Enola Holmesová (Millie Bobby Brown) vyšetřuje svůj první opravdový případ. Rozlousknout záhadu zmizelé dívky jí ale budou muset pomoct kamarádi a taky brácha Sherlock (Henry Cavill). (Netflix)

carly

The Game is Afoot. Veľmi sa mi páčilo, že Enolin prípad bol založený na skutočnej udalosti. Predstavili Moriartyho aj Watsona a casting oboch je úžasný. Všeobecne sa casting veľmi podaril. Helena vyzerá vo svojom elemente. Niekto sa o postave Davida Thewlisa vyjadril ako o karikatúre, ale mne prišiel tak akurát slizký, nevypočitateľný a over-the-top. Bolo fajn vidieť viac Sherlocka. A jeho vzťah k Enole. Prijala by som aj viac Tewkesburyho, ale to, čo sme dostali bolo podarené. A jeho vzťah s Enolou je rovnako rozkošný, ako v prvom filme. Páčila sa mi aj téma samostatnosť vs. samota. Vizuál bol tiež na jedničku. Vkladanie obrázkov do deja pre lepšiu vizualizaciu veľmi oceňujem. No a Enola? Enola je proste top. Je to jazda, ktorá má všetko, čo od dobrej detektívky potrebujem. ()

NiWi

Druhá Enola Holmes je o kus zábavnější a lépe zpracovaný film než první díl. Nabízí spoustu zajímavých vizuálních hrátek, příběh dobře skrývá svá tajemství i když bystřejší divák si vše domyslí poměrně brzy. Že se na Millie Bobby Brown dobře kouká víme už od jedničky (potažmo od Stranger Things), dvojka navíc nabízí daleko více Cavilla jako Sherlocka, což všemu jen prospívá. Bohužel i přes tyto zjevná pozitivní zlepšení mi celý film zkazily scenáristická rozhodnutí v poslední třetině filmu. Kromě toho, že závěr nezapůsobil nijak intenzivně, absolutně se mi nelíbilo ani rozhodnutí související s hlavním záporákem, kdy je tato postava skrz film naprosto nevybudovaná, nezajímavá, a její představitel postrádá i potřebné charisma pro tak ikonickou postavu. Tempo místy jen tak tak stačí, určitě by šlo 10-15 minut ušetřit pokud by některé scény dostaly správný drive, nebo byly rovnou vynechány. No a úplně finální scéna v továrně je strašná, horší nalejvárnu jsem dlouho neslyšel, a nakonec stačí párkrát dupnout. Je tak velká škoda, že ve všech ohledech hravějšímu pokračování zkazí zážitek posledních 20 minut. ()

filmmovier

Po všech stránkách lepší než jednička - zejména z dějového hlediska, případ je parádní a zajímavý a svižně odsýpá, pořád se tam něco děje, což minule rozhodně nebylo pravidlem. Ale toho Moriartyho jim teda fakt neodpustím, Tohle opravdu nemuselo být... Cavillův Sherlock má víc prostoru a s báječnou Millie má skvělou chemii, oba si role maximálně užívají a je radost to sledovat, jeho častější přítomnost celku dost prospěla. Akce i humor fungují, romantiky je tak akorát, dobová atmosféra je skvělá a David Thewlis naprosto úžasný. Fakt jsem se bavil, poctivá podívaná, která jako celek naštěstí jen dokázala pozitivně překvapit. Trojku bych si dal. ()

Motinski

Zlepšenie oproti prvému dielu. Stále ale s rovnakými chybami a nevyužitým potenciálom. Sedel mi štýl humoru a bavila ma zápletka. Dobové zasadenie, kostýmy a viac priestoru pre Cavilla. Aj finále bolo lepšie a vlastne sa nebránim tomu že z toho Netflix asi bude chcieť spraviť väčšiu sériu. Chýbala mi silná záporna postava, Moriarty bol prešlap s nulovou charizmou na ktorý budem chcieť rýchlo zabudnúť. Millie bola miestami otravnejšia ako v prvom diely, a ku koncu som cítil že film trvá dlhšie jak je treba. Scenár má pripravené nečakané zvraty, no to ako náhodne do seba všetko pekne zapadá (a to bol pre mňa problém už od začiatku) bolo moc prvoplánové. Ide ale o fajn zábavu, čo bol asi aj hlavný ciel. Pôsobilo to na mňa atraktívne a s chuťou odlíšiť sa. Hlavne vizuálne. Príjemný film na relax s množstvom klíše, ajtak ale prevládajú pozitívnejšie dojmy. ()

Johnny.ARN

Už pri jednotke som vravel, že dvojku nepotrebujeme. A čo je najhoršie, bude aj trojka. Do polovice fajn, od polovice som si šklbal kotlety. Priveľa zberačov, priveľa zbytočných odbočiek a šmodrikanie niečoho, čo je už dávno jasné. Hlavne, že boli zastúpení všetci, aj girl power. Boháááááá. 2 z 5 ()

Mrkvič

Druhý díl Enoly mě bavil víc než jednička. Sice z pohledu detektivek nejde ani trochu o žádný skvost, ale o to tvůrcům ani nešlo. Hravost hlavní hrdinky, stín známějšího bratra a ... a ... no, to je vlastně vše. Ono to ale na dvě hodiny slušné zábavy stačilo. Sice z filmu většinu detailů rychle zapomenu, ale pocit, že si rád pustím případný další díl, mi určitě zůstane. ()

hroubek

Příjemná oddychovka jako první díl. Pokud se Vám první film nelíbil, tak nemá cenu koukat na druhý díl, jelikož byste byli opět zklamaný. Já osobně mám první Enolu Holmes rád, a na druhý film jsem se těšil. A jsem rád, že mohu napsat, že mě film nezklamal a dostal jsem od něho to, co jsem od něho dostat chtěl. Režisér Harry Bradbeer odvádí velmi dobrou práci, jeho režie je svižná, zábavná, má několik parádních momentů a naplno se mu daří využít jistou odlehčenost samotného příběhu a i samotné hrdinky. Osobně jsem byl příjemně překvapený, protože samotná detektivní zápletka je hodně dobrá a parádně vystavěná. Millie Bobby Brown je v této roli velmi dobrá a je vidět, že si jí užívá a má radost, že tu postavu může hrát. Brown dává Enole jisté osobní kouzlo, hravost a zábavnost. Henry Cavill si krade každou scénu pro sebe a jako Holmes je bezchybný. David Thewlis si svého slizkého záporáka dost užil a jeho lehce přepálený výkon výkon mě bavil. Totéž vlastně platí i pro Helenu Bonham Carter, jenž má zábavné scény plné výbuchů. Film má dobrou vizuální stránku, a je vidět, že se na něm nešetřilo. Kostýmy, detaily a výprava vypadá moc dobře. Já si film hodně užil, ale rozhodně není bez chyb. Co se týče délky, tak tam bych krátil klidně o dvacet minut, aby byl film údernější a nebyl, tak ukecaný. Líbilo se mi poselství a vyznění filmu, i přestože působí lehce křečovitě a vychtěně. Bohužel už teď vím, že to pro mnohé bude největší zápor filmu a bude to důvod, proč ho budou hodnotit hůře, než si skutečně zaslouží. Enola Holmes je fajn oddychovka, která dokáže dobře pobavit a něco sdělit. ()

Sany33

Príbeh: Enola je na stope vraha dievčat zo zápalkárne. Je na stope niečomu väčšiemu v najvyšších kruhoch. Na pomoc jej ale musí prísť aj brat s mamou a tak tu máme celú rodinu Holmes. Herecké obsadenie: Enola je dokonalo zahratá a páči sa mi ako Millie dokáže hrať v niekoľkých rovinách a stále byť pozerateľná. To sa nedá povedať o Henrym, ktorého nadrozmerná ramenná muskulatúra je pre Holmesa asi tak typická ako leto pre Rusko. Prevedenie: Narážame na podobné chyby ako minule a musím sa priznať, že je ich tu možno aj o čosi viac. Rozvetvenie príbehov síce nie je až tak košaté ako tomu bolo minule ale na hlavnú dejovú linku sa tiež nekladie prílišný dôraz. Indície sú ozaj idiotské a netypicky Holmesovské, že si pri nich poviete toto som si nevšimol a on hej. Proste sú prehnané.  Pocity: Nepáči sa mi ak hlavná postava komunikuje s divákmi doma v obývačkách. A nepáči sa mi ani genderovsky zvolený Moryarty, ktorý je ikonický Holmesov nepriateľ a toto hraničí až s zneuctením Conanovho diela. Pridaná hodnota: Detektívka so sveta Sherlocka Holmesa pri ktorej nie je až tak moc potrebné používať mozog. 59% ()

JohnSmith

První díl mě zrovna moc neuchvátil, ale i tak jsem byl zvědavý na pokračování. Zatímco v prvním díle mi mladá Brown byla sympatická, tady mě děsně štvala. Vlastně mě štval celý film svým multikulti a multigender podtextem. Štvalo mě to tak moc, že jsem to nedokoukal. Normálně filmům které nedám celé uděluji odpad, ale díky Cavillovi a jeho pár scénám dávám aspoň jednu hvězdu ()

Bad Guy

Enola Holmesová 2 je zábavná. Brown místy neomylně mluví a reaguje na diváky, což je místy osvěžující. Enoly odbočky spolu se zdařilou výpravou dodávají pocit zajímavého příběhu. Animované scény napodobují romány Nancy Springer a fungují jako jakési důležité indície. Jedná se o prima věc, která přidává blockbusterům jednoduchý umělecký podtext. Díky tomu je i postupné vyprávění příběhu působivější. Hry na kočku a myš nejsou vždy zábavné. Enola není nepřemožitelná. Ženy ve filmu jsou sice jakýmsi terčem a pod útlakem tehdejší společenské doby, ale rozhodně nejsou slabé a dávají to až moc najevo (feminismus zde opět srší a občasně dost vynuceně). Bojují o přežití a dělají si srandu z těch, kteří je podceňují. Postavy pomalu dospívají, což je místy dobré a místy i na škodu, protože v některých případech to ubírá na charakteru dané osoby. Tvůrci chtěli očividně přivést divákům zapeklitou a provázanou detektivku, která se nakonec stala extrémně překombinovanou podívanou, což je největším kamenem úrazu u tohoto snímku. A to je nakonec velká škoda. ()

KASUGI odpad!

Naprostá tortura pro opravdové masochisty, ve které se HODINU nic neděje a Enola jen někam chodí a ptá se. Zápletka a řešení záhad je infantilní a úplně postrádá napětí a chytrost Holmesovských případů. Nejde nesrovnat s Pyramidou hrůzy, která je úplně jiný level. Celé se to snaží být vtipné a s nadhledem. V tom mi to zas připomělo Líbáš jako bůh 2, kde se ta "vtipnost" divákovi vnucuje pouze pomocí veselé hudby, abychom jakože pochopili, že teď to má být úsměvné. Závěrečná revolta ženských v továrně těžce  připomínala svazácké socialistické filmy. To, jak všechny pochodujou hrdě z továrny... fakt jim ještě chyběly pionýrské šátky. Přesně typ filmu, u kterého není jediný atribut hoden pěti hvězdiček. Dotyční se buď probudili po 10 letech z kómatu a tohle byl první film, který jim na pokoji pustili, jinak si to neumím vysvětlit, jak jsou diváci čím dál jednodušší. A nakonec, jako by nestačilo, že vidět v historické anglii aristokratku černošku, v krásných šatech s korzetem a vějířem je k zblití, ona je to ještě ke všemu byla Moriati. Negerský Watson v potitulkové scéně je už jen shnilou třešničkou na hovně. A jděte už do prdele s postavama mluvícíma do kamery. ()

Dakken

Ono to je veľmi hlúpe, naivné, možno zbytočné? Určite. Ale na druhú stranu je to taký milý rodinný film, ktorý je určený prevažne detskému publiku, tým pádom to netreba nejako rozmazávať, aj keď by som možno chcel. Brown je ok, Cavill herecký pilier a celkový dojem by bol obstojný, len som sa nevedel zbaviť toho pocitu, že to je celé na silu a ako som už spomínal, zbytočné. ()

sedm.1

Já už jsem tedy nebyl úplně nějak odvázaný ani z jedničky, ale nakonec to na mě ještě takovým nějakým tím průměrným dojmem zafungovalo, jelikož jsem se vyloženě nenudil, mělo to spád, sem tam nějaký ten dobrý nápad, funkční vtípek, odlehčenější akcičku, fajn dobové zpracování, takže proč ne, nicméně z tohoto druhého pokračování už takové pocity prostě nemám a v podstatě v tom nevidím ani nic jiného, než slabší kopii prvního dobrodružství, respektive případu mladší sestry Sherlocka Holmese, Enoly Holmesové, která navíc nedodržela pravidla druhých dílů, a to aby toho bylo ve všech směrech víc. Tedy velkolepější pojetí, více akce, více humoru, více postav, a já nevím čeho všeho ještě více, nic z toho se zde ale nestalo, naopak druhý případ Enoly Holmesové je poklidnější, upjatější, prakticky bez akce, navíc s nevýraznými postavami, včetně jejich hereckých představitelů a ani samotná zápletka nepřináší příliš zábavnosti, jde zkrátka o takový nevýraznější případ, jehož rozuzlení je pak už jen podtrhnutím celkové nefunkčnosti tohoto filmu. Abych ale jen nehanil, vyložená nuda to taky není a v rámci možností to má poměrně svižný spád, takže úplně na odpis to nevidím, každopádně je to asi takto, koho bavila jednička, tak toho dvojka jakožto o něco málo horší pokračování nezklame, no a kdo nebyl nadšený už z první Enoly Holmesové, tak z této podívané bude nadšený ještě méně. Takže za mě už trojka jakože není už úplně nezbytná, myslím že dvakrát to totiž stačilo až až. ()

kenkaku

Nudná a chaotická podívaná z morbidně multikulturního viktoriánského Londýna. Otravné z minula zůstalo, to svěží z minula chybí. Takže za mě oproti minulému (viděl jsem včera, takže opravdu pamatuju čerstvě) sestup dolů. Mimochodem nebylo to ještě ani v polovině a zvažoval jsem hvězdičku jen jednu. V samotném závěru s “Moriartym” to byla už jistota a u potitulkové scény jsem zvažoval odpad. Prakticky jediné co hodnocení zachránilo byla ta historická reference. Pozn.: a koho mé hodnocení pobouřilo si může zahrát hru “najdi svého černouška” na dobové fotografii oné stávkové odborové organizace. ()

sQelle

Enola jde ve stejných šlépějích jako první díl. Tempo to má stejné, otázky si klade člověk totožné. A pocit z Anglie je tentýž. Nicméně už teď je jasné, jak se někteří hodnotící rozhodnou tenhle film poškodit. Při tom to je krásná oddychovka, kde si člověk užije tu a tam dobré akce, dostatek zábavy a dobré výkony herců, především Sherlocka tedy Henryho Cavilla a dost podlé roli Davida Thewlise. Škoda, že lidem zas přijde akorát na mysl otázka pigmentu a pohlaví. ()

borec999

Na moje prekvapenie o čosi lepšie ako jednotka, no nie až o toľko, aby som dvíhal * hodnotenie. Ako celok je dvojka Enoly stále príjemne detsky naivná, pritiahnutá za vlasy a znova sa cieli hlavne na teenagerky a mladé publikum. Ako dopadnú všetky dejové línie nie je ťažké predvídať, no na druhej strane príbeh je nakoniec premyslenejší ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať a obohatený (voľne inšpirovaný) o pomerne zaujímavú skutočnú udalosť, vďaka ktorej posolstvo rovnosti pohlaví a girl power nepôsobí tak silene a samoúčelne. Millie Bobby Brown je znova v pohode a definitívne potvrdzuje, že nie je iba Eleven (čo dokazuje i 10 miliónov dolárov, ktoré za úlohu dostala) a pripisuje si ďalšiu sériu, ktorá vo veľkej miere stojí hlavne na nej. Potešilo však aj viac priestoru pre HBB a Henryho Cavilla, ktorí sú vo svojich postavách taktiež fajn. Jediný David Thewlis je ako taký polozáporák dokonale neschopný a jeho výkon ma vôbec neoslnil. Vo výsledku spotrebne natočená rutina (v dobrom slova zmysle), ktorá ale za mňa mohla byť o čosi kratšia. Vtedy by som jej možno prihodil i 4. hviezdu, takto za silné 3*. 65% ()

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

29.11.2022

Produkční a mediální společnost Legendary Entertainment, stojící například za sérií filmů Godzilla & Kong a zejména za chválenou spektakulární sci-fi Duna, dosud své filmy v posledních letech… (viac)