Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Tvorcovia:

Scenár:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (viac)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

HellFire

Veskrze nadprůměrný seriál z 60. let 20. století o jednom šachovém talentu. Velmi se mi líbilo zasazení seriálu do tohoto období, přímo sem se kochal set designem. Vůbec by neuškodilo věnovat více času mladší verzi hlavní hrdinky. Obtížně uvěřitelný byl také její souboj s prášky a alkoholem, protože pořád vypadala dokonale, ať už toho vypila sebevíc. Dva slabší díly se mezi těmi ostatními ztratí. Potěšila mě zejména koncovka, kdy do sebe všechno krásně zapadlo a naštěstí jsme se nedočkali finále, které by pouze lákalo na potenciální druhou sezónu. Co se samotných šachových zápasů týče, tak jsem prakticky nikdy nevěděl, co se děje, protože znám jen úplné základy a způsob, jakým byly zápasy natočeny, nebyl příliš vzrušující. Holt na režisérské židli neseděl Michael Bay. Jako jednohubka zcela přijatelné, avšak nikterak výjimečné. ()

Necrotongue

Pro retro záležitosti mám výraznou slabost, takže u mě měli tvůrci seriálu hned od začátku body k dobru. To, že nešlo o žádnou špionážní akční hru z období studené války mi nevadilo, protože mě všechny ty duely na čtyřiašedesáti polích notně bavily, a pevně jsem věřil, že budu opravdu spokojeným divákem. Finále jsem scénáristům ale opravdu "nesežral", zklamalo mě naivní vykreslení poměrů v SSSR, ale k tomu už jsem se vyjádřil v příslušném komentáři. Škoda, za jiných okolností by tomuto seriálu pět hvězdiček slušelo. ()

luka4615

Od minisérie The Queen's Gambit z dílen Netflixu jsem neočekával vůbec nic, avšak ve finále mě počin režisérů Scotta Franka a Allana Scotta zcela pohltil a ohromil. Šachy jdou totiž po celý můj život tak nějak mimo mou osobu, tudíž jsem byl vážně hodně překvapený, jak dynamicky lze tuto hru nasnímat a podávat. Za zmínku stojí samozřejmě také precizní scénář, jež nezakalenou optikou nahlíží na vývoj hlavní hrdinky, její rozhodnutí a životní kroky, což jde samozřejmě ruku v ruce s velmi podařeným castingem. Anya-Taylor Joy je totiž v roli perfektně napsané Beth Harmon jednoduše fenomenální, takže Vám tato silná ženská postava nepřijde tak extrémně invazivní jako podobně laděné charaktery v jiných seriálech či filmech. Její Beth zkrátka do celého tohoto konceptu zapadne s noblesou sobě vlastní, pročež si můžete užít nádherně a dramaticky nasnímané jak životní, tak i šachové zápasy či pohledy do očí při přemýšlením nad dalším tahem. Pokud tedy nemáte čas na nějaký nekonečný seriál, určitě zkuste tuto minisérii. Nejenže Vám velmi rychle uteče, ale také si budete užívat každou minutu tohoto vydařeného díla. Tvůrci zkrátka stvořili něco, o čem se ještě hodně dlouhou dobu bude mluvit, A to nejen díky užitým ingrediencím tvořících tuto podívanou, ale převážně díky tomu, že k šachům určitě přivede hromadu nových a zapálených lidí. Výborná práce! (Netflix) „It takes a strong woman to stay by herself, in a world where people will settle for anything just to say they have something.“ ()

Sawy

Úplně obyčejný, lehce stereotypizující, hezky retro seroš, který ani na okamžik neodbočí z klasického "From Zero to Hero" narativního oblouku. Vypadá to pěkně, Anya je tradičně super, o šachách je to asi tak stejně jako Big Lebowski o bowlingu, protože jakákoliv taktika je podána tak, že hráč táhne figurkou a následně dramaticky kouká do kamery. Aspoň že Rusáci tady nejsou tak jednoduché karikatury, jak to mají tyhle synekdochy Studené války ve zvyku podávat. Hype kolem tomu výrazně uškodil, když člověk čeká seriálovou událost roku a dostane lehce nadprůměrné šolíchání, ve kterém musí v závěrečném díle přijít moudrá afroamerická kamarádka jak z devadesátek a hrdince vysvětlit, jak má žít svůj život, tak nemůže moc řvát nadšením. 60 % ()

Morholt

Když se to tak vezme kolem a kolem, tak seriál jede podle klasického sportovního mustru, kdy nechybí vzestup, pád a návrat a místy tahle šablona působí dost okatě. Nicméně všechny nedostatky vynahrazují šachové partie, které z pro laika nudné hry dělají adrenalinovou záležitost, během které člověk ani nedutá. Druhým (či spíše prvním) faktorem, který tahá sérii téměř k dokonalosti, je Anya Taylor-Joy. Že tahle holka umí, to už se dávno ví, ale tady byla nadpozemská a to, jak zvládla proměnu ze zakřiknuté nevýrazné holky v sexy šachistku, která dokáže být sebevědomá i křehká zároveň, to zaslouží klobouk dolů a hlubokou poklonu. Po Godless poslal Frank do světa další pecku a nemůžu se dočkat, s čím přijde příště. 90% ()

Rohy212

Na mnohá doporučení jsem konečně koukla na The Queen's Gambit a uznávám, že je to zábavné. První díly mě hodně braly. Bohužel vůbec nejzábavnější je, jak si tvůrci v posledních pár epizodách (sedmá je v tomhle zasloužený top) řekli: "Tak to by stačilo. Pošleme to do kopru." ()

BrooksW.Here

"It’s an entire world of just 64 squares." Hre kráľov som nikdy poriadne nerozumel a po tejto výbornej minisérii sa to nijako veľmi nezmenilo, ale to ani v najmenšom neovplyvnilo môj konečný dojem z tohto diela. Na Dámsky gambit sa pozerá perfektne, či už je človek profesionálny šachista alebo niekto, kto o tejto hre v živote nepočul, alebo aj keď vás šach vôbec nezaujíma, na ničom z toho podľa mňa nezáleží, pretože každý si v tomto sedemdielnom príbehu nájde to svoje. Táto miniséria vám od prvej až po poslednú epizódu naservíruje rýchlu a neúnavnú jazdu, ktorá nikoho ani na moment nepustí, až kým sa nedostane k samotnému záveru. Úvodná časť je síce trošku pomalšia, ale akonáhle sa všetko začne točiť okolo šachu, udalosti sa dajú do pohybu nezadržateľnou rýchlosťou. Už v druhej epizóde som nemohol pochopiť, ako je možné, že obyčajná hra šachu môže byť taká napínavá, ako bola tá s Harrym Beltikom... A to bol iba začiatok. Každým ďalším turnajom atmosféra stále viac a viac hustla, až to napokon všetko vyvrcholilo finálnou hrou s neporaziteľným Borgovom v najlepšej časti celej minisérie, kde sa toho udialo tak veľa, že ja som z toho normálne žasol, to bola asi jediná časť, ktorej by som bez diskusie dal 10/10... Pokúsim sa to nejako zhrnúť, v konečnom dôsledku som veľmi spokojný, všetci herci podali skvelé výkony, kamera je premakaná a najlepšie na tom všetkom je to, že aj keď človek nie je vyslovene šachový typ (áno, tým mám na mysli aj seba 😃), tak to vôbec nevadí, pretože ja osobne som si to veľmi užil. Dávam 9 šachovníc na strope z 10, ak toto niekto ešte nevidel, tak rozhodne odporúčam. "You play what’s best for you." ()

BoPo

Prvá vlna hodnotení na úrovni 90% a zaradenie do top 20 seriálov? Nebudem teda, vzhľadom na moje hodnotenie, hovoriť čo sa mi páčilo, ale zameriam sa len na dôvody, prečo je 90 a 20 úlet. Nemáte dojem, že by ste absolvovali 7 dielov, ale skôr tak 14. Každý diel je pocitovo naozaj dlhý. Hovoríte si, že dôvodom bude nutnosť absolvovať aj tie menej zaujímavé, ale formujúce vzťahy, okamžiky, pretože je to predsa len podľa skutočného príbehu. Hovno, ide o fiktívny príbeh, tak prečo je tam toľko zbytočností, rozťahanosti, pomalosti? Celý seriál Vás pripravuje na záverečný súboj s nepremožiteľným sovietským šachistom. Výsledok? Dočkáte sa akejsi politicko-národnostnej partičky plnej úsmevov, ktorá vyvolá dosť plané dojmy, pretože už ste bez tak, minimálne dve časti dozadu, stratili túžbu dozvedať sa čo prinesie ďalší diel. Zároveň sa dočkáte asi najväčšieho scenáristického úletu (v rámci prvoligovej produkcie) v podobe postavy meno Benny Watts. Nemôžem však tvorcom uprieť úspech v podobe toho, že chuť kúpiť si šachový set bušila na peňaženku od začiatku až do konca. ()

bouncer

Bohužel mě to nechytlo a nebavilo. Sice šachové scény jsou udělané skvěle - ale ten příběh okolo prostě netáhnul. Ten covidový rok byl tak slabý, že i tohle se stalo hitem... ()

Suzie05

Sice to byla místy dost nuda, ale sledovalo se to moc dobře. Typický příklad shlédnutí celé série za jeden den (nebo spíš odpoledne). ()

berny2468

Velká škoda promrhaného námětu. Na Dámský gambit se krásně kouká. Skvělý retro look tomu sluší. Anya Taylor-Joy je výborná, charismatická herečka, která schopnost utáhnout film (v tomhle případě tedy minisérii) prokázala už u Rozpolceného. Série samotná začala více než zajímavě. Ihned se šlo na věc. Mělo to spád i jistou inovaci v rámci šachových zápasů. Ale to bohužel postupně vyprchalo. Do příběhu se postupně snad všechny možné otřepané scénáristické berličky. Je proto velká škoda, že kvalita klesá každým dílem a závěr, který měl strhnout, tak naopak nudil a působil chvílemi i směšně. Je to o to větší škoda, že série měla více než slušný náběh. Ale ten nebyl zdaleka naplněn. Je proto s podivem jak velkou úspěšnost série má například od bezchybného Mindhuntera, jemuž ale právě na Netflixu diváci k dalším sériím chyběli....55% ()

ledzepfan

Plnou palbu nedám jen proto, že ve výsledku je to víceméně klišoidní sportovní (zde herní) drama.. Ten klasický vzorec (šablona): Zářivý talent-cesta na vrchol-nalezení rovnocenného protivníka-osobní problémy (alkohol, vztahy, atd..)-zmoudření/polepšení- triumfální finále.. zde není prakticky jakkoliv výrazně narušeno.... Kromě toho je to ale překvapivě funkční, lehké, dynamické a parádně zahrané.. Skoro bych řekl: Seriálové překvapení roku.. ()

baribal

Je to o šachách a není to o šachách, je to o chlastu a není to o chlastu, je to o přátelství a není to o přátelství. Queens Gambit je velmi dobrý seriál na který se dobře kouká, ale podle mě nemá tak táhnoucí dějovou linku. Čekal bych delší proces "mistr" x padawan, hlubší vztahy s Bennym/Belikem/Townesem, nebo větší deprese s chlastem. Ani v jednom ohledu to nejde moc do hloubky a přeskakuje na jinou linku, což mi docela vadilo a dávalo najevo, že Beth prostě všem nakope zadek a nebude jí to dělat zas až takový problém. Stačí jen zůstat pár dní střízlivá. Je to nadprůměrný a určitě i na doporučení někomu koho šachy neberou, ale mohlo to být trochu nepříjemnější a cestu za vítězstvím jí mohli udělat složitější (když pominu že byla sirotek v dětském domově závislý na alkohol a lécích). ()

MICHAEL73

Excelentní záležitost plná napětí, překvapení a nezvykle originální a příjemné atmosféry... Dosud jsem nezažil natolik procítěnou a napínavou minisérii o partiích šachů, kde by se člověk byl schopný napínat stejně jako u nějaké velkolepé bojové hollywoodské scény. S velkým překvapením tvůrci dovedli rozložit příběh, který sám o sobě zní průměrně, ale je ztvárněn, zpracován a vykreslen na jedničku. Anya Taylor-Joy je famózní herečka, uvědomil jsem si. Nevybírá si jednoduché postavy a stejně jste schopní ji sledovat hodiny a hodiny a společně s ní objevovat všechna tajemství (nejen šachu). Lépe to dopadnout nemohlo. 10/10 ()

Wysch

Seriál o šachu, který o šachu vlastně není. Fikce tak dobrá, že mě donutila si vygooglit, zda jsem jako šachovej amatér nějakou náhodou prostě jedno jméno z historie tohohle sportu neminul. Absolutní herecký koncert jedné mladé ženy, které se dá lehce věřit jakákoliv z poloh, kterými si jako Elizabeth Harmon prošla. Na můj vkus příliš málo záběrů na šachovnice v partiích, obzvlášť pokud byla Elizabeth Harmon přirovnávána k Alekhinovi (Aljechinovi). Skvělá výprava, kostýmy a hudba. Za mě kolem a kolem možná nejlepší seriál roku a jeden z nejlepších, co se mi podařilo zhlédnout. Absolutní spokojenost. ()

kolda1990

No ty kráso, že já šachy nepolíben budu hltat cokoliv o tak nudné hře bych nikdy nečekal. V tomhle případě to však žádná nudná hra nebyla a musím na ně změnit názor, protože tady se konala totálně fascinující a skvěle natočená podívaná. Pro mě hra z jiného světa, neskutečný těch možností, propočtů, výpočtů, obran, útoků, rošád, šarád, blabla. Seriál sakra kvalitní, dobře napsaný a co je hlavní a o co tady jde především je perfektní Anya Taylor-Joy, jejíž proměnu z ošklivého káčátka do okouzlující šachistky jsem si užil. Má talent ta holka. Co u tohoto seriálu musí zažívat šachisti si ani nedokážu představit:) ()

Praxis

Série, která řeší hru, kterou absolutně nechápu a přeci jsem po posledním dílu odtrhával oči od obrazovky s hubou dokořán. Absolutně geniální mistrovský šach mat na všechny moje emoce. Série, která je s premisou naprosto antikoncepční pro všechny konzumní diváky. Šachy? Tvle, to nemám ráda, pověděla takhle Bajunka. Hm, zkus to. Ale já to prostě nemám ráda. Nechápu to a ta herečka je strašně nesympatická. Hmmm, holt jsi udělala největší chybu poslední doby. Dámský Gambit s odzbrojující Anyou Taylor-Joy, která se do role vžila tak silně, že jsem žral každý její autistický "OK". Tohle je přátelé něco, co musíte vidět! ()

ArsenalEagle

Perfektní gradace, výborně zachycená atmosféra a neuvěřitelná ždímačka z Bethina života a hlavně z napětí šachovnice. ATJ v hlavní roli září a je to asi poprvé, kdy mi je sympatická (pokud pominu sérii Vyvoleného), jinak k ní mám hlavně z PB opravdu odpor. Tady ale hraje fantasticky, nevypadá jako Sid a každý její pohyb pěšcem je radost sledovat. Netflixovské překvapení roku. ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (viac)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (viac)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (viac)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby