Po šesti měsících na sólové misi najde osamělý astronaut (Adam Sandler) na palubě záhadného tvora a s jeho pomocí zachrání svoje manželství. (Netflix)

mzss1

[50%] Docela pěkná bejkárna, když to nazvu takto. XD Máme tu opuštěného kosmonauta, který si ve vesmíru povídá s obřím pavoukem, co mluví a tláská se nutelou či co. Jenže určitou myšlenku film má, to zase musím uznat. V 3/3 vše na oko začne být trochu emotivní a smysl to dávat začne, jenže po cca půli filmu jsem už bohužel u toho usínal. Nápad to určitě má, Sandler se v téhle dramatické roli snažil, jenže to celé dopadlo tak na půli plynu. Potenciál to mělo možná o něco větší. Neříkám, že je to blbost, jen to prostě neudrželo tempo ... ()

Anderton

Kozmonaut z Čiech (ako postava, tak názov), rieši manželskú krízu, traumy z minulosti a psychoterapiu s nie zrovna fotogenickým mimozemšťanom. A zvláštny úkaz pri Jupiteri, v ktorom sa, ako po celý čas predpokladáme, bude odohrávať finále. Je síce prínosné premýšľať aj nad múdrosťami ohľadom ľudskej sebeckosti, unikaniu pred problémami a strachom z blízkosti druhého človeka, avšak aj tak nás najviac zaujíma, čo sa nachádza v onej hmlovine. No a je to zhruba to, čo očakávate, nič viac a nič menej. Proste všetko a nič, začiatok aj koniec. A mne sa tam páčilo. Vyššie s hodnotením ísť nemôžem kvôli arachnofóbii. 70% ()

Dzeyna

Knihu jsem nečetla, nicméně film je docela zvláštní. Navíc ten pavouk mi tam vzhledově vůbec neseděl. Sci-fi prostě není moje parketa. ()

AppleCore

Průměrný hodnocení je někdy známkou průměrnosti filmu, často ale i známkou průměrnosti diváka. Kosmonaut z Čech je těžká pocitová odysea ztrátou, odcizením, samotou a strachem. Nalaďte se na existenciální psychologickej teror plnej poetiky a metafor, protože když budete čekat epickou sci-fi, akorát vás to nasere! Ale pokud se proderete skrz, možná vás čeká vstup do novýho začátku. ()

Trajektt

Je pravdou, že když vidím pavouka, tak se mi začnou dělat zimomriavky na chrbte a vzápětí rozžvejkanou žuvačku spolknu tak rychle, že projede mým trávicím travicím traktem během deseti sekund, aby skončila kdo ví, kde? V tomto případě to tak nebylo, protože v tomto filmu měl tento osminohý přítel spíše uklidňující efekt a po pravdě řečeno jeho filosofické úvahy měly spíše očistný proces, jelikož si člověk uvědomil, že na této vesmírné misi, kde hlavní hrdina poznával sám sebe a kde v zajetí ticha mu proplouval celý jeho život jsem si uvědomil, že by si tímto očistným procesem měl projít každý z nás, abysme neviděli jen sami sebe, ale dokázali se vcítit do bolesti a potřeb jiných a abysme nežili ve svém egoistickém vidění světa. Dále mě v tomto snímku dosti potěšilo, že jsem se nemusel dívat na žádné bukvicové problémy, což je v dnešní době zázrak a taktéž jsem zde neviděl mnoho barevných odstínů, tedy kromě jedné čokoládové vyjímky, kde hrál českého přítele na telefonu s typickým českým jménem Petr, indický herec kterého jsem zaregistroval v americkém plytkém sitcomu Teorie velkého třesku, kde si zahrál stydlivého Inda Kurvapálího. Co se týče příběhu, tak odsýpal jako zabržděné sluneční hodiny kdesi za polárním kruhem, což mi vyhovovalo, protože nemusím moc akce v takovýchto příbězích, ale jak jsem asi pochopil podle zdejšího hodnocení, tak moc lidí se na to nedokáže povznést a uvolnit se nad celkem kvalitním mírně depresivním příběhem, ve kterém by se mnozí z nás mohli ztotožnit s hlavním hrdinou, který šel za svým cílem a který bez nějakých velkých akcí proplul až dokonce příběhu, kde se mu možná dostalo sebepoznání a kde zjistil, co je v životě důležité. Další aspekt tohoto filmu, který mě celkem pobavil byl ten, že byl zasazen do naší domoviny a představa toho, že má Česko něco takového jako je americká NASA je pro mě tak trošku science-fiction a to hlavně z toho důvodu, že když se člověk podívá kolem sebe v tom našem rozkradeném státečku, tak nefunguje skoro nic na zemi, natož jak by to asi dopadlo ve vesmíru. Dalším překvapením pro mě byl herecký výkon Adama Sandlera, kterého mám zařazenýho někde mezi těma béčkovejma přitroublejma, americkejma šaškama. V této roli mi tak trochu dokázal, že dokáže zahrát i vážné role a že v tak trochu sandokanovském vzezření mu to i tak trochu věřím. Jinak romantická linka v retrospektivním hávu mohla být trochu více rozvinuta, ale jelikož jsem nečetl předlohu, tak si myslím, že v knižní předloze bylo vše dostatečně vysvětleno a nám líným filmovejm koukačům zbylo jen to, co si musíme domyslet anebo si tu knižní předlohu přečíst, abysme si doladili jistá doplňující romantická fakta v této vesmírné romantické limonádě. Za mě vcelku spokojenost a dávám zasloužených 70%. ()

Arsenal83

Nič mi diela tohto typu nehovoria. Spaceman bola už lepšia pesnička od Babylon Zoo s hlasom súčasného Alzáka, film je raketoplánovou depresiou, ktorú zabije pavúk a tie ja fakt nemusím. Všetko nad 3 mm sa mi hnusí a tento šiel už do metrových rozmerov. ()

Chrustyn

Při sledování Kosmonauta z Čech jsem v mezičase, kdy jsem se nechtěl zabít, přemýšlel nad tím, jestli opravdu chci promrhat 2 hodiny života a hlavně, co vedlo Johana Recka (kterého jsem po seriálovém Černobylu, považoval za génia) k tomu, aby vzal podprůměrnou knihu českého autora, kompletně ji okleštil a udělal z toho pseudo existenciální, meditativní sračku, která snad chtěla být novou odyseou ale vyjma snesitelného vizuálu (vyjma pavouka a konce) je tím nejnudnějším, co jsem za hodně dlouhou dobu viděl. ()

BMW12

Film podle románu českého spisovatele Jaroslava Kalfaře. Už to je úspěch, že Hollywood natočí film s hvězdným Adamem Sandlerem podle českého románu. Sandler zde podává velmi dobrý výkon, film také není špatný, ale má to takové pomalejší tempo i děj. Chápu, že leckoho to může nudit, ale myšlenka filmu je zajímavá a provedení je pro mě vcelku ucházející. ()

Xeelee

Postavy jsou ploché, o Jakubovi a Lence prakticky nic nevíme (flashbacky z knihy byly prakticky komplet vypuštěny), chemie nefunguje, ale zároveň je to tak ploché, že si do toho amorfního filmového tvaru můžete spontánně projektovat vlastní představy a emoce. A to i díky pomalému a meditativně plynoucímu ději a umírněnému herectví Adama Sandlera. Na téhle úrovni mě Spaceman pohltil a vydal se se mnou do mého nitra. Náhlá Jakubova proměna nepůsobí moc věrohodně, ale když si tam budete prožívat něco svého, tak si toho možná ani nevšimnete. Stejně jako mnoha dalších klišé. Jestli mě něco přesvědčilo, tak Sandlerův herecký výkon a ztvárnění pavouka Hanuše. A to říkám jako člověk, kterého Sandler štve i v jeho kvalitních artových filmech. Tady je mu dokonce i dobře rozumět. Za zmínku stojí i pseudoretro vizuál v pojetí režiséra Černobylu. Přeji vám hluboký kontemplativní zážitek, pokud k němu dokážete dospět. A neřešte, že celá ta idea s jednočlennou posádkou je nerealistická a nedává smysl. Tohle dílo je potřeba číst alegoricky. Film samotný by si zasloužil ** až ***, ale jako katalyzátor vlastních emocí funguje skvěle. ()

luka4615

Knižní předloha z pera Jana Kalfaře je vtahujícím meditativním zážitkem, jejíž literární styl zaujme jak citlivé duše, tak i fanoušky kvalitní sci-fi tvorby. Je tedy poněkud smutné sledovat, jak si její filmová adaptace půjčuje jen některé atributy, přičemž ty užité i poměrně dost zásadním způsobem zjednodušuje. Ve finále tedy dostaneme diametrálně odlišný zážitek, což by sice nemuselo být nutně na škodu, avšak právě v tomto případě se to bohužel trestuhodně nedaří. Celý snímek totiž postrádá jakýkoliv náznak kvalitně vedeného scénáře, má poměrně uspávající tempo a herci zde nemají v podstatě ani co hrát. Je mi vážně velmi líto toho, že si tak úžasná kniha vysloužila tak neskutečně odfláknutou filmovou adaptaci. Achjo. (Netflix) „I did not intend to frighten you, skinny human.“ ()

JASON_X

Samozřejmě chápu, že nějakej Čech něco takovýho může napsat, tedy infantilní báchorku o tom, jak jinej Čech v kosmický raketě prozkoumává nějakou Čopru jménem celýho lidstva (CzechConnectu díky). Ale nechápu, že Amíci pak podle ní natočí i film. Tedy já bejt ten Kalfař a přijít za mnou z Hollywoodu, jestli bych jim ten námět nestřelil, budu hned sám trvat na tom, aby tuhle slabomyslnou rovinu změnili. "Prosimvás klidně si to natočte, ale z toho Čecha udělejte třeba Američana, kdo jinej by přece letěl v kosmický raketě k Jupiteru, že jo... Klidně ať je třeba černej, nebo teplej, to je mi buřt, nebo ať je to Číňan nebo Rusák, ale určitě ne nějakej Čížek, to dá rozum, to bych se pak musel hanbou propadnout, kdybych byl pod takovou ptákovinou podepsanej...". Asi tak nějak. Bože a ty nesnesitelně banální a nudný pseudofilosofující kydy s pavoukem Hanušem... Nebo ty kydy jeho starý na Zemi... Vždycky jsem razil heslo, že je lepší špatný scífko než žádný, ale v tomhle případě si tím nejsem vůbec jistej. A hlavně - ono to totiž ani žádný pravověrný scífko vlastně není, je to jen sentimentální telenovelický melodrama, zabalený do sci-fi obalu. Přeukrutná hovadina, jedna pouze za pěkný vizuál, za Lenu, Isabellu i Koothrappaliho. ()

Lucasion

"I just wanna come home..." Nemám slov. Po skončení jsem dlouho zíral na televizi a vstřebával tu obrovskou nálož emocí, kterou mi Spaceman dal. Nemám slov, ale zkusím to. Velmi artový a pomalý film. Nebude bavit tedy nikoho, kdo očekává Interstellar, i když.... I když má s ním Kosmonaut leccos společného. Je to klidná a pomalá sonda do lidského podvědomí a emocí. Procházka je na cestě vesmírem odhalit tajemství jako první pozemšťan. Ovšem jakmile mu manželka přestane ze Země posílat zprávy, tak se Procházka nalezne v delíriu vlastných myšlenek a vzpomínek. K tomu mu samozřejmě dopomůže Hanuš, arachnický mimozemštan. Jejich rozmluvy jsou vlastně páteří celého filmu. Ačkoliv by někdo mohl namítat, že je film dlouhý, tak mě subjektivně přišla délka akorát. Skvělá hudba jen dotváří melancholickou atmosféru celého příběhu. Adam Sandler, oblíbený komik, jen znovu dokazuje v jakého skvělého a talentovaného herce vyrostl. Vlastně mu můžete svěřit jakoukoliv vážnou roli a on ji zahraje jako tady, naprosto perfetkně. Podobně jako v Hustle (2022). Změny oproti knize probírat nemohu, jelikož jsem předlohu nečetl. Film mě ale neuvěřitelně dojal svojí hloubkou a emocemi, které na konci prostě museli ven. Nikdy by mě nenapadlo, že.... No to je jedno. Ale jako arachnofobik mi Hanuš neuvěřitelně přirostl k srdci. Za mě je Spaceman jedním z nejlepších filmů, co jsem za poslední dobu viděl. Navíc ta česká stopa nám prostě musí imponovat, no ne? (90 %) ()

Borrtex

S jistou subjektivní perspektivou dokážu asi pochopit, že knižní předloha sama o sobě musela působit velmi zajimavě, psychologicky i mysteriózně, a že veškeré dialogy a aspekty samoty spolu s podstatou a řešením osobních problémů včetně představy a smyslu pavouka, mohly působit v čtené podobě více kreativně a přirozeně. Zfilmování mi přpadalo jakoby neúplné, atmosféra nebyla dostatečně vstřebatelná, chyběla tomu hloubka a celé to působilo spíše podivným dojmem. ()

Marcos22

Velkolepá výprava kosmonauta Jakuba Procházky (Adam Sandler) skrze vesmírné galaxie za sebepoznáním, do nitra své duše, do podhoubí svého vztahu s manželkou Lenkou (Carey Mulligan). Cesta za odhalením reality, za očistou duše a za přijmutím odpovědnosti za své činy. Tato niterná a srdceryvná podívaná je podpořená výjimečnými hereckými výkony Adama Sandlera a Carey Mulligan, kteří snímku dodávají neuvěřitelnou dávku lidskosti. Kosmonaut z Čech je pozoruhodnou exkurzí do lidské duše a jedním z nejniternějších snímků světové kinematografie s významnou českou stopou, v níž je nekonečná láska bez hranic smrtelnosti tou pravou esencí života. Připravte si kapesníčky, Adam Sandler vás rozpláče a rozloží na prvočinitele. Silné čtyři hvězdy. 👍 (01.03.2024) ()

JohnCZ

Trochu z Vesmírné Odyssey, trochu ze Solaris, ale daleko komornější a intimnější, byť ne ve finále až tak hluboké, jak se na první pohled tváří. Příjemně meditativní a audiovizualně hezky zpracovaná cesta za sebepoznáním, s lehkým českým otiskem a, ač mě to jako těžkého arachnofobika překvapuje, sympatickým pavoukem. ()

Trevor

Niekedy nie je na škodu nepoznať knižnú predlohu, huběný človeče...veľmi príjemné prekvapenie so skvelým Sandlerom avšak hlbšiu analýzu si bez toho aby som poznal román netrúfam napísať. Takto to úplne stačí, za mňa spokojnosť. ()

Kosmonaut z Čech nabírá další hvězd

Kosmonaut z Čech nabírá další hvězd

16.04.2021

Filmová adaptace knihy Spaceman of Bohemia českého autora Jaroslava Kalfara přibrala další hvězdu. Poté, co se projektu ujal Adam Sandler spolu s režisérem Černobylu Johanem Renckem, se nyní k… (viac)

Adam Sandler v adaptaci české knihy

Adam Sandler v adaptaci české knihy

27.10.2020

Před časem jsme informovali, že kniha českého spisovatele Jaroslava Kalfaře žijícího v USA The Spaceman of Bohemia alias Kosmonaut z Čech se dočká filmového zpracování od streamovací služby Netflix.… (viac)