Po šesti měsících na sólové misi najde osamělý astronaut (Adam Sandler) na palubě záhadného tvora a s jeho pomocí zachrání svoje manželství. (Netflix)

dubinak

Tomuto dávám rozumově tři hvězdy, pocitově čtyři. Četla jsem si tu různé zajímavosti o knize a o reálných okolností vzniku filmu. Díky za pár zajímavých komentářů o tom, jak se liší kniha od filmu, pomohlo mi to urovnat si o něm myšlenky a možná si i ucelit názor. Řekla bych, že je to především o pocitech, o životě, o lásce, o traumatech. A zrovna v ten den, kdy jsem si ho pustila to na mě zapůsobilo a uvnitř jsem cítila jak se do mě ten film obtiskl. Za mých normálních cynických nálad a stavů bych ho asi přešla s průměrem, ale asi jsem měla slabší chvilku. Je tu sice pár momentů, které působí trochu cringe, celkově je ten film opravdu zvláštní a ne pro každého, i ten styl uchopení mi na Netflix nesedí, ale jak jsem řekla, je to hodně o pocitech. ()

Martrix

Vlastně mě vůbec nepřekvapuje, že Spaceman nesklízí chválu od všech, resp. od většiny. Od lidí, kteří sypou pětihvězdy třeba tarantinovkám a žijí ve zrychleném režimu dnešní doby, nemohli tvůrci čekat vysokou míru empatie, ani trpělivosti. Je to příliš osobní...málo uchopitelné pro poloděti, které ještě nezažily opravdu silný a bolestivý vztah. Takové lidi neoblafnete zajímavým vizuálem, Sandlerem, ani podivným námětem...oni TO tam prostě neuvidí. Co? No přece příběh o lásce...ale ne takový ten typicky americký...tohle je o bolavosti lásky. O vztahu, kde jeden bere víc než dává, resp. nenabízí zdaleka tolik, kolik ten druhý potřebuje. Psychoanalýza vedená bizarním tvorem v prostředí, které pro mnohé znázorňuje dokonalou izolaci. Jenže ve skutečnosti nebyl Jakub od Lenky o mnoho dál, než jsou od sebe mnozí partneři, manželé, kteří spolu žijí v jednom domě. Mohli spolu mluvit před odletem Jakuba i během mise...ale nedělali to. Některé pasáže byly velmi skličující, protože se v nich mnozí lidé najdou. Já se tam našel. Ne každý má k dispozici pomocníka, který připomene nejen to krásné, ale především to, co jste ve vztahu podělali. Ostatně právě paměť je zabiják vztahů...z obrovské lásky je po pár letech špinavý souboj s právníky, nenávist a výčitky. Jak je to možné? Co se stalo? Dopadlo by to tak, kdyby těm lidem někdo přehrál jaké to bylo na začátku? Tento film si nejvíc užijí introverti, ne-li dokonce samotáři. Nebo aspoň velmi empatičtí lidé...tzn. nejspíš ženy(i když ten pavouk...). Jakub ale není jen samotář...je to vztahový autista a sobec. A Lenka není jen hormony rozburácená osamělka...je zklamaná a prošla velkou ztrátou. Oba představují pár, který se bez mediátora musí rozpadnout. Někteří komentárníci píší, že jediné co je na tom sci-fi je především Sandler hrající Čecha, nebo to, že Češi vypraví vesmírnou loď .... . Ve skutečnosti je tahle část jen hrst bombónků na dortu. SPOILER. Sci-fi je spíš to, že se povede takto poničený vztah zachránit. KONEC SPOILERU. Mám Sandlera rád a jeho spojení s ČR mě nadchlo, Kalfaře neznám, ale potěšilo mě, že se někdo z ČR ve světě prosadil a propašoval naši zem do sci-fi. V tom prvním případě jsem byl 100% uspokojen...Sandler se do role samotářského podivína velmi hodil, takže mávnutím ruky přejdu fakt, že byl na výlet do kosmíru trochu starý...táhne mu na 60 let. V tom druhém aspektu jsem nadšený o dost méně. Kalfař komunismus nezažil, žije v USA...způsob, jakým nás vykreslil se mi moc nelíbí, protože děj není zasazen do časového rámce, takže to vypadá, že jsme dodnes jakási druhá liga socialistického státu. Tím ČR moc pěknou reklamu neudělal. To jsou ale jediné výhrady které k filmu mám. Audivizuálně velmi vyvedené, sdělení silné...ta kritizovaná rozvláčnost by v kinech bolela, ale když se na Spacemana podíváte sami v klidu domova...a navíc máte za sebou, nebo před sebou extra bolestivé řešení vztahu...může to fungovat skvěle. Když dávám 5* musí na mě padnout nějaké silné emoce...jen za řemeslo je nikdy nedám. Renck s Dayem odvedli skvělou práci. Nenechali se strhnout k plytké američárně o pavoukovi, který se vetřel na loď a zároveň nesklouzli k lacinému vtipkování. Ale ani netlačili na pilu ohledně citového vydírání...povedlo se jim rozprostřít pointu před diváka s tím, že ho nechají sesbírat si co najde. Nedivím se těm, kteří našli málo. Ale já našel plnou pikslu nutely, takže bez rozpaků plácnu 5*. () (menej) (viac)

hroubek

Stále přemýšlím jestli jsem spokojený nebo rozpačitý. Kosmonaut z Čech je zajímavý a hluboký film, který má, co nabídnout, ale nedá to divákovi zadarmo. Velký problém je forma, kterou to říká, protože ta nesedne každému. Režisér Johan Renck má řemeslo v ruce, umí vykouzlit působivé záběry, scény a sekvence. Renck velmi hezky dokáže navodit tu správnou atmosféru, umí vystihnout osamělost a uvěřitelně pracuje s psychologií postav. Tohle všechno se povedlo velmi dobře, problém ale je, že to vede k banální pointě, která je na celém filmu tím nejslabším. Adam Sandler předvádí velmi dobrý a hezký výkon a moc se mi v této roli líbil. Carey Mulligan je skvělá herečka, ale taky by mohla hrát něco jiného, než jen zlomené, ztracené, nešťastné manželky/ženy. Paul Dano má moc hezký hlas a sedl mi tady. Film naznačí spoustu věcí, ale nikdy nejde do hloubky. A to je velká škoda, protože tu nějaká taková scéna chybí. Kosmonaut z Čech je zajímavý film, který není špatný, ale čekal jsem trochu více. ()

Streeper

Neviděla jsem trailer, nevěděla jsem o čem to je, ale lákal mě Sandler a příběh vyprávějící o fiktivním českém astronautovi. Asi chápu, co se tím Kalfař snažil říct, je to dost filozofické a hluboké. Ale tomu filmu dost škodí to pomalé tempo. Sandler to zvládá skvěle, musím říct, že to je jeho doposud asi nejlepší vážná role, ve které jsem ho viděla. ()

CatcherBlock

Volná asociace myšlenek, která při správném naladění přinese vlastně velmi dobrý zážitek....     Čekal jsem trochu víc, ale zklamán nejsem....                             Plyne to pozvolna a já vždy měl rád klaustrofobický a přitom nekonečný prostor lodi potažmo vesmíru s různými technickými udělátky a vše ohledně vesmíru jako takového       Navíc, když jsme tady jakožto Češi, pasováni na technologický vrchol vesmírného programu, což je úsměvné, ale velmi zábavné.... ()

• Jaroslav Kalfař uvedl, že román měl být původně v jiné formě. „Původně to byl jen vtípek o americkém astronautovi, který uváznul na oběžné dráze a jemuž najednou zavolá jeho žena žádající o rozvod.“ Z vtipu se stala povídka napsaná v posledním roce na univerzitě, později plnohodnotný román a následně celovečerní film. (Jamal)
  • Hanuš je pomenovaný po hodinárovi Hanušovi, ktorý sa apokryfne domnieval, že zostrojil pražský orloj. (Arsenal83)
  • Ve filmu nejednou zazní árie „Měsíčku na nebi hubokém“ z opery „Rusalka“ od Antonína Dvořáka. (NiWi)

Kosmonaut z Čech nabírá další hvězd

Kosmonaut z Čech nabírá další hvězd

16.04.2021

Filmová adaptace knihy Spaceman of Bohemia českého autora Jaroslava Kalfara přibrala další hvězdu. Poté, co se projektu ujal Adam Sandler spolu s režisérem Černobylu Johanem Renckem, se nyní k… (viac)

Adam Sandler v adaptaci české knihy

Adam Sandler v adaptaci české knihy

27.10.2020

Před časem jsme informovali, že kniha českého spisovatele Jaroslava Kalfaře žijícího v USA The Spaceman of Bohemia alias Kosmonaut z Čech se dočká filmového zpracování od streamovací služby Netflix.… (viac)