Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Tvorcovia:

Scenár:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (viac)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

Emperor1

Za tu poslední epizodu musím dát plný počet, i kdyby ty předchozí stály za houby (jako že to v prostředku seriálu občas skutečně trochu drhlo). Je to příběh, který je zajímavý nejen samotnou hrou v šachy, ale i dobovým a společenským zasazením. Jednotlivé postavy jsou sympaticky vykreslené a té hlavní musel prostě divák držet palce při každém souboji. A ve finále člověk zapomněl i dýchat. To se povede málokterému dílu, natož pak seriálu. Navíc si myslím, že tu vášeň ze hry zde dokáže pochopit a procítit i naprostý šachový analfabet. ()

hufnagel

Asi najlepšie čo som videl za posledný rok.Nedalo sa od toho odísť a zhliadol som to v celku a končil som nadšený ráno o 3tej.Výborný scenár,kamera,spracovanie a hlavne Anya Taylor-Joy v hlavnej úlohe,ktorej táto rola bola šitá na telo. ()

Veber

Chápu, že seriál je někam datován, ale ta deskriptivní notace mě ničila a trochu ubírala na šachovém zážitku. Herecké výkony velmi dobré. Vlastně jsem spokojená. I když se na konci nabízí otázka co bylo dál (protože vítězství obhájit je často těžší než ho získat). Velmi příjemný zážitek i proto, že ačkoliv bych z teorie šachu naprosto propadla, tak jsou šachy mou srdcovkou. A potěšily detaily, např. úprava všech figur na šachovnici hráčem, před zahájením hry - to skutečně dost hráčů dělá:-D ()

Poleloukales

Hezky se na to dívá, ty její rozskočený oči jak dvě studny nedaj pokoj, ale to je - věčná škoda - vše. Zábavná nuda. Já vím, je to divný, oxymoron se tomu říká, ale nemůžu si pomoct. Dále pak chci vyjádřit hluboký obdiv k páně verbalovejm textům. Von sice téměř úplně, ale zcela naprosto vždy mele hovadiny z nějakýho vlastního vesmíru, zato se to ale nádherně čte. ()

gruzdej

Poměrně dokonale natočené nic. Holka je sama, bez rodičůa je hezká. Naučí se hrát šachy. Pak hrozné chlastá. Valí se dokonce po podlaze. Jenže. Furt je hezká. Přestane chlastat. Je pořád hezká. Párkrát prohraje s Rusem. Pak vyhraje. Je víc hezká. Matka jí chtěla zabít. Furt je hezká. Jako sorry, nudnější zápletku jsem dlouho neviděl. 35% ()

Tomas_PO

Natočené to bolo nádherne, není o čom. Obsahovo to však išlo mimo mňa, nezaujala ani doba (50 roky), ani téma (šachy), no ani charizma postáv. Pocitivo až akokeby 'dievčenské'. V každom prípade kamera, interiéry, kostýmy a celkové spracovanie je výborné. ()

Franki69

Tak jsme si řekli takhle v sobotu ráno doma...dáme jeden díl a uvidíme...A v sobotu večer jsme to dokoukali. Unešení pestrým, dramatickým osudem smyšlené šachové velmistryně. Krásný příběh, velmi pohledná stylizace 50. až 70.let, skvělý casting, včetně velké role někdejšího Dudleyho z Harryho Pottera!! Ke zdejším, vesměs pochvalným komenátům není co dodat, prostě se podívejte sami. Anya Taylor-Joy je pro mne objev roku, i s těma očima tak daleko od sebe, že by Tři veteráni obětovali všechny své dary. Hodnotíme vysoko...male & female 100% a 80%. ()

quido_zidle

Pár hluchých míst by se našlo, stopáž by stačila poloviční (ale to snad u všech Netflix seriálů), ale jinak moc příjemné - velmi dobře vybrána hlavní hrdinka, výborně natočené scény u šachových duelů (napínavé, jako by šlo o život, úplně jsem se těšil na další...), výborná postava "macechy". Jediné co mi nakonec vadilo, byli "hodní" sovětští soupeři(hlavně si někoho nenaštvat...) a zjištění, že je celý příběh smyšlený... ()

Simon.Dobes

Výborne prepracovaná miniséria so zaujímavým námetom a ohromným hereckým výkonom Anyi Taylor-Joy. Seriál si po celý čas držal svoju atmosféru a nikam sa neponáhľal - po dopozeraní som mal pocit, akokeby som po celý čas bol s Beth. Páčili sa mi i vedľajšie postavy, a to najmä Jolene, Alma a samozrejme - Mr. Sheibel. V poslednej epizóde, keď Beth prišla naspäť do sirotinca a našla tam nástenku s článkami o nej s fotkou so Sheibelom, tak ma to rozplakalo. ()

jackalsc

Výborný seriál. Kvalitní scénář, výborné kulisy, hudba a herecké obsazení. Zvláště postava Borgova. Seriál u mě zvláštně fungoval nejvíce na začátku a ke konci. Prostředek mi trošku vadil se změnou prostředí a stylem. Kde mi to přišlo občas trošku nezáživnější. Ale těch momentů bylo opravdu málo a většinu jsem si velmi užil. Vydařená minisérie. 90% ()

Anife

Jsem šachistka a nemám ráda seriály o x sériích, proto jsem byla ze vzniku této miniserie nadšená a nejsem ani trochu zklamaná, ba naopak. Ani nevím, kde začít, pochvalu si zaslouží snad úplně každý. Originální kamera, krásné grafické efekty (šachovnice na stropě), dechberoucí kostýmy (přeji si doma mít každý kousek z Bethinina šatníku!). Perfektní herecké obsazení - Thomas Sangster, Harry Melling, Moses Igram, kterou sice vidím poprvé, ale doufám, že ne naposled a hlavně famózní Anya Taylor - Joy, které děkuji, že ztvárnila Beth, protože tu by nikdo jiný nezahrál tak dobře jako tato roztomilá hnědoočka. Jediné, co bych vytkla je postava Bethiny adoptivní matky - ač ji měla asi doopravdy ráda, z hereckého výstupu jsem pořád nevěděla, jesti má Beth ráda nebo ji chce později obrat o peníze, nemůžu si pomoct. A to je tak jediná kritika, co bych k seriálu měla. Teď si jdu objednat knižní předlohu a dám si celou sérii znova. The Crown miluju, ale doufám, že jim letos na Zlatých Globech nakope Dámský gambit zadek. ()

kokofek

Dojemné i sladkobolné,ale především zábavné.Zapomenete na to,že vlastně šachům vůbec nerozumíte a vtáhnuti do děje držíte hlavní postavě palce.Vyhrávat je vlastně snem každého člověka a tak je vždy jednoduché ztotožnit se s hrdinkou,která má tu šanci. ()

KoudyTheAlko

Ano, tohle se velmi povedlo.. Všechno už tu bylo napsáno. Skvěle vytvořené lokace a interiéry, Skvělá hra se světlem, skvělá hlavní hrdinka (taky v téhle zrzka verzi dosti rajcovní) a peckovní nepřepálenej, trochu předvídatelnej příběh, který byl ale tak dobře zpracován, že to vůbec nebyl problém. 90 % ()

buchannon

Tento strhující seriál pasuju na jeden z nejlepších počinů všech dob! Během prvních čtyř týdnů jej vidělo 62 milionů předplatitelů (domáctností) Netflixu a zřejmě násobně víc "stahovačů" a není divu, je to opravdu úchvatné dílo, které nemusí sledovat pouze šachisté. Snad to může působit jako pohádka, ale cesta na vrchol (i když vydřená) u těch nejlepších tak prostě vypadá. Možná je to tak trochu reklama na americké šachisty (Morphy a Fischer - jsou to jediní dva Američani v této hře, jejichž umění opravdu stálo za to a ve své době byli bezkonkurenčně nejlepší na celém široširém světě), tato série je v určitých aspektech volně inspirována životem právě kontroverzního Bobbyho Fischera, ale kdyby podobný dobový seriál točili Rusové, tak by se zase ohlížel hlavně na Sověty a jsem si jist, že by zde byl v tom nejčistším světle vyobrazen i báťuška Josif, kterého nevím proč i dnes Ivanové považují za národního hrdinu. Nechci se chvástat (ani není čím), ale já jsem taky dřív občas hrál šachy a hodně mě bavilo číst knihy o této královské hře i řešit úlohy, ale pak u mě zaúřadovala jistá nemoc a ze všeho náhle sešlo, bohužel. Nyní už jen občas se pokusím vyřešit nějakou tu úlohu na mobilu... Anya Taylor-Joy zde hraje uchvacujícím a impozantním způsobem. Má v očích takovou zvláštní jiskru přitažlivosti, jeden by řekl, že je tak škaredá, až je zajímavá. Chtěl bych vědět, jaké asi tak má qíqé? Pro potenciální diváky, kteří ještě nejsou rozhodnuti, zda sledovat, či nesledovat, zde uvádím slabé stránky a nedostatky:... hmm ()

cubiczech

Vlastně jsem nikdy v životě nehrál šachy, ale naštěstí to o nich zas tak moc není (nikdy nevidíme celou partii). Tohle je gold, jsem rád že do toho Netflix ty prachy dal, vlastně nemám moc slov... jo vlastně se to trochu zhorší v druhé polovině, kde to táhne hlavně to (pro diváka) dobře zobrazené napětí mezi hráči. ()

ZetDaElO

Vydarené vo všetkých smeroch, či už od hlavnej hrdinky, cez príbeh, výnimočné filmové spracovanie až po uveriteľnú dobovú atmosféru. ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (viac)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (viac)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (viac)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby