Americké kriminální drama o tvrdém poldovi, který chrání život malého chlapce, jediného svědka vraždy, uprostřed naprosto cizího světa náboženské sekty amenitů. (oficiálny text distribútora)

gogo76

Filmy Petra Weira mi sedia. Každý jeho film je zásah do čierneho, jednoducho to vie a stále to dokazuje. Svedok nie je ani tak zaujímavý príbehom, ten neprináša nič nového, ale zaujme prístupom a hlavne prostredím v ktorom sa odohráva. Bolo zaujímavé vidieť D. Glovera v zápornej roli aj keď mohol dostať viac priestoru, ale ešte viac ma prekvapil vtedy ešte úplne neznámy Viggo Mortensen v maličkej roli. To som čumel, pretože som ho tu vôbec nečakal. Postavu, ktorú hrá Kelly McGillsová je veľmi sympatická, z jej nevinného pohľadu sála slušnosť a pokora. Netradičná a tajná tanečná scéna bola veľmi dobrá a zaujalo i Fordove narábanie s kladivom na stavbe, pretože ako je známe začínal ako tesár. Film má príjemné tempo a po skončení možno budete mať chuť vyraziť na návštevu do tejto od sveta odrezanej komunity. 80%. ()

Malarkey

Dlouho jsem si neužil pořádný osmdesátkový oldschool s dobrým námětem a skvělým spravedlivým policajtem v hlavní roli. Už tématem je film hodně zajímavý. Nabízí pohled do světa Amišů, což se Vám nenaskytne každý den. No a k tomu film nabízí Harrisona Forda, kterej se ani nebrání a do průseru vpadne vlastně dobrovolně pro hezký voči toho kluka, kterýho by ti zkorumpovaní fízlové bez mrknutí oka sejmuli. Dobře se na to koukalo a vlastně vůbec nevadilo, že si film na kriminálku jenom hraje a vlastně celou dobu srovnává svět běžného člověka se světem Amišů. ()

honajz2

Je to sice utahané, ale musím uznat, že jinak ten film funguje velmi dobře. Příběh to má zajímavý a dobře promyšlený, jenom některé zvraty se zde dají snadno odhadnout, každou chvíli se tam něco děje (akorát chvílemi se to prostě posouvá strašně pomalu) a i filmařsky to je slušná práce, kameru to má moc pěknou a všichni herci zde hrají skvěle, včetně toho malého kluka. Povedl se i mix thrilleru a romantického filmu, že tady jakž takž ladí dohromady. I tak z toho filmu mám jen mírné nadprůměrný pocit a myslím si, že Weir by to dokázal natočit i líp. Ale zase je to Weir, tak klidně dám 4*, ale jsou teda dost slabé. ()

T2

║Rozpočet $12miliónov║Tržby USA $68,706,993║Tržby Celosvetovo 116,100,000║ Tak trochu na škodu je že príbeh nie je o niečo členitejší, je až moc priamočiary. Aj keď zas na druhú stranu herecké úlohy sú fakt dosť slušné zahrané, čo film robí viac ako slušným priemerom. Potom aj prostredie kde sa dej odohráva je dosť zaujímavé, také neprebádane ako by sa v danej komunite(Amenitov), kde sa prevažne dej odohráva čas zastavil a aj preto sa z toho mohlo vyťažiť viac, lebo to čo Peter Weir ponúka ma iskru, nefalšovaní zápal a divák by si želal o niečo väčšie sústo k tomu aby bol uspokojenejší. /75%/ ()

Padme_Anakin

Tento snímek má mýma očima několik předností, Harrison Ford v hlavní roli je tahounem příběhu, zajímavé je nahlédnutí do uzavřené komunity a sympatické vyobrazení skromného životního stylu, no a pochopitelně střet dvou světů s příjemným hudebním podmazem.. Malý chlapec se stane svědkem vraždy a je schopen identifikovat vraha, k překvapení vyšetřujícího detektiva označí na fotografii vyznamenaného policistu.. U mě filmová spokojenost a parádní čtyři hvězdy.. ()

• Harrison Ford roli přijal především proto, aby nebyl spojován jen s hrdiny ze sci-fi filmů a vymanil se škatulkování. (janekrubes)
  • Film patří mezi oblíbené kousky režiséra Jana Svěráka - dokonce pro něj sloužil jako inspirační zdroj: "Ukradl jsem odtamtud několik věcí, které jsem použil v Obecné škole a v Koljovi. I ve Svědkovi je totiž chlapeček, který zkoumá svět dospělých. Je tam scéna, kdy zůstane sám ve dvoraně nádraží ve Filadelfii, podívá se nahoru, kde je obrovská socha archanděla, který se na něj přísně dívá. Pak je pohled od té sochy na chlapečka ztraceného dole - a to je najednou propojení dvou světů, které my dospělí nevnímáme. My se díváme po cedulích, kam máme jet a co nám hrozí za nebezpečí... ale nenapadne nás podívat se nahoru a říct si: co na mě kouká ten anděl... Dítě to dělá, zkoumá prostor jako mimozemšťan, naše znaky mu nic neříkají. Tak tuhle scénu jsem si chtěl zopakovat." (NIRO)

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022