Enola Holmesová (Millie Bobby Brown) vyšetřuje svůj první opravdový případ. Rozlousknout záhadu zmizelé dívky jí ale budou muset pomoct kamarádi a taky brácha Sherlock (Henry Cavill). (Netflix)

Nevka

To zas bude v áleji nablito... Vzhledem ke konci, který bude místním starousedlíkům intenzivně brnkat na nervy hned několika různými způsoby, mám zvrácenou chuť přidat tu čtvrtou hvězdičku navíc. Jen abych si kopl do těch neopodstatněných odpadů, které tady začaly bezprostředně po premiéře létat. Protože ono to pořád víceméně funguje. Řešení případu je sice v mnoha ohledech jasné už od začátku pátrání, ale to příběhu neubírá na jeho hravosti a příjemné naivitě, která byla tak typická už pro první díl. Vyjma přehnané karikatury Davida Thewlise se totiž může spolehnout na povedeného Sherlocka (Henry opět válí) a neméně sympatickou Enolu (Millie je pořád fajn), jejichž sourozenecká chemie funguje skvěle. A to v kombinaci s poměrně atraktivní akcí a výborným soundtrackem jednoduše stačí na to, aby člověk na dvě hodiny vypnul a celkem solidně se zabavil. ()

verbal odpad!

Po zhlédnutí druhého plošného jaderného vybombardování müslí nezletilých neomarxistů a kariérních sufraštětek femipičistickým sqostem Enola Gay 2 – Návrat zdivočelých levotočivých poštěváků jsem se pokrokově rozhodl, že nebudu ani trochu kritický, ani krutý, a naopak budu hledat jen samá sluníčková pozitiva. Takže, jedná se nejen o naprosto fantastický audiovizuální prostředek proti zanášení slepic, ale také úžasný návod k tomu, aby vám vaše figurantka zcela sama, nadšeně, rychle, účinně a dobrovolně vykopala a obbetonovala u nemovitosti dvacetikubíkovou žumpu, vytahala ze země všechny dubové pařezy po poražených stromech, předpisově nařezala a naštípala půl tuny polen na velikost akceptovatelnou krbem, aby v zimě to její nadšení náhodou nevychladlo, nebo přestěhovala třistakilové křídlo z přízemí do salónu ve třetím patře. Stačí jí jen pustit Enolu a vrazit do ruky příslušné nářadí s naléhavou emancipační výzvou: „Na, a vyrovnej se mi, ať máš právo chcát vestoje!“. Náramně yntelygentňy až genitální scénář dozajista nejednu přirozeně donutí filosoficky přemítat, jaký fosfátový prací prášek koupit, aby si příliš nepoleptala ruce či kam až lze dohodit vodním kamenem, usazeným na styčné ploše žehličky. Fantastická originalita a záživnost děje mi ani na chvíli nedovolila odtrhnout zrak od časosběrného dokumentu o zrání sýrů, právě běžícím na vedlejším monitoru, a rovněž jsem se u toho definitivně odhodlal plně podporovat adopce homoseksuálů! Z osiřelé Enoly, de fuckto vychovávané a morálně autorizované přenádherným párečkem v podobě zbuznělého Feminilocka Homolese Jindry Clavina a exemplárně napudrovaného buzipyjonýra Gaylorda z Cullingusu, „ztvárněného“ patrně nějakým obličejově ochrnutým zpěvákem z chlapeckého homoqarteta, totiž vyrostla natolik obří piča, že se z toho nakonec vyklubalo pa-rád-ní celoobrazovkové porno. Vidět Ártý Dojl, jak úchvatně progresivně použili a vytunili jeho životní dílo, dozajista by nejprve nadšeně zaplesal nad černou lesbou doktorem Moriartym, pak samou radostí zkolaboval a po resuscitaci by s hlavou plnou nových pohlavně vyvážených nápadů patrně vykřikoval něco jako: „Shit! Fuck! Shitfuck?“. Mocinky se už těším na trojku! Má se to prý jmenovat Enola Gay a případ nagelované tyče. ()

Enšpígl

Patřím mezi tu menší část, která si myslí, že jednička byla lepší. Viděl jsem to těsně za sebou a i tady mě bavila hravost, hlavní hrdnika, napády, výprava, ale bohužel míra feminismu překračuje mez kterou jsme ochoten snášet, chtěl bych vidět kdyby to bylo opačně, kolik feministických spolků by požadovalo zákaz tohoto filmu. Tohle je strašná škoda, jinak to vůbec není špatný. ()

Malarkey

Mělo to momenty, u kterých jsem si říkal, že je to asi lepší, jak první díl. Nakonec jsem ale stejně zhodnotil, že u Enoly mi asi nejvíc vadí právě ten námět. Přitom je to škoda. Filmové příběhy z aristokratické Anglie té doby mám rád. Tady je ta atmosféra třeba přímo fantastická. Dokonce i sper ďas ten feminismus, co tady je. Zde má i v rámci pravdivého příběhu svůj smysl a v tomto ohledu mi vůbec nevadil. Největší problém mám ale s postavou Enoly, která dělala všecko pro to, aby mi ten film neskutečně otrávila. ()

dO_od

// Poutavější děj, více Cavilla a ještě o fous zábavnější Millie. Na to, že se tady Netflix nemusí ani moc snažit, se dvojka celkem překvapivě dost povedla. 7/10 ()

3DD!3

Docela pohoda. V podstatě jako jednička jen se případ proplétá více s Sherlockovým. Cavill hraje nalitého Holmese a Enola zjišťuje, že být sama není fajn. Ty šokující castingové zvraty zase tak překvapivé nejsou, protože Black live marters jenom možná kdyby ten šok v závěru nestál jen na tom. Enola toho totiž přehlíží mnohem více než divák. Stávka v sirkárně je ale super. Aspoň víme proč všechny fabriky čeká automatizace. ()

Spiker01

Ukrutná nuda. Udělal jsem chybu, že jsem do toho šel po ještě jakžtakž jedničce. Samozřejmě tak o hodinu delší než by mělo být a tvl ta potitulkovka!? ()

D.Moore

Jestli se vám líbil první film, bude se vám líbit i druhý, a jestli se vám už první nelíbil, raději se na druhý nedívejte a ušetřete svět svých cokoliv-fobních výlevů. Všem bude lépe, protože tahle příjemná dobrodružná podívaná není vůbec hloupá, a zajímavá zápletka postavená na skutečné události ji táhne vpřed stejně jako nakažlivá hyperaktivita Millie Bobby Brown, sympatická zádumčivost Henryho Cavilla, svižná režie Harryho Bradbeera a ještě svižnější hudba Daniela Pembertona. Kdyby byl film o trochu kratší, byl by nejspíš ještě lepší, ale jinak toho není moc, nač bych si mohl stěžovat. ()

DJ_bart

o něco sympatičtější než jednička, no a Millie Bobby Brown je jako vždy skvělá, tady není o čem; ale jinak jde o typickou netflixovku z ranku "neurazí, nenadchne". ()

Shakers

Jednotka mi neprišla ako žiadny zázrak a to mam Holmesové detektívne prípady celkom rad. Dvojka mi príde o niečo lepšia ako jednotka, ale stále je to na míle vzdialene kvalitnejším filmom od Ritchieho alebo výbornému seriálu s Freemanom a Cumberbatchom. Hlavná hrdinka ma stále akosi nechytila a jej strelenosť ma znova nebavila ani tu, no potešil ma väčší priestor pre Henryho Cavilla v úlohe Sherlocka Holmesa. Ďalej pekná výprava, kostýmy, dobová atmosféra, hudba, detektívny strih a hlavne príbeh, ktorý mi prišiel oveľa zaujímavejší ako ten s predošlého dielu. Nakoniec celkom fajn, moc som sa nenudil. P.S.: za titulkami je ešte jedna scéna. 60% - 3* ()

filmfanouch

Enola Holmes na rozdíl do svého bratra Sherlocka Holmese nepochází z pera Arthura Conana Doylea, hrdinka vytvořena spisovatelkou Nancy Springer se přesto stala populární hrdinkou doposud sedmidílné knižní série, kdy odpovědí časem musela být i filmová adaptace, která nakonec vznikla na Netflixu s Millie Bobbie Brown v titulní roli a.... no, každý ať kvality první Enoly Holmes radši posoudí sami. Důležitější totiž bohužel není fakt, zda se sir Doyle obrazí v hrobě, ale zda se stal v rámci sledovanosti první díl filmové Enoly Holmes hitem a tím se stal. I proto na sebe realizace pokračování nenechává dlouho čekat, kdy se vrací tvůrčí tým v čele s režisérem Harry Bradbeerem a lákalo se na to, že samotný Sherlock Holmes v podání Henryho Cavilla dočká více prostoru. A výsledkem je lepší film nežli v případě prvního filmu. Háček tkví v tom, že laťka nebyla minule nastavena kdovíjak vysoko. Menší krokem kupředu Enola Holmes 2 přeci jen je. Samotnou Enolu Holmes 2 jistě šlechtí snaha o zobrazení ženské emancipace a postavení žen ve společnosti, i případě druhého filmu je ovšem celé toto zacházení krapet křečovité a například finální rozuzlení celé zápletky ve finále udělá celé této snaze spíše medvědí službu. Skutečně to v tomto ohledu působí dojmem, že se tvůrci snažili naservírovat trus a maskovat ho jako dortík, jistí se ovšem prostě nachytat nenechají a pochopí, že i přes snaživost je Enola Holmes 2 pořád až příliš triviální podívaná, kterou v tomto ohledu skutečně nelze brát vážně a její snaha o nějaký sociální komentář je nad její síly.  Millie Bobby Brown je pořád sympatická hrdinka, v případě druhého filmu poté prospívá větší prostor pro Sherlocka v podání Henryho Cavilla a především vzájemná chemie mezi jeho sestrou. Dva sourozenci mají krapet komplikovaný vztah, Enola ovšem po vzoru svého bratra trpí asexuálními příznaky a právě vyvrcholení jejich vztahu v rámci tohoto filmu poměrně funguje. Oba mají vysokou inteligenci a jsou v podstatě vzájemnými rivaly, oba mají krapet problém vyjádřit své pocity, ve finále ovšem padne kosa na kámen. Je to sice krapet celé vychtěné a očekáváné, přesto to v jádru pudla funguje. Režírující Harry Bradbeer, u něhož pořád převažují především televizní zkušenosti, pořád působí jako po tvůrčí stránce neatraktivní rutinér, chvílemi to ovšem alespoň vypadá, že na pokračování dostal větší rozpočet a chvílemi tak předvádí alespoň nějaké slušné atrakce, v průběhu ovšem Enola Holmes 2 pořád působí prakticky bez života a rutinně. Alespoň vizuál již působí méně televizně a více filmově. Po vzoru prvního filmu poté Enola Holmes 2 vlastně funguje jako ideální manuál na to, jak nebourat čtvrtou zeď či jak jí bourat nefunkčním způsobem. Celá linka s romancí má napojení na onen motiv asexuálních rysů a ve finále působí neskutečně nuceným a nepřirozeným způsobem, kdy je pořád poznat, že je zdrojová předloha pořád především young-adult novelou. Zde se ovšem výrazněji čerpá z literárních děl sira Doylea a nejspíš i analfabet v oblasti Sherlocka Holmese ihned zbystří pří zmínce slova Moriarty. Jenomže zmínka o úhlavním nepříteli Sherlocka Holmese vyvolá až příliš vysoká očekávání a jakmile dojde na představení, jde vlastně o rádoby chytrou revitalizaci již mnohokrát představeného padoucha, které ovšem ve finále jednoduše nefunguje a podráží nohy jinak o poznání lépe vystavěné detektivní lince, než kdysi v případě prvního filmu. Alespoň David Thewlis nezklame a představí bravurně podaného slizkého padoucha, u kterého zamrzí, že ve světle reflektorů ve finále nezůstane právě spíše on.  Zázraky se tak nedějí a Enola Holmes 2 je ve finále jen o ždibec snesitelnější podívanou, než svého času její předchůdce. A i když si tuto podívanou opět zdánlivě dokážou užít pouze nenároční konzumenti čehokoliv od Netflixu, není úplně nutné hned věšet hlavu. Pokud se totiž stoupající kvalitu podaří udržet, mohlo by to znamenat, že příště v podobě třetího filmu snad konečně dorazí reálně dobrý film.... () (menej) (viac)

kingik

O poznání invenčnější než první dějství. A tím pádem zajímavější. Enola Holmesová od posledního filmového setkání o dva roky zestárla a založila si detektivní kancelář, aby už definitivně vyšla ze stínu svého slavného bratra Sherlocka. Ovšem případy se zrovna nehrnou a tak na poslední chvíli vezme zavděk vydat se vypátrat pohřešovanou dívku ze sirkárny, po které se slehla zem. A postupně objevuje prohnané korupční praktiky a další nekalosti, které jsou za zmizením mladé ženy. Millie Bobby Brown je pro roli mladé detektivky přímo zrozená. A v budoucnu může mít velký problém vyjít ze stínu této detektivní série. Stále promlouvá ke svým divákům, roztomile se ksichtí, neztratí se v akčních polohách a především usilovně pátrá. Henry Cavill v roli Sherlocka Holmese zůstal i na druhé pokračování, v závěru filmu dokonce absolvujeme jeho setkání s neméně proslulým doktorem Watsonem. Sourozenci Holmesovi neutvoří přímo vyšetřovací tandem, který by se od sebe nehnul ani na krok, ale budou spolu pohromadě na scéně několikrát. Hodně zaujme záludný inspektor Davida Thewlise, který naši hrdinku dokonce dostane na čas do vězení. Harry Bradbeer se scenáristou Jackem Thornem se rozhodl pro přece jen akčnější pokračování, kdy se značně režijně zlepšil. Výprava a kulisy Londýna fungují skvěle. Dvojka je podstatně kompaktnější než předchozí přírůstek, umí si udržet tempo i napětí, občasně vyloudí i něco komického. Najdou se ale i místa, která jsou scenáristicky průhledná a nefungují v celé své zamýšlené sofistikované podstatě, vycházejí spíše naivně. Celkově je dvojka solidní detektivní jízda se sympatickou představitelkou v titulní roli, která by to mohla ještě zkusit i do třetice. 8/10 ()

dr.horrible

Malinko lepšie než prvý diel. Aj Millie (ešte lepšia), a dej ide rovno bez úvodu (ktorým bola prvá časť). Uvedomelí rasisti asi budú mať opäť problém, nakoľko všetky postavy šokantne nestvárňujú  výhradne bieli, kresťanskí, hetero muži, ale je to dobre vymyslené. Čiastočne je z toho dokonca urobená pointa, čo je cool. Nesadla mi len trochu tá vec so sufražetkami, pretože je v závere strašne klišovitá. Ak ale trojka bude celá príbeh à la horda žien vo veľkých klobúkoch, nebudem sa hnevať. ()

Anderton

Veľmi svižne nakrútené pokračovanie, ktoré sa mi páčilo ešte o jeden hrdzavý vlas viac ako prvá časť. Máme tu typicky komplikovane napísaný sherlockovský prípad, kde všetko so všetkým súvisí, stopy odhaľujú obaja súrodenci vďaka svojej inteligencii a je to samozrejme prehnané presne tak, ako si látka vyžaduje. Máme tu zopár šikovne nakrútených paralelných montáží, veľa nepatrných detailov sa ukáže byť o pár desiatok minút veľmi zásadných a atmosféra Londýna druhej polovice 19. storočia je uveriteľná a nechcelo sa mi z neho odchádzať. No a kto je Moriarty, to vás možno napadne skôr, ako bolo zamýšľané a možno vás jeho identita naštve, ale myslím si, že nemá význam si preto nechať kaziť zážitok. Takže tu sa pripájam, rovnako ako v prvom prípade, na stranu nadšenej zámorskej kritiky. ()

Slartibarkfast

Tedy, jen ve zkratce.. První díl Eboly byl celkem vítaným materiálem pro uskřinuté homofeministické transkřižníky a nadějné nevyhraněné deprivátory s rokem narození nad dva tisíce. Pro nás ostatní netolerantní homofobní zmrdy, kteří odmítají sluníčkový náhled na svět a všech čtyřistadvacetsedm pohlaví se všemi jejich poddruhy, znamenala Ebola jen fádní zábavu s velice zanedbatelnou snahou zaujmout diváka, používajícího mozek. A pak přišla Ebola dvě. Vylepšená těžkotonážní homohoufnice, pálící ostrými do řad zmatených frustrátů, kteří právě upustili od sledování Spongeboba, kde nabrali veškeré dosavadní zkušenosti a vědomosti, toužíc po hutnější látce pro další seberozvoj a studium. Ideální překlenovací materiál! Pak už snad jen Sex ve městě a Opuštěný, říznutý nějakou tou Dánskou dívkou! Ale zpět k Ebole cvaj! Scénáristé přitlačili na pilu a vytvořili ještě znepokojivější flusanec do tváře Ej Sí Dojla. Doufal jsem, že z první hravé a veselé Enoly vytvoří něco zábavnějšího, poučí se z nedostatků a vypilují ji do dokonalosti, nebo alespoň k lepšímu dojmu. Vyzdvihnou talent mladé herečky a dají divákům něco svěžího. Stylem se blížícího například Tenkrát na východě a Deadpoolovi. Bohužel to vzali opačným směrem a vytvořili toxickou Ebolu, pohřbenou pod nánosem tupé nezábavné propagace ženské nezávislosti a chabé rádoby zábavy. Jsem hrubě zklamán. I hereckým obsazením a výkony. Korunu tomu nasadil Moriarty; negr v sukni. To už jsem kroutil hlavou. Bída a zmar. 30% ()

silentname

"Enola Holmes 2" je pokračovaním Netflix filmu, z ktorého si dokopy nepamätám skoro absolútne nič. Pamätám si, že ma to nebavilo a mal som pocit, že film absolútne nevyužíva svoj nápad ako svoju silnú stránku. Skôr naopak. Takže som k pokračovaniu pristupoval celkom opatrne. No mám pocit, že tvorcovia to tentokrát spracovali oveľa lepšie alebo sme sa dočkali lepšieho príbehu. Lebo tentokrát som sa bavil, malo to šarm a hlavne záhada bola spracovaná oveľa zaujímavejšie. Niekedy môžu byť príčinou zaujímavej záhady aj rôzne sfarbené hlavičky zápaliek. Je to tak. Millie Bobby Brown tradične dáva svoju rolu dobre a myslím si, že aj v prvom filme si svoju rolu celkom slušne užívala. Som rád, že ju to baví a hádam sa k tomu ešte aj vráti. Kvalitné detektívky ma bavia, no musia mať postavy, ktoré chcem sledovať a nejakým spôsobom ma to musí chytiť. Prvýkrát to úplne nevyšlo. Tentokrát to bolo lepšie. Do tretice všetko najlepšie? Uvidíme. Každopádne som rád, že som film videl a ako príjemnú krimi oddychovku môžem odporúčať. Hodnotenie: B ()

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

29.11.2022

Produkční a mediální společnost Legendary Entertainment, stojící například za sérií filmů Godzilla & Kong a zejména za chválenou spektakulární sci-fi Duna, dosud své filmy v posledních letech… (viac)