Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

Blazkowicz

Původně jsem měl v plánu napsat extra dlouhý komentář a rozebrat některé scény, ale kašlu na to. Takže ve zkratce. Oliver Stone točí protiválečné sračky, ale tady je to o něčem jiném. Prostě surový Vietnam, tak jak to ve většině případů opravdu bylo. Boj a samotné bojové scény hrají jen druhé housle. Jednoduše nejlepší film o Vietnamské válce, ale napodruhé už to nemá takový účinek. Pro ještě hlubší zážitek doporučuju Rising Storm 2: Vietnam. 5* ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,1/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 88%, Audience Score - 93% | FDb.cz - 86.9% | Výborně a velmi realistcky a kriticky natočený film o válce ve Viatnamu, který i přes svůj uboze malý rozpočet dokázal nezkonale zaujmout, a i když to samozřejmě není bez chyby, tak herecké obsazení (hl. skvělý výkon Willema Dafoe), kamera, režie - fakt síla. Opravdový filmový klenot, který se objeví jednou za desetiletí, a jejž je třeba poznat na vlastní kůži...... a ta stopa po něm tam ještě min. pár dnů zůstane.... 95% ()

SAINTS

Mlady vojak je konfrontovany s hrôzami vojny.Vietnamske peklo je zobrazene velmi autenticky,Zaujimave a zaroven velmi rozdielne su postavy Toma Berengera a W.Dafoe,je priznačne že obaja v tejto vojne zomru.Cata je jeden z prvych filmov o vojne vo Vietname ktory rieši aj postavenie afroameričanov v tejto vojne.Postava Charrĺieho Sheena v jednej zo scen rozprava,že narukoval dobrovolne a zanechal študium,lebo nechcel aby vo vojne bojovali len chudobni chlapci.Na to mu jeden afroamericky vojak odpoviee že takto môže uvažovat len bohaty a že bohati chudobnym vždy prejdu cez rozumu,tak to bolo a tak to bude. ()

Midar

Skrze postavu Charlieho Sheena jsme vhozeni do chaosu ve kterém se nám nikdo nesnaží nic vysvětlit a my tak absolutně zmateni nedokážeme pochopit, proč se to všechno vlastně děje a jaká je naše úloha v tom. Instinktivně tak přilneme ke dvoum silným avšak zcela odlišným otcovským autoritám, od kterých následně očekáváme, že nás v tomto pekle povedou a dokážou ochránit. Oliver Stone do toho snímku vložil své zkušenosti a pocity z Vietnamu a je to v něm sakra cítit. Ten film se nám nemá líbit, není natočen na efekt, nemá žádné krásné a umělecké záběry. Je to prostě jen naprosto surový a realistický pohled na tuto nesmyslnou válku. Dívak se tak dokáže zcela vžít do hlavní postavy a všechnu tu nechuť, zmatenost a smutek skrze ní prožít. Právě v tom tkví síla tohoto snímku a právě proto je pro mě zcela dechberoucím. ()

liquuid

Skvele prostredi, dobre udelana atmosfera, ale z hlediska emoci jsem se nespojil s zadnou postavou. Chybi mi tam uplne nejaky zacatek, predstaveni tabora, seznameni se se cleny, briefingy a podobne veci. Druha pulka byla lepsi, ale porad jsem citil jen nevysvetleny vyriznuty kus historie ve vietnamu a to me vazne vnitrne uzita. Americani vzdy nekam vtrhli a prohrali, nemeli tam co delat a tohle jejich plakani a oslavovani valecnych hrdinu mi prijde hloupe. Beztak vetsina z nich ani nevedela, kvuli cemu tam vlastne jsou. Za vypravu, prostredi a nektere herce 3 hvezdy. Hudba se vubec nehodila k takovemu filmu a dejova linie bez jakehokoli zarazeni, vysvetleni, jen jako oriznuta cast. ()

JosefTomas

Charlie Sheen v době, kdy to nebyl jen "Charlie z Dva a půl chlapa", ale celkem charismatický herec, který předvedl svůj nejlepší dramatický výkon. Válka je prezentována výborně, zkrátka to nejhorší, co vás zde může potkat. Všechny postavy jsou uvěřitelné, herci výborní a režie i scénář Oliver Stone vypiplal k dokonalosti. Tady zkrátka není jediný chybný krok. ()

hrumsrt

Hutné a reálné opojení z války ve Vietnamu. Na jedné straně naprostá zoufalost a strach z toho, odkud na vás může něco vyskočit, ale zároveň páchaná zvěrstva na prostých domorodcích. Největší americký omyl převedený na velké plátno. 75% ()

Zeker

Ďalší  úspešný film z roku 1986 ako Top Gun. To čo Amerika robila vo Vietname, je niečo podobné ako Rusko na Ukrajine. Ale na situáciu vo Vietname sa už asi zabudlo... ()

RafaKrakal

Oliver Stone natočil syrový válečný film, který dokáže na diváka přenést surovost války v její nejryzejší podobě. Když se k tomu přidají skvělé herecké výkony Charlieho Sheena, Toma Berengera a Willema Defoea, nelze než Četu označit za jeden z nejlepších válečných filmů historie, ne-li vůbec ten nejlepší. ()

ostravak30

Teprve Četa katapultovala Olivera Stona mezi skutečné režisérské hvězdy. Realistické a dost kruté a krvelačné zobrazení Vietnamské války by nemělo být ani trochu přibarvené, když čerpal ze svých vlastních vzpomínek a ze zkušeností dalších přeživších. Podle pamětí herců ani samotná příprava nebyla procházka růžovým sadem a O. S. tak vsadil všechno na autenticitu. A vlastně se povedlo. O krutosti, ale též odolnosti Japonců se mohli přesvědčit mnozí již ve 2. světové válce. Že jsou na tom Vietnamci podobně zjistili pro změnu Američané. A je jen dobře, že někdo zaznamenal také to, jak otřesně se chovali vojáci této armády. Jakého hyenismu a krutostí se sami dopouštěli. Bohužel oni se takto chovali v minulosti i sami k sobě - třeba ve válce Severu proti Jihu, nebo když vyhlazovali indiány. Mají to v krvi. Druhá strana mince je, že se říká: V lásce a ve válce se smí všechno! Druhá světová válka a válka ve Vietnamu jsou bohužel přesným důkazem o pravdivosti tohoto rčení. Mimochodem, Francesco Quinn v tomto filmu debutoval. ()

Flix

Hodně režisérů se snažilo točit filmy o válce z různých pohledů. Ať už to jsou snímky o poválečném strádání , či přímo zobrazení určitých bitev nebo částí války. Oliver Stone se ponořuje přímo dovnitř válčení, bez nějakého obcházení. Navíc to není typ filmu, který vychvaluje Američany jako velké hrdiny a Vietnamce jako ty zlé. Podává vskutku objektivní pohled, kdy se také Američané dopoušteli zvěrstev na Vietnamských civilistech. Popisuje to, jak válka v člověku probouzí bestii, nekontrolovanou zuřivost a nenávist. V Četě je několik opravdu nezapomenutelných záběrů, na druhou stranu také několik vcelku přebytečných. Herecké výkony jsou výborné (Deppa bych tam skoro nepoznal). Zapůsobily na mě záběry z džungle a světlem, prosvicujícím mezi stromy. Celkově film působí realisticky a opravdově. Navíc ho natočil účastník války ve Vietnamu, takže není důvod mu nevěřit. ()

Chladek

Od prvních okamžiků na mě dolehla vážnnost snímku a fakt, že tady se moc smát nebudu. Audiobiografický snímek O. Stone udělal tak, aby si každý uvědomil, že to ve Vietnamu rozhodně nebylo lehké. Tento film byl vůbec první, který se o tomto ožehavém tématu zmínil. A zmínil se skvěle, a doopravdy všem ukázal, jaké to tam bylo. Vždyť kdo mohl Četu režírovat lépe, než vietnamský veterán? Absolutně mě strhl W. Dafoe, kterého jsem poprvé viděl jako hodného, sympatického a přívětivého muže. Jeho smrt jsem nehorázně až obrečel, a Toma Berengera okamžitě nenáviděl. Však mu to ale Ch. Sheen na konci oplatil. Přesto si ale myslím, že je snímek trochu nejasný, a konečné představování herců kdo koho hrál, mělo být na začátku. Nebo alespoň je ve filmu mohli představit. To už jenom uprostřed děje volali různá jména a vy jste nevěděli kdo je kdo, protože všichni vypadali skoro stejně, a navíc v té tmě a pod zamaskováním. Proto trochu mínus, kvůli té nepřehlednosti. Ale jinak supr film. Jeden z herců měl dostat Oskara. ()

SirGawain

Úžasný...Válka je tu ukázaná jako opravdový peklo, ale na Apokalypsu to, co se atmosféry týče, nemá ani omylem. V Četě je pár opravdu působících scén. Například ta z tý vesnice v džungli byla pro mě snad nejsilnější ze všech válečnejch filmů který jsem kdy viděl. ()

krivkin

chvílemi mi to přijde trošku patetické a černobílé (bohužel jako většina amrických válečných filmů), ale Stone jinak prostě umí ()

Klemi

Tento film řadím mezi nejlepší válečné snímky z Vietnamu spolu s Coppolovou Apokalypsou a Kubrickovo Olověnou vestou. Svět války a bezpráví je viděn očima nováčka Charlieho Sheena. Scéna kdy umírající Willem Dafoe utíká před Vientnamci, je skvělým vyvrcholením této realistické hrůzy. Přesto mě film nedostal tak jak bych si představoval, nicméně o vysokých kvalitách tohoto díla není diskuze. 80%. ()

pasqviL

Vynikající Stoneho film, který se mi zdál až autobiograficky po jednom článku, kde sem si přečetl rozhovor s Stonem. Pro mě v žánru Válečných naprostá jednička. " Same Shit, only different Day " ()