Helena a její chlapci

• Francúzsko Hélène et les garçons
Francúzsko, (1992–1993)

Helena Girardová začne studovat na univerzitě v Paříži. Na koleji se rychle spřátelí se svými novými spolubydlícími, s Johanou a Katkou. Už v prvním dílu dívky potkají tři mladé hudebníky - Mikuláše, Štěpána a Kristiána zvaného „Kuře“. Brzy po té začne každá z dívek chodit s jedním z chlapců.

Tento francouzský komediální seriál pro mladé se téměř celý odehrává v interiérech. Zvláštností české dabované verze je, že velká většina jmen byla počeštěna – z Nicolase se tak stal Mikuláš a z Etienna Štěpán. Volné pokračování u nás běželo pod názvem "Rozmary lásky". (decouble)

Recenzie používateľa Kri-kri k tomuto seriálu (281)

Idol fakulty (1992) (E20)

Sofie žádá Štěpána o autogram do časopisu, v němž vyšla jeho fotka z nedávné reklamní kampaně na slipy Slipbo. I Johana časopis objevila a nadšeně ho vnucuje Katce. Ta ale není ráda, že na Štěpána ve spodním prádle koukají miliony holek. Z pokoje chlapců je telefonní centrála, každou chvíli Štěpána volá nějaká fanynka, všude jej zastavují a chtějí autogram. "Jo, když má někdo hezký pozadí." "Co s tím má společného mý pozadí?" "A proč si myslíš, že tě všechny volají? V telefonu nemluvily o úsměvu.":) Dokonce i v garáži se kluci musejí před davem fanynek zamykat. Katka nejvíc žárlí na Marjorie, Štěpánovu kamarádku z dětství, která ho poznala podle fotky v časopise. "Psal mi básničky na papíry ze sešitů. Víš, že je ještě mám? Když k nám přijdeš, ukážu ti je." Katka: "Jo, jiné holky nabízejí sbírky japonských rytin".:) 100% ()

Nová vášeň (1992) (E21)

Kristián už nějakou dobu chodí pozdě na zkoušky. Štěpán, Mikuláš a José jsou přesvědčeni, že má jinou holku. Jejich obavy jsou ale brzy vyvráceny, Kristián přizná, že vzplanul pro nový sport - motokáry. Všichni ho jdou podpořit na dráhu a tak se seznámí s jeho bratrancem Fredericem, jenž se na první pohled zamiluje do Katky. Zajímavá epizoda s plno dobrými hláškami. "Už nebudeš chodit pozdě na zkoušky?" "Přísahám na Johaninu hlavu." "To abych se nechala připojistit.":) Vtipné taky bylo, jak Johana přinutila Kristiána vypít indiánský odvar a on pak měl halucinace. "Kluci, neměl bych radši zajít k doktorovi?" "To tě přejde, už jsi míň zelenej." "Jo, teď vidím mnohem míň růžových slonů.".) 100% ()

Závod (1992) (E22)

Katka pokračuje v nevinném flirtování s Fredericem a Štěpán čím dál víc žárlí. Nakonec se spolu pohádají a když se Katka chce udobřit, Štěpán odsekne: "Je mi líto, Frederic tu nebydlí." a praští ji s telefonem. Johana, která taky začala jezdit na motokárách byla vybrána na závod začátečníků a zrovna ve chvíli, kdy José domluvil Štěpánovi, aby přestal trucovat jim Mikuláš oznámí, že Katka a Johana měly nehodu. Helena Johaně prozradí, že Frederic chtěl Katku políbit, ona mu dala facku a řekla, že miluje Štěpána. Johana po zkušební jízdě: "Ale vždyť jsem vyjela z dráhy jen trochu. Nemůžu za to, že nějaký blbeček tam postavil betonový sloup.":) V této epizodě je jasně vidět, jak se postupně mění charaktery některých postav. Zatímco zde je José rozumný a udělující rady, později se z něj stane sobecký děvkař. 100% ()

Svatba (1992) (E23)

Johana se rozhodne najít Texasovi snoubenku a navíc i novou dívku Josému, protože Natálii vadí zkoušení o víkendech. Co se týče partnerky pro Texase, napoprvé neuspějí, ochočená krysa se s kanální zcela ignorují. Větší štěstí mají dívky při hledání nové přítelkyně pro Josého, v kavárně natrefí na Benediktu a ještě týž večer si všichni vyjdou na společnou večeři. Nakonec se holkám podaří najít v kanálu i partnerku Texasovi. Zábavná je scéna, kdy všichni tři kluci celí špinaví z procházky kanálama přijdou do kavárny a Benedikta v šoku k holkám: "To jsou vaši snoubenci?!" Vtipný originální příběh a hlavně první díl s Benediktou. 100% ()

Těžký rozchod (1992) (E24)

Zatímco José s Benediktou prožívají lásku, Natálie je rozchodem s Josém hluboce raněna. Večer se jde vyplakat k holkám a ty začnou litovat, že rozbily jejich vztah. Rozhodnou se proto najít Natálii jiného přítele. Zatímco dívky sbalí dva kluky na plovárně doufajíc, že se některý z nich bude Natálii líbit, Mikuláš se Štěpánem šli do protiútoku - na oplátku se nechali balit dvěma kadeřnicemi a všichni se pak střetli v kavárně. Není to špatná epizoda, i když málo bohatá na hlášky, jedna z mála je tato: "Copak si myslíte že nevidím, že čtyři hodiny čtete pořád jednu stránku?" "Čtyři? Jen tři a půl." 95% ()

Náročné poslání (1992) (E25)

Holky dosud nenašly Natálii ideálního snoubence. Johana sestaví portrét podle Natáliiných poznatků a vyjde z toho Kristiánův bratranec Frederic. Druhý den Johana dohodne Natálii s Fredericem schůzku u Alfréda, jenže ve stejnou dobu mají kluci schůzku s Patricií, snoubenkou Frederica. Vtipných hlášek je tu plno. "Ona není kanón, ona je B A." "Co je to B A?" "Bomba atomová.":) Kristián: "Jste hnusní, představujete karikaturu chlapa, který myslí jen na vlastní potěšení. A já jsem myslel, že jsem jediný vzorek dosud žijícího druhu." Katka, když Johana v noci rozespalým holkám ukazuje kresbu: "Je to mimozemšťan, má na hlavě rohy." "Když nebudeme balit, kde toho kluka najdeme? V obálce pro štěstí?":) 100% ()

Sladké šílenství (1992) (E26)

Je to zvláštní, ale tato epizoda mi prvních pár let dost vadila. Nějak jsem nedokázal pobrat tu romantiku, kterou zde Johana vyloženě překypovala, z té přeslazenosti mi bylo šoufl. Když jsem si pouštěl VHSku s díly 20-29, tento jsem častokrát přeskakoval. To trvalo asi tak dva roky, časem jsem si ale i na tuto epizodu zvykl a už mi vůbec nevadí, ba naopak, Johanin zápal pro romantiku a poezii mi dokonce připadá vtipný. "Co je to s Johanou?" Nevím, četla celou noc Jih proti severu a teď je takováhle." "Štěstí, že nečetla vampírku.":) Kristián dokonce souhlasil, že se účastní Thibautova malování aktů. A Johana, vidouc kroužící kolem Kristiána poslušnou múzu Anežku, rázem otočila: "Ano, strašně, hrozně, příšerně žárlím, když vidím, jak se ta holka točí kolem milovanýho kuřátka!":) 100% ()

Fajn kluk (1992) (E27)

Johanu zaujme otravný kluk a k tomu vyžírka jménem Jean-François. Seznámí se s ním v kavárně, když ji požádá o sto babek. Johana je vybájenými historkami, které Jean-François údajně prožil nadšena a vnutí ho celé partě. Kluci jsou nuceni mu poskytnout azyl v koupelně a později v garáži. Vtipná je scéna, kdy Jean-François požádá holky o snídani, načež si objedná 12 loupáků, máslo, zavařeninu, kafe se smetanou a šunku s máslem a číšníka odbude poznámkou "Účet je pro ty dvě. No nekoukej tak, vidíš vydržovanýho chlapa.":) Nejvíc mě ale pobaví, když chce políbit Helenu a Katka ho začne mlátit obří bagetou.:-)) 100% ()

Pěkný ptáček (1992) (E28)

Johana má opakovaně zlé sny, že ji Kristián podvádí. Svoji podezíravost si potvrdí, když ho tajně uvidí přicházet na pokoj až v pět ráno, přestože se s ní rozloučil před půlnocí. Pro Johanu je to o to horší, že se tak stalo právě na její narozeniny. Navíc bývá Kristián nevyspalý a pozdě chodí na zkoušky, takže i Štěpán s Mikulášem pojmou podezření. Nakonec se vše vyjasní, Kristián na oslavě narozenin Johaně předá prsten, na který po nocích vydělával vykládáním náklaďáků v tržnici. Pěkný díl s romantickým koncem a vtipně zuřící Johanou. "Nekřičím, nebrečím, držím se, ani neškrtím, ale tohle dlouho nevydržím!" 100% ()

Kazeta (1992) (E29)

Johana se rozhodne nahrát kluky při zkoušce a kazetu rozeslat do všech hudebních vydavatelství. Jenže kluci jsou proti a tak je holky nahrají tajně, kazeťák i mikrofon rafinovaně skryjí. Vše jim prozradí až když se Johana probojuje do kanceláře DB Records a producent Thomas Fava si jejich muziku poslechne. Kluci zprvu trucují, ale nakonec divkám odpustí. Srandovní je Johana, když dělá že se drbe, aby mohla zapnout nahrávání.:) Z vtipných dialogů bych vybral třeba tento - Helena: "Johana má pro vás něco fantastickýho." Kristián: "Aha, nové krajkové prádlo." Johana: "Krajkové prádlo bych ukázala jenom tobě, ale všem ne." Katka: "To je otřesné, vy na nic jiného nemyslíte!" Štěpán: "Ale ne, myslíme na vás ... bez prádla." 100% ()

Tomáš (1992) (E30)

Johana prožívá euforii, že z kluků budou rockové hvězdy a tak se celou noc několikrát koupala, sprchovala a dokonce si pouštěla vysavač. Katce a Heleně zakáže muchlat se s kluky s odůvodněním, že by to narušovalo jejich psychofyzické myšlení, ale sama vyleze po okapu do pokoje chlapců a vrhne se na Kristiána. "Králíčku v noře, pomoz mi!":) "Johana nám vysvětlila, že jste na tom jako vrcholoví sportovci před výkonem." "Mucky mucky, přísný zákaz." "Tak to je prolhaná! Ona dneska málem udusila Kri-kriho, klepal nožičkama!") Tomáš Fava na přehrávku nepřijde, všechny čtyři dívky to vezmou do vlastních rukou a Favu do garáže osobně přivedou. Vtipná epizoda, zvlášť Kristián skrývající se za reklamou papundeklového kuchaře. A když holky stříhaly Josého džíny: "Dej pozor, hrozí ti nebezpečí, hlídej citlivá místa!":) 100% ()

Dvojí hra (1992) (E31)

Fava pozve děvčata na večeři, údajně aby si s nimi promluvil o chlapcích, ale nakonec o nich nepadne ani slovo a spíš začne všechny dívky balit, což nejvíc rozčílí Katku. Děvčata klukům namluví, že jdou na večeři s Johaniným stejdou z Texasu. Mezitím José střídá schůzky s Natálií i Benediktou. Johana i Katka svádění Favy odolají, ale Helena ho ve všem omlouvá a navíc se s ním začne scházet sama a častěji. V tomto dílu je plno výborných hlášek, např. na konci Katka s Johanou o Heleniných schůzkách s Favou "Je přesně jak babička." "A to proč? Měla hodně mužskejch?" "Ne, chodila po provaze." Nebo jak Štěpán odváděl Kristiána špehujícího Josého s Benediktou: "Že na tebe, nezbedníku, tvou Johanu zavolám?! Padej! Lehni! Řekl jsem, že ten film je nepřístupný!":) A Johana mazlící se s Kristiánovou čepicí.:) 100% ()

Rozchod (1992) (E32)

Katka s Johanou u Alfréda natrefí na Josého s Natálií a nenechají si ujít příležitost si trochu rýpnout. Úsměv jim zamrzne, jakmile zahlédnou Helenu v doprovodu Toma Favy, s nímž byla na nákupech. Obě Helenu před Favou varují, ona je ale ujistí, že pořád miluje Mikuláše. Jenže týž večer se Helena nevrátí na kolej a Katka s Johanou tuší průšvih. Helena se vrátí až v šest ráno, celou noc strávila s Favou v nočním podniku s rockovou kapelou. Nakonec si uvědomí, že Mikuláše už asi nemiluje. V tomto dílu mě baví hlavně srandovní scény se Štěpánem a Kristiánem na pokoji a hlášky Johany, když Helena vypráví o večeru s Favou: "To je nechutné! Láska skupinová, to mě vždycky odpuzovalo!":) 100% ()

Smítko v oku (1992) (E33)

Štěpán s Kristiánem si dělají starost o Mikuláše, ten je ujistí, že je v pořádku, i když rozchod s Helenou jej stále trápí. I Katka s Johanou mají co dělat, aby se udržely, když potkají Helenu s Favou. "Fuj, oni se líbají!" "Johano, já zavírám oči, tak mi to nevyprávěj!":) Helena si promluví s Mikulášem a dohodnou se, že Fava bude s jejich kapelou nadále spolupracovat. Natálie Mikulášovi nabídne, že by s ním ráda chodila, on ji ale odmítne. Johana má v tomto dílu dobře rýpavé hlášky, např. když se všichni sejdou v kavárně pronese "To mi připomíná báječný film, Napětí na útesu." I Kristián perlí hláškami: "I když mě bolelo břicho, tak jsem dál jedl čokoládu.":) 100% ()

Nový život (1992) (E34)

Všichni si pomalu zvykají na fakt, že Helena chodí s Tomem Favou, přičemž s ostatními se vídá čím dál méně. Občas si někdo neodpustí menší narážku, zejm. Johana. "Nezdá se vám, že Texas přibral?" "Ano, určitě ze zármutku." "Texas má zármutek? To je mi novinka." "On ne, ale jeho kamarád." Nejvíc se ale do Heleny pustí Kristián, jenž jí při společné večeři na rovinu vyčte, jak ošklivě se k Mikulášovi zachovala, když ho nechala. Tohle se mi na Kristiánovi líbí, že jediný byl k Heleně upřímný, zatímco ostatní pokrytecky mlčeli, i když si mysleli to samé. José čím dál častěji střídá schůzky s Natálií i Benediktou, což začne vadit Katce a Johaně. 100% ()

Odhalení (1992) (E35)

Katka s Johanou konečně vezmou na milost Toma Favu coby přítele Heleny. Kristián se snaží Mikulášovi dohodit jinou přítelkyni. Fava pozve všechny tři dívky na oběd a Katka pojme podezření, že se ji celou dobu pokoušel balit. Její obavy se potvrdí, když ji pozve do studia vyzkoušet si jak zpívá a během toho se ji snažil políbit. Katka s Johanou se rozhodnou, že Heleně nic neřeknou a radši provedou "akci vyhození". Z hlášek zmíním třeba tuto: "On mi nevoní." "Třeba nemá ten správný deodorant." Tato epizoda je pro mě silná nostalgie, je totiž první, kterou jsem si už při prvním vysílání v r. 1995 nahrál, tehdy ještě na MC kazetu, proto dám plný počet 100%. ()

Akce výhoz (1992) (E36)

Katka má nervy z toho, jak se ji Tomáš Fava ve studiu snažil líbat a mrzí ji, že vše nepřiznala Heleně. Johana ji ujistí, že vymyslí způsob, jak se Favovi za vše pomstít. A nemusejí čekat dlouho, v garáži se staví Natálie a když se seznámí s Favou, Johana dostane nápad. Ona a Katka Natálii namluví, že se Favovi líbí a bylo by dobře, kdyby ho Heleně přebrala. Natálie se jejich lsti chytne a ještě týž večer jde s Favou na večeři. Povedená a vtipná epizoda, např. scéna s Johaniným novým parfémem, který v Kristiánovi vyvolává alergii. A když Fava chtěl, aby se kvůli líbání zhaslo, Katka si do něj rýpla: "Když jsi tady ty, je to příliš nebezpečné. Slyšela jsem, že rád líbáš ve tmě, mohl by ses splést.":) 100% ()

Obtížná přiznání (1992) (E37)

Thomas Fava má Heleně přiznat, že ji podvádí s Natálií, ale neudělá to a navíc ji pozve na dovolenou na Tahiti. Kluci jsou netrpěliví, stejně tak Katka s Johanou. Nakonec vybuchne Mikuláš, vletí do vydavatelství a Favu dotáhne do garáže, kde ho kluci přinutí Heleně vše přiznat. Velmi pěkná závěrečná scéna, kde si Helena s Mikulášem v garáži padnou do náruče a k tomu hrající ústřední melodie. Ani v tomto dramatickém dílu nechybí vtipné hlášky: "Proč kroutíš tím kapesníkem?" "Uklidňuje mě to, jinak bych zakroutila krkem jistým osobám!" A nebo když se holky zeptají Heleny, jestli ji bolí rozchod s Favou: "Moje dušička ano, ale víc bolí nohy.":) 100% ()

Život znovu začíná (1992) (E38)

Helena se vrátila k Mikulášovi, z čehož mají všichni velkou radost, tedy kromě Kristiána. Podle něj si Helena zaslouží trpět, když opustila Mikuláše kvůli Favovi. Mikuláš s Kristiánem si to mezi sebou rychle vyříkají, ale s Johanou to tak snadné nemá. Johana na protest proti Kristiánovi chování pozve na večeři nového plavčíka Bruna a Kristián obvolává svůj početný harém bývalek.:) Když u žádné nepochodí, zbude mu poslední možnost - Sofie. Docela vtipná epizoda s dobrými hláškami. "To je kretén! To je ale doopravdy kretén!" "Ale ne, vždyť jenom řekl, co si myslí." "Možná je upřímný, ale stejně je kretén!":-D A nebo: "Kristiáne, nech to plavat, byla rozčílená." "Já ji naučím, aby se kontrolovala, i když je rozčílená!" 100% ()

Protiútok (1992) (E39)

Holky už mají plné zuby toho, jak José střídá schůzky s Natálií a Benediktou a rozhodnou se Benediktě dát lekce, jak v Josém vyvolat žárlivost. Zvlášť poté, co Johana neuváženě pošle Natálii do japonské restaurace, kam José pozval Benediktu na oběd. Natálie je nenačape jen díky tomu, že Benedikta nesnáší syrovou rybu a tak namísto do japonské restaurace zašli do italské. Benedikta v Josém vyvolá žárlivost předstíráním, že nespala doma a ten se definitivně rozejde s Natálií. "Kristián o holkách: "Ještě nepochopily, že chlap je od přírody polygamní." Johana: "Jen to zkus být polygamní a uvidíš, s jakou radostí ti vyškrábu ty tvý očička!":) 100% ()