Jeden z nejlepších filmů legendárního režiséra Billyho Wildera líčí nezvladatelnou touhu bývalé hvězdy němého filmu Normy Desmondové po comebacku, která si za tímto účelem najme neúspěšného scénáristu Gillise. Jízlivě přesný portrét specifického filmařského zákulisí získal z 11 nominací tři Oscary. (oficiálny text distribútora)

Saur.us

Skvělý comeback Glorie Swanson! Přehnaně teatrální vystupování hvězdy němého plátna to je přesně to, co role Normy Desmondové potřebovalo. A její šílenost v závěru byla naprosto pefektní. Film, který si svou slávu určitě zaslouží. ()

pipapa

Typická zbožní výroba z "továrny na sny". Poodhalení toho, jak a za jakých podmínek ty filmové "klenoty" vznikají - všichni (a všechno) jsou pouze zbožím v rukou (žido)-vydřiduchů-majitelů filmových společností. Pokud se staré zboží okouká, nahradí se novým a jede se dál. Poodhalení i toho, že v zemi "neomezených možností" záleží hlavně na nejistém "mít štěstí" a na momentální náladě a chuti konzumentů=umění (jako všechen US-ameriken-way-of-life) je totálně podřízeno konzumu=proto brak dalece převyšuje skutečné umění a zaplavuje celý svět! Tedy poodhalení faktů, které jsou už dávno dobře známé, faktů, na jejichž vnější i vnitřní (jako např.zde) poodhalování filmové společnosti kašlou a dokonce to oceńují těmi pofidérními Oscary. Člověk jako určitý druh zboží (zde herci, filmaři apod.) nebo jako majitel tohoto zboží může sice v zemi, kde je individualismus a egoismus nadřazen společnosti, vydělat obrovské peníze, ale zároveń pocítí na vlastní kůži, co je to nelítostný konzum a byznys. ...Film sám o sobě je jen dalším haulywůdským čajíčkem pro pop-corn publikum - prostě někdo měl "nápad", který by se mohl dobře prodávat, tak to hodili na plátno. Samozřejmě je technická stránka i dyzajn filmu velmi dobrá, ale umění není o technice! Laciný příběh pro přízemní konzumenty - obstarožní narcistická diva se zamiluje, on jí dá kvůli své momentální finanční krizi falešnou naději, egocentrická vyhaslá hvězda se mu ale časem zhnusí a on se rozhodne jí opustit, což vede k tragickému konci. Swanson neměla v reálu k Normě Desmondové asi daleko - rivalita o haulywůdská koryta byla a je určitě velmi tvrdá.  Holden v některých záběrech celkem pohledný. Herecké výkony standardní. ...Film na jedno zkouknutí a úplně to postačí! ()

mls

Až taká bomba to zas samozrejme nie je. Je to vynikajúca satira na Hollywood, aj keď nemyslím, že by sa už v súčastnosti niečo také dialo. Vtedy asi hej. Perfektné herecké výkony, extrémistická réžia Billyho Wildera a niečo čo mi nedovolí ísť nad 4 hviedzičky. Subjektívny pocit. ()

Kochanski

Dechberoucí. Nestárnoucí klasika - zní to jako fráze, ale v tomto filmu se stává realitou... to je zase fráze! Zkrátka se mi to ohromně líbilo!!! ()

tragos

Černočerný film noir. Kolik špíny lze v sobě najít? Hustší než mlha na rybníčkem Brčálníkem. A pro mě mnohem větší zážitek než Občan Kane. ()

agassi68

Áno, aj vyše 60ročný film ma zaujal a vtiahol do deja! Vôbec nevadilo, že bol čiernobiely. Mal však to, čo absentuje u mnohých súčasných - emócie. A aj napriek tomu, že tušíte ako sa to celé skončí, nedovolí vám odísť skôr. Sympatie sa prelievajú od jedného hlavného hrdinu k druhému a súčasne ich strácajú. Herci bezchybne stvárnili čo mali, skrátka klobúk dole.. ()

Rokle

Vlastně hodně smutný příběh pohaslé hvězdy Hollywoodu. Odvyprávěn a natočen tak kritickým a jízlivým způsobem, že může fungovat i dnes. ()

BOURQUE

V roku natočiť niečo také nemohlo byť tak jednoduché. B. Wilder to ale dokázal. Majstrovské zobrazenie jedného z najväčších problémov Hollywoodu (mimochodom ten problém stále máme a Bohužiaľ aj budeme mať). Keď k tomu ešte dáme veľmi dobrú hudbu a skvelých hereckých výkonov (W. Holden, G. Swanson, N. Olson), tak dostaneme kultový film. Jaj! Na niečo som zabudol: originálny a skvelý záver, čo „vyrazí “ dych. Osobné hodnotenie: 85% (****) ()

rekkky

Film bohatý na příběh, který vlastně začíná koncem. Scénář postupně poodhaluje příčinu smrti scénáristy, který se marně snaží prosadit v náročné hollywoodské branži, ale vzhledem k okolnostem spojené s vyšinutou vyhaslou hvězdou Normou Desmondovou končí mrtvý v přilehlému bazénu jejího domu. Dějová linka se vztahem Joa a Betty má na celkový příběh zdánlivě malý vliv, ale v závěrečném účtování znamenal poslední hřebík do rakve béčkového scénáristy. Účelná ukázka pseudohvězd a jejich osobních tragédií, kdy své okolí hodnotí podle úspěchu a slávy, přesně zapadá do období po největším úspěchu hollywoodského monopolu. ()

Eluin

Sunset Blvd. - aneb filmovou klasiku si člověk nejlépe užije v kině na velkém plátně (i když to zrovna není 16:9). Děj filmu je přitom relativně prostý a nenápadný - (marná) touha po návratu ke slávě rámovaná popisem zákulisí amerického filmového průmyslu. Celý tento filmový koktejl je namíchán s pozoruhodnou dávkou cynického humoru. "Já jsem VELKÁ, to filmy jsou teď malé." :-) ()

Adm.Nelson

Quo vadis, Hollywood? Ten film nestráca nič zo svojej pôsobivosti ani po vyše 60 rokoch. Zo starších filmov je to podobne bezchybná a komplexná vec ako Občan Kane, len škoda, že dnes nie je šanca niečo podobné natočiť. 10/10 ()

owwidius

Tak tento 'kult' ma minul. Na to, ze ma tento film cez 60 rokov, tak klobuk dole - na tu dobu velmi pokrokove a vobec to nevyzera staro. A aj zaciatok ma mrte namotal, ale potom postupne som sa uz len viac nudil a zaver ma tiez z toho nevytrhol. [#111/2013] ()

lemonova

Snaha o sebareflexiu filmového priemyslu je v prípade filmu Sunset Boulevard mrazivá a zaujímavá.. ale vo svojej podstate mi vlastne pripadá trochu pokrytecká. ()

xmy

Asi nejlepší film-noir, co jsem viděl. Gloria Swanson jako Norma výborná. Sunset Boulevard by měl vidět každý fanoušek filmu. Klasika. That's a lie! They still want me! ()

strikeman

Dokážu pochopit, že v roce 1950 byl Sunset Boulevard považován za špičkové dílo (optika, vkus, cítění a hlavně divácká zkušenost obecenstva byla na zcela jiné úrovni oproti dnešku), pokud ale hodnotím se značným odstupem času, tak nezbývá než konstatovat, že z dílny americké produkce 50. let jsem už tedy viděl vydařenější snímky - a to i takové, které mne udržely po celou dobu v napětí a v podstatě by snesly i dnešní měřítka kritiky, samozřejmě po stránce scénáristické a režijní, nikoli technického provedení (Dvanáct rozhněvaných mužů, Okno do dvora, Vertigo...). Sunset Boulevard bohužel zestárl. Není to špatný film, ale nesouhlasím s tím, že je nějak extra nadčasový nebo že je to bůhvíjaká bomba... 65% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014