Epická akčná dráma približuje vzostup a pád legendárneho francúzskeho cisára Napoleona Bonaparteho (Joaquin Phoenix). Jeden z najuznávanejších režisérov sveta Ridley Scott vo filme zachytáva Bonaparteho neúnavnú cestu k moci, sleduje náruživý a dynamický vzťah s jeho životnou láskou Jozefínou a mapuje jeho vizionárske vojenské a politické taktiky na pozadí úchvatných veľkovýpravných bojových scén. (Itafilm)

kenkaku

Napoleon má několik problémů. 1) kino-verze má nějaké 2,5h a ta působí hrozně “zrychleně/zkratkovitě”. Mapuje totiž život Napoleona po malých časových skocích celých 28 let. Od popravy Marie Antoinetty 16.10.1793 (pratety jeho druhé manželky) do jeho smrti na Svaté Heleně 5.5.1821. Nicméně existuje i verze 4,5h… (tu jsem zatím neviděl) ve které se na 100% ten pocit změní. Takźe uvidíme časem. 2) nemohl jsem se zbavit pocitu, že je to film spíše o Josephine. A to dokonce i když je mrtvá, “promlouvá” k Napoleonovi!? Přitom jejich vztah je líčen dost nelogicky a nesmyslně. Navíc mi nesedl výběr herečky. Je o 14let mladší než Phoenix (přitom měla být o 6 let starší než Napoleon). Jako ignorace 20 let je fakt moc. Scény, kde o ni mluví jako o matce (nemluvě o tom jeho ma-ma-ma-ma) vypadaly komicky. 3) bitva u Slavkova mě doslova hnula žluči. Kde tam sebral tu vodu? Jako vypadalo to efektně, ale když jsem tam byl posledně, stála tam mohyla na kopci a voda široko daleko nikde. Úplně stejně zamrzelo, když se viděl u dobývání pevnosti Napoleonovi “poskakovat” klobouk na hlavě (mezi střihy) z “rovně” do “šikmo” a zpět. Chápu ale, že spousta z toho je lidem jedno a jediné co je bude zajímat, je celkem naturalistické ztvárnění bitev a konfliktů (střela dělovou koulí do koně se jen tak nevidí). Každopádně u mě (zatím do shlédnutí režisérské verze) jako celek max průměr. ()

Maynard.

V první řadě respekt Rydlimu, kterýmu bude za chvíli 90 a pořád tam sází jeden film za druhým, asi se předhání s Eastwoodem nebo co, vlastně tomu rozumím, borci chtěj, aby tady po nich toho zůstalo co nejvíc. No, ale je to bohužel v obou případech na úkor kvality. Tohle mi připomnělo Robina Hooda, což byl snad jedinej film, u kterýho sem v kině usnul :o). Spoustu řečí o ničem, a hlavně mě ani jedna postava nebavila, ani NApoleon, ani děvka Jozefína. Co se týče hromadných bitev, tak sem čekal naprostou hitparádu, ale bylo to chaotický a vždycky strašně krátký. Jako ještěže sem nešel do kina, to bych si rval vlasy :o) ()

sedm.1

Upřímně nyní přemýšlím, zdali jsem vůbec někdy viděl tak moc nezáživný výpravný velkofilm, jakým je právě Napoleon. Ridley Scott sice nikdy nebyl můj režisérský favorit, na druhou stranu je třeba ale uznat, že zkušenosti tento veterán má obrovské, ovšem za mě byl tento ,,uříznutý krajíc chleba” velký už i na něj, a něco tak obsáhlého, jako je právě Napoleonův životopis, by nedokázal ukočírovat asi nikdo, čímž dávám hlavní vinu nefunkčnosti této podívané právě zvolenému přístupu zpracování dané látky, které se snaží pojmout tolik postav, informací a událostí, že z toho nakonec vznikl právě jen tento naprosto okleštěný, strohý a tím pádem zcela nepůsobivý a chladný produkt, ve kterém je toho do diváka sice nahrnuto přehršel, nicméně ve výsledku se nedozví prakticky nic. Tu se Napoleon zjeví, něco plácne, šup, a je na bojišti, šup a je v paláci, šup a je na bojišti, šup a je císařem, šup a je na bojišti, šup, a je na Svaté Heleně, a tak to žene kupředu sice svižným tempem, ale nějaká podstatná a smyslu dávající fakta kdo, kdy a proč si musí publikum buď pamatovat ze školy, případně si je vyhledat na Wikipedii, čímž chci samozřejmě naznačit, že z tohoto snímku se prostě důvody vedoucí k jednotlivým událostem, případně rozhodnutí a činů přítomných postav, nedozví. Tento životopisný film zkrátka není absolutně v žádném ohledu konkrétnější, jde jen spíš o takovou rychlodějepisnou exkurzi do života jednoho proslulého vojevůdce, kde je navíc pomalu největší důraz kladen na fakt, že měl za ženu neplodnou couru. Navíc mě tu až šokujícím způsobem nebavil ve své roli ani jinak vždy geniální herec Joaquin Phoenix, kdy tedy netuším, kolik a jaké měl podklady k Bonaparteho ztvárnění, ale jeho výkon též považuji za vážně divný, bez emoční, prostě fakt nepůsobivý. No a poslední zásadní výtku mám k jednotlivým bitvám, které sice vypadají velkolepě a výpravně, ale právě nich se ona nezáživnost týká asi ze všeho nejvíc, nejsou ani příliš akční, ani efektní, ani nápadité, choreograficky také toho moc nenabídnou, takže i v tomto ohledu v mých očích tento film selhal. Za mě by zkrátka asi bylo řešením, kdyby se tvůrci zaměřili buď jen na nějaký kratší úsek ze života Napoleona Bonaparteho, a ne se ho celý zkoušet nesmyslně narvat do dvou a půl hodin, a nebo případně ho měli rozdělit do dvou dílů, což už by dnes nebylo nic výjimečného a vznikla by z toho tak určitě daleko srozumitelnější, detailnější a poučnější podívaná, než co se stalo v tomto nudným průseru. Každopádně abych ale zas úplně jen nehanil, tak pochválit musím minimálně atmosféru filmu a zmiňovanou výpravu, která musela stát skutečně nehorázný majlant, o to víc ovšem pak Napoleon prodělal, a nutno říct že bohužel určitě poprávu. ()

Finskej

Člověk se v zásadě dozví, že vedení války bylo v době napoleonských válek naprosto marnotratné z hlediska plýtvání životy vojáků (což už věděl) a že Napoleon zuřivě trtkal Josefínu zezadu, u čehož ona nudila se velice velmi (což nevěděl). Upřímně? Na tu stopáž je to dost málo. ()

Autenticita

Prostě mooooc hezký. A to jsem dosud neměla historické válečné velkofilmy ráda. V mém hodnocení určitě pomohlo, že bitevní scény, které mě obecně nebavěj, zde nejsou moc rozvleklé, a že se jedná v dost velké míře o vztahovku, a ty já ráda. Hudba, kamera, střih: perfektní. Malou výhradu mám k téměř konstantní šedivé barvě nebe. Závěr filmu: poslední slova "Francie... armáda... Josefina" - skoro povznášející romanťárna. ()

borec999

Súhlasím s názorom väčšiny. Aj keď má Napoleon 158 minút, tak pôsobí ako z rýchlika a veľmi veľa dôlezitych udalostí a momentov z jeho života je uvedených skratkovito (kontinentálna blokáda, exil na Elbe a Sv. Helene, útok na Rusko) alebo vôbec (detstvo a dospievanie, bitka národov pri Lipsku, Code Civil...). Náväznosť niektorých scén bude preto pre divákov neznalých dejín mierne chaotická. Naopak až priveľa priestoru podľa mňa dostal Napoleonov vzťah s Jospehine a bolo evieentné, že Ridley Scott sa snažil viac vyobraziť aký bol Napoleon v súkromí a ako sa správal než spraviť z filmu prehliadku bitiek, ktoré vyhral/prehral. K tým bitkám č sme dostali (ohlo ich byť viac) nemám čo, je to plnohodnotný a drahý historický blockbuster, Ridley Scott je starý mazák a všetky technické aspekty si postrážil. Phoenix fajn, ale očarený som z jeho výkonu nebol (prišlo to len mne alebo odohral takmer celý film s 1 výrazom?) a všeobecne formulku: fajn, ale očarený som nebol, by som vedel použiť aj na zhodnotenie celého filmu. Director s cut (4 a pol hodinový!!!) bude zrejme o dosť komplexnejší a lepší než skrátená kinoverzia. 65% ()

klukluka

Nějak jsem úplně nepochopil smysl zrodu/ vzniku tohoto filmu..? Výpovědní/ informační hodnotu má téměř nulovou a akcí ohromí snad jen toho, kdo ještě nikdy neviděl žádný jiný válečný film. Rozhodně se netroškařilo, co se týče výpravy a velikosti komparsu, ale nebylo to nic, ž čeho bych si gecnul na prdel. Osobně se mi v průběhu promítání zas a znovu vracela jediná myšlenka- něco si o tom musím přečíst. A to pro životopisný film není ta nejlepší vizitka. ()

DavidS.

V Mikulovském zámku zůstal po Napoleonově návštěvě zápis, že "vínu nerozuměl a na spropitném šetřil." Ridley Scott dodal, že byl "ubrečený chudák, co si vzal neplodnou kurvu"...Historická fraška, a to nejen tím, že bitva u Slavkova je v podstatě bitva u Sudoměře na zamrzlém jezeře kdesi v předhůří...Bitvy, i přes občasný brutální detail, sterilní a nezáživné a bohužel i tady zůstal Scott dalece za svým umem...Režisérský sestřih to rozhodně nezachrání, protože bude jen více Josefíny a vlhkých kapesníčků...Obrovské zklamání... ()

JamesSi

Bitva. Drama mezi Josefínou a Napoleonem. Bitva. Sex scéna mezi Josefínou a Napoleonem, kdy Napoleon předstírá, že je kůň. Bitva. Drama mezi Josefínou a Napoleonem. Bitva. Konec. Obří kostýmová událost, která zpracovává celý život Napoleona. Ten byl obří, plný událostí a velkolepý. Proto ho i tříhodinový film sleduje jako z rychlíku, kdy se naprosto nezastaví. Avšak i přestože má tři hodiny nemůžu se nějak dostat do těch postav a skoro mi přijde, že tam není ani to nejzákladnější. A informační hodnota je totál v čudu neboť naprosto netušíme, proč se ty všechny bitvy odehrály. Ideálně se měl ten film soustředit na jeden aspekt Napoleonova života. I slavný pětihodinový němý film se soustředil pouze na začátek Napoleonova života. Nominace za výpravu a masky na Oskary pochopitelná, ale triky? To jsme asi viděli jiný film. ()

jakeer

Hoci bolo o Napoleonovi natočených už iks filmov, vzťahovú drámu sme tu ešte nemali. Napoleon je titulnou postavou, ale nie hlavnou, tou je jeho manželka. Človek by aj nechcel byť paranoidný, že tu scenáristicky zavládol aktuálny woke trend, aj by strpel povinné kvóty na černošských hercov. Ale ak si porovnáme skutočný príbeh Jozefíny, tak z toho naozaj nevychádza tak kladne ako v tejto snímke (ktorá potrebovala silnú ženskú postavu). Scenár sa okrem vzťahu dvoch hlavných postáv sústreďuje predovšetkým na vojenskú kariéru Napoleona a jeho politický vzostup. Doslova revolučné zmeny, ktoré ako panovník presadil a ktoré ovplyvnili celú Európu, sú absolútne opomenuté. Je to ten typ filmu, ktorý chce dať kráľovskému životu civilnú podobu a ukazuje, ako napríklad cisár pred zrakmi dvoranov sexuálne laškuje so svojou ženou. Film sa nebojí explicitného násilia, vnútornosti a krvi. Už úvodná scéna so sťatou hlavou kráľovnej nás pripraví na nasledujúcu dva a pol hodinku. Tento gore je prítomný vo všetkých bojových scénach. Tie sú obrovským sklamaním, naozaj nejde o veľkovýpravný film. Scott natočil už lepšie veci a Phoenix už v lepších hral. ()

Hanys_

Slavkov, Rusko, Waterloo. Bitvy jsou skvělé, ale upřímně je to asi jediný důvod proč Napoleona vidět. Možná že 4 hodinová DC s větším důrazem na postavy může být zajímavější, ale takhle je to jen důkaz, že když natočíte 4 hodinový film, tak z něj půlku vyhodit bez následků nejde. 6.5/10 ()

SpaceOdyseus

Ridley má velkolepost v malíčku u nohy, obklopil se skvělými herci, nechal si ušít opravdu hodně uniforem ale také zbytečně hodně stříhal. Některé dějové linky jsou jak z rychlíku, některé nedostanou ani šanci na rozvynutí. Ale prý nás čeká mega dlouhý director's cut? Jo, kouknu se něj rád. ()

mclenin

Nečakal som nič a dostalo sa mi fajn historickej drámy akých sa dnes už veľa netočí. Obával som sa nudy, no nenudil som sa a film si udržal moju pozornosť aj napriek zrejmému historickému podkladu a očakávanému vývoju deja. Joaquin Phoenix opäť výborný a Vanessa k nemu bola dobrou voľbou. Sfilmovaný štruktúrovaný životopis Napoleona, ktorému by pomohlo ak by bol viac beletrizovaný. 3,5* ()

Arach.No

Zajímavé pojetí Napoleonovy osobnosti, vyhýbající se jakékoliv glorifikaci. Nedivím se že se Francouzům tento film nelíbil, jelikož ukazuje, jak si doma i v Evropě nadělají bordel a ostatní státy to za ně musí uklízet. Když točíte film o Napoleonovi a ve finále je za největšího hrdinu vévoda z Wellingtonu, asi vám Francouzi nezatleskají. Film se snaží pojmout obrovský kus historie, je tedy nutně zkratkovitý a přeskakující (pár věcí mi citelně chybělo, s historickými nepřesnostmi nemám žádný problém). Přesto je obdivuhodné, jak se Scottovi a spol. povedl sestříhat tak, aby byl stále koherentní, navazující a uspokojivý. Herecké výkony jsou naprosto přesné a až nečekaně zábavné. Výprava, hudba, kamera, kostýmy i triky na vrcholné úrovni. Téměř plně uspokojující kinozážitek. Stejně jako u Pána prstenů jsem si v kině užil betaverzi a těším se až bude možnost vidět kompletní film. ()

Rozjimatel

"You are the greatest leader in the history of the world and the world's only chance at peace."     Historický veľkofilm môjho obľúbeného režiséra, ktorý celkom nenaplnil moje očakávania a môj celkový dojem z neho sa pohybuje na úrovni hodnotenia na ČSFD (66%) i IMDb (64%). Na jednej strane ma zaujíma história okolo Napoleona a zdieľam aj režisérov kritický pohľad na jeho osobnosť (nevidím žiaden dôvod, prečo by mal byť oslavovaný do nebies, nech si francúzski patrioti rozhorčene vykrikujú, koľko len chcú). Vadí mi tu však to, ako skratkovito a skokovito je Napoleonov príbeh podaný (je možné, že režisérsky zostrih tento nedostatok napráva), bez vysvetlenia rôznych súvislostí, či bez objasnenia, kto vlastne bol Napoleon, ako získal takú obrovskú moc a prečo bol medzi ľuďmi taký obľúbený (či skôr uctievaný). Bojové scény ma, naopak, veľmi príjemne prekvapili, hoci práve tie ma na tomto diele lákali asi najmenej. Ide predovšetkým o bitku pri Slavkove, ktorá je podaná nesmierne atmosféricky a vizuálne podmanivo (výborná kamera Dariusza Wolského, pôsobivé pohľady cez ďalekohľad). Na druhej strane ma zaskočilo, že dôležitej bitke pri Borodine je venované tak malo času (len sa tak mihne na obrazovke), čo platí v podstate aj pre celú moskovskú (ruskú) epizódu (tie partizánske útoky "tatárskych" Rusov boli zato skvelé). Problém mám aj s hlavným predstaviteľom: Joaquin Phoenix sa proste do role Napoleona nehodí, hoci jeho výborné herectvo nespochybňujem. Napoleon mal totiž podstatne jemnejšie, také vznešenejšie črty, kdežto Joaquin Phoenix je takpovediac zloduch od pohľadu, s výraznými, ostrými črtami. Nech som sa snažil akokoľvek, v hlavnom hrdinovi som stále videl len Joaquina Phoenixa a nie Napoleona. Z ďalších hercov sa mi potom páčila Vanessa Kirby (Josephine Bonaparte), ktorá má pomerne nevšedný zjav a aj zvláštne vyžarovanie a celkom sa mi pozdával aj Edouard Philipponnat ako mladý cár Alexander.     "That might be what is most difficult in life. Accepting the failures of others." ()

Paldiny

Po väčšinu času epizódny zostrih udalostí, kde Napoleon cestuje od Afriky po Sibír a medzitým sa snaží dať Francúzsku potomka, na iné nezostal čas. Ak si už divák zo školy nepamätá historické fakty, musí zapojiť fantáziu, aby pochopil politické motivácie, aké nútili Bonaparteho do slávnych výprav. Osobné vzťahy ani chápať nemusí, lebo s výnimkou šarmantnej Josefine sa tu dlhšie nepracuje so žiadnou postavou. Plánované pridané minúty tu budú k prospechu veci možno ešte viac ako pri Kráľovstve nebeskom. ()

Zero_Signal

Nemá zmysel to pozerať v momentálnej verzii - je to vyslovene ako prebehnúť na Wikipedii článok o Napoleonovom živote. Odporúčam radšej počkať na director's cut, ktorý teda hádam príde, lebo inak by to bola veľká škoda. Film ma potenciál byť skvelým, masívnym dielom o živote jedného veľmi neobyčajného človeka, ale musí byť v plnej forme - v takejto fatálne zostrihanej verzii je to naozaj hrozné. Scott avízoval čosi cez 4 hodiny, a to si Napoleon rozhodne zaslúži - aj historická postava, aj film. Verím, že sa následne na tomto portále hodnotenie filmu upraví do červenej farby a vzrastie min o 20%, lebo ako vravím, potenciál tam rozhodne je. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům