Pokračovanie kultovej sci-fi, ktorá redefinovala žáner akčného filmu a získala 4 Oscarov, nás opäť zavedú do temného sveta budúcnosti, ovládaného strojmi. Ľudstvo naďalej trpí v otroctve virtuálnej reality, z ktorého ho môže oslobodiť len veštbou predpovedaný Vyvolený. Novodobý spasiteľ Neo (Keanu Reeves) musí v druhej časti čeliť novým protivníkom - sú nimi Dvojčatá, nemilosrdní zabijaci, v skutočnosti smrtiace vírusy, ktoré sa pohybujú Matrixom a dokážu ho meniť a podriaďovať svojej vôli rovnako ako Neo. Okrem nich ide Vyvolenému po krku aj agent Smith, ktorý sa oddelil od Matrixu a teraz Nea prenasleduje na vlastnú päsť. Navyše ako vírus dokáže naklonovať sám seba, takže Neo bude v jednej z vrcholných scén filmu čeliť takmer stovke identických agentov Smithov. Medzitým sa Trinity a Morpheus snažia zachrániť tajomného Kľúčnika, ktorý dokáže otvoriť každé dvere v Matrixe a je dôležitou zbraňou ľudí v boji proti strojom. I medzi robotmi prebieha boj o nadvládu nad virtuálnou realitou, a zároveň sa snažia objaviť posledné ľudské mesto Zion, ukryté v hlbinách Zeme. Všetky udalosti vedú k veľkej vojne ľudí proti strojom, ktorá vypukne v tretej časti.

Rozpočet 300 miliónov dolárov umožnil tvorcom vytvoriť celkom nové trikové technológie, ktoré z pokračovaní Matrixu nepochybne urobia filmovú udalosť roka. Producent Joel Silver tvrdí, že oproti vizuálnemu spracovaniu druhej a tretej časti bude divákom prvý diel pripadať ako "film z doby kamennej". V THE MATRIX RELOADED sa diváci môžu tešiť na bombastickú štvrťhodinovú automobilovú naháňačku, ktorá sa nakrúcala celé dva mesiace a filmári kvôli nej postavili za 2 milióny dolárov vlastný 3-kilometrový úsek diaľnice. Nad bojovými scénami mal opäť dohľad najuznávanejší odborník na východné bojové umenia Yuen Woo-Ping a všetci zúčastnení sa zhodli na tom, že tréning bol tentokrát ešte tvrdší, bojová choreografia neporovnateľne náročnejšia a výsledný efekt divákom vyrazí dych. (oficiálny text distribútora)

carly

film sa mi veľmi páčil. a to nielen Keanu Reeves. ľudská stránka Nea mi bola veľmi sympatická. a päť hviezdičiek to nemá kvôli tým bojovým scénam, ktoré boli perfektné, ale príliš dlhé. možno je chyba v mojom prijímači, ale nestačila som spracovávať všetko to úžasné vizuálno. ono menej je niekedy naozaj viac. ()

pakobylka

Pokračování, které jsem se VELICE dlouho vzpírala přijmout, protože částečně nabourává smysl původního filmu a mění základy, na kterých byl vystavěný. Nádherně přehledná, jednoznačná a geniální koncepce je nenávratně pryč a před divákem se otevírá poněkud odlišný pohled na fungování světa Matrixu. Teprve když jsem přestala bojovat proti jeho nové filosofii a proti vychytralé hře, kterou se mnou sehrál, pochopila jsem, že je pořád jedinečný - a narozdíl od množících se agentů Smithů ho nelze zkopírovat. Nesnese sice srovnání s prvním snímkem, který se naprosto vymyká všemu, co jsem pokládala za možné, ale pořád zůstává stát stranou toho, co bylo natočeno před ním i po něm ... Jsem ráda, že tě zase vidím, Neo, vítej zpátky ve světě netušených možností, jehož hranice leží daleko mimo známou realitu - a drž se ! Vím, že to nepotřebuješ slyšet - alespoň ne ode mě - protože ty se jen tak nevzdáváš ... Všimněte si: Jakoby k návratu z Matrixu už nebyly bezpodmínečně nutné telefony ... :-) ()

campix

''Víte proč jsme tady ? Já, obchoduji s informacemi, vím všechno co lze vědět. A otázka zní: Víte vy proč jste tady?'' Docela jsem se bál, že další Matrix bude průšvih, ale naštěstí tomu tak není. Jsem docela rád, že jsem této sérii dal druhou šanci, jelikož co se týče zpracování, je Matrix naprostá špička. A to platí stále i s odstupem let. Potěšilo mě, že se příběh posunul dál a dokonce dává docela i smysl. Přibyli nové postavy a noví protivníci. Souboje jsou ještě velkolepější a ultimátnější než v prvním díle. To by se dalo dát na vrub technickému progresu během let od prvního dílu. Jsem tedy více než spokojen a těším se na závěr trilogie. Alternativy: To samé, co jsem psal u prvního dílu. ()

Dannysek4U

Proste se namlsali a urvali ze retezu. Kouka se na to slusne, vzdycky to tak bylo, ale celistvost jednicky je narusena. Otazka jen zni, jestli ji vubec mohli dosahnout... ()

Morzael

Pokračování převratného Matrixu posiluje všechny myšlenky prvního dílu, dává větší důraz na roli spasitele a stává se největší filmovou metaforou pro paradoxy rozhodnutí a svobodné vůle. Nemá cenu více rozebírat, skvělé pokračování, nad kterým se může člověk nejednou zamyslet. ()

zette

Ja se ani nedivim, ze tato trilogie je mezi divaky tolik oblibena. Pro me je to ale temer nestravitelne, i kdyz se na zacatku snazim, po par minutach ztracim zajem a pozornost, opakovane... ()

Juto

Film sa pohybuje ako strela, a aj keď sú scény prehnané, akčné sekvencie sú stále väčšinou vzrušujúce a hypnotické. Navyše, ľudský rozmer a charakter filmu sú bohatšie a prínosnejšie, než si žáner vyžaduje, a jeho filozofické podnety sú viac intelektuálne odvážne a zvodné. 10/10 ()

fars

MATRIX RELOADED - Vetsi, drazsi, s monstrozne velkolepou reklamni kampani, ale znamena to lepsi? Urcite ne, ale zas takovy upadek oproti prvnimu dilu to nebyl. Pribeh a dialogy sice o neco slabsi, zato tvurci radne osolili akci a efekty, a jelikoz ja jsem pres takove vychytavky uletak tak jsem se kodne slusne bavil. 80%! ()

Seag

Aj ked to nemé veľa spoločného s výbornou jednotkou, nemôžem povedať, že je to o niečo horšie. Dokonca by som povedal že Reloaded vyplnuje niektoré prázdne miesta jednotky. Tak za prvé: V súboji s tými stovkami agentov, je viac pohybu ako v celej jednotk. Za Druhé: Sice tu máme zase tu otrasnú ženskú Trinity, ale v dvojke nastupuje aj pôvabná Monica Belluci. (Trinity sa jej z riti vody nemôže napiť) Za Tretie: Máme tu zase agenta Smitha ako skvelého záporáka, ale myslím že za ním nezaostávali ani tie dve biele dvojičky.................................Samozrejme týmto všetkým nechcem povedať že dvojka je lepšia ako jednotka, ale nechcem ani tvrdiť že jednotka je lepšia ako dvojka. Takže podla môjho názoru, sú na rovnakej úrovni. Opäť je to za 5*. ()

BoXBe

Strhující stylová jízda s dříve a dosud stále neviděnými dokonale choreograficky zvládnutými akčními scénami. Nebudu se tajit tím, že Matrix byl pro mě uzavřenou záležitostí a dvojku a trojku považuji za nastavovanou sérii. Zároveň ale musím dodat, že Reloaded jsem už viděl asi pětkrát, z toho konkrétní scény více než dvacetkrát a Revolutions jsem viděl asi třikrát, přičemž válenčé scény lidí a robotů považuji za výjimečně slabý odvar mých představ o tom, co ten film ve skutečnosti mohl nabídnout. Co se Reloaded týče, obsahuje několik situací, pro které mám pro něj velkou slabost. Patří mezi ně například bitka Nea s agenty Smithy na tom dvorku s krásnými dlouhými záběry kamery - kam se hrabou hektické střihy. Dále je to automobilová honička na dálnici, choreografická lahůdka s Trinity s jízdou v protisměru, s přeskakováním agentů z auta do auta a s nádhernou srážkou kamionů. Bojová scéna na zámku má taky své kouzlo a závěrečný rozhovor Nea s Architektem byl příslibem opravdu tajemného rozuzlení v následujícím pokračování. Trinitin skok oknem měl taky šmrnc a vůbec musím sklonit pochvalu za opravdu stylový sci-fi akční film, který není hloupý a má cit pro harmonii obrazu, hudby a akce v příběhu. Je to zážitek. P.S.: Po šestnácti letech je film stále svůj a je pořád supr. Souhlas s článkem kdesi ve Wired, bez Reloaded a Revolutions, nemáme vůbec ten svět takhle detailně rozebraný. Wachovskim poklona. ()

Googlak

Na akcie nadupaný aknčný sci-fi nárez, ... oproti prvému dielu to ma veľa akcie , ... Ale nemá to taký dej, ... Ale ja som zase typ, ... Ktorý ma rád akčné nárezy:-) , ... S veľkou porciou akcie, ... tak na tento kult nedám dopustiť a dokonca sa mi aj viac páči ako prvý diel - BRAVO!! ()

WolfR

Slušné pokračování kultovního Matrixu! Děj je trochu chaotický, ale přesto je to bomba! Akční scény jsou nezapomenutelné a jistě se stanou kultovními. Navíc nové postavy jsou velmi zdařilé, dobře zahrané a jejich charaktery si oblíbíte. O starých známých se ani nemusím zmiňovat, ti jsou opět dokonalí. Dále pak efekty a vizuál filmu jsou prostě boží a zvedají laťku hodně vysoko. Dále mě potěšili pohledy z temné budoucnosti a taky z podzemního, posledního lidského města Siónu. Prostě super sci-fi. Přesto, první Matrix je prostě první Matrix. Toto se nedá srovnávat. Přesto jsem spokojen a velmi se těším na uzavření tohoto univerza dalším dílem. 4 hvězdy. ()

mortak

Začíná se biblickým podobenstvím o městě Sion, kde si to po večerech na párty rozdává každý s každým, pokračuje se stylem filosofické proslovy o svobodné vůli a determinismu - akční scéna - filosofické proslovy, a nakonec zase Bible, ovšem tentokrát Nový zákon. Bohužel, že by se to všechno propojilo v celek, to tedy nikoliv, základní pravidla Matrixu jsou sice nastavena, ale u akčních scén si divák často říká proč se to děje tak a tak. Tři hvězdičky za agenta Smithe (takový rychle množící se spam, známe to všichni) a za technické provedení, ale jako film to prostě moc nefunguje. ()

animaxis

V Matrix Reloaded mi přijde, že je všechno ještě extrémnější, než v prvním díle. V reálném světě je tu ukázáno město Sion, o kterém se v prvním díle pouze mluvilo. Neo už je od Matrixu odpojený pár let, takže se cítí jako místní a divák už nemá pocit, že sleduje onoho Nea z prvního dílu, který byl vším kolem sebe šokovaný. Myšlenky Matrixu jsou tu posunuté ještě za hranice prvního Matrixu a musím uznat, že autoři si s nimi opravdu chytře pohráli. Aby se člověk neztratil, tak musí u tohoto filmu místy používat i mozek, což docela ocenuji. Akční scény jsou tu ještě působivější a místy jsem se opravdu zamýšlel, jak dlouho je herci museli trénovat, Keanu Reeves asi nejvíce. Jediné, co mě tu zklamalo a co bylo horší, než v prvním díle byl Matrix, nebo-li "náše realita". Ta mi tu připadala jen jako taková kulisa pro akční scény a lidé už se v ní podle mě ani nechovali jako lidé, nýbrž jako loutky, které si ničeho kolem sebe očividně nevšímají (s těmi loutkami to možná bylo schválně, ale až tak to netoleruji). Za to ubírám jednu hvězdičku, protože to místy kazí dojem a občas to může někomu připadat i trapné. Jinak se mi ale Matrix Reloaded líbí, takže dávám čtyři hvězdičky. ()

otík

Vzhledem ke trojce je to rozhodně o třídu lepší, jsou tu velmi slušné bojové kung-fu scény, poetika soubojů ještě není tak příšerně digitalizována (i když Neo s tyčí proti mnoha agentům je jasně počítačová scéna, ale pěkná), děj se brutálně zamotává a akční pasáž na silnici je vynikající. Přesto po jedničce hodně velké rozčarování (a možná i trochu zklamání). ()

Kteří herci ve filmech nejčastěji bourají?

Kteří herci ve filmech nejčastěji bourají?

22.03.2021

Server Car Scrap Comparison teď zveřejnil studii, ve které se zabýval počtem dopravních nehod ve filmech u jednotlivých herců. Asi nikoho pak nepřekvapí, že za nejnebezpečnějšího filmového řidiče byl… (viac)

Šílený Zorro

Šílený Zorro

30.04.2011

Někdo ve studiu 20th Century Fox si myslí, že je načase, aby se vrátil maskovaný mstitel Zorro. Rozhodně ale nečekejte návrat Antonia Banderase – konec konců, po skvělé jedničce přišla Legenda o… (viac)