triky, ale dříve se mně líbila přece jenom víc. 80% ()

Šakal

„Musím(e) už běžět, mám(e) schůzku s duchem“. Geniální Reitman(ův) resp. Aykroyd(ův) nápad, pojmout duchařské téma komediálně, následně mít čich na casting (v čele s rozeným komikem-minimalistou B. Murraym), říct jim: „hrajte to, chlapi, navážno“ a udělat z nich rockové resp. popové stars (počkejte si na závěrečné titulky). Když k tomu přidáte mistrně (napsané) a vypointované dialogy („Máte ňáké koníčky? Já sbírám plísně a houby“...Jak se má Elvis....?) a ústřední hudební motiv, který se vám (lehce) zažere pod kůži jak červotoč do čerstvého (smrkového) dřeva (mít v té době mobil, hádejte (jednou), co bych měl nastaveno jako vyzváněčku) výsledkem je zasloužený 80’s kult, z kterého ta léta (vzniku) „křičí“ na všechny strany a který sice (Superpero) stárne, né že ne, ale stárnout se dá (Oskare) i s „noblesou“. Silné (nikoliv nostalgické), stále resp. nově bavící, nikoliv „hrůzu“ (pohledem dětských očí) nahánějící, s patřičným (věkovým) odstupem resp.nadhledem 4*. P.S. a ano, JÁ jsem „Pán brány“. V případě S. Weaver, kdykoliv a kdekoliv aneb nepodceňovat sílu (červených) růží... 85% ()

Webb

[6/10] (Black Rhino, Columbia) (Metrocolor /// Produkce: Ivan Reitman /// Scénář: Dan Aykroyd, Harold Ramis /// Kamera: László Kovács /// Hudba: Tom Bailey, Elmer Bernstein, Alannah Currie, Joe Leeway, Brian O´Neal, Kevin O´Neal, Ray Parker Jr., Diane Warren /// Nominace na Oscara: Richard Edlund, John Bruno, Mark Vargo, Chuck Gaspar (vizuální efekty), Ray Parker Jr. (píseň)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Zemřel režisér Ivan Reitman

Zemřel režisér Ivan Reitman

14.02.2022

Nálož filmových novinek a trailerů ze Super Bowlu narušila v noci z neděle na pondělí smutná zpráva. Zemřel totiž legendární režisér Ivan Reitman. Autorovi filmů jako Krotitelé duchů, Policajt ze… (viac)

Třetí Krotitelé duchů nabírají obsazení

Třetí Krotitelé duchů nabírají obsazení

03.03.2019

Pokud jste to prošvihli, Jason Reitman (Juno, Lítám v tom), syn Ivana Reitmana, režiséra původních Krotitelů duchů, chystá pokračování, které bude filmově navazovat na druhý díl a v podstatě tak… (viac)

O čem budou Krotitelky duchů?

O čem budou Krotitelky duchů?

01.01.2016

Když bych ohlášen reboot Krotitelů duchů s ženským obsazením, spousta fanoušků to nenesla moc dobře. Režie nového filmu se sice ujal Paul Feig, který sklízel ovace za Ženy sobě nebo loňského Špióna,… (viac)