V záverečnej časti trilógie vedie armáda Zionov, podporovaná odvážnymi civilnými dobrovoľníkmi, neúprosný boj, aby odvrátila inváziu Sentinelu. Zostávajúce ľudské pokolenie bojuje nielen o holé životy, ale o budúcnosť ľudstva samotného. Neznámy prvok otrávi mužstvo a ničivého plánu Smitha sa okamžite zmocní Bane, člen konvoja. Každým ďalším okamihom sila rastie. Smith je za hranicou kontroly robotov a teraz hrozí zničenie ich ríše, reálneho sveta Matrixu. Veštkyňa ponúka Neovi (Keanu Reeves) svoje rady. Prijíma ich s vedomím, že jej slová môžu byť iba ďalšou klamnou rovinou veľkého systému Matrix. S pomocou Niobe volí Neo a Trinity (Carrie-Anne Mossová) ďalekú cestu, na akú sa ešte nikdy žiaden človek nepodujal - nebezpečnú cestu nad zemou, až do vnútra hrozivého mesta robotov. V tejto mechanizovanej metropole sa Neo stretáva tvárou v tvár s najvyššou mocou sveta robotov. (TV Dajto)

Adam Bernau

Už tomu rozumím. Sága o vítězství multirasového lidstva nad důsledky vlády bílé elity je u konce. Oba bílí hrdinové se obětovali pro šťastné zítřky a tak divák konečně může být přestat trápen myšlenkami a vychutnat si klasickou bezduchou bojovku, která tady zabírá snad půl filmu. Transformeři pálící do rojících se mechanických chobotnic mě opravdu neoslovili. ()

mzss1

(40%) MATRIX REVOLUTIONS, coby třetí část téhle slavné sci-fi série uzavírající trilogii. No, bohužel musím konstatovat, že první MATRIX se povedl snad ve všech ohledech. Něco málo mi tam možná chybělo, ale i tak tomu nemůžu nic víc vytknout. Druhý díl byl v mých očích už viditelně slabší, ale stále obstojná, nadprůměrná zábava, kde mi neseděl příběh …. Ale zde? Tento finální díl jsem čekal alespoň nabitý akcí, když už jsem tušil, že to bude mít obdobný a nudný děj jako v předchozí části … Takže co se týče AKCE, je zde ze všech dílů nejslabší. Ta prostřední akční sekvence s přehlušenými výbuchy strojů – to mě fakt nebralo. Absence soubojů mě zde také chyběla, vynahradilo se nám to finálním soubojem Nea proti hlavnímu agentovi Smithovi, který mi lezl už na nervy v druhém díle. Opět nepochopím, co je tak úchvatného na tom vidět rozmnoženou postavu Smithe. Zde bojoval aspoň s jedním, ale i tak nic moc. Po choreografické stránce soubojů jednoznačně vedla jednička, i když i tam to nebylo úplně dokonalé, ale ne tak odbité jako zde. Dějem je to opět jako ve dvojce slátanina, i když zde to není tak specifické a složité, ale spíš nudné. Už jen ten úvod v metru, kdy byl Neo ztracený mě nechytl. Navíc mě zaráží, že zde měl Keanu Reeves alias Neo podstatně méně prostoru. V druhé části filmu, zejména finální půlhodinka, tam už se aspoň vyskytuje … Ostatní herecké obsazení netřeba jmenovat. Hudba – celkem normál, dala se poslouchat. Vlastně ani nevím, co zde můžu pochválit. Svojí určitou úroveň to asi mělo, ale nemůžu se ubránit pocitu zbytečnosti. Druhý a třetí díl byl natočen hned po sobě, ve stejném roce 2003 – v tom je asi jeden z problémů, nevím …. Už druhý díl se dějově moc dobře nerozvinul, což je škoda. Opakovaně si budu pouštět první film a další se budu snažit v mém mozku ignorovat. ()

kingik

Už jsem nad Matrixem lámal péro a najednou přišla trojka s Keanu Reevesem. Moje úvodní věta zní krásně dvojsmyslně, ale jak mě předchozí dva díly nechaly chladným, tak až třetí díl konečně přišel s pořádnou porcí akce a neméně velkým námrdem speciálních efektů. Všechno dostalo spád, dynamiku a akčnost. I když jsem stále tak úplně nevěděl, o co ve filmu jde, už jsem se přece jen lépe orientoval. Film si přestal hrát na boha filosofie a konečně se odhodlal taky nezaujatého diváka bavit. Bavil mě od začátku do konce. Spousta skvělých nápadů, na dobu vzniku hodně advenční technická stránka filmu s celou řadou do té doby nepoužitých "vychytávek". Třetímu dílu nechyběla originalita. Najednou mně po skončení filmu bylo líto, že už více dílů nebylo natočeno. Od třetího dílu mě to začalo teprve bavit a to se mně zatím u žádné filmové série nebo ságy nestalo. Občasná drobná nesrozumitelnost děje zabránila udělit filmu plný počet. Jinak velká spokojenost. 80% ()

Legas

Reloaded i Revolutions patří k sobě. Jestliže Reloaded přidalo do původního vesmíru Matrixu mnohovrstevnatost, pak v Revolutions přichází na řadu formování do tvaru japonských cyber-punkových a jiných anime (přiznám se, že jsem téměř nic z toho neviděl). Teprve teď odpadají poslední zbytky "normálních" diváků. Možná proto byla v Reloaded dálniční honička a bitka s několika desítkami agentů Smithů. Nálakaly se do kina davy lidí, ze kterých po rozpačitých reakcích zůstali pouze Vyvolení, pro které je tento film určen, plus ještě několik výdrživších, kteří přišli v naději, že se vše naznačené efektivně dořeší v očekáváném spektakulárním finále. Až po snad pátém shlédnutí přiznávám, že se mi tento matrixovský mnohovrstevnatý vesmír líbí. Sice o něco méně, než ten skvělý dar z nebes v roce 1999, ale líbí (Reloaded i Revolutions jako jeden celek za 90%). Jako běžný divák, čekající přímočaré pokračování původního Matrixu, bych ale spíš hodnotil takto: Reloaded 70%, Revolutions 60%. ()

InJo

Zatímco Reloaded (70 %) dokázalo sejmout akorát skvostnou formou (Davisův soundtrack je poklad) a grandiózními akčními scénami, z nichž některé jsou prostě neokoukatelné (monstrózní akce na dálnici), ale jinak mě nekřesťansky nudilo (ony smrtelně vážně pronášené "filosofické“ dialogy byly vážně k smíchu), tak Revolutions už naopak o trochu více sází na celkové (ale i detailní) vyznění příběhu, které ale bohužel ne vždy úplně funguje, a ultra megalomanská akce už má konečně své nepřehlédnutelné opodstatnění (závěrečný souboj Nea se Smithem řadím mezi nezapomenutelné). Netvrdím, že je to bezchybné (prostříhat oba díly a spojit je dohromady bych stejně jako mnoho ostatních považoval za optimální řešení), ale v rámci akčního sci-fi mainstreamu (což pro mě jednička není!), který se jinak bohužel moc netočí (holt to stojí prachy), si (s napůl vypnutým mozkem) moc stěžovat nemůžu. A nebudu. 80 % ()

Sobis87

První Matrix je vpravdě revoluční záležitostí, která silně koketuje s genialitou, i když ti, co viděli The Ghost in The Shell, to s prohlašováním o nebývale originálním námětu asi nebudou přehánět. Faktem zůstává, že ať už se Wachowští inspirovali kdekoliv, podařilo se jim dát dohromady několik uměleckých směrů, zkombinovali západní kinematografii s tou asijskou lépe než samotný John Woo při svém působení v Hollywoodu…no stručně řečeno prostě stvořili filmovou pecku. Bohužel se při tom kombinování k nim připletl ještě jeden trend, který nejvíce dominuje Západu – pokud něco zaznamená úspěch, je nutné z konceptu vytěžit co nejvíce, protože prostě „money, money, money“, jak zpívá Abba. Hned v úvodu se přiznám, že tvůrcům ty kecy o tom, že Matrix už od začátku plánovali jako trilogii, vůbec nevěřím a můj skepticizmus podporuje už samotný výsledek jejich práce. Druhý díl byl jen první polovinou, celého pokračování, který kladl otázky, odpovědi nenabízel a především diváky opíjel úžasnou audiovizuální stránkou a tehdy opravdu revolučními akčními scénami. Příběh jako takový byl rozplizlý, dialogy možná až moc šustěly papírem, jak často Wachowští prolistovávali filosofické knihy a veškerá vyčtená moudra aplikovali na svůj koncept, přesto jsem ale byl ochoten tohle všechno akceptovat s vidinou dořešení a stmelení rovin v druhé části a pokorně jsem se nechal opíjet atrakcemi. ___ Matrix Revolutions tedy mělo být zakončením celého příběhu, dořešením vzniklých otázek a především vrcholem celé té plánované (pche) trilogie. Jak to dopadlo? Podobně jako druhý díl – rozpačitě. Akční sekvence jsou opět úžasné a Wachowští ohromují precizní a promyšlenou režií a kdybych neviděl nějakou tu anime, řekl bych že jsou opět inovativní – z technického hlediska bezpochyby, jinak ale musím říct, že prakticky natočili hrané anime a vytřeli zrak všem těm, kteří si mysleli, že ta megalomanská zvěrstva, co se dějí v japonských kreslených filmech, prostě nejdou převést do hrané podoby. Za to si zajisté zaslouží poklonu a musím říct, že závěrečný souboj agenta Smithe s Neem mi udělal radost jako toho roku máloco. A ta epické bitva s roboty také stála zato. Stále jsme ale na poli atrakcí, co tedy ten příběh? Abych pravdu řekl, na to, jak na první pohled složitou šachovou partii to Wachowští zpočátku rozehráli, tak jí zakončili jako přímočarou pouť „vyvoleného“ za svým osudem a všechno to filosofování místo gradace scvrkli na minimum a místo toho dali průchod pravému americkému patosu, který si snad vypůjčili z filmů Michaela Baye (jeho snesitelnější podoba) a Rolanda Emmericha (pro mě už nesnesitelná podoba). Sem tam probleskne nějaká ta zajímavá myšlenka, celkově se duo tvůrců spíše opakuje a jejich snaha o stvoření ultimátního filmu spojujícího art a atrakce ten „art“ nakonec vyznívá poněkud naprázdno a na poctvý blockbuster se tam zase moc plká. ____ Jaký je tedy výsledek? Očekávaný. První Matrix, který byl dokonale vysoustruženým a revolučním dílem, zůstal nepřekonán, přičemž jeho následovníkům se o té dokonalosti může jen zdát, neboť pod formální precizností vře nekonzistentní epika, která má ve své první půli obrovské ambice a v té druhé se jich unaveně zřekne a přímočaře dotlačí diváka k závěrečnému rozuzlení, které mě ale zase celkem potěšilo…to musím přiznat, abych Wachowským zase nekřivdil. Nebýt to pokračování „toho Matrixu“, jistě bych hodnotil shovívavěji. P.S.: Ten patos a klišé typu „přehlížený hrdina - malý kluk, co to celé nakonec rozsekne“, mě ale už fakt unavuje a rozčiluje. 65% () (menej) (viac)

HoneyBunny

Takhle to dopadá, když dá studio svým oblíbencům moc prostoru, tak jako Warneři Wachovským. Oni si pak do svých filmů nasekají všechno, co je napadne (postava francouze a jeho ženy, dvojčata), a je z toho mišmaš. Kdyby radši naši cool rejžové vzali poslední hodinu z Revolutions, před to sestříhali to nejdůležitější z Reloaded a první hodiny Revolutions, pak by pravděpodobně měli opravodvý Matrix 2. U mě si pověst zachránili zručně natočenými bojovými sekvencemi a dobrým koncem ve stylu anime filmů. ()

Tsuki

Po slabší dvojce navázal třetí díl aspoň částečně na atmosféru jedničky, a tak mi to v rámci možností přišlo jako dobře uzavřená trilogie. Na to, jak se druhý díl odklonil od původního vyznění, tak rozhodně trojka dobře navázala a nabrala lepší směr. Skoro mě až překvapilo, že ve výsledku nešlo o to (spoiler), aby "lidstvo" převzalo zpětně vládnu nad světem na úkor "strojů", ale že ona válka skončila usmířením. Je zajímavé se takhle zamyslet nad umělou inteligencí a jejím právem na "život", přestože původně byla uměle vytvořená. Ale záleží vůbec na tom, jak co vzniklo? A když se nad tím zamyslíme do důsledku - co je vlastně přirozené a nepřirozené? ... Takto mě každopádně samotný konec mile překvapil. Protože myšlenka toho, že mír je o vzájemné toleranci a překonání rozdílů (namísto egoistického rozdělování na "my" a "oni") mi v dnešní době přijde obzvlášť důležitá. ~(4,0)~ ()

Anderton

Wachowskí sa trocha pozabudli a natočili myšlienkovo zahmlený film pe seba, kde oni všetko dokonale chápu, lebo to vymysleli, len nechápu, že väčšina ludí nečíta rozbory na intenete a nehrá počítačovú hru enter the matrix. Títo ludia sú potom sklamaní, a nevedia, čo si o tom myslieť. Pre nich sú tu iba akčné scény. Nakoniec sme spoločne s počítačovo zdatným kamarátom, ktorý to chápal, tajničku vylúštili, ale katarzia sa nekoná. Premyslené to ale je. ()

Frajer42 odpad!

Jsem velmi rád, že mám celou sérii za sebou. Podruhé bych to nechtěl spatřit ani kdyby to byl poslední film na zemi. Jediná věc co se mi na téhle debilní sérii líbila, byla akce na dálnici v druhém dílu. Vše ostatní, a teď to řeknu hodně slušně, stálo za hovno. Tahle sračka u mě vytvořila alergii na slovo ,,vědma"! Dialogy slovy nepopsatelně odporné. ODPAD a to hned 3x! Tohle nelze ohodnotit jinak. ()

boshke

Dvojka se ještě svým, i když totálně nepovedeným způsobem snažila navázat na jedničku. Tady se píše už úplně jiný příběh. Je to akorát jedna velká, nudná, nezajímavá, srdceryvná řež o podzemní město mezi neskutečným množstvím strojů na straně jedné a skutečným množstvím strojů ovládaných lidmi na straně druhé. Ta také zabírá většinu stopáže, vše ostatní - románek mezi hlavní dvojicí, tři prdele Smithů a samozřejmě stále dostatek keců o proroctví, Vyvoleném apod. - je jí významně podřízeno. Kdyby to náhodou divákovi nestačilo, máme tu ještě jeden románek navíc, aby byla řež napínavější. Divák si totiž může ohryzávat nehty hrůzou při představě, že jeden ze Sentinelů Zee utrhne palici a pak už se s Lockem nikdy neshledají. A ta indická holčička byla taky kýč jak bič... Posun vůči dvojce, jinak stále bída... 40% ()

Kothy

Opravdu slabé zakončení této epické ságy. Nejvíc se mi líbila konečná bitva s roboty proti strojům při obraně Sionu a závěrečný souboj Nea s agentem Smithem. Stroje si uvědomily, že se Smithe jako viru nezbaví a tak slepému Neovi umožní se s ním utkat. ()

Mia...

Jelikož je to jakoby jeden díl, tak Reloaded a Revolutions hodnotím společně. A co k tomu říci? Mám pocit, že jsem se právě dívala na střevní průjem. Jednička byla vcelku dosti slušným dílem a tak jsem očekávala slušný příběh i od dvojky a trojky ... Ale kde nic, tu nic. Nebylo to nové zpracování supermana? Tak jako tak. Děs, hnus, bída, otřes. Příběh příšerný, zpracování příšerný a nejzvracející třešničkou na průjmu byly ty naprosto uvěřitelné fighty Nea se Smithem. Už nikdy více. ()

Sašenka165

Je to nedůstojný konec. Celá původní myšlenka Matrixu je v troskách, ale... má to něco do sebe. Vadí mi příliš dlouhá bitva "robotů" a strojů. Konečná bitva Neo vs. Smith je však celkem ucházející a naprosto mě ohromuje hudba. ()

Dalda

Tak tohle pro mě nebyl Matrix ani omylem. Stalo se z toho obyčejné střílení strojů natažené přes celou půlku filmu. Závěrečný souboj se Smithem už to pohřbil úplně. A nesmíme zapomenout na hodně blesků na tmavé obloze spolu s nějakým tím umírajícím dojáčkem. Film dost zklamal... ()

Campbell

Skoro dokonalé zakončení kultovní trilogie. Zkoukl jsem jí na jeden zátah a to bylo panečku něco. Všechno uběhlo dokonale rychle. To platí i pro tenhle díl kterej je epickej a závěrečnej souboj nemá jedinou chybu. Hudba je taky geniální. Jen mi přijde že jsem snad ani jednou neslyšel Reevese ani Mossovou mluvit nahlas, neustále šeptaly. Ale tohle je genialita. ()

nascendi

Keď som si vyberal, ktoré filmy z tisícky vygenerovanej užívateľmi ČSFD som ešte nevidel a vidieť by som chcel, prehliadol som rozdiel medzi "najlepšími" a "najobľúbenejšími". To bola moja prvá chyba. Druhou bolo, že som podcenil empirické pravidlo, že "dvojka" býva iba výnimočne rovnakej kvality, ako "jednička". Dve chyby, dve hviezdičky. Z obľúbeného žánru sci-fi  je pôvodný Matrix osamotený ako Jakeš v plote. A žiaden ďalší z pokračovateľov sa pri ňom nevyskytne. ()

Ratemus

Trochu slabší než předchozí díly, ale pořád je masakr. Většina děje se však už neodehrává v Matrixu, konečný boj je tady. Trilogie důstojně uzavřena, práce splněna. Třetí díl ukazuje epickou bitvu o poslední lidské město mezi lidmi a stroji a zachránit svět nemůže nikdo jiný než Neo. Hlavních postav začíná ubývat, ale to nevadí, čtvrtý díl už stejně nebude. Sourozenci W vytvořili jednu z nejlepších trilogií filmu. ()

nash.

Po velkém nadšení z jedničky a velkém zklamání z dvojky, trvalo hodně dlouho, než jsem nastřádal dost zájmu, abych sáhl po trojce. Bohužel se znovuzrození nekonalo. Zatímco první film omračoval originalitou a hrátkami s realitou, tady i přes několik výtečných okamžiků spíš nudí, ať už bombastickou řežbou nebo patetickými proslovy a dokazuje, že jednička musela vzniknout v nějakém náhlém záchvatu božské inspirace, která už se bohužel nevrátila. Všechny náznaky zajímavých motivů, stejně jako těch několik působivých detailů, jsou beznadějně utopené v podívané, která připomíná nekonečný záběr na naplno rozjetý rychlík. Je to plné lidí, kteří mluví, je to zběsile rychlé, je to hlasité, ale po čase je to nuda. Přestože se z ní tu a tam vynoří malý zajímavý kousek děje, nebo nápad. jako třeba motiv Sati. ()

Wachowští se vrací k Matrixu?

Wachowští se vrací k Matrixu?

04.03.2014

Studio 20th Century Fox se brzy vrhne do natáčení třech pokračování Avatara a u Disneyho chystají první ze tří nových epizod Star Wars. Velké sci-fi filmy jsou zkrátka v kurzu a pozadu nechtějí… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz