Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Tvorcovia:

Scenár:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (viac)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

Milano33

Chytrý, dôvtipný, do dokonalosti vypiplaný a excelentne vypoinovaný masterpiece! Nezameniteľný impresionistický a expresionistický artový počin, ktorý oslovil mainstream a právom si vyslúžil status fenoménu. Kráľovská Anya Taylor-Joy svojim famóznym hereckým umom, ktorý predovšetkým závisel od jej práce s emóciami, mimikou a očami, dokázala obmäkčiť nejedného diváka. The Queen's Gambit je seriálom, ktorého látka mi bola veľmi blízka. Spracovanie šachových partií účinkovalo na mňa naprosto fascinujúco a pohlcujúco. Zahájenie hry i koncovky boli prevedené geniálnym spôsobom, takisto aj jednotlivé taktiky, stratégie a formácie. Kamera je nesmierne sugestívna, strih je dravý a nasnímanie zase dychberúce. Aj coloring je pôsobivý a prispôsobený dobovej šesťdesiatkovej atmosfére. Seriál si pohráva i s hrou svetla a tieňu a najlepšie je to vidieť práve pri atmosféricky nasvietených šachových partiách. K atmosfére výrazne dopomáha aj mrazivé a napínavé ticho pri rozjímaní tých brilantných mozgov šachistov. V tomto ohľade ide skoro až o akýsi psychologický súboj. Šach v The Queen's Gambit jednoducho ožíva na šachovnici, je to hrou zručností, poznatkov, vynaliezavosti i predstavivosti. Hrať môžete spontánne i učebnicovo, každého skrátka zavedie intuícia iným smerom. Šachisti pri tomto typu seriálu si môžu dovoliť zapojiť mozgové závity, ako nikdy predtým, a v duchu si dôkladne analyzovať a rozoberať jednotlivé kroky a postupy. Avšak táto hrá intelektuálov je podaná veľmi hravo a pútavo aj neoboznámenému publiku. The Queen's Gambit je v tomto smere vskutku inteligentnou zábavou pre všetkých. Príbeh pojednáva o mladej šachistke Elizabeth Harmon, ktorá v sklepe jedného z miestnych sirotincov narazila na šachy, ktoré predznamenali jej neskoršiu budúcnosť. Lenže jej cesta za úspechom ani po objavení svojho vrodeného talentu nebola vôbec lineárna, ba naopak bola kľukatá a spletitá. Počas svojho života vystriedala hneď niekoľko najrozličnejších fáz, v jednú chvíľu je na úplnom vrchole a vzápätí padá na bezodné dno. Následne začne holdovať alkoholu a nájde záľubu v omamných látkach, vďaka ktorým sa z celkového zážitku stáva zážitok dosť psychedelický. Beth je mimoriadne ľudská a emočne i psychicky dobre vykreslená postava, ktorá neustále chybuje. The Queen's Gambit je aj z toho dôvodu emocionálnou horskou dráhou, pri ktorej súznite s hlavnou hrdinkou. ()

Zagros

V mládí jsem si občas šachy zahrál, vcelku mě to bavilo a byl jsem zvědavý, jestli dokáží tvůrci poutavě natočit seriál na tohle téma. Hned na začátku říkám, že se jim to povedlo. Jen mi přišlo, že šachy v tom hrály vedlejší roli. Byl to řemeslně skvěle natočený seriál… obsazení, kamera, vyprávění příběhu, hudba. Z tohoto úhlu pohledu nemám co vytknout. Jen mi přišlo, že kdyby hlavní hrdinka vynikala v čemkoli jiném, bylo by to jedno a byl by to stejně dobrý seriál. Zajímal by mě pohled nějakého profesionálního šachisty, zda mu stačilo jen lehké načrtnutí šachového světa. Třeba jasný a delší záběr na šachovnici prakticky nebyl a možná bylo více záběrů na prášky než na šachové figurky. To ale není vlastně ani výtka. Je mi jasné, že detailní rozbory partií, dlouhé záběry na přemýšlející šachisty a rozebírání sicilské obrany by asi většinu lidí nebavilo. Místo toho tam raději vrznou milostný románek vedlejší postavy, který mně přišel zbytečný. Buď bych uvítal hutnější film, nebo seriál s hlubším nahlédnutím do krásy šachů. Nicméně i tak dávám nakonec i menší čtvrtou hvězdu. Bavilo mě sledovat proměny hlavní představitelky, zahrála vše přesvědčivě. ()

klukluka

Závěrečná část byla fakt neskutečně vymazlená, mělo to ohromnou sílu, totální demolice á la Elizabeth Harmon, ale rozhodně to neplatí o všech dílech a okamžicích tohoto seriálu, tudíž mu lehce pokazím dosavadní úžasný hodnocení a dám mu “jen” 4 hvězdy. Podívaná to byla přesto náramná a jsem rád nejen za silnej, byť smyšlenej příběh, ale i za jeden zajímavej detail- totiž že i američtí sportovci byli v době studené války při zahraničních pobytech velmi jasně instruováni, jak “reprezentovat” svoji zemi. Doposud jsem se s tím v západní tvorbě nesetkal a těší mě, že je v tomto směru Dámský gambit objektivní. ()

HonzysKISS

Seriál o tom, že svlečny mohou hrát taky šachy, tedy pokud jsou na drogách :D. Každopádně super. Tenhle skvost ocení každý milovník šachů. Není to jenom o tahání figurek a okamžitém poražení protivníka jako to dělá Rockyho Balboa, tady je toho opravdu mnohem víc. Tím myslím obzvláště ty reálně historické poznatky jako například šachové osobnosti, způsoby tažení, hraní po slepu a tak dále. Hudba byla taky moc fajn, ale bohužel žádný originální zázrak. Což je trochu škoda, mohla být nějaká nová šachová hymna. Herečka Anya Taylor-Joy je skvělá, tu mám v oblibě už z jiných snímcích. Ovšem Thomas Brodie-Sangster mi vůbec nesedl. To jeho hraní na kovboje jsem mu fakt nežral. Takový drsný mladý klučina. Působil na mě fakt trapně, ale určitě to bude fajn herec, jenom tady ne. Jakmile ten svůj klobouk sundal, tak jsem si naštěstí zvykl. Mohl tu postavu místo něj hrát někdo, kdo vypadá starší. Potom bych uvítal víc záběrů přímo na šachovnici, často jsem to musel pauzovat, ale to je spíš jen maličkost, se kterou se musí počítat. Jinak je to vážně pecka seriál. Dokonce mám i chuť si to pustit znovu. Podle mě v tom ani nemusely být zapojeny ty prášky. Závěr je taky super, především ty poslední vteřiny. Sice jsem myslel, že to bude mít jiný konec, ale je to vážně v pohodě. Jak už tu někdo v komentářích napsal, šachy nikdy nebyly tak sexy. 97/100 ()

Hanys_

Takhle. Po 2 dílech jsem myslel, že překopu svou bestofku seriálů. Tak úžasné to bylo. Pak už to ztratilo ten drajv, začly chybět ty wow momenty překvapení a spíš to klouzalo ke klasickým "sportovním?, seriálovým?" klišé. Každopádně i přes ty výtky jedna z těch lepších netflixovských věcí a minimálně událost podzimu. 8.5/10 ()

Teg

Asi se neshodnu s většinou lidí v názoru, že poslední díl je vyvrcholení celé série. Dle mého názoru seriál slušně graduje od začátku ale vrcholí zhruba uprostřed druhé poloviny. Pocitově je tak poslední díl nejslabší, nejméně originální a závěr je plný západního patosu. Ale asi si to lid žádá :-). Na plný počet je to i tak. ()

eagle-eye

Jako milovník šachů jsem z partií měl prd, žádné rozborky, nic... Všechno velmi povrchně podáno... Na druhou stranu, mělo to grády a hltal jsem seriál na jeden zátah... Krom jiného jsem rád za to, že některé dětské hvězdičky z let minulých, se vypracovali aspoň do seriálové první ligy... ()

sPaRk

Série, kterou si paradoxně nejvíc užijí nešachisti. Seriály obecně považuju za ztrátu času, ale tohle je.. jak to říct bez patosu.. všechno, co bych kdy od formátu minisérie mohl chtít and then some. ()

jakeer

Ako súťažný šachista som v čase vydania seriálu a teda jeho najväčšieho ošiaľu sledovanie opomenul. Hoci som predtým už videl niekoľko filmov s Anyou Taylor-Joy a viem, že je to jedna z najtalentovanejších mladých herečiek. V Dámskom gambite odviedla svoj štandard, špeciálny kredit musím uznať predstaviteľke Beth v detských rokoch, ktorá bola skvelá. Súťažný šach je v seriáli vyobrazený nepresne, no zväčša pre potreby rýchlejšiho tempa a lepšej dramatizácie (vážne partie sa hrajú bleskovým tempom, hráči si nerobia zápis partie, pred partiou si nepodávajú ruky...). Rozumiem však, že drvivá väčšina divákov sú nešachisti a čo ja môžem vedieť, že koľko filmov trebárs o bejzbale, ktoré som v živote videl, bolo natočených verne. Beth sa v príbehu stretáva s neľahkým osudom - takmer všetci nároční súperi z jej začiatkov sa neskôr stanú sympatickými vedľajšími postavami, chcú ju trénovať a ošukať. V šachovej realite je však toto vzhľadom na výrazný rodový nepomer údelom aj oveľa menej talentovaných a atraktívnych hráčok. Veľký šachový triumf USA nad dovtedy suverénnym Sovietskym zväzom sa v realite podaril o štyri roky neskôr ako končí dej Dámskeho gambitu (konkrétne titul majstra sveta pre Bobbyho Fishera) a to je vec známa aj nešachovej verejnosti. Taktiež stojí za pováženie, či by sa sovietski hráči práve v excitovanom roku 1968 správali tak prívetivo k americkej imperialistickej šťande (a nemali by veľmi na výber). Ale ako hovorím, nie je to dokument, ani dokudráma, ale Netflix, tak prižmúrim jedno očko. Inak je to výborne vystavaný dramatický seriál, od detských čias v sirotinci až po veľký triumf. Hviezdičku však strhávam za ten sentimentálny, ba až béčkový záver. ()

Mauric

Let's make chess sexy again! Seriál se silnou hlavní ženskou postavou, který se vyhýbá aktivismu, patosu a naopak si z nich ještě střílí. Skvěle napsané i zahrané. Anya Taylor-Joy úžasně ztvárnila geniální, lehce psychopatickou dívku ztracenou ve světě šedesátých let a většina zúčastněných jí zdatně sekunduje. Rozporuplných a povětšinou sympatických postav je na minisérii tolik, že jsem chrochtal vypravěčským blahem. A do toho vše konzultovali s Garrym Kasparovem, takže partie nejsou jen filmovým taháním figurek, ale Sicilskou obranou, Skotskou hrou či Caro-Kann. Sečteno, podtrženo – seriálová chuťovka, které bych vytknul pouze to, že v titulcích špatně přepisují šachovou notaci. ()

York

Řečno šachovou terminologií, zahájení bylo dobré, koncovka skvělá, ale střední hra mě připomínala Klabzubáky, kde taky bylo jasné, že nemůžou prohrát... Jo a btw. Hikaru no go bylo lepší :-) ()

prezdivaka

Moc dobře udělaný seriál se skvělým výkonem Anye Taylor. Kamera, kostýmy, výprava...vše je na výši. A i díky tomu dám čtyři hvězdičky, ačkoliv mě občas lezl na nervy schématismus scénáře. Seriál byl v první polovině výborný a bavilo mě sledovat nápaditost kameramana a střihače, kteří obrazově stereotypní hru dokázali geniálně nasnímat. Bohužel Američané moc neumí konce a tak je to zase ve starých kolejích. A tak černošská kamarádka ze sirotčince přijede v luxusním autě, studuje práva a půjčí Bety 3000 dolarů. A turnaj v Moskvě je už jen třešničkou. Moskvané hrají šachy na každém rohu, Bety si hned zamilují a nepokrytě jí fandí i soupeři. Parťáci v Americe se spojí, aby jí vypracovali vítěznou strategii, přijede i první platonická láska - reportér Townes z Las Vegas. ()

Cuzan

Začátek v sirotčinci mě strhl, později už to bylo o poznání nudnější. Chvílemi mě iritovala přehnaná afektovanost Anyi Taylor-Joy, na druhou stranu mi učarovaly kostýmy i výprava, tak se na to většinu času hezky koukalo. A jen tak offtopic - dost mě překvapilo, jak ten kluk z Lásky nebeské vyrostl, a přesto má naprosto stejný obličej! ()

woodsman

milujem šach a oto bola naprosta dokonalita uplne bez chyby vsetko op neuveritelne povinos pre kazdeho kdo ma rad šach proste vaaaaaaaaaaaaaau hudba tiez pecka a ten us bol jak skala ziadny viraz ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (viac)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (viac)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (viac)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby