Po šesti měsících na sólové misi najde osamělý astronaut (Adam Sandler) na palubě záhadného tvora a s jeho pomocí zachrání svoje manželství. (Netflix)

KuceraJohny

Pomalé vcelku nezáživné, ale ne hrozné. Adam Sandler mi do role Jakuba Procházky úplně tak neseděl, přesto musím říct, že hrál velice dobře. Zvláštní spojení co? Hudba byla perfektní, vizuál taky nebyl vůbec špatný a pavouk Hanuš byl asi nejlepší věcí ve filmu. Kdybych to hodnotil jako neČech asi bych tomu dal hvězdičky dvě, ale vzhledem k tomu, že jsem nesmírně rád, že Netflix natočil s takovými herci celosvětový film dávám jednu hvězdičku navíc. Samozřejmě bych byl radši za něco trochu lepšího, ale jak už jsem psal fakt to není tak hrozné. Ale ani dobré. Zkrátka takový plytký film, jenž pravděpodobně u mě zapadne v zapomnění. A nebo ne, kvůli českému významu si ho budu dlouho pamatovat. ()

Malarkey

Pravděpodobný problém tohoto filmu je ten, že se nejedná o typické sci-fi, jako spíš o existenciální drama, což jednoznačně není pro každého. A to, že v něm hraje Adam Sandler, který je mimochodem výbornej, tomu úplně nepomáhá. Průměrný divák totiž uvidí jeho jméno a bude očekávat zábavu a ne emotivní kolotoč člověka, který ve vesmíru bojuje sám se sebou. Trošku to tu působí, jako takový příběh Terence Malicka z vesmíru. Mně se ale tenhle film moc líbil. Má hloubku, zajímavé vizuální momenty a hlavně finále, které je naprosto fantastické. Až mi mimozemšťana Hanuše, kterého fantasticky namluvil Paul Dano, bylo dost líto. Nicméně fantastické je i to, že Netflix zfilmoval příběh českého autora. Sice s příběhem získal více ocenění za oceánem, než u nás, ale obdiv si to zaslouží. Pravda, že pár momentů působí pro Čecha trošku úsměvně (pár dobrých narážek na českou historii nebo český vesmírný program), ale když se přes to překlenete, tak musíte cítit hrdost. Tohle vidí celý svět a Adam Sandler tu nosí oblek, na kterém je našitá česká vlajka. Kolik takových filmů to má? ()

Marigold

Ano, je to artově pomalé, rozvážné, meditativní, jedním dechem ale taky ploché, plné terapeutických i vizuálních klišé, hypnagogického přednesu Paula Dana a hraničního herectví Adam Sandlera, kterému ten smutek a pytle pod očima nevěřím ani chvíli. Podobně jako režii Johana Rencka, který tentokrát působí víc jako Stakka Bo hrající si na artového filmaře. Chce to být zádumčivá meditace o blízkosti a dálce, o opouštění, novodobý Odysseus v kosmu. Je to ale mnohem spíš nejdelší a nejotravnější reklama na fiktivního českého telefonního operátora, na kterého se můžete spolehnout. Moje iritace tím filmem rostla s každou další scénou, v níž jsem cítil potenciál pro zádumčivou psychologickou sci-fi. A co jsem dostal? Rusalku na kládě, lítající prase a sampl Husáka. Ve vesmíru každý slyší vaše banality, pane Prohasko. ()

Renton

Vidění v pátek večer. Taková retro sci-fi s českými reáliemi, proprietami a technikou. Vizuálně ujde. Vztahová část s Lenkou je však plytká a nejsilnější momenty zvláštního snímku jsou, když se nemluví radši vůbec. Hudba tomu pomáhá víc. 45% ()

Radek99

Vztahové melodrama maskované mimikry sci-fi. Banální červená knihovna, která si hraje na cosi artově lepšího...mimochodem zdaleka největším prvkem sci-fi celého tohohle snímku je predikce, že Česko bude mít vlastní vesmírný program. :-) ()

Algernons

Film, který by mi na papíře měl sednout do vkusu. Přesto je Spaceman příliš nudný, nezáživní, monotónní a neatmosférický na to, aby čímkoliv zaujal. Dialogy a příběh jsou sprostě banální, což by nevadilo, probádat to dané motivy do hloubky. Tady se však kloužeme po povrchu. Adam Sandler umí zahrát vážnější roli dobře, když chce, ale tady je jeho výkon tragický a jednonotý. Skoro jako by se ani nesnažil. Jediné co stojí za zmínku je hudba, kamera evokující stav beztíže a Carey Mulligan, která je vynikající jako ve všem ostatním (ve filmu je však žalostně málo). Film z jejího úhlu pohledu by byl patřičně zajímavější. ()

hirnlego

O Hanuších pod kůží se mi zdá běžně, jen čekám, kdy se začnou ozývat jeho sladkým hlasem. Škoda, že se musí všude cpát láska, sex, trápení, fialové úvahy nad nekonečnem vesmíru by asi jinak byly zbytečně imerzivní. Dát 3* je mi víc líto než toho, že to nakonec neni zas tak dobrý. Při vytěsnění bolestně nesympatické ženské postavy, přihlédnutí k bizarně nízkému hodnocení a přimhouření všech 6 očí 3,5* ↑ (takže klasicky hodnocení za to, co to mohlo být, ne za to, co to je... tak vesmír chode). ()

tron

Nikomu, kto má všetkých päť pohromade, netreba najneskôr od roku 2002 (kedy mali premiéru Opití láskou) vysvetľovať, že Sandler je skvelý dramatický herec. Tým ostatným to nevysvetlíte nikdy, strata času. Fajn je aj tu, hoc mi trochu nesedelo, že na astronauta trpí nadváhou. Nechcem v tomto type príbehu (nič v zlom... hoci...) hľadať realističnosť, ale proste astronaut by mal byť nízky a štíhly, nie? OK, detail, kašľať na to. Adam je tu dobrý, no videl som ho lepšieho. Ale je fajn a tie cca dve hodiny v pohode udrží vašu pozornosť. Snímka oplýva príjemne hypnotickou, zvláštnou, snovo zaspatou, ba až poetickou atmosférou. Scény s Hanušom, i keď som si myslel, že to bude blbosť, sa prekvapivo vydarili. Ale nie sú žiadny zázrak. A to by sa dalo aplikovať na celú snímku: je dobrá, ale ničím výnimočná. Samozrejme s výnimkou (ne?)podstatného detailu, že vznikla podľa autora s českými koreňmi a hlavným hrdinom je Čech s brutálnym menom Jakub Procházka. Patriotov toto akiste poteší. ()

pan Hnědý

Lucidní snění, které mi vyvolalo vzpomínku na Interstellar. Artový film, který netflixový divák nikdy nepřijme. Posledních dvacet minut čistá spirituální meditace, která v mých očích mohla trvat hodiny. Oči zavřené, vědomí otevřené. ()

Dadel

Narozdíl od jiných uživatelů jsem četl knihu, takže můj komentář je erudovanější než jiné:)_____Výsledné hodnocení je průměrné, ale když uvážíte, že to vlastně není sci-fi (nejvíc sci-fi je představa, že by Česká republika vyslala do vesmíru loď s lidskou posádkou), ale festivalové intelektuální podobenství, takový Terrence Malick ve vesmíru s pavoukem, které bylo předhozeno nepřipravenému plebsu s předplatným Netflixu a očekávajícímu Star Wars se Sandlerem, je výsledných 57% ještě dobrých. Je vidět, že si s tím Netflix nevěděl moc rady, zveřejnil to až po několika letech od dotočení (točeno v ČR ve stejnou dobu jako Gray Man, který měl premiéru v červenci 2022) a všechny nejlepší záběry dal do traileru.____Proč tedy i já hodnotím průměrně? Nejprve odbočka ke knize: Kniha je taky průměrná a ne moc záživná. Kdyby ji Kalfař napsal v češtině, v USA by jistě nevyšla a žádný film by nebyl. Samozřejmě to taky není sci-fi. To, co uvidíte ve filmu, je ale jen půlka knihy. Druhá půlka jsou rozsáhlé flashbacky sahající až do Jakubova dětství. Taky je v knize spousta banálních zajímavostí o Česku a české historii (je vidět, že byla psána hlavně pro americké Američany)._____ A co z toho zbylo ve filmu? Skoro nic. Leccos naznačovalo vypuštění slova Bohemia z názvu, ale nejen to, ve filmu zbylo z Česka jen toto: 1) české nápisy v lodi, vlajka na skafandru a poletující pytlík Bonparů 2) slova CzechConnect, Bomba, Ferda 3) jméno Procházka, které nikdo z herců neumí vyslovit (nechápu, když už byli ve štábu Češi, proč se nikdo neozval a neopravil je). Flashbacky zabírající půlku knihy jsou zde zredukovány na větu "Můj otec byl donašeč pro stranu". Je otázka, proč se vlastně film točil v Česku, když tu žádné pořádné záběry na Česko nejsou a 75% filmu se odehrává v lodi a 24% v jiném interiéru. Sandler i Mulliganová působí unaveným dojmem, a role Mulliganové je dost mlčenlivá (10 vět max.). Nejlepší na filmu je tak Paul Dano jako Hanuš a hezky dojemný konec. Tenhle film asi Českou republiku neproslaví, škoda. ()

Botič

Monotónní vesmírná odysea. Na to, jak je kniha vtahující a čtivá je její filmová verze přesným opakem. Technicky i herecky fajn, ale chybí tomu výraznější esence, emoce nějaký náboj, serotonin. I na čistě filozofickou meditaci to bylo málo. ()

3DD!3

Doufám, že se mi teď nezačnou zdát noční můry o Hanušovi! Nadhodnotím, protože na český film to není špatné, ale na ten zahraniční v něm hrčí víc než v tom pokaženém kosmohajzlu. Špekatý Sandler není hubený človíček a finální cesta do oblaku z počátku vesmíru vypadá slušně řečeno levně. Nevadilo by to pokud by vztah s Lenkou za něco stál a netvořily jej banální, až strohé dialogové výměny jak z první republiky. Čemuž odpovídá i design a interiéry lodi. Tvůrci Černobylu se nezapřou. Hudba pěkná, Sandler uhrančivý. ()

Spiker01

Ač jsem byl varován, nedalo mi to a musel jsem se na 3 roky odkládaného Sandlera ve vesmíru podívat sám. Pravda je taková, že jsem se na začátku docela držel, ale i mě do hodiny stihnula kletba a strašně jsem se nudil. Nemám příliš v lásce meditační filmy a musí mě vyloženě něčím uhranout, abych se do toho dostal a to se kupodivu Kosmonautovi z Čech (v americkém názvu pouze Kosmonaut) podařilo ve druhé polovině, kde mě film pořádně chramstnul a najednou byl konec. Měl jsem silné choutky si pustit posledních 30 minut znovu a možná to někdy udělám, jelikož to prostě byla paráda. Bohužel ta první hodina za 2* to brutálně srazila dolů. ()

*CARNIFEX*

Adam Sandler vo veľmi minimalistickej, komornej dráme, liznutej scifi žánrom. Kalfařovu knižnú predlohu nepoznám, no osobne dúfam, že bola lepším zážitkom ako tento pomerne nevýrazný počin "o samote" a s ňou spojenou depresiou. Strata času .. ()

D.Moore

Kniha se mi onehdy líbila, ale ne bezvýhradně. Co mi na ní ovšem vadilo, ve filmu není. Soustředí se jen na to nejdůležitější, a to Kosmonautovi ohromně prospělo. Melancholická meditace o samotě, tichu a odloučení není rozhodně pro každého, ale o to víc odmění ty diváky a divačky, kterým kápne do noty. Adam Sandler je zase jednou naprosto dokonalý, Hanuš s hlasem Paula Dana zrovna tak. Škoda, že si takový film nedokážeme natočit sami. ()

Xmilden

I pro našince velmi nudný film, který se točí kolem dilematu, že hlavní hrdina opustí svou těhotnou lásku a vydá se do širého vesmíru. Věřím že se Sandler na tohle poctivě připravoval několik měsíců, ale zcela zbytečně. 40% ()

-bad-mad-wolf-

"Sandler ve vážně pojaté americké sci-fi o českém kosmonautovi a mluvícím pavoukovi" - z toho v člověku klíčí kosmická hrůza i nekonečná zvědavost aneb JAKO COŽE? Bude se mluvit o pokusu o "meditativní" nebo "existenciální" sci-fi... ergh, já nevím. Faktem zůstává, že Spaceman malinko riskantně balancuje přesně na hraně mezi pojmy "kultovka" a "průšvih", odkud se dá snadno sklouznout k obojímu - a ani jedno se bohužel / bohudík nestane. Melancholické rozjímání o sobě samém a pochroumaném manželství určitě není nezajímavé ani bez emocí (hlavně není hloupé), ale jádro má dost banální, takže záleží jen na tom, jak moc diváka vtáhne bizarní sestava v úvodní větě zmíněných prvků v kombinaci s podařeným audiovizuálem. Sandler nevadí (pokud dáte na předsudky: ne, film není ani jednou trapný), průběh nenudí, závěr důstojný. Nebude se líbit: arachnofobici. 7/10 ()

LiVentura

Existenciální.. věřím, že mnoho moderních diváků nebude souhlasit, ale je to příběh, který má v sobě všechno, co má vizuální dílo mít. ()

Jamal

Co k tomu říct. Asi jedním slovem zklamání. Zklamání o to větší, že jsem se na snímek těšil hlavně kvůli knize, která mě bavila a která byla napsána jednoduše a zajímavě co se českého pohledu týče s mnoha retrospektivami na naší historii, kde koření základy budoucího "kosmonauta z Čech", Jakuba Procházky. K mému překvapení Netflix nechal mnohé s odkazem na Česko. Už při úvodu vidíme řídící věž na Ruzyni, nyní ale sloužící jako velín pro první českou kosmickou loď Jan Hus I s logem inspirovaný naší vlajkou. Nesčetněkrát se objeví naše vlajka na skafandrech nebo jiných oděvech, české nápisy uvnitř vesmírného plavidla a jiné věci a  názvy spojené s naší malou zemičkou, která se vydala na cestu vesmírem, kterou sleduje a obdivuje celý svět. Je velice příjemné, že zachovali všechny názvy postav, od Jakuba, po jeho partnerku Lenku, mimozemského Hanuše, Tůmovou (v knize Tůma) a jeho kamaráda a spojovatele se Zemí Petra, kterého jsem si z knihy nepředstavoval jako člověka původem z Indie. Ale budiž, je to Netflix a s tímto se dá a musí počítat. Co je ale nejhorší na tom všem, že jsou všechny postavy bez duše, kde jasně vévodí v podání Lenky - Carey Mulligan a bylo utrpení jí pozorovat. Dále jsou tam velice prazvláštně vizualizované retrospektivy, v podobě rozmazaných vzpomínek, které mě spíše mátli. Jsou tam střípky, ale horkotěžko jdou poskládat a neumím si představit, že bych to nečetl. V knize je vše zřejmé, jasné. Zde nikoliv. A ať se ve filmu snaží zajímavě navnadit několikrát českou atmosféru nejenom při Dvořákovic Rusalce, která je tam pak párkrát zmíněna a vizualizována k Lence, tak už to doslova časem jde na nervy. Možná i díky českým stopám ve filmu se mi mnohdy zdálo, že je to natočené za malý rozpočet a tak nějak česky. Konec filmu končí tam, kde je kniha teprve v tom nejlepším, nebo abych to správně nastínil, tak konec filmu nemá nic společného s knihou. Všechno je špatně, nic mě neudělalo radost a místo hrdosti se dostavil pocit zmatenosti a velké znuděnosti. ()

filmfanouch

Johan Renck je šikovný filmař, Adam Sandler je dobrý herec.... a to přece věděli všichni ještě před uvedením Kosmonauta z Čech! Co jiného tedy světu dává adaptace románu Jaroslava Kalfaře? V podstatě nic.  Jak je vesmírný pavouk Hanuš v podání Paula Dana působivý a Paul Dano svádí k úvahám nad tím, zda si dabéři už též nezaslouží své uznání v podobě oscarových nominací, veškeré jeho diskuze s Jakubem Procházkou s existenciálním přesahem nemají navzdory snahám žádnou hloubku a vedou do jisté míry k jednomu velkému nic. Hezky se na to kouká, Česko alespoň na Netflixu dočasně dostává svůj spotlight a to je tak všechno. Všechny ty sexy vesmírné mlhoviny a barevné palety ke spáse nestačí.... ()

Kosmonaut z Čech nabírá další hvězd

Kosmonaut z Čech nabírá další hvězd

16.04.2021

Filmová adaptace knihy Spaceman of Bohemia českého autora Jaroslava Kalfara přibrala další hvězdu. Poté, co se projektu ujal Adam Sandler spolu s režisérem Černobylu Johanem Renckem, se nyní k… (viac)

Adam Sandler v adaptaci české knihy

Adam Sandler v adaptaci české knihy

27.10.2020

Před časem jsme informovali, že kniha českého spisovatele Jaroslava Kalfaře žijícího v USA The Spaceman of Bohemia alias Kosmonaut z Čech se dočká filmového zpracování od streamovací služby Netflix.… (viac)