Mali ste už niekedy pocit, že všetko je len akási fasáda? Že farby občas pôsobia príliš umelo, že údajná realita je len akýsi diaľkovo ovládaný sen a že sa proti vám určite všetci sprisahali? Ak áno, tak by ste sa buď mali čo najrýchlejšie zveriť do rúk odborníkov - alebo si pozrieť túto skvelú, medzičasom už kultovú filmovú lahôdku od bratov Wachowskich. Alebo oboje. Počítačovému špecialistovi Thomasovi Andersonovi (Keanu Reeves), ktorý sa však najlepšie vo svojej koži cíti, len keď sa ukryje za svoj nick Neo, sa jedného dňa konečne podarí skontaktovať sa so skupinou odbojárov, združenou okolo tajomného Morphea (Laurence Fishburne), ktorý ho zanedlho zasvätí do tajomstva, ktoré by pripravilo nočné mory i tomu najzarytejšiemu optimistovi pod slnkom: svet, ako si Neo myslí, že ho vníma, je len ilúziou vyprodukovanou neuveriteľne vyspelou umelou inteligenciou menom Matrix, ktorá z ľudskými embryami zaobchádza ako s tužkovými baterkami... Len Vyvolený môže Matrix a jeho prisluhovačov poraziť - a Neo nie je len tak náhodou prešmyčkou anglického slova One, čiže The One, Vyvolený... (TV Markíza)

Jerryy

První díl nejgeniálnějšího sci-fi. Načíná spousty otázek, které jsou ještě víc do hloubky probrány v dalších dvou pokračováních, ten kdo bere Matrix díl první jako samostatnej film a nelíbí se mu jeho pokračování, tak je buď hloupej nebo línej a trilogii nepochopil!! :-P ()

Barak

Co říct, k tomuto kultovnímu filmu, který zná asi každý? Larry a Andy Wachovsští vytvořili podívanou neuvěřitelných rozměrů. Jakási virtuální realita, úmělá inteligence, člověk jako baterka, vypálené nebe, lodě lítající v kanále.. no je toho strašná spousta. Pěkná Trinity v úplém oblečku, Morpheus s svými mezerami mezi zuby cedí jednu filosofickou hlášku za druhou, nesmím zapomenout ani na agenta Smithe, jakožto silného silného protivníka a taky je zde samozřejmě Neo (Thomas Anderson), Vyvolený, kolem kterého se celý příběh točí. Kung-fu souboje, bullet-time, dlouhé pláště, neuvěřitelně "cool" brýle (taky jsem takové vždycky chtěl), výborná hudba, spousta filosofických keců, nezapomenutelná přestřelka v hale budovy, kde "vězní Morphea", je prostě lahůdka a vlastně celé je to nezapomenutelné.. miluju tenhle film! Pamatuju si, když jsem ho viděl poprvé.. to bylo ještě v televizi, 4:3 a s českým dabingem (teďka si ho pouštím už jen v originále, s titulkama a širokoúhle). Od bratrance jsem si vždycky "vypůjčoval" černé brýle (ne, ty Neovi to nebyli - škoda), které měli i zrcátka na krajích, takže jste mohli vidět dopředu a zároveň dozadu.. no a hráli jsme si na Matrix - předpažovali jsme ruce, dělali kung-fu kopy a cedili hlášky typu: "Jsi jen člověk," načež se nám dostalo odpovědi: "Zkus uhnout!". Matrix tvrdě zasáhl a už nepustil a od té doby patří k těm nejlepším filmům, jaké jsem měl tu možnost shlédnout.... ()

raelz

Matrix je, pokud ne nejlepším, tak jedním z nejlepších ukázek, jak by mel takový Hollywoodský trhák vypadat - zajímavá a originální zápletka, zároveň dobře stravitelná běžným divákem, hodně kvalitní akce a napětí, a s koncem, který jasně říká: "Nevidíte tu naši partičku uhýbající kulkám naposledy" Mně se tohle všechno ohromně líbilo a dokonce i ten otevřený konec nevadí - v podstatě je mnohem lepší, než jakékoliv možné zakončení. ()

pravo

Film, ktorý poznačil a natrvalo sa vryl do pamätí miliónov ľudí a azda najviac pokroku prinášajúci film v rámci počítačovej techniky používajúcej vo filme a prepracovanosti akčných scén. Matrix je nezameniteľný film svojou atmosférou a napínavosťou, v ktorom sa preplietajú otázky existencie ľudstva a podstaty, zmyslu a formy ako? ,kde?, kedy? prečo? EXISTENCIA ĽUDSKÉHO POKOLENIA a koexistencia s inými. Silnou otázkou je forma ľudskej slobody, ktorú je človek ochotný akceptovať v rámci prežitia alebo z dôvodu neexistencie potreby používať absolútnu slobodu. Divák si však lámať hlavu nad filozofickými dilemami nemusí a môže sa nechať pohltiť iba veľmi svižne plynúcim príbehom a úžasne spracovanými bojovými scénami. U mňa tento film zvíťazil na celej čiare a vždy si ho rád opätovne pozriem a preto najvyššie hodnotenie. ()

Jeand´Boa

Dnes už je to zkrátka legenda!... málokterý film posouvá kinematografii dál ... tomuto snímku se to zkrátka povedlo... jediné, co je škodou, je, že ve filmovém průmyslu je tolik oblíbené vykrádání (nestačí se nechat prostě inspirovat, prázdně se kopíruje) - to z Matrixu udělalo provařený počin ... ale když zapomeneme, v kolika jiných filmech od té doby jsme vše "klasicky Wachowské" viděli, a budeme se soustředit jen na scény v tomto snímku, musíme přiznat, že je to koncert - brilantně propracované dílo, které nepředběhlo svoji dobu...ono dalo vzniknout době zcela nové!!! ()

Blaogranas

Jednoznačně nejlepší sci-fi, které jsem měl možnost shlédnout. Kultovní film, bez kterého si tento žánr ani nedokážu představit. Každý z herců je tak přesvědčivý a plně zapadá do své role. Nejlepší výkon ovšem předvádí Laurence Fishburne. Akční, napínavé, originální, doplněné výbornou hudbou. PS: "Myslíš, že to co dýcháš je vzduch?" ()

darkreider

Prvý film tohoto kalibru, prvé nadšenie a kupodivu aj jediná časť trilógie, ktorá má čo povedať. Ľudia ako baterky, postapokalyptický svet plný stroj, hustý vizuál a prudká coolness, áno, toto ma bavilo. ()

Fat'Fatal

Co se týče sci-fi, šlape na paty filmu Terminator 2, který tenhle atak odráží s vypětím všech sil. V surround zvuku nepřekonatelná scéna na střeše se zpomaleným záběrem :) Nechci tu psát o profláklé scéně v přízemí budovy věznící Morphea, bojovému výcviku nebo některých logických nesrovnalostech. Je to film u kterého se nenudím, můžu ho vidět kolikrát chci (což se bohužel nedá říct o jeho dvou pokračováních) a pořád mě bude bavit. This film is the ONE. Nemůžu věřit tomu, že je to už 11 let starý kousek, tenkrát když ho dávali poprvé na Primě tak jsem si myslel, že Matrix na nás zkouší obrácenou psychologii :). // Viděl jsem v originálním znění s titulky. ()

aR3Zz

Revolucni film! Scenar a hlavne cele pojeti filmu, nadcasove myslenky. Matrix se stal kultem pro masy divaku po celem svete. Nepatrim sice k fanouskum-fanatikum, ale skoro je dokazu pochopit. Bratri Wachowsti prekonali (nejen) sami sebe na par let dopredu! 100% ()

jofffo1

"Ak skutočné je to, čo cítiš, voniaš, vidíš a čo ti chutí, tak potom " skutočné " je len to, čo elektrické signály vykladájú tvojmu ​​mozogu." ()

parabellum

Co by bylo dnešní Sci-Fi bez přelomového Matrixu? Terminátor 2 dostal důstojného nástupce v podání nepříliš krásně mrazivé budoucnosti. Musím přiznat když běžel v kině tak mě totálně minul až jednoho večera mě kamarád k sobě pozval, že otestujem jeho novej 24 palcovej monitor a pustil mi tam Matrix. Jako ostatním jsem musel po zkouknutí hledat svoji čelist pod sedačkou a ještě do teďka ustavičně každému říkám, že lidi nejsou savci ale viry:)) ()

Skleni

Už nikdy nebude žiadny film taký, aký je Matrix. Bojové umenia, skvelá tematika a neuveriteľné efekty sú zárukou úspechu. A keď k tomu pridáme podla mňa skvelé výkony Keanu Reeves-a a Laurenc-a Fishbourn-a dostaneme jeden z naj filmov vôbec. 97% ()

longercz

Pokaždé když se na to znovu dívám tak uvidím nebo pochopím něco nového a když se to všechno složí dohromady a začne to dávat smysl tak je to jedinečný zážitek. ()

Porp

Na začiatku 90-tých rokov sa nám tvorcovia v Terminátorovi snažili nahovoriť, že počas hypotetickej vojny by nás stroje naháňali s rotačnými guľometmi v rukách a my by sme sa pred nimi skrývali ako myši v dierach. Na konci dekády nám bratia Wachowskí ponúkajú ďaleko sofistikovanejší scenár takejto vojny. Ľudia sú už dávno zotročení, naložení v sklenených bankách a ešte k tomu slúžiaci strojom ako baterky. Svet, ktorý my ľudia vnímame je iba virtuálnou projekciou v našej hlave, aby sme si mysleli, že je všetko OK. Je to nápad tak originálny, že urobil doslova hrubú čiaru medzi tými, kto vyrastali v prostredí digitálnych technológii a tými, ktorí ešte neprišli do kontaktu s počítačmi alebo aspoň s počítačovými hrami. Takýto ľudia skôr ocenia dobrú akciu a triky, ale nemajú ani tušenia o čom tento film vlastne bol. Myslím si, že bratia Wachovskí stanovili latku, tak vysoko, že sa ešte dlho nenájde nik, kto by sa pokúsil natočiť pozadie vojny medi ľuďmi a strojmi. ()

analog

je to revolucny film,ale revolucni boli aj futuristi,ktori sympatizovali s fasizmom:-) kde matrix zacina tam u mna konci moj vkus.akcna pc hra a triky,ktore ma irituju.po 10 minutach som kino musel opustit. asi som zatial k podobnym vizualnym "dielam" nedozrel:-) zostanem radsej u neakcneho a necooloveho felliniho,lyncha,ci resnaisa ()

Jajar

Dokonalý prototyp revolučního mainstreamového filmu. Každá scéna má svůj smysl, neustále se něco děje, což vás udržuje v napětí, daří se tajit zápletku (absolutně netušíte, co přijde v dalším momentě), identifikace s hlavním hrdinou funguje na sto procent a především to dokonale působí jako celek s precizně vypracovanou myšlenkou. Bratrům Wachovským se podařilo v jednom díle spojit asijskou kulturní tradici s euroamerickou, jak myšlenkově, tak vizuálně a předložit divákům opravdu autentické kinematografické přemostění do globalizovaného nového tisíciletí. Matrix se nesmazatelným písmem zapsal do kroniky největších filmových zážitků a akční snímky ovlivnil minimálně na další desetiletí. Jeden z nejlepších filmů vůbec a v oblasti sci-fi těžko překonatelná záležitost. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (viac)