Další snímek tvůrčího tria, skládajícího se z režiséra Dannyho Boylea, scénáristy Johna Hodge a producenta Andrewa MacDonalda, si získal ještě větší celosvětovou popularitu než předchozí Mělký hrob. Ve vyprávění hlavního "hrdiny", asociálního mladíka Rentona, se odkrývá bizarní svět revolty proti současné konzumní společnosti. Renton a jeho skotští přátelé jsou totiž narkomané, jejichž jedinou starostí je sehnat další dávku. Jenže "skutečný život" smutné protagonisty "semele" a změní. Někteří nepřežijí, z jiných - jako například právě z Rentona - se stanou "normální" lidé. Epizodické vyprávění vytváří zvláštní mozaiku, z níž se velmi působivě vynořuje pochmurný obraz jedné "ztracené" generace. Snímek těží z tradic britského civilismu a dokumetárních filmů se sociální tématikou, ale zároveň je radikálně inovuje pomocí surrealistických hříček, černého humoru, dynamické kamery, střihu a charakterizace hlavních postav. Režisér Boyle svým pozorováním světa z nevšedního (a generačně vypjatého) úhlu opět provokuje měšťáckou společnost. Svým filmem jako hozenou soubojovou rukavicí políčkuje standardní středostavovskou morálku a tradiční hodnoty. Zároveň si postupně získává u nejmladšího publika přívlastek kultovního režiséra (důležitou roli v tomto procesu hraje hudební složka filmu, obsazená právě kultovními jmény anglosaské scény 80. a 90. let). (oficiálny text distribútora)

Decker

Jednoznacne nejlepsi film o drogach jaky jsem mel moznost videt. Naprosto dokonale zahrany postavy v cele s Ewanem McGregorem a Robertem Carlylem. Fantastickej je taky soundtrack. Tenhle film je pro me naprosto bez vyhrad a jedna se soucasne o nejlepsi Boyluv film. ()

Hafran

Pro mě jediný slušný film o drogách, který jejich lesk a bídu ukazuje s vynikajícím naturalismem, ale i úsměvnou nadsázkoua skoro až objektivně. Neodnášíte si z něj nějakou moralistickou hlášku jako "drogy jsou zlo", nýbrž hlubší a citovější prožitek, který nedokážete sice přesně definovat, ale zato ve vás zanechá hluboký šrám na pěkně dlouho. ()

mr.kliky

jedno slovo - potěšení. prostě moje potěšení a jejich pohovění... skvostná adaptace špičkové knižky, absolutní bomba a můj top1. ()

chelseaman22

Když nestádní film, tak jedině Transpotting. Asi jsem nebyl sám, komu připadalo, že hlavní aktéři filmu nemuseli vykládat převeliké úsilí, aby se vžili do role. U filmu jsem se nesmál, neronil slzy, nebyl jsem rozpačitý. Ani stopa po nějakých těch emocích... Přesto ve mne film něco zanechal. Nevím, jestli to je teorie "bezstrarostného" života anebo prostě jen výstraha, jak bych mohl dpadnout. 80% ()

Doudis19

Audiovizuální klasika, která ačkoli přímo neodsuzuje, přesto ve výsledku spíše odráží od užívání tvrdých drog. Nikoliv cestou znechucení, jak se o totéž snažil Requiem za Sen, ale především přes utrpení hlavního hrdiny. Ewen McGregor a jeho přerod k "spořádanému" občanu jsou pro film hlavními faktory úspěchu, ikdyž z něho zároveň dělají stravitelnější umění, než by po první polovině kdokoli čekal a možná si i přál. I tak nelze než zkonstatovat, že se jedná o působivé dílo plné humoru, krásné hudby a až znepokojivě doslovně na plátno přenesených stavů lidské mysli při konfrontaci s mocí kokainu a dalších. ()

Mr.Ripley

U Hitchovo Vertiga měl divák opravdový pocit závratě, zatímco u Boylova Trainspottingu se místy vážně cítí jako v drogovém opojení. Scéna s jízdou v koberci na velkém plátně musí být vážně mazec! ()

LeoH

Takový to, když si říkáte „hm, novej biják, všichni to viděli, všichni o tom mluví, to si musím někdy brzo dát“ a pak si to jednoho dne dáte a na konci titulků si uvědomíte, že „někdy brzo“ trvalo devatenáct let a vy jste mezitím z věku postav vyrostli do věku jejich rodičů… Ale jako furt dobrý, střídání bohorovného nadhledu s občasnou pořádnou ránou palicí reality mezi oči vytváří živější a varovnější obraz feťáctví než leckteré vážné drama, zdánlivě rozevlátá vizuální a hudební stránka je ve skutečnosti puntičkářsky promyšlená a ty neskutečné skotské přízvuky je radost poslouchat. ()

David.Darco

Kultový film, vynikajúca kamera. Pri scénach ako je ležanie v rakve z koberca, plávanie v záchode alebo nutnosť prekonať závislosť v zamknutej izbe, sa zastavuje rozum. Filmový klenot, ktorý ale nesadne každému. Miesto hlavného deja sa venuje životom ústredných postáv a udalostiam, ktoré ich stretávajú. Preto nečakajte nejaké veľké zápletky a rozuzlenia, skôr sa pripravte na jazdu špinou vyskytujúcou sa v životoch feťakov a trestancov, ktorá je však napriek svojej podstate skvelým filmovým zážitkom. ()

Motinski

Neobvyklý ale zároveň strašne originálny a svieži. Zložitý a hlboký, no pritom miestami vtipný. Aspoň na prvý dojem. Trainspotting riskuje a určite nie je pre každého, ale vyplatilo sa to a právom sa stal legendárnym. Áno pár vecí sa mi zdalo cez, občas mi to prišlo až moc prestrelené ale užíval som si svojský prístup a hlavne Ewana McGregora v hlavnej úlohe. Klasika ktorá vie šokovať, pobaviť aj nútiť k zamysleniu. Veľký mix pocitov čo som tu mal nemávam často. ()

Leni-cka

Tenhle film mě šokoval, znechutil, nadchnul, potěšil, rozesmutnil, vysvětlil mi spoustu věcí.. a když tohle dokáže film, právem mu patří 5 hvězdiček... uch ta scéna s prostěradlem byla nechutná, lovení čípku ze záchoda taky... nezapomenutelné. ()

SG_ever

Další do sbírky k Requimu za sen a knize My děti ze stanice ZOO ! Člověk se navíc i zasměje, zkrátka výživné. Film neuvěřitelně odsejpá a vy se stíháte jen bavit... Brilatní. (90%) ()

Sokkk_y

Mmmm, Trainspotting je jedním z mála filmů, který předčil jeho knižní předlohu, a to o několik levelů. Možná je to perfektně vybranou hudbou, možná je to úžasným obsazením, možná je to Dannym Boylem. Jedno je však jisté, a to, že tahle filmová legenda už zůstane navždy legendou. A to bez jakéhokoliv komentáře. Akorát je velká škoda, že tenhle filmek jsem zhlédl až v devatenácti letech, vidět ho o několik let dříve, určitě bych ho bral z jiného pohledu. ()

Jizni Tlapa

"A nevodejdu vodsaď, dokud nezjistim, kdo tý holce rozbil hlavu pulitrem". Trainspotting aneb nejlepší drogový film všech dob, který lze sledovat opakovaně, aníž by Vás zhnusil, otrávil a případně svedl na dráhu drogového dealera či uživatele. Famózní soundtrack s Iggy Popem a Underworldem. Perfektní scénář a hlavně jedinečnost/originalita hlavních postav (obzvlášť Spud, Bagbie, Renton a Mark) vytvářejí z tohoto kultu devadesátek "filmový matroš", který netřeba podávat nitrožilně, neškodně funguje pouhým zapnutím dvd přehrávače. ()

Qitek

Film jehož renomé je dodnes KULT. Oprávněně. Danny Boyle už v mělkém hrobě naznačil, že má něco do sebe. Tady potvrdil, že je originálním režisérem, plným neotřelých nápadů a vizí. O jeho citu pro volbu hudby nemá cenu hovořit, ptž v tom nás utvrzuje dodnes! ()

Dado

Prvý raz som sa pri výbere filmu na základe tu prítomného celkového hodnotenia sklamal. Nejdem tu vypisovať klišé frázy typu "nechce sa mi veriť, že som videl ten istý film", ktoré sú tu veľmi obľúbené, pretože viem pochopiť a hlavne rešpektovať pozitívne názory väčšiny na Trainspotting, bohužiaľ zdieľať ich už nedokážem. Najprv však pochválim pozitíva, ktoré som na tomto filme videl ja. V prvom rade je to skutočne famózny výkon Ewana McGregora v hlavnej úlohe, v tom druhom je to skutočne kvalitná hudobná stránka filmu. Ani to však u mňa nezachráni hodnotenie, pretože to najdôležitejšie, čím je samozrejme príbeh, v tomto prípade akokoľvek hlboký a rozoberajúci vážnu tému vážne i humorne, ma jednoducho nezaujal a nudil natoľko, že som ledva dokázal film dopozerať. Osobne som mal chuť siahnuť po ešte nižšom hodnotení, po uvážení som však tento prvotný úmysel, ktorý by úplne vytlačil mieru pozitív pričiňujúcich sa na celkovom ohodnotení, zahodil za hlavu. Hodnotenie 3* sa síce vymyká ostatným, oveľa lepším hodnoteniam, no myslím, že ako hodnotenie človeka, ktorému film aj napriek nespočetným chválam okolia jednoducho nesadol, je dôležité tak, ako každé iné. (55%) ()

viperDavid

Scéna jak vleze do záchodu je nezapomenutelná a právě kvuli tomuhle hnusnýmu fetem prolezlímu filmu jsem si oblíbil Ewana McGregora. Jinak je nezkutečně slizskej :) 5* ()

Lachtaan

Netřeba dlouhé stopáže pro vynikající film. Drogy, alkohol, sex, nezávazný život. A jeho následky na kohokoliv z nejobyčejnějších. Opět neuvěřitelně líbivé dílo, které mě pobavilo i v několika směrech poučilo. Příjemní hlavní aktéři doplnění o Roberta Carlyleho, mého oblíbence z OUAT. Už nyní jsem zvědav na druhý díl! ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (viac)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu