Ben Hur je syn významného židovského rodu, ktorý sa kvôli nešťastnej zhode okolností ocitne na galejach po zrade svojho priateľa Messalu. Prisahá, že sa vráti, a Messalovi sa pomstí, a napokon po mnohých peripetiách naozaj dostane šancu vybojovať si späť svoju slobodu v závode štvorzáprahov. Aj vďaka dychvyrážajúcej scéne pretekov Ben Hur vo svojej dobe žal obrovské úspechy, stal sa najnavštevovanejším filmom a získal 11 Oscarov, čo bol rekord, ktorý ostal neprekonaný ďalších takmer 40 rokov. (RTVS)

mira007

Americké filmy o historii a americké filmy z padesátých let moc nemusím, ale tahle paráda je vyjímka potvrzující pravidlo. Velkolepé velkovýpravné dílo z dob starověkého Říma a Judey s perfektním Charltonem Hestonem. Dobrodružné, akční , ačkoliv v délce stopáže místy roztahané. S ohledem na sentimentální dětskou vzpomínku dávám 5 hvězd. ()

Klajnik

Velkolepý a výpravný starý historický film (dnes pozici těchto filmů zastávají superhrdinské týmovky), který v roce 1959 musel být opravdu 'něco', ale dnes už nedostahuje takových kvalit ve srovnání s jinými filmy (ne, nemyslim Avengers)... Laťka kvality se v různých bodech posunula výš a tento film k ní už nyní nedosahuje. Ta okázalá pompéznost mě sem tam otrávila - Vlastně kdyby tam byla scéna, jak Ben Hur sere do díry a rozehraje se zase nějaká honosná melodie, tak by mě film aspoň rozesmál. Zdlouhavé zbytečné scény, špatné fázování a špatná akce (v němé éře uměl akci točit Buster Keaton, pak dlouho nikdo a pak až v roce 1969 zase Peckinpah ukázal, jak se to má dělat) z filmu už dnes činí v několika ohledech slabší film. ___Film jsem však viděl asi v 18 letech, kdy jsem nemusel být schopen docenit jeho specifické kvality. Někdy budu muset dát rewatch. ()

KM Phoenix

Podobně epický spektákl jako o rok mladší Spartacus. Avšak musím přece jenom říct, že parta okolo Douglase mi seděla o něco víc, podle mne se obklopil skvělými herci, kteří tam přidali něco navíc. Zde to je celé prakticky jenom na Hestonovi a přestože cení zuby co to jde, tak sám celý film neutáhne. Mimořádná je prakticky všemi zmiňovaná scéna s vozataji, která by bez obtíží obstála i dnes a asi je i jediným důvodem proč bych se na tenhle film šel někdy podívat do kina. Kromě výše zmíněného mi trochu vadil ten natahovaný náboženský konec, naopak jsem byl potěšen scénou s Ježíšem, která byla taková decentní, bez nějakých přepjatostí. ()

Brejlil

Asi nejlepší, a technicky rozhodně dokonalý, historický film z dob zlaté éry Hollywoodu. Stavby, davové scény, závod spřežení, to vše bere dech. Co už není tak dobré, to je příběh. I když není tak svázán s románem jako němá verze, přesto má slabá místa. Jediné, co překvapí, je možnost homosexuální interpretace vztahu Ben Hura a Messaly od mladické zamilovanosti k zaslepené nenávisti. Co mi dost vadí je ovšem jistá statičnost kamery tam, kde dnes očekáváme dynamické pohyby a neskutečné úhly záběru. Tento handycap byl vynucen použitou technologií, širokoúhlé kamery byly neskutečně velké a ještě jich bylo k dispozici málo. ()

icedalaman

Opravdu vynikající veledílo z období přelomu našeho letopočtu, které přeně vykresluje danou dobu v Římském impériu a hlavě pak v Judei. Myslím že kromě délky se tomuto filmu nedá nic vytknout. Scéna závodů spřežení je možná nejlepší co jsem kdy viděl. Rozhodně si svojich 11 oskarů zaslouží. ()

bolan

Vynikající americkej VELKOfilm, kterej mě i přes svoji logickou VELKOstopáž jen tak nepustil. Celé je to tak strhující, že jim člověk odpustí i ten VELKOstupidní závěr. ()

Maryinka

Velkolepý film, který i přes ohromnou délku a pomalejší tempo vůbec nenudí. Já jen lituji, že jsem neměla možnost vidět ho na plátně, to musí být teprve zážitek... ()

VictorMartel

Nedávno jsem se doslechl o kontroverzním nápadu obsadit do role Achillea černého herce David Gyasi, když mi bylo sdělováno zamítavé stanovisko k leckdy bizarním přístupům politické korektnosti. A samozřejmě jsem si nemohl nevzpomenout na podobný pocit, s nímž jsem se ptal po vhodnosti výběru Brada Pitt coby Achillea předchozího, Diane Kruger co Heleny Spartské a samozřejmě Charltona Heston jako Judah Ben-Hur. Teď už jen chybí, aby si v některých těch filmech o starověku nějaký ten Žid upekl krocana, nechal se vystřelit na měsíc a místo Izraeli sliboval spásu celému světu. ()

Pawlisman

Vskutku geniální záležitost. Příběh, emoce i provedení. Kam se např. nové Hvězdné války hrabou? Napínavé souboje včetně závodu spřežení bez jediného slova za 15 minut. Skvěle udělané a stále po více než 50 letech pro dnešního diváka zajímavé. 9/10 ()

Dunadan

Absolútne strhujúci historický epos, ktorý by nemal uniknúť pozornosti žiadneho fanúšika pohyblivých obrázkov. Aj napriek svojej mimoriadnej, takmer štvorhodinovej stopáži totiž príbeh odsýpa neuveriteľne svižne a ohuruje jedným krajším a nezabudnuteľnejším momentom za druhým. Čerešničkou na torte sú potom fantastické preteky konských záprahov. Ben-Hur je jednoducho po všetkých stránkach vynikajúcim dielom a zároveň jedným z najväčších veľkofilmov všetkých čias. No a čo je najdôležitejšie, jeho pôsobivosť dokonale vyráža dych aj 60 rokov od premiéry. 10/10 ()

Curunír

Nepřekonatelný vrchol velkofilmů s neskutečným emocionálním dopadem.... Jeden z nejlepších filmů všech dob, ne - li vůbec nejlepší a o ty tolik zmiňované závody koňských spřežení vůbec nejde, to je jenom kulisa, důležité je v tomto případě intimní a osobní jádro celého příběhu a způsob jeho podání, který je unikátní... Dlouho mě žádný film tak citově nevysál (jestli vůbec někdy) a za to všem zúčastněným z celého srdce děkuji a přeji nehynoucí slávu... ()

Driscoll

Nuvěřitelně dlouhý a přitom tak prázdný film, který zabíjí i mizerné kostými (ano, vím, že je starý) v čele s trapnými štíty, kterými by si římský voják uchránil sotva přirození. Přesto musím hodnotit vysoko - i když především za dokonale natočenou scénu závodů čtyřspřeží. ()

MovieFive

Film, který by i v dnešní době těžko hledal konkurenci. Myslím, že záplava oscarů mluví za vše, já osobně bych vyzdvihla skvělou výpravu a vhodně zvolené herecké obsazení. Přesto co mi brání dát ještě vyšší hodnocení je délka filmu. Přiznávám, že obecně mě filmy s dlouhou stopáží trochu odrazují už předem a konkrétně u tak známého příběhu jako je Ben Hur, kdy mě v podstatě nemohlo nic překvapit, je těžké udržet pozornost po tak dlouhou dobu-bohužel zfilmované známé příběhy pro mě ztrácí to nejcenější-možnost překvapivého a originálního konce. Kvality tomuhle filmu ale upírat nemůžu a ani nechci. ()

Everyone

V bodech...kamera, výprava, kostýmy, efekty, střih, hudba i hlavní myšlenky scénáře super, forma poplatná době, herecký styl rovněž. Celkový výraz je zestárlý. Několik hluchých míst, příliš rozvleklé. Závody (kamera) čtyřspřeží skvělé. ()

zdeny99

Jeden z nejvýznamnějších a zaslouženě nejuznávanějších filmů. Také je to jeden z nejdelších filmů. Je až neuvěřitelné, že při jeho téměř čtyř hodinové délce udržíte pozornost po celou dobu. Obzvláště, když je ještě tak starý! Na počátku je vyobrazeno narození Ježíše, jehož příběh je takovou druhou dějovou linkou. Tou hlavní je trnitá cesta židovského aristokrata Ben Hura, kterého žádá Říman Messala, aby židovský národ nepovstal proti Řimu. Ben Hur neposlechne, navíc se připlete do nechtěného "atentátu" na římského vojáka. A tak začíná jeho těžká životní cesta. Je odsouzen na galeje a vše vrcholí slavným závodem kvadrig, právě s Messalou. Z celého filmu hodně zapůsobí určité scény. Především vyobrazení bachaře při pohledu na lidi, kteří byli tři roky zavření v kobce. Pak ta námořní bitva, vyobrazení stadionu, onoho již zmíněného slavného závodu kvadrigů, údolí malomocných a v závěru ukřižování Ježíše Krista. [8964. hodnocení, 379. komentář, 85%, 203. nejlepší film, 948. nejoblíbenější film] ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (viac)

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014

O italském filmovém studiu (čti „činečita") sídlícím v Římě jsme se tu už zmínili před několika měsíci v souvislosti s několika připravovanými nákladnými televizními sériemi (jedna z nich v režii… (viac)