Tento deň by bol ako každý iný, keby sa na oblohe neobjavilo “niečo”, čo zabilo otca súrodencov Haywoodovcov. Bolo to UFO? Alebo existuje racionálnejšie vysvetlenie? Nikto nič nevie. Isté je len to, že to, čo sa deje okolo malej konskej farmy, kde žijú OJ (Daniel Kaluuya) a Emerald (Keke Palmer), je čoraz znepokojujúcejšie a naberá to na obrátkach. Zatiaľ čo oči senzácie chtivých  amatérskych ufológov a záhadológov sa upierajú k oblohe v snahe zachytiť aspoň na chvíľu kúsok lietajúceho taniera, oči Haywoodovcov sa upierajú k zemi. Nemôžu predsa uniesť toho, kto sa na nich nepozerá. Alebo toto pravidlo neplatí? (CinemArt SK)

Sludger

Každý, kto tvrdí, že novodobý horor nemá čo ponúknuť, tak buď klame, alebo nevidel dostatok filmov. Existujú totižto režiséri, ktorí tento hrôzu naháňajúci žáner aj v súčasnosti držia vo vysoko kvalitných vodách. Jeden z nich je Jordan Peele pašujúci problémy rasizmu či sociálnych nerovností do hororu a občas to ešte okorení filozofickým podtextom (prípad US). Do kín prichádza jeho autorská novinka NOPE.  Nad farmou chovateľov koní sa objavil mrak, ktorý sa pár mesiacov nepohol z miesta a mladý farmár zbadá, že sa za ním ukrýva akýsi lietajúci tanier pripomínajúci UFO. Len ako to dokázať? Uverí mu svet tento objav? Rozhodne sa to zdokumentovať. Jordan Peele si tentokrát dal oddych od rasizmu, filozofie, sociálnych problémov a natočil svoj najfilmovejší film. Ide vlastne o úplne svojský a netradičný pohľad na UFO scifi žáner. Jeho tvorba je typická originálnymi a prekvapivými námetmi a tento film nie je výnimkou. Aj tentokrát prišiel s námetom, ktorý málokto dokáže na začiatku odhaliť a zaručene divákov prekvapí. Predchádzajúce jeho filmy boli výrazne namočené v hororových vodách, NOPE je v tomto iný. Novinka ponúka viac-menej scifi jazdu s ľahkou prímesou thrilleru a pre horror ostali len dve scény. Opica a dom v daždi. Práve druhá zmienená scéna je vrcholom filmu, kde som si naozaj povedal:  “Wau! Tak to je pecka!”. Dej filmu by sa dal rozdeliť na dve časti. Prvá, trvajúca dve tretiny snímku, pomaly buduje atmosféru neistoty a hrozby neznámeho pôvodu. Potom príde posledná tretina filmu a všetko staví na ohromujúcu estetiku a kompozíciu scén až som mal dojem, že zabudol na dej a logiku. Aký je teda nový film Jordana Peeleho? Rozhodne vydarený. Najprv si ukážkovo pripraví pôdu budovaním atmosféry a napätia pre vizuálne skvostné finále, kde na druhú stranu trpí všetko ostatné. Niekedy je menej viac. Ide teda o najlepší jeho film? To si nemyslím, no v rebríčkoch top filmov roka 2022 sa rozhodne bude objavovať. ()

PavelVanekArt

Pelovo nejnovější wtf dílo je dvousečná zbraň. V první polovině to má atmosféru, fajn charaktery, záběry co baví, punc tajemna a neznáma. Pak se to zlomí v, pro mě, hodně divnou pointu, která nemá co nabídnout. Začne se to plácat na místě, přibývají (ubývají) zbytečné charaktery a když už vytasili všechny esa, měli je i pořádně ukázat. Originální myšlenka, ale v půli nehezky ohnutá a vymrdaná. Flashbacky s opičákem jsem nepobral, ale paradoxně mi přišly nejzajímavější. Spolu s Us za mě Pelův nejslabší kus. Us bylo ale o pubický chlup lepší. 3* a.k.a 55% ()

Martrix

Vzhledem k tomu, že jsem žádný Peeleho film neviděl, neměl jsem přehnaná očekávání ani přestože ho všichni vychvalují do nebe. Z některých narážek jsem pochopil, že jde ve stopách Spike Lee...tzn. hlasitý kritik bělošství a zapálený bojovník za afroameričany. Plně podporuju, aby si černoši tvořili filmy pro sebe s černošskými postavami...protože ano, oni jsou nedílnou součástí společnosti. A je to mnohem lepší, než když se někdo snaží překroutit historii a infiltrovat je tam, kde být nemají. Akorát mě to demonstrativní a ukřivděné...my jsme oběti, utlačovánci znevýhodnění, leze krkem. Takže jsem se do Nope musel trochu nutit, i když jde o "můj" žánr. Černošáren bylo velmi poskrovnu, takže v tomto ohledu ok. Ale jinak nic moc. Polovina filmu je utahaná, postavy jsou jednodušší a nijak zvlášť sympatické, takže mi byl jejich osud trochu jedno. U TV mě tedy držela pouze zvědavost, co a jak se bude dít ohledně "UFO". A samozřejmě jsem se kochal, protože ... Hoyte van Hoytema. Ostatně ta druhá polovina filmu by mohla probíhat i beze slov. Díky tomu, že jsou postavy obyčejní lidé, žádní vědci, ani přechytrálci, kteří jsou schopni z jednoho otisku vydedukovat společenské vazby celé mimozemské civilizace, žádné vysvětlování není potřeba. Ta "obyčejnost" vcelku zdařile kontrastuje s moc pěkně ztvárněným "UFO". Přesto se většina postav chovala...nevím, možná jsou Američani tak nablblí. Ale spíš je to problém scénáře, protože motorkář i kameraman, vlastně i soused...zvláštní postavičky, konající divné věci. On je totiž docela rozdíl mezi výrazy originální a smyslnedávající. SPOILER: pravidlo, že tvor žere když má hlad, ale jen to, co se na něho podívá...to je trochu jako z pohádky. Zvlášť v případě tvora tak odlišného, že by neměl být schopen rozlišovat, co jsou oči a co třeba pleš. KONEC SPOILERU. Ale dejme tomu. Jako autor sci-fi knih, by Peele sice pošel hladem, ale jeho nápad mu dal záminku, aby mohl strávit několik týdnu v Agua Dulce s koníky a u toho udělat pár vymazlených záběrů nebe a Vasquez Rocks. Víc bych v tom nehledal. Za první půlku Nope, bych nedal ani dvě hnězdy, ale ta druhá měla něco do sebe. Tam bych se asi nebál tří a půl. A protože je mi sympatické, že se nekonalo vysvětlování, bez problému to na ty tři výsledné zaokrouhlím. ()

Blazena

Po fart-artu My tentokráte Peel neostrouhal. Nene. Zosobněná noční můra Johna Wayna i Pavla Novotného. Bad miracle? Že  ̶M̶y̶ pitváme spektákl o lidech, který je přitom zasvěcen zvířatům a zvířeckosti. Pohlédli, přehlédli… nene? ()

Juto

Jordan Peele naďalej predvádza svoje režisérske schopnosti. Z technického hľadiska je to vo všetkých smeroch špičkové. Spôsob, akým sa zvuk strategicky využíva, je majstrovský čin. Najväčšiu pochvalu môžem dať za kameru. Veľmi ma baví pozerať sa na široké zábery krajiny a pomalé či náhle pohyby kamery posúvajúce napätie a úzkosť scény bez toho, aby som sa musel spoliehať na dialógy či dokonca nejaké herectvo. Jedinou nevýhodou filmu je, že na začiatku moc nefunguje budovanie napätia a chvíľu trvá, kým sa rozbehne. Potom sa mu však darí na určitej úrovni dosiahnuť svoj cieľ, ktorým je zábava. 7,5/10 ()

FrankSusta

Pojmenovat toto ,,K zemi hleď!'' a K zemi hleď! pojmenovat ,,Nene'' by bylo pro oba filmy mnohem výstižnější. Ale to už by teď asi bylo složité. Jako s recenzí na tento film. Na jednu stranu si myslím, že se jedná o Peeleho nejlepší počin, jelikož ani Uteč, tak ani My mě nějak extra oslovit nedokázali. Zkrátka to bylo jakési nemastné, neslané. Ale na tento letošní film jsem se tedy opravdu těšil. A musím říct, že dozajista zabavil. Však otázkou je, zda to bylo něco uvědomělého? Něco vyjímečného? Nebo další tuctový pokus pane komika Peeleho o stoprocentní horor, jako bylo mnou velice špatně hodnocené My. A jak jsem říkal, rozhodně to je jeho nejlepší film. Šel jsem do toho s očekáváním, že se bát nebudu (jak píšu skoro v každé hororové recenzi, tak tento žánr se mnou nic nedělá). A to se víceméně splnilo... víceméně! Třeba scénka s uřvanejma děckama a ženama mezi nějakejma dvěma plachtama (mrk) či scéna s šimpanzem mi příijdou rozhodně přinejmenším napínavé. Především pak s tou CGI opicí. A to je něco, co bych teďka tady chtěl ocenit. Nemám na mysli CGI, jelikož to na tohohle primáta bylo to nejhorší (i když to je jen jedno velké CGI). Mám na mysli celkový koncept zvířat a jejich důležitost. Ať už v rámci napětí či něčemu tomu podobnému. Režisér aka scénárista si jejich nepředvídatelnost dobře uvědomuje a skvěle ji využívá ve svůj prospěch. Ale tato skutečnost staví též jednu další překážku, že se ty zvířata mají chovat zároveň přirozeně, ale zároveň důležitě pro příběh... a to nejde ruku v ruce. Naopak ostatní technická stránka je téměř dokonalá. Efekty jsou úctyhodné (krom šimpána), kamera mistra Hoytemi pochopitelně skvělé, zvuk precizní a ostrý a hudba docela fajn. Především chci ale vychválit neuvěřitelnou scénografii, ze které jsou cítit opravdu těžké peníze, které byly docela dobře využity. Ale teď tu máme negativy. Především v podobě Peeleho zlozvyku v rukopisu, kdy vždy udělá jakýsi zkrátkovitý začátek, a pak se to už vlastně veze kamsi ke konci, do čehož furt slyšíme ,,Nope! Oh fuck! Oh fuck it! Shit, shit, oh shit! No! Oh... oh! Oh Shit! Fuck it all you fuckin fucked fuck!''. Vlastně na to, že to má dvě hodiny a deset minut se tam toho stane šeredně málo okolo příběhové linky. A mnoho postav bohužel ke konci nabere tu stupiditu postav My a jejich (kupříkladu filmařské sklony) náhle působí strašně špatně a nelogicky. A to by se přece dalo využít jinak, ne? Ale počkat, já zapomněl, tohle je extrémně uvědomělý film! Ne, nechci začínat se sarkasmem, ale ubýt těch popkulturních narážek a poukazovat na dnešní dobu méně, to by filmu jen a jen prospělo. Přitom by se to dokázalo normálně chytře použít do stejně dlouhého filmu, kdyby se tam ale furt neříkalo to slovíčko fuck. Takhle se tam toho strašně moc ztrácí a ubírá to filmu přinejmenším jednu hvězdu:( Achjo. Fakt jsem se na to těšil. Ale víc jak 7/10 tomu pardon dát nemůžu. ()

A.Fish

V první hodině atmosféra celkem funguje ale v momentě kdy se z létajícího talíře stává lítající prostěradlo jde všechno do s*aček. Nevim jaký drogy tvůrci berou a ani nechci. Story by se dalo vmáčknout do třiceti minut, nerozumim aktuálnímu trendu kdy každý rádoby horor musí mít aspoň 2 hodiny. ()

majo0007

Ich bin ein šimpanz! Podľa trailerov človek dúfal na niečo originálne, nope. Neger (šak kdo nemá rád černoška Ou Džej... keď odjebal blondýnku a prešlo mu to) vykrádačská verzia priemerných X-Files (pardon "The Twilight Zone"). Take a Picture! Asi rovnaký ojeb ako nekedy spravil Shyamalan so Signs. ()

CinemaRanger

Na NOPE jsem se velice těšil. Ne protože mám rád tvorbu Jordana Peela, ale protože mám rád Akta X a další filmy o UFO. Bohužel je to jen další letošní zklamání. První dvě třetiny se snaží budovat atmosféru, jenže to se jim nedaří a akorát se zbytečně vlečou. Scéna s deštěm je přímo promarněný potenciál. Peele prostě neumí děsit, což se potvrdí i ve finále, které je jenom jedna směšná šaráda. Dokonce i na sociální přesahy slabé. Ačkoliv je tu pár témat, jsou nezajímavá, navíc jenom nakousnuta a nijak se nevyvíjí. Po technické stránce ovšem lahůdka. Skvěle se na to dívá a krásně to zní. Několik cool momentů se tu najde, ale to je vše. ()

Deyw

Tezko hodnotitelnej film, od peleho clovek ceka zazitek a trosku neco jinyho, dostal jsem zazitek i trosku neco jinyho - chytrej, hravej film o UFO // film budu strasne, ale brutalne pomalu na neco strasne hnusnyho a fakt temnyho, takhle sesranej z neceho co muze prijit jsem fakt dlouho nebyl a utahuje to zavit v brutalne naslapanem vizualu a hudebnim motivem, kterej vam dela diry do palice...potom se tam objevujou kousky z kterych je clovek uplne vprdeli a je to tak brutalni, ze si clovek rika ze takhle by to fakt mohlo vypadat kdyby nas nekdo navstivil 😊 jenze strasnej pruser je ta posledni cast, ktera ten film totalne rozkope a cekal jsem uplne neco ale uplne neco jineho - jak pribehove tak vzhledove, ale tohle kurva vymyslel kdo, ten by zaslouzil, kazdopadne za tech 80% filmu si tohle zaslouzi urcite 4/5 -- asi nejlepsi a nejatmosferictejsi pelee, presto get out je neprekonano, ale tohle melo naslapnuto na film roku - kazdopadne se tesim na delsi kousek o tohoto rezisera, hrozne me bavi jeho styl filmariny 👍 ()

HorrFi

Totálně se ztotožňuju s mým kamarádem s uživatelem pornogrind, kterej to v podstatě vystihnul za mě, ale druhej kámoš už aspoň nebude otravovat (jo tebe myslim ty pablbe :D), protože jsem mu slíbil, že na to kouknu a to jsem splnil.. ()

Triple H

Podobne ako Us. Veľmi dobrý až výborný nápad, ale Peele okolo neho znova nedokázal vybudovať dobrý film a dokonca si začal trošku ulietavať aj na komentovaní šoubiznisu, svojských poctách kinematografii a pod. Skrátka aj tu platí, že tomu celému chýba systém, jasnejšie a lepšie definované postavy a ich vzťahy (a motivácie), že logika má zbytočné diery, chýba aj napätie a akýkoľvek drive či gradácia. Skrátka úplný mišmaš. Podľa mňa prirovnanie Peelea k Shyamalanovi nie je vôbec od veci, ale Us a Nope majú nepochybne bližšie k After Earth, Happening, Old, a pod. než k Shyamalanovým najlepším kusom a myslím že Peele nie je ani rovnako zručný v budovaní atmosféry a pod. Fakt sa mi páči jeho originálnosť aj nápaditosť a budem jeho filmy sledovať ďalej podobne ako stále sledujem Shyamalana, ale fakt by sa mu zišiel neviem šikovný dramaturg alebo niekoho kto odfiltruje zlé nápady od dobrých a pomôže Peeleovi to celé zabaliť do fakt dobrého celku (podobne ako ním bolo napríklad Get Out). ()

Motinski

No, toto budem asi chvíľu ešte rozdýchavať a snažiť sa pochopiť veci čo mi na prvú nedošli. Druhé pozretie je samozrejmosťou už len pre istú originalitu a atmosférické scény. Nope je ale v prvom rade ťažké niekam zaradiť. Má v sebe veľa z hororov, no nepovedal by som že ide o horor. Dokonca má aj komediálne prvky a asi najvýstižnejšie označenie ma napadlo extrémne pomalý triler. Zato ale vťahujúci. Aspoň po väčšinu času. Na ľudí čo mu dajú 2* nemôžem povedať ani jedno krivé slovo a tak isto je to aj v opačnom prípade u tých čo ho budú vychvalovať do nebies. Nope je rozporuplný, iný od väčšiny súčasnej tvorby akú môžme vidieť v kinách a záleží iba od toho ako vám sadne. Treba ho pochváliť za výbornú kameru, hudbu, hercov, zvuk a režijnú chytrosť. Peele remeselne vie a svojim spôsobom ho obdivujem že si ešte aj sám napíše takýto scenár. Čo mi ale vadilo že všetko čo sa nám snaží rozvinúť nie je dotiahnuté dokonca. Sci-fi prvky, rodinná dráma, mysteriózny film s pár explicitnými vsuvkami, všetko je polovičné a málo vyšperkované. Záverečný akčnejší part ma dosť minul a ešte sa aj zbytočne ťahal, čo mi bolo ľúto lebo som si hovoril že až koniec rozhodne ako sa mi film bude páčiť. Škoda, malo to niečo do seba a dve scény (šimpanz, bubáci) ma nadchli ako málo čo v poslednej dobe. ()

sugythesugar

Jordan Peele prišiel so svojím novým filmom, ktorý má nedostal. Nope je stále o dosť lepšie než Us, ale prvé dve utrpné tretiny nedokáže zachrániť ani veľmi slušný záver. Technicky precízne spracovaný príbeh, ktorému robí medvediu službu jeho stopáž. Lepšie by to fungovalo ako epizóda Black Mirror. Pre niekoho film roku. Pre mňa nanešťastie 6/10 ()

UhLee

(7/10). Předchozí projekty Jordana Peelea považuju za revoluční hororové počiny. Film Nope byl proto velice vyhlíženým filmem roku 2022. Nope byl asi neočekávanějším hororem letoška, takže ambice byly veliké. Byly očekávání naplněna? Ne tak docela. Asi do 3/4 stopáže jsem ten film zbožňoval a nemohl jsem se na tu nádheru vynadívat. Temná a tmavá atmosféra, která by se ala krájet umočněná nádhernými záběry IMAX kamery za kterou neseděl nikdo jiný než dvorní kameraman Christophera Nolana - Hoyte van Hoytema. Hrozně se mi na tom filmu líbilo to tajemno. Člověk nevěděl proti čemu stojí a když se něco ukázalo, tak to byly pouze nepatrné náznaky. Bylo fascinující sledovat originální autorské vize a nápady. Vypíchl bych scénu s trávicím traktem nebo krvavý déšť. Stejně mi ale nejvíce zůstane v paměti scéna s lidoopem, která se mi zakořenila hodně hluboko a zůstane tam hodně dlouho. Takhle pasáž filmu byla perfektní vizionářskou podívanou, které bych neměl takřka co vytknout. Pak se z toho ale stane hon a to se mi úplně nelíbilo. Vytratil se strach a celkový zájem o všechny postavy, na kterých mi do té doby hrozně záleželo. Taktéž finální podoba monstra mne nijak neuchvátila a byl bych radši, kdyby dál zůstala schovaná. Chybějící finální přesah celkovému dojmu taky moc nepřidává, takže moje celkové nadšení se po skončení filmu změnilo na nepříjemný pocit mírného zklamání. V konečném důsledku se však jedná o film, který v hororovém žánru nemá obdoby a originalita z něj přímo prýští. PS: Po pár dnech od projekce můžu s jistotou říct, že pohled na potemnělé nebe už nikdy nebude jako dřív. ()

Cedr

Pár skvělých nápadů, relativní absence woke agitky, mírně nadprůměrná a zábavná podívaná. Poutavá mysteriózní atmosféra se bohužel postupně rozplyne do prázdna. ()

Avathar

Viac ma bavili prvé dve tretiny, kde sa buduje skvelá atmosféra a neistota. Posledná časť to u mňa trochu zhodila a chýbalo mi tiež intenzívnejšie finále. Napriek tomu veľmi príjemná vec so skvelými hereckými výkonmi a sebavedomou réžiou. Predchádzajúce "peeleovky" ma však oslovili predsa len viac. ()

BROKEN_

Pro mě nejočekávanější horor roku do kterého jsem vkládal velké naděje. A vyšlo to! Jordan Peele je jeden z nejzajímavějších tvůrců v současném hollywoodu, kterého je potřeba sledovat. Jeho tvorba je každým dalším filmem preciznější a jde vidět, že ví co chce. NOPE má pomalejší tempo, kdy hodně času Peele na nic nespěchá a tak nechává dlouhé záběry bez střihu a celé se na to dívá moc pěkně. Dovolím si tvrdit, že je to po kinematografické stránce jeden z nejlepších filmů co jsem letos viděl. Kamera Hoyte Van Hoytemy je naprosto výborná a jeho záběrování oblohy je unikátní záležitost. Peele má ohromné štěstí, že je to Hoytema, kdo se postaral o kameru, protože jeho práce se záběrováním, vizuálem je neskutečná. Herecké obsazení je perfektní a každý tady odvádí skvělou práci. Daniel Kaluuya silně přesvědčivý tvoří s jeho sestrou, kterou si zahrála ještě lepší Keke Palmer skvělé duo. Hlavní téma filmu je úžasně zpracovaný a při scéně s Gordym (btw tahle pasáž patří možná k tomu nejlepšímu co film nabídne) jsem nedýchal. Za zmínku také stojí scéna ve stodole (ta je asi tou nejděsivější scénou), dále krvavý déšť, a celé finále. Samotné finále filmu může působit na některé diváky, už příliš přehnaně a hlavně hodně WTF. Ale já se královsky bavil. Peele výborně buduje atmosféru, která je perfektní. Po zvukové stránce není co vytknout. V kině poslouchat jednotlivé zvuky okolí byl super zážitek. Kdo si ale zaslouží také velkou chválu je skladatel Michael Abels, který tady stvořil jeden z nejlepších soundtracků jaké jsem letos slyšel. Skladby The Run, A Hero Falls jsou BOŽÍ! Pro mě úžasný kino zážitek a jsem rád, že jsem si mohl film užít v kině 2x. Stálo to za to!  P.S. Po třetím zhlédnutí musím zvýšit na 5*. Je to velká paráda tento film.  9/10 ()

Qitek

Na jednu stranu velké plus pro Peeleho, že si konečně nehraje s rádoby sociálním přesahem a servíruje čistou žánrovku, která je - více méně ok. Scéna s opičákem a vůbec jeho úloha ve filmu je sice úplně zbytečná ( manýrismus, jinak opravdu nevím ) a finální odhalení entity Jean Jacket, která má podobu, jakoby si vzal znuděný designér vzdušné závěsy, co se po většinu filmu tváří jako houba bez třeně, tudíž jsem moc nežral, že zrovna něco takového, bude potřebovat žrát lidské maso ( kdyby to potřebovalo k přežití motýle, nebo listy stromů, bylinky ze zahrady, helium a ozon, asi by to bylo příhodnější), ale je to celkem fajn popcornovka, která občas funguje, občas dost irituje a která hezky vypadá a taky dost vykrádá co může ( Válka světů, smyk motorky z Akiry...). Moc potěšilo vidět zase Michaela Wincotta. Ten chlápek chyběl. Nejděsivější scéna? Malé děti v maskách. Určitě, doposud nejlepší Peele a nutno dodat, že budovat scény Peele umí. Ještě z nich udělat to mistrovské dílo, jak se o jeho filmech píše. Lehounkej, líznutej nadprůměr. ()

Tosi

Režie a kamera je fantastická, ovšem film selhává v tom nejdůležitějším a to je příběh. Neříkám, že někdy není lepší nechat věci na představivosti diváka, ale celé to působí tak zdlouhavě, až to finále úplně zabije. ()

David O. Russell chystá další retro dobrodružství

David O. Russell chystá další retro dobrodružství

10.02.2023

Na pět Oscarů nominovaný americký režisér David O. Russell (Špinavý trik, Terapie láskou) za sebou nemá úplně úspěšné období. Po sedmileté režijní pauze poslal vloni na podzim do světových kin svůj… (viac)

Noc ve filmu Nene je jako žádná jiná

Noc ve filmu Nene je jako žádná jiná

19.09.2022

Přinejmenším filmoví fanoušci jistě dobře vědí, že noční scény se často točí ve dne. Používá se přitom technika zvaná „americká noc“, kdy se na záběry pořízené za denního světla aplikuje modrý filtr,… (viac)

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba