Helena a její chlapci

• Francúzsko Hélène et les garçons
Francúzsko, (1992–1993)

Helena Girardová začne studovat na univerzitě v Paříži. Na koleji se rychle spřátelí se svými novými spolubydlícími, s Johanou a Katkou. Už v prvním dílu dívky potkají tři mladé hudebníky - Mikuláše, Štěpána a Kristiána zvaného „Kuře“. Brzy po té začne každá z dívek chodit s jedním z chlapců.

Tento francouzský komediální seriál pro mladé se téměř celý odehrává v interiérech. Zvláštností české dabované verze je, že velká většina jmen byla počeštěna – z Nicolase se tak stal Mikuláš a z Etienna Štěpán. Volné pokračování u nás běželo pod názvem "Rozmary lásky". (decouble)

Recenzie používateľa Kri-kri k tomuto seriálu (281)

Shoda (1992) (E220)

Mikuláš si dělá výčitky z podepsané smlouvy. Pochybuje, zda dokáže složit dobrou muziku a uvažuje o odchodu z kapely, ale Helena i ostatní přátelé jej podpoří. V tomto dílu je mi sympatický postoj Josého, jenž Mikuláše nechlácholí jako ostatní, ale bez okolků mu vyčte jeho neopatrnost s podpisem smlouvy a že nedal na jeho rady. Skvělá je též Róza, která jakmile se dozví, jak je Thomas podrazil, prokáže svoji solidaritu s partou, vlítne do studia a vrazí Favovi pořádnou facku. V závěru dílu se všichni konečně dozví, že Thomas je HIV pozitivní. 95% ()

Tajná schůzka (1992) (E221)

Lola navštěvuje intenzivní kurz, aby mohla dostat řidičák, ale začíná se jí stýskat po Sebastiánovi, navíc už má po krk instruktora Patricka. Rozhodne se zajít do garáže, jenže se Sebastiánem se těsně mine. Ten jako jindy v době oběda navštíví Lindu v posilovně. Manu pochopí, že je tam navíc a vyklidí mu pole. Helena jde do studia a před kavárnou spatří Sebastiána líbajícího se s Lindou v jejím autě. V tomto dílu se nic moc zajímavého neděje, humor obstarává zejména Róza vyprávějící podrobnosti z intimního života s Olivierem: "Kluci, to si nedovedete představit. To je tak romantický, my jsme spolu ještě nespali.":) A o Favovi prohlásí, že je "zero pozitivní". 90% ()

Nápad (1992) (E222)

Sebastián se svěří Mikulášovi, že se znovu zamiloval do Lindy a vyklopí mu i to, že Helena je včera viděla líbat se před kavárnou. Lola se rozhodne vykašlat se na řidičák a loterii a chce se opět naplno věnovat Sebastiánovi, uvědomuje si, že ho v poslední době zanedbávala. Helena musí do studia na pracovní schůzku s Favou, Mikuláš ji doprovodí a při zpáteční cestě do garáže mu vytane na mysli nová melodie. Vtipná zápletka dílu je zejména díky Róze, která málem přizabije Oliviera tím, že mu kvůli prkotině o hlavu rozfláká demižon.:) Róza: "Dnes v noci jsme spolu spali." José k Olivierovi: "To jsme si domysleli. Ale příště si vezmi přilbu, bude to bezpečnější.":) Zajímavý je i dialog Lindy s Manu, kdy ji konečně přizná, že ji dávno miluje, ona ale jeho city neopětuje. 90% ()

Dožene Lola co zameškala? (1992) (E223)

Mikuláš přehraje Heleně melodii své nové písně, která ho napadla, když myslel na Sebastiána a Lindu. S Helenou se shodnou, že text by měl být o tajné lásce těch dvou a proto bude lepší píseň Favovi nedávat. Lola se snaží dohnat ztracený čas a stráví celý den se Sebastiánem, ten je ale duchem nepřítomen a myslí jen na Lindu. Když se s ní večer tajně sejde v jejím autě, k jeho smůle Lola vyšplhá po okapu do pokoje chlapců a když tam Sebastiána nenachází, dojde jí, že ji podvedl. Málo vtipná epizoda a Lindin výstup přede všemi "Sebastián tu není? Chtěla jsem mu říct, že s ním nemůžu jít dneska na oběd.", to je vrchol hlouposti a indiskrétnosti. 90% ()

Šok (1992) (E224)

Mikuláš najde Lolu v baru U Nelly, jak se opíjí a nechá se muchlat cizími kluky. S pomocí vyhazovače se mu ji podaří odvléct a tak uniknout rvačce. Následně ji v garáži uklidňuje a naznačí, že Sebastián se v poslední době cítil sám. Že je právě s Lindou ji ale zamlčí. Sebastián se vrací až ve tři ráno, když už je Lola zpět na pokoji, Mikuláš ho informuje, co se stalo. Zatímco Sebastián klukům otevřeně přizná, že miluje Lindu, Lola stále zuří a Sebastiánovi praští s telefonem. Rozhodne se mu pomstít a v první řadě zjistit, s kým ji podvedl. Jako na ránu ji přijde Manu, kterého se zeptá: "Ty znáš Lindu opravdu dobře? Nevíš, jak dlouho už spí se Sebastiánem?" 90% ()

Obchod (1992) (E225)

Adéla osočuje Lolu z podezíravosti poměru Sebastiána a Lindy a navíc že o tom pověděla Manuelovi. Fava informuje Helenu o písni, kterou má nazpívat. Lola i v tělocvičně zuří, chce se Sebastiánovi za každou cenu pomstít. Začne balit cizí kluky a při první příležitosti zfackuje Sebastiána. Bláznění Loly pokračuje i v kavárně. Róza, přestože má chřipku je celý den nalepená na Olivierovi, neboť je pro ni nejlepší antibiotikum.:) Fava uzavře s Helenou tajnou dohodu - když nazpívá píseň vybranou vydavatelstvím, vrátí jí Mikulášovu smlouvu. Tato epizoda není moc zajímavá ani vtipná, děj se nijak výrazně neposouvá a Fava je tentokrát ještě drzejší než jindy, dokonce Helenu označí za idiotku. 85% ()

Nový skladatel (1992) (E226)

Lole volají kluci z diskotéky, Adéla jim sdělí, že Lola odjela do kláštera v Tibetu.:) Lola Sebastiánovi nevěru odpustí a jde za ním do garáže. Jakmile ho spatří držícího se s Lindou za ruce, rozpláče se a uteče. Fava představí Heleně Fabiena, skladatele písně, kterou Helena souhlasila nazpívat. Když pak jdou do kavárny, přiběhne Lola a s pláčem Heleně sdělí co viděla. Adéla si vyčítá, že jí nevěřila. Líbí se mi, jak Helena vystartuje na Favu: "Teď mě dobře poslouchej! Dosud jsem mlčela, ale existuje moment, kdy jsem schopna udělat hloupost, třeba se vykašlat na tu tvoji smlouvu. A to je chvíle, kdy mě přátelé potřebují, teď mi dej pokoj!" 95% ()

Přátelství (1992) (E227)

Helena sdělí Mikulášovi, jak večer za Lolou na kolej přišla Linda a obě si s pláčem padly do náručí. Taky mu řekne o Fabienovi a na Mikulášovi je vidět, že na něj začíná žárlit. Lola Lindě odpustila, už proto, že si uvědomila, že i ona Lindě kdysi ublížila, když jí Sebastiána přebrala. Lola jde do garáže promluvit si se Sebastiánem. Ŕekne mu, že chce, aby byli jen kamarádi, má dál chodit s Lindou. Ve studiu Fabien svěří Johnovi, že se do Heleny zamiloval a je si jist, že ji dostane. José už se vykurýroval z chřipky. Benedikta k holkám: "Jsem hrozně ráda, že vás vidím. Týden v jedné místnosti s Josém, hrůza. Konečně vidím civilizovaný tváře.":) 95% ()

Soupeření (1992) (E228)

Touto epizodou začíná několikadílná minisérie (dost dlouho na stanici TF1 cenzurována), v níž Thomas Fava v nahrávacím studiu zdroguje Helenu. Ale hezky popořadě. Na začátku nikdo netuší, jaké drama budou všichni v následujících čtyřiadvaceti hodinách prožívat. Lola začne žít pozitivně dle knihy o východních filosofiích, Róza se rozhodne vymalovat garáž a přitom vylije barvu na Josého syntetizátor a pak ho ještě dorazí džusem z plechovky. Mikuláš si zažárlí, když u Alfréda natrefí na Helenu s Fabienem. A pak už Helena jde na onen drogový dýchánek do studia. Tento díl nepatří k nejvtipnějším ani mým nejoblíbenějším, takže dám jen 90%. ()

Náročná schůzka (1992) (E229)

V garáži se José pozdě do noci pokouší opravit synťák, který mu nechtíc zničila Róza. Holky se jdou bavit na diskotéku, kam přišel i John Wander a Mikuláš proto začne mít o Helenu strach. Adéla se poprvé setká s Brunem, když jí pomůže odpálkovat dotěrného kluka. Mezitím ve studiu už jsou Fava s Fabienem, zvukařem Brunem a Franckem zfetovaní a snaží se přimět Helenu, aby si taky šňupla. Když odmítne, Fava jí nabídne kousek dortu a Helena netušíc, že lze drogu přimíchat do jídla nepohrdne nabízeným pokrmem. Brzy o sobě neví, čehož využije Fava a sebere jí z tašky Mikulášovu smlouvu. O fous zajímavější díl než předešlý. 90% ()

Nejdelší noc (1992) (E230)

Zdrogovaná Helena se ve studiu chláme, cicmá se s Fabienem a u toho všichni poslouchají novou Mikulášovu píseň. Když Heleně začne být špatně, banda feťáků se rozhodne pokračovat v zábavě na diskotéce u Nelly. Mikuláš se pěkně rozzuří, když spatří Helenu ve Fabienově objetí, rozběhne se do garáže, ze vzteku rozfláká kytaru a porve se s Josém, který se ho snaží uklidnit. Když se Fava s Fabienem pokusí usínající Helenu odvléct, kluci a Benedikta na poslední chvíli zakročí a před diskotékou se strhne velká rvačka. Humor v těchto epizodách nehledejte, do takto dramatických událostí se zkrátka nehodí. Za jeden z nejzajímavějších dílů dávám 95%. ()

Vystřízlivění (1992) (E231)

Helena se ráno vzbudí s šílenou bolestí hlavy, ale nic si z minulé noci nepamatuje. Holky jí vysvětlí, co se stalo a jak jí Fava bez jejího vědomí podstrčil drogu. Mikuláš se prochází po nábřeží Seiny, kde ho spatří José. Helena a Mikuláš si v garáži vyznají lásku, což José podbarví romantickou melodií.:) Helena přizná, že souhlasila s nazpíváním písně za vrácení Mikulášovy smlouvy, ale netuší, že ji Fava sebral z tašky, když byla v rauši. Fava s Fabienem se ve studiu pochlubí Johnovi, co Heleně provedli, ten to jen tak nenechá a jde si na ně stěžovat na ředitelství vydavatelství. Róza opět prokáže svoji dobrosrdečnost, když Mikulášovi daruje novou kytaru. 100% ()

Nebezpečný obrat (1992) (E232)

Helena a Mikuláš se z generálního ředitelství vracejí s dobrou zprávou - oběma jim vrátlili smlouvy a Thomase Favu propustili. Společně s Johnem si kluci a Róza v garáži na oslavu připijí šampaňským. Oslavu jim naruší vpád totálně zfetovaného Favy. Než mohlo dojít k potyčce se Fava zhroutí, Mikuláš se Sebastiánem ho odvezou do nemocnice. Manu stále smutní, že ho Linda nechala, Lola se rozhodne, že mu zlepší náladu sportováním. Natálie se po delší době vrací a je naštvaná na holky, prý Manuelovi ublížily. Holky v tělocvičně spatří kluka, který se jich nedávno zastal u Nelly. Adéla, aniž by si toho všimli ostatní, ho pozve na skleničku. 100%. ()

Na křižovatce (1992) (E233)

Helena jde do nemocnice za Favou, Lola zapřáhne Manuela do cvičení a Adéla se tajně schází s Brunem. Dějově se sice nejedná o příliš zajímavou epizodu, ale zato je plná srandovních hlášek. Lola "Heleno, kde chceš cvičit? "Někde, kde se moc neunavím." "A ty Bene?" "Tam kde Helena.":) A když Helena mluví o návštěvě Favy po tom všem, co jí provedl, Róza to okomentuje "Ve škole mě učili, že Napoleon zemřel na Svaté Heleně, ale až teď vím, kdo byla ta svatá Helena.":) A pak v garáži - Lola: "S Manu můžeš o Lindě klidně mluvit, Sebastiáne. Já na něm právě pracuju, aby na ni zapomněl." José: "A jak to děláš? Elektrošoky?":-) 95% ()

Disciplína musí být (1992) (E234)

Adéla přizná dívkám, že se zamilovala do jiného kluka. Ony mají obavu, aby něco neuspěchala a jak to vezme Kryštof. Ten si už všiml, že Adéla se v poslední době chová divně. Fabien vyhledá Helenu a vyzná ji lásku. Nabízí ji, že z ní udělá pěveckou hvězdu, jí je ale jeho vnucování se nepříjemné. Večer Adéla dívkám oznámí, že Kryštofa podvedla a nyní mu musí říct, že se s ním rozchází. V tomto dílu jsou nejzábavnější Lola s Rózou. Lola ji neustále nutí cvičit, neboť ji pokládá za tlustou, Róza utíká do garáže a hledá vysvobození v náruči Oliviera. Také pobaví, jak si José láme hlavu nad překladem návodu k synťáku. A když se Sebastián ze srandy rozmáchne basovkou po Josém, Olivier to okomentuje: "No ne, to je odvaz, právě vynalezl obušek.":) 95% ()

Nečekaný zvrat (1992) (E235)

Kryštof se rozhodne odjet z Francie, v garáži se s chlapci rozloučí, aniž by jim sdělil důvod. Až později si všimnou dopisu, v němž vše vysvětluje a navíc jim to potvrdí i holky. Róza přizná Lole, že čeká dítě, otcem ale není Olivier, nýbrž její bývalý. Fabien nadále pronásleduje Helenu, vyznává ji lásku, vyruší je Natálie a obě jdou hledat Adélu. V tomto dílu se mi líbí rozhovor Rózy s Manuelem v tělocvičně, jak mu radí ohledně holek a metafora se zaječicemi.:) Též dialog, když jim Lola sdělí, že Adéla má jiného kluka. "Tak to vidíš, Manu, s holkama musíš být rychlejší, než Zoro mstitel. Podívej, jaký to má spád. Někoho miluješ a bum, potkáš jiného a hop, s tím prvním je konec." "Rózo, pochopili jsme." "Vysvětlovala jsem to jemu, on potřebuje titulky.":) 95% ()

Seznámení (1992) (E236)

Kryštof klukům zavolá z Anglie, zatímco Adéla představí holkám Bruna, čímž jej oficiálně přijmou do party. Rózu postihnou těhotenské nevolnosti, Lola ji přesvědčuje, že Olivierovi bude muset říct pravdu, Róza se ale obává, že se na ni Olivier vykašle, když čeká dítě s jiným, navíc ho nebude moct dostatečně zaopatřit. Lola a Róza si jdou přece jen s Olivierem promluvit. Fabien je čím dál dotěrnější. Nejprve Helenu obtěžuje v tělocvičně, odkud jej vyžene energická Róza a ještě týž večer v restauraci, v obou případech je zfetovaný. José k Fabienovi: "Tak poslyš, jestli ti Mikuláš nedá přes hubu jen proto, že jsi v rauši, tak buď klidnej, mně to nevadí.":) 95% ()

Bláznění (1992) (E237)

Olivier přijme Rózino dítě za své a Mikuláš pozve Helenu, Rózu a Oliviera na týdenní prázdniny do domu svých rodičů u moře. I ostatní mají prázdniny a tak se Lola rozhodne, že je využijí k vydělávání peněz pro Rózino dítě. Všem rozdělí práci z inzerátů - Adéla má venčit psy, Benediktě přidělí inventuru v butiku, Bruna pošle ke stěhovákům a Josému najde místo u odtahové služby. Linda se Sebastiánem odjedou na prázdniny, jenže v polích se jim porouchá auto a z odtahovky přijede José. Humorná a nápaditá epizoda, z těch před koncem seriálu jedna z nejlepších. Zvlášť scéna s Lolou a Josém v kavárně je povedená, baví mě, když se José neustále otáčí po holkách, zatímco Lola do něj hučí o práci.:) Laly Meignan a Philippe Vasseur jsou skvělí komici. 100% ()

Geniální nápad (1992) (E238)

Lola se rozhodla, že pomůže vydělat peníze pro Rózino dítě. Za tímto účelem zaúkoluje všechny ostatní. Josému práce u odtahovky nevyšla a tak Lola navrhne, že si musí založit vlastní podnik. Všichni se pustí do vydávání studentského časopisu Školní drbna. Jenže ten ani přes zajímavé články a Lindiny autogramy nejde zrovna na odbyt. Nejméně jich prodá José, protože musel, jak před Benediktou neuváženě přiznal, zpracovávat holky.:) Lola musí splatit papír a pronájem tiskárny a tak holky večer pracují coby servírky na diskotéce u Nelly v zajíčkovských kostýmech, což u kluků vyvolá velký záchvat smíchu. Vtipný a originální díl, jemuž na zábavnosti neubírá ani absence několika hlavních i vedlejších postav. Jen škoda, že s tím časákem tak brzo skončili, mělo to potenciál na rozvitější děj. 95% ()

Fotky (1992) (E239)

Lola nezahálí, po noční šichtě u Nelly má pro holky další práci. Přes Lindu dohodla focení pro reklamu na osvěžující nápoj. Problém je, že jde o fotky v plavkách, s čímž José zásadně nesouhlasí. Nakonec se dá přemluvit a na focení přijdou i kluci, s dívkami pak pózují společně. "Připadal jsem si jako pasák, co vyžene svou holku na chodník." "A je to dobře placený?":) "Vždyť to dítě ani neznáme." "Tak si počkej, až se narodí a pak se seznámíte.":) Fotograf: "Hej, ty vlasatej hubeňoure, ty jdi radši pryč, ty se k té blondýnce moc nehodíš.":) 95% ()