Tento deň by bol ako každý iný, keby sa na oblohe neobjavilo “niečo”, čo zabilo otca súrodencov Haywoodovcov. Bolo to UFO? Alebo existuje racionálnejšie vysvetlenie? Nikto nič nevie. Isté je len to, že to, čo sa deje okolo malej konskej farmy, kde žijú OJ (Daniel Kaluuya) a Emerald (Keke Palmer), je čoraz znepokojujúcejšie a naberá to na obrátkach. Zatiaľ čo oči senzácie chtivých  amatérskych ufológov a záhadológov sa upierajú k oblohe v snahe zachytiť aspoň na chvíľu kúsok lietajúceho taniera, oči Haywoodovcov sa upierajú k zemi. Nemôžu predsa uniesť toho, kto sa na nich nepozerá. Alebo toto pravidlo neplatí? (Cinemart SK)

JohnCZ

Pár výborných nápadů, letmo naznačených myšlenek (ta linka s opicí tam není jen tak pro nic za nic) a zhruba v polovině i řadou slušně adrenalinových scén, ovšem utopených v přestřelené stopáži a scénáři, kterému chybí jasná pointa. Peele mě baví svou originalitou, režií jednotlivých scén (i díky výborné kameře a obrazu), ale s celkem už je to o něco složitější. Dost často se to neúměrně táhne a tím i bohužel nudí. ()

Padme_Anakin

Přemýšlím nad tím, co v tomto snímku předvedl Daniel Kaluuya, já měla pocit, že tak na cca 2/3 filmu byl duchem nepřítomen a až v té poslední třetině se probral k životu, no a ta jeho filmová (trpce přehrávající) sestra mi k srdci nepřirostla, bohužel.. Nicméně příběh farmářských sourozenců, nad kterými visí (či létá) podivný mrak, je pěkně natočený, hravý, nápaditý, pár míst je i příjemně a hutně napínavých.. K tomu nutno dodat, že jsem zachytila tvůrcův záměr i myšlenky, což je sice potěšující, přesto se obávám, že se v tomto případě příliš široce rozkročil a ve finále mi nic nenabídl, nic objevného či nového mi nesdělil.. ()

corpsy

Keďže už označili Jordana Peela za novodobého M. Night Shyamalana, tak si ako zadosťučinenie natočil svoje vlastné ZNAMENIA. Išiel na to celkom šikovne, s náznakmi vo veľkorysom počte a z dávkou humoru, ktorá mu bola blízka, keď ešte vystupoval v komediálnych skečoch. Celkovo je to však roztrieštený snímok, kedy neviete, či ide o paródiu v štýle MARS ÚTOČÍ, alebo vážne pojatú sci-fi hororárňu. ()

Haluzz

Jeden z filmů, které mě baví víc v tom o čem vyprávějí (exploatace filmového průmyslu, personal trauma), než jak vyprávějí (zábavná kombinace sci-fi, westernu a thrilleru) ale každopádně cinefilní jízda (muybridge, zoetrope, spielberg, akira slide etc...) od začátku do konce... Viděno poprvé v IMAXu, pak dvakrát na obrazovce, a nikdy to neztrácí své kouzlo... ()

Astaroth12

Tak tento film po precitaní obsahu ma naozaj neoslovil. Filmy o ufo ma nikdy moc nebavili a hlavne som dúfal, že to bude v normálnom štýle a nie zas nejaký FF projekt, aspoň to sa mi splnilo. A je fakt, že by som z filmom čakal aj dlhšie, ale k pozretiu ma donútili pozitívne ohlasy mojich oblubencov. A na konci som nebanoval. Film si ide svojou kludnou cestou, sem tam na diváka zapôsobí znepokojivo, aby sa zas vrátil do svojich kludnych vôd. Naozaj ide pozvoľna, cele to tajomno dávkuje pekne postupne, aby na konci sme videli koncert dna nezávislosti. Je tu niekoľko super nápadov a scéna, ktorá tam príbehovo vobec nepasovala, bola neskutočne mrazivá a fascinujúca. Samozrejme myslím tú, so šimpanzom. Len kvôli nej dávam silnú 4*. ()

Tryskomyš

Ani nijak zvlášť dobré. Ale zase ani ne tak špatné. Řekla bych vcelku kontroverzní, nebo alespoň pro mě. Vlastně ani nevím jak moc se mi to líbilo. ()

maddy

Je to bezchybný film? Nope! Je to však stále dostatočne dobrý a zaujímavý film? Definitely! I keď tentoraz omnoho obyčajnejší, než by divák od Peelea po jeho predošlých dvoch filmoch čakal. Preč je pokus o akúkoľvek alegóriu po vzore Us (chvalabohu), aj o akýkoľvek sociálny presah alebo riešenie rasových problémov a otázok (Get Out). Nope ide oveľa viac napred väčšinovému divákovi, než fanúšikom Peeleho tvorby a nakoniec je skôr čistokrvným sci-fíčkom zo Zeme po vzore Signs, nežby sa Peele pokúšal o akékoľvek filmárske vrtochy. Či je to dobre si musí odpovedať každý sám, no ja dávam palec určite hore, pretože Peele týmto dokazuje, že je skutočne zručný filmár, ktorý dokáže natočiť viac menej aj štandardný film. V 2/3 stopáže sa tak Nope príjemne hraje s divákom, postupne buduje napätie, dusnú atmosféru a vytvára vzťah k fakt dobre napísaným a odohraným postavám, aby sa z neho v poslednej tretine mohla stať taká úplne prachobyčajná zúčtovačka s jedným UFO (nie, to nie je spoiler, keďže to vieme už z traileru a film sa ani dlhé minúty nehrá na to, že by mal byť o niečom inom než o niečom tam hore v oblakoch). V tej poslednej tretine práve to napätie a tá atmosféra podľa môjho názoru rapídne opadne a nezúžitkuje predošle pracne budované minúty čo je rozhodne škoda. Jediné čo v závere ostane je skôr zaujímavý nápad s predmetným "UFO" než čokoľvek iné, ale nestažujem sa, vôbec. Mne Peeleho hororová tvorba stále sedí. CELKOVO: 7/10 ()

agentmiky

Naštěstí se podruhé za sebou žádná tragédie nekoná. Jordan Peele mě totiž svým posledním kouskem zvaným US zklamal přímo monumentálně. Po skoro dokonalé prvotině GET OUT jsem mu ale tu pomyslnou druhou šanci dal. NOPE bych po stránce kvality zařadil přesně mezi ně. Audiovizuál je luxusní, tam asi nemá cenu nějak polemizovat, zda to mohlo být lepší. Hoytema za kamerou se nezapře, jeho práce s kamerou u každého diváka vyvolá WOW efekt. Herecky asi v pohodě, ale samotný příběh mě bohužel nedokázal zaháčkovat takovým způsobem, jakým jsem si ideálně přál. Design mimozemské entity ke konci mě vyloženě zklamal (vypadalo to jako nějaký laciný papírový drak). Celá ta poslední půlhodinka sázející na akci mi neseděla k tomu, co film dávkoval před tím (pomalejší drama). Takže ano, sem tam to nabídne vyloženě strhující scény, ale jako celek finální produkt mírně pokulhává. Za mě 6/10 ()

Soundtrack

1* asi za to, že mi to nejspíš prostě nesedlo. V předchozích filmech měl Peele aspoň zajímavý námět, u kterého mě zajímalo, jak to dopadne, ale Nope mi přišlo (podle komentářů jsem asi jediný) hrozně tuctové a o ničem. Film, který mohl mít 30 minut, roztažený na 130 a prvních 40 minut se tu vůbec nic nestalo. Postavy otravné, chovající se jako idioti.. Závěr o ničem. Všechno o ničem. Otravná je i okatá snaha o "umělecké" dílo - snaha o filmový epos tím, že to je dlouhé a nudné, navíc některé scény nebo dialogy nejspíš vůbec nemají ve filmu smysl... ()

Praxis

Konec filmu to dost zazdil. Stala se z toho taková ta klasická hollywůd kravina, která pečlivě tajuplnou více než polovinu dlouhou část filmu dokonale odstřelila. Skvostná kamera od Hoytemy i fajnoví herci tu teda fakt jsou, ale bohužel ten konec byl pro mě poněkud hořké zklamání jinak výborně šlapajícímu hororu se scifi nádechem. Jo a nejvíc jsem se vyděsil při scéně ve stájích a znovu rozsvíceným světlem, kdy jsem po dlouhé době u jedné scény dokonce vykřiknul vyděšením. Nemám rád mimozemšťany s velkýma očima :-) 75% ()

Bordoshut

NENE je strhující mysteriózní sci-fi thriller s hororovými prvky, který v prvních dvou třetinách umně buduje napětí, stupňuje strach z nevyzpytatelného vetřelce a rázně zvyšuje sázky. Stojí především na dynamické kameře famózního Hoyte van Hoytemi, která předává emoce tam, kde scénář pokulhává, a vypráví příběh tehdy, když už vlastně ani slova nestačí. O novém snímku Jordana Peela platí více něž o jakémkoliv z předchozích, že je potřeba ho vidět, zažít a vstřebat, nikoli pochopit. "Moji celou recenzi najdete ZDE." ()

Laxik

Nepřehledné, nudné a vizuálně překvapivě mdlé. Nejzajímavější byla vedlejší zápletka s korejským kovbojem a jeho vraždícím šimpanzem, která však namísto propojení s hlavním příběhem nakonec představuje jen debilní symbolickou paralelu. Uznávám, že mému zážitku mohlo lehce uškodit, že jsem na to koukal bez titulků a polovině lidí jsem tak přes jejich přízvuky nerozuměl polovinu replik, ale i tak by se moje hodnocení zvedlo maximálně o hvězdu. ()

slord

Nový film Jordana Peela sa od svojich predošlých dvoch celkom odlišuje, no aj tak dokáže zaujať. Najviac určite chválim kameru Hoyta van Hoytema, to bola radosť sledovať a ďalej skvelý sound design, ktorý mi navodil zimomriavky. Herci sú tiež dosť dobrí, Daniel Kaluuya má celý čas síce jeden výraz tváre, no aj tak vie predať emócie, ale najviac si to pre seba kradne Keke Palmer, ktorú som tu zaznamenal asi prvýkrát, no teším sa kedy ju niekde znovu uvidím. Postupné odkrývanie toho čo sa skrýva za mrakmi ma bavilo, Peele buduje napätie veľmi umne a niektorým scénam vie dodať patričné znepokojenie a des. Nope je vlastne film, ktorý sa zaoberá našou zvedavosťou a učarovaním niečoho nového, tajomného, aj keď nám niečo hovorí, aby sme odvrátili zrak, tak si proste nevieme pomôcť. Síce asi nie všetkému som úplne porozumel a niečo mi tam prišlo asi aj navyše, tak nezabránilo mi to v tom, aby som dokázal oceniť kvality tohto snímku. 9/10 ()

raimi

Tož sem to zkókl, no. Já tyhle blízká setkání třetího druhu miluju, ale bohužel je jich jako máku, a kvalitních ještě míň (z fleku si vzpomínám jen na dvě klasiky - Blízká setkání od Spielberga a nedostižnej Oheň v oblacích). Vizuál nádhernej, vo tom žádná. To jsem si fakt rochnil. Atmosféra taky vykoukla, některý scény jsou úchvatný (hlavně scéna v dešti- to je to nejslepší, co kdy Peele natočil. Kaluuya v hlavní roli je božskej. Jeho ségra, jak už jsem si všimnul v traileru, je neskutečná p*ča, to je postava napřesdržku. Namistrovaná, sebestředná flákačka, co se Kalužovi nasomruje do baráku, vyžírá mu ledničku, somruje love, nalívá se cizím chlastem, projíždí cizí benál a v noci pouští muziku na plný kule, aby si nalitá mohla zatancovat. A furt držkuje. To bude nejspíš ta mýtická sebevědomá a hrdá afroamerická žena. Že je lesba, to musí sdělit hned v druhý větě, i když je to pro film naprosto irelevantní. Voni jsou zkrátka jak vegani, taky vám to musí cpát do hlavy, i když se jich nikdo neptal a nikoho to nezajímá. Ale ve finále je přecejenom užitečná. I když si myslím, že by to Danek zvládl i bez ní napohodu. Obrovskej sympaťák byl taky prodavač Brandona Perejy, nebo jaksetodop*dele píše. Některý věci jsou tam teda naprosto zbytečný. Třeba ty nesmyslný nápisy uvozující jakoby kapitloly. Opičák je tam taky tak nějak navíc, ale je fakt, že bez něho by ten film byl už moc přímočarej. A rozhodně teda nevěřím tomu, že člověk, kterej se celej život živí tvrdou prací na farmě (takže ví, jakou hodnotu mají peníze), bude v pohodě s tím, že ho jeho ségra naveze do celkem velký série krádeží. Ale asi to byla nějaká kritika kapitalismu, či co. Co mě ale potěšilo nejvíc, že kromě pár keců na začátku, ten film nenabízí ani moc "přesahů a poselstvích", když se v tom člověk moc nehnípe. Dá se to v pohodě přežít, a hlavním motivem je boj s motherfuckin "čímsi", a ne utlačovaní černoši a zlí běloši (I když jsem samozřejmě někde četl, že: "ta vesmírná věc útočící na černé majitele farmy je sardonickou vizí univerzálnosti rasismu" :-D). Což ovšem zdejší tragédští bojovníci za sociální spravedlnost moc neocenili (páč nemají nad čím honit ega v komentářích). No tak jo, ještě pár filmů, a třeba se nám Jordán vyse*e na ten svůj černošskej rasismus a začne točit špičkový žánrovky a ne meta neo-westernový sci-fi horory. Tohle je zatím jen pěkně vypadající béčko s velkým rozpočtem, který uteče jak voda. ()

Remedy

Jordan Peele si opět neodpustil sobě typické kontrasty a rádoby skryté významy, přičemž ta silná angažovanost jeho tvorby bude už navždy (logicky) jeho trademarkem. Zaplaťpánbůh, že ta angažovanost není tak křečovitá a otravná jako v Us, které bylo megapřešlapem a u kterého mi bylo až trapně. Nope je rozhodně nejfilmovější počin z jeho dosavadní tvorby, pokud jde o kvalitu řemesla a zejména práci s mizanscénou. Peele dovede vystavět scénu jako málokdo, v tom je takřka nedostižný. Problém je, že scénář nedává v některých rovinách ani zdánlivě uspokojivé odpovědi, čímž se bohužel ztrácí celková důvěryhodnost a divák je tak nucen si položit otázku, jestli nejsou některé významy vycucané z prstu. A „problém“ je taky v tom, že jsem začal takto uvažovat v podstatě až po projekci, protože valná část filmu je zkrátka a jednoduše elektrizující a pohlcující. U největších audiovizuálních highlightů jsem si vzpomněl i na Nolana nebo Villeneuva (na toho asi nejvíc). Jordan Peele asi nikdy nenatočí (na rozdíl od těch dvou jmenovaných) typický blockbuster a jeho tvorba bude vždycky tak trochu na okraji hollywoodské produkce, nicméně jeho narativní um je natolik vyšperkovaný, že mě každý jeho další počin bude dost zajímat. Viděno a prožito v IMAXu. [75%] ()

Vidly10

Sympatická skvadra herců v zajímavém prostředí, které nabízí spoustu napětí a neprozkoumaných záležitostí. Výborná práce se zvukem a hudbou, které dodávají filmu skvělou atmosféru a cítíte se, jako kdybyste byli s postavami na stejném místě. Správně střižené a kamerově dobře odvedené dílo, které se určitě zařadí na mém top žebříčku letošního roku. Je velmi pozoruhodné, jak hodně se vejde do, tak malého příběhu, který obsahuje pouze 3 hlavní postavy. Dokonalá ukázka toho, že horory nepotřebují milion jumpscarů a zabití, aby člověka donutily cítit se ohroženě a bát se, co přijde dál. Stopáž je taky velmi příjemná a scénář udrží váš zájem po celou dobu sledování filmu. Výhrady bych měl k samotnému finále, na které se mi těžko přistupuje v návaznosti na zbytek filmu. Přesto hodnotím velmi kladně. 8,5/10 ()

Steven47

Těžko říct, jestli je Nope vůbec horor. Vzhledem k rozsahu žánru asi ano, ale označení sci-fi western/thriller mi přijde přesnější. Kdybych s tímhle na film šel, třeba bych k němu přistupoval trošku jinak. Ačkoliv se režisér snaží budovat napětí a vyvolávat nervozitu, často se to nedaří. Možná i kvůli tomu, že první zhruba třetina se neskutečně táhne a napětí se nedostavuje, protože zkrátka není z čeho být napnutý. Pasáž kolem poloviny, která vyvrcholí krvavým deštěm, dost zachraňuje celkový dojem a patří k tomu nejlepšímu. Finále mi potom přišlo zbytečně přestřelené a zároveň ne úplně uspokojivé. Snímek chytře nabízí několik společenských komentářů, nicméně na konci za mě chybí nějaká údernější pointa. Film hodně staví na postavách a ústřední sourozenci jsou docela sympaťáci, i když jsem si k nim dlouho nemohl najít cestu. Chlápek z elektra a režisér jsou taky fajn. Trošku opomenutý mi v závěru připadal Jupe, který je zajímavý, ale ve výsledku má význam spíše symbolický, protože jeho linka není nijak uzavřena. Po technické stránce jde o špičkovou práci a například kamera se snaží napínavým scénám a atmosféře pomáhat, jak jen to jde. Hodně se mi líbila hudba, a především v závěrečné části jsem si jí fakt užíval. Z Nope mám tedy smíšené pocity a spokojení každého bude dost záviset na tom, co od nového počinu Jordana Peeleho čeká a jak mu režisérův styl sedne. Já totiž tenhle typ „hororu“ naplno ocenit nedokážu. 6/10 ()

Colby Sawyer

Peele se vrátil a zdá se, že svůj hororový debut už nikdy nepřekoná. Nápady mu sice nechybí, ale rozbíjí si je snahami o přesah a možná i tak trochu tou “artovostí”. Je to jako když se jedna z mých oblíbených kapel rozhodla, že začne dělat pop-metal, tedy jeden z nejbizarnějších mixů žánrů, co může být. Stejně tak Jordan chce točit hluboké, nebo alespoň hlubší, artovky pro mainstreamové hororové publikum. Koncepty to jsou super, ale tak nějak z principu nemůžou fungovat. Nope má skvělou první půlku, kde se ještě objevuje hororová atmosféra a celé je to velice vtahující. Druhá půlka se začne rozpadat, mysteriózno je pryč, a tak zůstává jen klasická sci-fi, kde se začne ukazovat, jak by pan režisér mohl své umění ještě vypilovat. Film tam ztrácí napětí, děj se začíná rozmělňovat a logické zkraty jsou najednou do očí bijící. Linka se šimpanzem je nefunkční a zbytečná, kdyby nebyla, tak jediný výsledek je to, že film bude kratší a nebude tam hnusné CGI. Přitom vše jinak vypadá krásně, van Hoytema se evidentně chce zařadit k velikánům svého oboru a sází jeden luxusní záběr vedle druhého. Hudba nezůstává pozadu a atmosféru dokresluje bez sebemenších problémů. Stejně tak herci hrají postavy, které jsou dost divácky vděčné a baví, i díky tomu, že se umně servíruje humor. Jen ten Peele prostě hapruje a cpe postavy do situací, které by mohl řešit mnohem poutavěji a servíruje k nim “hluboké” pseudobláboly. Věřím, že příště, když dá scénář někomu přečíst, aby mu tam poškrtal všechny nesmysly a vezme si k ruce producenta, co bude připomínat, jaký žánr chtěl vlastně točit, tak nám dodá super film, bez všech těch zbytečných přesahů a nesmyslů okolo. Tentokrát dodal zajímavý a krásně natočený koncept, který je zábavný i pitomý a rozhodně to není horor. ()

David O. Russell chystá další retro dobrodružství

David O. Russell chystá další retro dobrodružství

10.02.2023

Na pět Oscarů nominovaný americký režisér David O. Russell (Špinavý trik, Terapie láskou) za sebou nemá úplně úspěšné období. Po sedmileté režijní pauze poslal vloni na podzim do světových kin svůj… (viac)

Noc ve filmu Nene je jako žádná jiná

Noc ve filmu Nene je jako žádná jiná

19.09.2022

Přinejmenším filmoví fanoušci jistě dobře vědí, že noční scény se často točí ve dne. Používá se přitom technika zvaná „americká noc“, kdy se na záběry pořízené za denního světla aplikuje modrý filtr,… (viac)

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba