Pobrežie moskytov

• Česko Pobřeží moskytů (viac)
TV spot

Chtěl vytvořit ráj. Stvořil peklo. Svérázný vynálezce a otec čtyř dětí Allie Fox nenávidí civilizaci, protože ta podle něj vede jen k úpadku a zániku. Jeho snem je odjet do džungle a tam žít podle zákonů přírody. Po večírku s námezdními dělníky odkudsi ze Střední Ameriky se Allie rozhodne, že odjede na Pobřeží moskytů v Hondurasu. Tamní džungle je totiž jedním z mála míst, kterých se ještě civilizace nedotkla. Allie přesvědčí svou ženu a všichni se opravdu vydají na dalekou cestu. Ze zchátralé divošské osady udělá Allie během několika měsíců idylické místo, ve kterém je - také díky jeho vynálezům - radost žít. Jednoho dne se tam však objeví tři bělošští ozbrojenci, jejichž úmyslem je vydírat Allieho lidi a žít si v pohodlí. Allie musí ochránit své životní dílo, svou rodinu i svůj sen o jediném správném způsobu života. Není však jisté, zda se přitom sám nezmění... Tak jako většina filmů režiséra Petera Weira, i Pobřeží moskytů je ukázkou dramatického konfliktu několika odlišných kultur. Ta vyspělejší tu však nepředstavuje tu "správnou". V hlavní roli filmu se objeví světoznámý herec Harrison Ford, který krátce předtím hrál ve Weirově kriminálním thrilleru Svědek. Postavu Allieho syna ztvárnila jedna z velkých hereckých nadějí amerického filmu River Phoenix, který však předčasně zemřel. (Česká televize)

JASON_X

Možná taky znáte ono rčení, že "cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly". A možná jste mu taky hned napoprvé neporozuměli, tak jako kdysi já. Tenhle Weirův film myslím ono rčení vysvětluje hodně srozumitelně. Jeho první půle je taková odlehčená, lehce burleskní podívaná, ve které sledujeme americkou rodinku vedenou roztomile šíleným vynálezcem a svérázným filosofem, která opustí zkaženou Ameriku, aby se usadila ve středoamerické či jihoamerické džungli, kde spolu s místními kreoly, mestici, černochy i Indiány vytvoří pod vedením svého "otce" jakousi hippievědeckou komunu okolo obřího bizarního stroje na výrobu ledu. Ovšem nebyl by to Weir, aby druhá půle nebyla víc a víc zlověstná a temná, a aby se z původně zdánlivě milého alternativce nestával postupně sociopatický a psychopatický tyran, fanatik, manipulátor a tvrdohlavý mezek. Nesympatický herec Harrison Ford se na svou roli hodí dobře, ale mně čím dál tím víc vadila přílišná teatrálnost celého filmu, já osobně bych takový námět viděl raději zpracovaný jako lehce psychologizující realistický thriller, než jako lehce artovou grotesku. No ale to je věc vkusu, každopádně silný a zapamatováníhodný filmový zážitek - ten film jsem viděl poprvé možná před více než dvaceti lety, a až dodnes, kdy jsem si ho pustil podruhé, jsem na něj občas vzpomínal. ()

Lacike

Jeden z tych filmov u ktorych vas zamrzi vysledok. Namet to malo originalny, Ford predvadza pôsobivy vykon, ale vysledok vas nedostane do kolien. Potencial to malo rozhodne ovela väcsi. Zaujimavy film, ktory stoji za pozornost, lebo dokazuje, ze Ford je kvalitny herec. 6/10. ()

ScarPoul

Back to the Roots od Petra Weira. Jasné, že spoločnosť je skazená a uprostred úpadku. A keď si vezmem, že to bol rok 86, teda pred internetom, twitterom a facebookom, nemôžem si pomôcť a len potvrdiť, že Ford mal vo veľa veciach pravdu. Bohužiaľ byť uvedomelý človek, ešte neznamená, že dokážeme ovládať veci okolo seba. Táto demystifikácia ľudských schopností tvárou tvár náhode a prírodným živlom naberá vo filme na existenčných obrátkach. Zároveň je to príbeh v ktorého centre je rodina, ktorá sa snaží vidieť víziu najstaršieho člena domácnosti, hoci každým dňom je to ťažšie a ťažšie. Film sa prirodzene vyvíja a to, čo sa môže javiť ako ústredná zápletka ňou nakoniec nie je. Celé je to vlastne o snahe uspieť. Aj napriek prekážkam. Ford ku koncu výborne nejednoznačný. Weir s veľkou radosťou necháva dva rozdielne svety, aby sa spájali a konfrontovali. Je len škoda, že v tom strete dostávajú hlavný hrdinovia riadne na frak. Nech už majú morálku a hodnoty akokoľvek vysoko. ()

Tommassi3

"Nikdo nemá Ameriku radši než já !! Ale už jsem se na to nemohl koukat, to snad chápete, ne ?! Jako když umřela matka.. Byla pořád tak fit a najednou.." ()

Terva

Scénář : Paul Schrader (podle románu Paula Therouxe). Kamera : John Seale. Hudba : Maurice Jarre. V hlavní roli filmu se objeví světoznámý herec Harrison Ford, který krátce předtím hrál ve Weirově kriminálním thrilleru Svědek. Postavu Allieho syna ztvárnila jedna z velkých hereckých nadějí amerického filmu River Phoenix, který však předčasně zemřel. ()

JohnCZ

Zajímavá premisa, ale nablblé zpracování. Fordova postava je od začátku do konce nesnesitelná, mamina má jasnej stockholm a tak celkově všichni toho prostoduchého pošuka neuvěřitelným způsobem a z neznámého důvodu následují. Je to plné hluchých míst, otravné, nevěrohodné a nějak jsem ani ve finále nepochopil, co chtěl film vlastně říct. Život mimo konzumní společnost a v souladu s přírodou si představuji diametrálně odlišně. ()

sidzej

Mať takého fanatického, psychicky labilného otecka, ktorý sa riadi heslom civilizácia = zánik ľudstva, zrejme by som si hodil slučku. Musím však uznať, že túto herecky náročnú úlohu zanieteného vynálezcu, ktorý sa rozhodne odcestovať s rodinou do džungle a vybudovať si v nej vlastnú "civilizáciu", zvládol Harrison Ford na výbornú. Film oplýva zaujímavým námetom, dobrým obsadením (okrem Forda treba vyzdvihnúť aj mladého Phoenixa), krásnou výpravou no pomalším tempom. 80% ()

Lamiczka

Mladý otec a tak trošku šílený vynálezce se jednoho krásného odpoledne rozhodne, že spolu se svojí manželkou a čtyřmi dětmi opustí veškerou civilizaci a konzumní způsob života, který ze srdce nenávidí a společně vyrazí za dobrodružstvím. V džungli pramálo dotčené moderními výdobytky civilizace zakoupí vesnici s pár rozbitými chatrčemi. Společnou prací s místními obyvateli se mu podaří vytvořit příjemné místo k životu. Časem se rozhodne splnit si svůj životní sen a postavit obrovskou továrnu na led. Uprostřed tropické džungle se jeho nápad zdá být nereálný, ale i zde se tvrdou prací promění nakoupené součásti v monstrózní mašinu. Jeho činnost nezůstane dlouho nepovšimnutá a o jeho vynález se začínají zajímat lidé nejen s dobrými úmysly. I k tomuto nelehkému úkolu se ambiciózní vynálezce staví čelem, i když řešení vůbec nemusí být jednoduché. Snímek Pobřeží moskytů zachycuje život jedné ne zcela běžné rodinky. Otec vládne pevnou rukou celému rodinnému klanu a jeho, někdy až despotické rozhodování, nenechává moc prostoru pro názory ostatních členů rodiny. Harrison Ford je v této roli velmi přesvědčivý a spolehlivě ho začnete, především v poslední půlhodině filmu, nenávidět. Snímek, zaměřený na psychologii postav a to především na vztah otce a dvou starších synů, kteři si záhy začínají uvědomovat své vlastní potřeby. Matka v podání Helen Mirren často jen přihlíží a pro domnělé blaho rodiny začíná obětovat čím dál tím víc. Je škoda, že takto zajímavé drama časem začíná být rozplizlé a nudné. Některé scény jsou totiž dle mého názoru zbytečně natahované a podvědomě si začínáte přát, aby při každé další pohromě už byl konec celého filmu. I tím trpí celý snímek, předkládá nám totiž několik fatálních okamžiků, u kterých si divák myslí, že už jsou konečné. Bohužel se film ale dál a dál natahuje. Být celý snímek o půl hodiny kratší, jsem velmi spokojený divák. Takhle mi nezbývá, než hodnotit průměrně. ()

MikO_NR_1909

Veľmi zaujímavý námet. Príroda naokolo vytvára hlbší nádych presne ako v iných režisérových dielach. Lenže ten neustály tvrdohlavý a radikálny postoj odmietavého otca už pomaličky prestával fungovať. To ako v Lincolnovi každá druhá veta obsahovala : "Zrušme otroctvo"! No nešľahne ma z toho??! ... Časom ma to však presvedčilo, je to zaujímavý a netypický dobrodružný film a rád naňho spomínam. ()

Freemind

Na papíře to vypadalo velmi slibně - Weira mám rád, exotická prostředí taky, filmy o naivních útěcích od civilizace taky... Přesto to nezafungovalo. "Pobřeží moskytů" má zajímavou atmosféru, ale zápletka je přitažená za vlasy, po celou dobu pořádně nenaskočí a nakonec dospěje do přemrštěného finále. Posledním hřebíkem do rakve bylo jako vždy ultrahnusné synťákové kvílení Maurice Jarre'a. No nic. Odškrtnuto, brzy (snad) zapomenuto. ()

slord

Ford v úlohe výstredného vynálezcu a otca rodiny, ktorého omrzela civilizácia. Podáva tu skvelý herecký výkon hodný ocenenia. Ďalej môžem vypichnúť Phoenixa, ktorý nezaostáva. Weir natočil veľmi zaujímavý a originálny film, ktorému chýbalo trošku svižnejšie tempo, ale inak som bol spokojný. 7,5/10 ()

Maq

Weir je snad dobrý režisér, ale z tohohle jsem měl pocit zpackané příležitosti. Mohlo to být silné a tragické drama muže posedlého touhou uniknout z řádu moderní společnosti. Jenže to trestuhodně klouzalo po povrchu, podcenilo narativní drobnokresbu a dialogy; vlastně to táhne jen džungle a fešný Indiana Ford. Jenže on neměl být fešný, měl být proklatě zajímavý! ()

Skip

Tento Weirův film mě nijak zvlášť nezaujal. Snad jen myšlenka, ale stejně to bylo podané tak, že mi to spíš lezlo na nervy. Tři hvězdičky asi spíš za to, co z toho mohlo být, než za to, co z toho bylo. Škoda. ()

radektejkal

"Montér jsem a musím žíti,/ mám v hlavě velký vynález,/ aeroplán chci sestrojiti,/ jenž s celou zemí by se vznes/ a položil ji v kraje jiné...", napsal v jedné z nejznámějších balad Jiří Wolker. Báseň má jasný směr i cíl. U Weirova filmu tomu tak ale není. "Vynálezce" není jednoduchá osoba, kromě toho, že je intelektuálně i fyzicky zručná, je nadmíru složitá: od posledlostí vynálezy, přes civilizační fóbii k civilizaci, robinsonovství jako modus vivendi, touhu po svobodě, až nakonec po fanatismus a tyranovládu a snad i jakési závěrečné smíření s osudem (ovšem na všech čtyřech). A samozřejmě ještě mnoho poloh mezi tím. O tom, Která se v určitém čase a na určitém místě projeví jako dominantní však rozhoduje Paul Schrader, který jako scénárista vykonal skvělou práci. ()

Martin741

Tematicy je film zaujimavy,ale reziser Weir sa teda nijako extra nepredviedol a Harrison Ford /Indiana Jones 1 -4/ si strihol zapornu rolu. Skoda nametu, takychto filmov sa tocia tony. 40 % ()

honajz2

Zajímavý film, zajímavě natočený a zajímavě vedený. Postava Allieho je celkem zajímavě napsaná, na jednu stranu je to člověk, snílek, co by se chtěl vrátit k přírodě a žít v ní, protože nesnáší civilizaci, ale na druhou stranu se z něj v průběhu filmu stává celkem šílenec, který si za tím vším jde i přes to, že si proti sobě v určité fázi znepřátelí i svoji rodinu. Příběh nám ukazuje i jeho rodinu, která se od něj postupně odvrací. Konec mi teda sice přišel zvláštní, ale nevadí. Pobřeží moskytů má zajímavou atmosféru, ale jako celek působí lehce utahaně a chybí mu nějaké silnější momenty. Na celkem dobré 4* to ale je a rozhodně si nemyslím, že se jedná o nejslabší Weirův film. 4* ()

Jino

Pobřeží moskytů je dobře rozjeté, stavění a modernizování vesnice kdesi v džungli taktéž... zlom přichází někde v poslední třetině, kdy film začíná působit tak trochu natahovaným dojmem a Weir už jakoby neměl co říct... Naštěstí to někdy za něho řekne nádherná džungle, kamera a herci v čele s Harrisonem Fordem, který výborně hraje tak trochu fanatického blázna s pokřivenými měřítky hodnot, jenž se zprvu mohly zdát jako ty správné. 70% ()

Rodriguez

Prvních 90 minut je velmi slušných a držel jsem Fordovi pěsti, aby za každou cenu uspěl....ale čím víc se natahovala stopáž jako nudle u nosu, tak mě jeho role začala vadit, až se mi zhnusil celý snímek! 50% ()

C0r0ner

Vadily mi na tom dvě věci. Zaprvé to bylo o kus delší, než si scénář zasloužil a zadruhé hrál Harrison Ford strašného kreténa. Jinak je to bezvadná práce ve všech ohledech, tedy přesně taková, jaká se od Weira čeká. Navíc to bylo zasazené do zajímavého prostředí, takže ve výsledku docela spokojenost. 70% ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022