Šaman

• Česko Šaman (viac)

Sean Connery hľadá v amazonskej džungli revolučný liek proti rakovine. Prácu mu však komplikuje nielen nová nekompromisná asistentka Lorraine Braccová, ale aj ničitelia ekosystému dažďového pralesa - jediného miesta na svete, kde ešte môže vyrásť kvet, čo spasí celé ľudstvo.
Výstredný vedec dr. Robert Campbell už dlhé roky hľadá v džungli liek proti rakovine. Farmaceutický inštitút, pre ktorý pracuje, požiada o asistenta a prístroje. Keď sa ukáže, že asistentom je „iba žena", spočiatku ju odmieta, hoci dr. Rae Craneová je úspešná a talentovaná vedkyňa. Napokon mu však nezostane nič iné, len sa o ňu postarať, pretože je v džungli stratená. Keď sa to tak vezme, je pekná a dokonca sa jej v džungli skutočne páči. Dokonca ju vytiahne na vrcholky stromov, odkiaľ je krásny výhľad. Idylu však kazia firmy, ktoré nemilosrdne ničia ekosystém dažďového pralesa výstavbou diaľnice. Obaja sa rozhodnú bojovať za jeho zachovanie, pretože len v ňom ako celku môže vyrásť kvet, ktorý spasí ľudstvo... (TV JOJ)

dopita

Pro mě srdeční záležitost. Ani nevim pořádně proč. Snad proto, že prostředí rozkvetlýho pralesa je doslova úchvatný a pro mě velmi lákavý, nebo to je možná kvůli parádní hudbě. Nebo že by v tom byl scénář s parádnímy dialogy? No hlavně v tom asi bude chemie mezi Connerym a Braccovou, co se mě týče, má sílu atomovýho hřibu – jo to asi bude ono. Jeden z mála filmů, který ani po letech neztrácej nic ze své kvality. ()

Chrustyn

Po akčních peckách jako "Predátor" a "Smrtonosná past" si John McTiernan odpočinul tímto pohodovým ale docela zdlouhavým snímkem o civilizací zhnuseném postarším doktorovi, který našel azyl v džungli, který mu narušuje návštěva ambiciózní a navíc pohledné doktorky. Connery je jistota, stejně jako hudba Jerryho Goldsmithe ale jinak nemá film co nabídnout a funguje pouze jako zabiják těžké nudy, kdy není do čeho "píchnout". ()

Kaka

Óda na záchranu přírody, kácení deštných pralesů a problematiku zmenšování se množství zeleně na zemi. Jednoudše, byť úderně podaná, inteligentně odvyprávěná a jakž takž v rámci žánru solidně zahraná. Několik scén je naprosto fenomenálních - slaňování po stromech - přičemž stejně důležité jako jméno režiséra je hlavní hudební composer, kterým není nikdo jiný než legenda filmové hudby Jerry Goldsmith. Přestože je v Šamanovi naťuknutá současná politika a vztah člověka k přírodě, jde spíše o klasický dobrodružný a napínavý příběh o hledání léku na nejhorší chorobu lidstva, takže ono poselství zůstalo tak nějak v půli cesty. ()

kaposlav

Včera som si opäť pozrel tento film, ale stále dáva ľudom na zamyslenie. Žial asi väčšinu ľudí nezaujma až tak príroda a súvislosti. Doplatíme na to všetci. 6193 hodnotení je málo na tunajšie pomery. Blbúčke kraviny idú na dračku a sú hodnotené radovo v desaťtisícoch. Aj to hodnotenie 67% nie je adekvátne posolstvu. Asi tam chýbali čierni raperi, zbrane a sci-fi superhrdinovia. ()

HAL

Sotva pár dní předtím než Connery zemřel jsem Šamana viděl poprvé - a bavil se u něj parádně. Samozřejmě film táhne hlavně jeho nekonečné charisma a břitkost, ale McTiernan se se svými schopnostmi také nijak nekrotil, a dokázal velmi slušně prodat i takto na první pohled poněkud podviživený příběh o aktivistických lékařích z džungle. Šaman tak ani trochu nevybočuje z jeho řady filmů v desetiletí mezi Predátorem a třetí Smrtonosnou Pastí, díky kterým byl tehdy na naprostém vrcholu. 8/10 ()

• Natáčení probíhalo v Mexiku. (Terva)
  • Sean Connery dostal za tento film 10 milionů USD. Tom Schulman dostal za scénář 3 miliony USD. (Bauer)