V české filmové komedii z roku 1988 se můžete přesvědčit o tom, že vojna sice nebyla kojná, ale jinak to byla náramná legrace. Svobodník Kouba sloužící u výsadkářů má slabost na ženy. Jeho nadřízený ho nemá rád. V době vojenského cvičení na cestě do kasáren však Kouba ukáže opravdový charakter, když zachrání život malému chlapci, usvědčí zloděje a najde si partnerku na celý život sestru velitele. (oficiálny text distribútora)

Sygauras

Tak viděla jsem to, což znamená že bych to asi měla i ohodnotit. Nejsem kluk abych mohla tvrdit že vojna je jedna velká sranda, takže jen napíšu že to nebyla až taková blbost. Řekněme ža za 3 ale nenuťte mě abych to viděla znovu. ()

Pajčus

Karel Roden se sušenkama (nemám na mysli mažoretky) je jako vždy výborny a Jiří Langmajer jako řadový voják, průserář a věčný skokan z oken také - řekl bych, že to byla jeho životní role. Trochu mi vadil v některých chvílích střih - hlavně asi sekundové záběry na plynové pedály, palubky škodovek a podobně, ale to asi tenkrát mělo udělat tu pravou akční atmosféru. Copak je to za vojáka... je klasika, na kterou se podívám znovu vždy s chutí a rád. "Nechtěl dolu, nechtěl, ale nakonec musel." ()

thunnus

Překvapivě docela vtipná komedie o vojácích, což za komunistů není zrovna typické. Zaujme hlavně Karel Roden, jeho psychický souboj s Vítězslavem Jandákem o sušenky si budu dlouho pamatovat :-). ()

tomisaburo

Vojensko-fízlácká komedie. Ovčané jsou aktivní, uvědomělí a hlavně plní svoji povinnost. Herecké výkony jsou vyloženě podprůměr. Naštěstí filmu nechybí spád, ani zábavné momenty. Když si člověk odmyslí tu propagandu, dá se na to dívat. ()

Vesecký

Realita byla zcela jiná. Těžko by někdo kvůli cvičení průzkumné roty dal do pohybu bezpečnostní složky širokého okolí, celé to bylo ujeté a směřovalo to k jedinému cíli - popularizaci armády, která tenkrát byla stejně mizivá jako bohudík i dnes. Jako pacifista nenávidějící války a armády celého světa jsem sice musel taky být rok u vojáků, ale filmy o vojně jsem nikdy nemiloval. A tohle bylo vůbec velmi cílené, však se tam objevily záměrně různé druhy zbraní, vojáčci byli celí nadšení a cele zaujati vojenskou službou, samozřejmě protknuté to bylo taky nějakou tou klukovinou, ale i ten Kouba byl v podstatě vzorný voják vědomý si své povinnosti k socialistické vlasti. Tučkovy filmy jsem taky nikdy neměl moc rád, byly dost šablonovité. Dívat se na to dalo s nadhledem, ale ten mi poněkud chyběl. Vlastička Meszárošová, škoda jí, vzpomeňme na její průvodčí v Slunci, seno... ()

lukano

Vojákem jsem nebyl, tak že nemůžu objektivně pravdivost tohoto filmu posoudit. Jedině mohu potvrdit, že vojenské kontroly občas tehdy na nádražích jsem viděl a ti co byli ve věku branců, museli předkládat občanky. Tak že se taková cvičení konala. A taky vím, že ne všude byla vojna stejná. Jedni na ni nadávali, jiní zase chválili. ()

husokachna

I když je to úplně o hovně, je to socialistická nálejvárna a nic se tam v podstatě nestane, nemá to žádnej dramatickej oblouk, je to jen sbírka scének ze života Langoše vojáka, a není to tedy objektivně moc dobrej film, když to běží v televizi (jako třeba včera v neděli v prajm tajm na čété, což nepochopím), tak to většinou nepřepnu, i když bych asi měl. Hlavně díky Langošovi, Rodenovi a celkové nezávaznosti, která je otřesně propagandistická, ale co už. Silný tři Langoše dávám. ()

petikacka

Tohle je naprosto kultovní film mojí generace...Naprosto stupido velení a rozkazy typu "Vzhůru dolů" při seskoku z vrtulníku...Je to obraz debility té doby, který byl myšlen naprosto vážně a tím pádem vlastně nechtěně vtipně tuto dobu glosuje...Kouba je prostě Bůh...Za mě 100% ()

Chevees

Když pominu tu propagandu, tak musím uznat, že se jedná o zdařilou komedii z vojenského prostředí (alespoň ta část, kde probíhá bojová hra). Amíci měli jako náborovku do armády TopGun, my zase Copak je to za vojáka... :) ()

melloun

Česká klasika, která mě snad nikdy neomrzí. I po několikátém reprízováném vysílání v televizi si příběh svobodníka Kouby znovu rád pustím. Parádní herecké obsazení v čele s Jiřím Langmajerem a Karlem Rodenem zaručilo, že jsem se po celou dobu skvostně bavil. Nadčasový humor z kasáren, při kterém ti starší budou nostalgicky vzpomínat a ti mladší se pobaveně usmívat. Do paměti se mi nesmazatelně zapsalo podařené vojenské cvičení paragánů doprovázené skvělou hudbou. Pro mě jeden z nejlepších českých (československých) filmů!!! ()

Luqi

Tento film si väčšina ľudí pozrie aj druhý a možno aj tretí krát, lebo tá vojenská naháňačka je jednoducho chytľavá. Inak je to ale film, ktorý nestojí za to si ho viac krát si ho pozrieť, lebo je tam až priveľa momentov, ktoré bijú do očí, počnúc naivným pohľadom na armádu, cez opakujúcu hudbu, ktorá lezie na nervy až po tú trápnu poslednú polhodinu zaklincovanú svadbbou. ()

gonga odpad!

22.2. 2010 - 74% na čsfd ? Je zde cosi shnilého... Zdá se, že mnozí nezažili a jiní rychle zapomněli. Za zmínku stojí výkon Víti Jandáka, který zde v postavě vepře se zeleným mozkem konečně zahrál sám sebe. ()

Jeremiah

Své dva roky základní vojenské služby jsem si odsloužil a nijak nelituji ztracených let. Poznal jsem několik dobrých i horších kamarádů, zažil jsem i mírnou šikanu, ale vše špatné k něčemu dobré. Tento film je opravdu trochu propagací bývalých vojenských režimů, ale příjemně podanou, nikoho neurážející a z hodně velké části i pravdivou. Jelikož nevidím důvod dokazovat někomu svoji loajalitu k nynějšímu zřízení - dávám hezké 4. P.S. Jenom si nějak nedovedu vysvětlit časté reprízování tohoto filmu . Že by snaha ukázat o jakou špatnou věc dříve šlo? ()