Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

dzberry

Četa v mých očích časem zestárla, zobyčejněla. Ještě před deseti lety byla k světu. Její vrstevníci od Coppoly a Kubricka, o kterých je tady často řeč jako o snímcích daleko výživnějších, kvalitnějších, hlubších atp. se mají pořád k světu, mám je raději... Že by botox? ()

anyonecek

Mlaďoučký Charlie Sheen, v krásném atmosférickém snímku z války ve Vietnamu. Určitě tento film můžu zařadit do TOP válečných filmů, které jsem zatím viděl. Moc pěkně vykreslené "peklo" co zažívali vojáci ve Vietnamu. Jednotlivé postavy byly pěkně propracované a člověk se tak nějak zajímal i o to kdo z nich zemře a kdo ne, což je v tomhle žánru určitě podstatná věc. Scénka s běžícím a následně umírajícím Willemem Dafoem je nezapomenutelná a je na ni udělano snad v každé válečné parodii a nebo v populárních seriálech nějaká scénka. ()

kubilov

Četa. Film, který na rozdíl od podobných filmů o Vietnamu a Stoneových budoucích počinů na tohle téma vyniká Četa spoustou bojových scén, které skvěle dokreslují ztrátu lidskosti, která se pak projevuje paradoxně mimo bojové ohrožení. K tomu všemu hraje monotónní mrazivá melodie, která zážitek a napětí ještě několikrát znásobí, hrůzná je pak především scéna s "vyčištěním" vesnice (My Lai). Tento příběh jedné relativně obyčejné čety mariňáků uprostřed vietnamského pekla sleduje hlavně popis osobnosti mladého zelenáče, kterého si vezme pod křídla sympatický seržant Elias. Bažant Charlie Sheen, jediný člověk mezi veterány Willem Defoe a zjizvenej tvrďák šéf Tom Berenger a k nim tuna zážitků. Top 4 filmy o Vietnamu - Četa, Apokalypsa, Olověná vesta a Lovec jelenů. ()

Pitryx

Možná se to mělo jmenovat dopisy babičce. Občas se něco děje, ale většinou se jen blbě kecá. A to v celém filmu a opravdu hodně. No jo amíci zase chtěli světu ukázat, jak umí kritizovat sami sebe, například sporem mezi vojáky z vlastních řad, nebo drogami mezi nimi. K tomu ještě chování hlavního hrdiny (Martin Sheen), který se dle mého názoru chová jako pitomec. Také se tak skoro celý film tváří. Taky mi uniká, proč byl kdysi pradávno snímek v kategorii od osmnácti let. Samozřejmě, nedá se mu upřít několik silných scén a samozřejmě také scény v bitvě, ty tedy hodnotím, ale zbytek je prostě nuda a nic jiného. 2014072710050/10453 ()

PeterJon

Úžasná atmosféra, napätie, neuveriteľne ma to vtiahlo, podobne ako Apocalypse Now, ale nezmyseľnosť toho všetkého, hrozná tragédia. Ku koncu trochu prehnane patetická hudba. ()

luciebenadova

Jestli tady hlavním důvodem tolika kladných hodnocení je to jak jsou lidé překvapení že válka byla takovej hnus a zvrácenost, viděla jsem mnohem víc zvrácenějších válkovin které byly díkybohu obsahově hlubší a tvůrce si v nich neléčil svůj vlastní mindrák nekonečnejma vykecávkama a nudnýma minutama řvaní. Za mě těžká zívárna, raději Pouta války, nebo Král krysa. Jedna hvězda je za Defoa a za to, že jsem se dokázala přesně vcítit do jejich utrpení. Ale utrpení formou nudy. ()

bohhous22

Úplně seru na to, že tenhle snímek nemá děj ani zápletku.Pokud má Platoon alespoň nastínit (protože věřím, že Stoneova vzpomínka je pouhý zlomek zlomku),co všechno bylo možný ve Vietnamu vidět či zažít a nastiňuje to na základě osobních zážitků a prožitků..... Nešlo to udělat líp než stavět na pocitech a emocích!!!! Proč dávat takovou zkušenost do větších souvislostí nebo jí rámcovat do filmového příběhu!!! ()

helrohir

Zo trojice najslávnejších "vietnamských" filmov (Apokalypsa, Čata, Olovená vesta) mám najradšej práve túto osobitú Stoneovu spoveď o vlastných zážitkoch z tohto konfliktu. Hociˇ "Čate" chýba trebárs silný existencionálny podtón alebo osudovosť vyplývajúca z psychologickej roviny, ktoré zdobili známy Coppolov, respektíve Kubrickov snímok, jej sila tkvie niekde inde. V tomto prípade tkvie v zdanlivo jednoduchej záležitosti, čo z človekom urobí vojnové peklo a ako sa s tým daná osoba dokáže vyrovnať. Zosobnenia týchto pocitov sa vo svojich rolách excelentným spôsobom zhostili Willem Dafoe a Tom Berenger, ktorých taktiež výborne dopĺňa Charlie Sheen v roli neskúseného nováčika. Scenáru a réžii nie je čo vytknúť, proste je vidieť, že Stone to naozaj zažil a každá scéna je do detailu premyslená a realisticky podaná, od tých najrutinnejších vojenských povinností, cez "krátenie" si času húlením, až po samotný kontakt s nepriateľom. Určite však nejde o oslavný film US Army, pretože tu sme svedkami, že ak jednotlivca vojnové peklo premôže, môže sa dopustiť brutálnych činov aj na tých najnevinnejších. 95%. ()

Syna.1990

Opět jeden z filmů, jehož kouzlo mě naprosto minulo. Při prvním zhlédnutí jsem usínal, při druhém jsem se nudil, tak jsem si řekl, že jsem asi ignorant a pustil jsem si ho do třetice (během dvou dnů) a bohužel ani třetí promítání nezměnilo můj názor - lehce nadprůměrný válečný film s naprosto uspávající hudbou .. 70% ()

Guran

Četa je jeden z nejlepších válečných filmů všech dob a spolu s Oběťmi války je na prvním místě v kategorii "Nejlepší film o Vietnamu". Vykresluje surovost a zbabělost obou válečných stran. Američanů i Vietkongu. Zatímco američané bojovali i mezi sebou, stresem a depresemi, Vietkong používal civilisty jako kamufláž a civilové to jako v každé válce odnesou nejvíc, kvůli za*ranejm politikům a jejich nesmyslům. ()

konysua

Mladičký Charlie Sheen vnímá Vietnam až moc racionálně, až se to v jednu chvíli zlomí, zařve "Vy zkurvení zmrdi" a s nenávistí v očích, běží postřílet hromadu rejžožroutů. 8/10 ()

kslaww

Skvělé výkony Dafoa a mladíčka Charlie Sheena...skvěle natočený film o radostech, bolestech a konfliktech v četě ve Vietnamu ()

Gamekeeper77

Je dobře, že se filmy o válkách točily a točí. Pamětníků ubývá a nikdo z nás by si nedokázal představit hrůzy, ke kterým v nich docházelo a už vůbec bychom na ně neměli zapominat. Četa se neliší brutalitou, je jiná protože nepopisuje jen boj s nepřítelem, ale i boje ve vlastních řadách:-(. Ve filmu mě dostaly 3 pasáže, vypálení vesnice, zabití Eliase a závěrečný odlet vrtulníku. Prostě vždy, když naplno spustila Delerueova hudba. Geniální. 82%. ()

0verseer

“Somebody once wrote: “Hell is the impossibility of reason.”. That's what this place feels like. Hell.” Jablko nepadá ďaleko od stromu. Po Martinovi Sheenovi sa vo skvelom vojnovom snímku objavil po relatívne krátkom čase aj jeho syn Charlie. No a opäť z toho bol majstrovský počin, tentokrát však pod taktovkou Olivera Stone-a. Narozdiel od Coppolovej Apocalypse Now sú tu však postavy, s ktorými divák môže sympatizovať vďaka tomu, že ešte tvrdšie ako s nepriateľom bojujú o “zachovanie svojej tváre”. Vzniká tam súboj medzi tými, ktorí v pekle na zemi akým je vojna stratili zábrany a tými, ktorí sa ich snažia napriek okolnostiam udržať. Stelesnením tohto a celkovým ťažiskom snímku sú seržanti Barnes a Elias, ktorých či už Berenger alebo aj Dafoe stvárnili priam dokonale. Hlavná postava, ktorej cestu Vietnamom od začiatku až do konca divák sleduje sa tak stáva “len” akýmsi sprostredkovateľom, ktorý sa tak trochu ako kameň priplietol medzi dve mlynské kolá. Vrcholom celého filmu trochu paradoxne nie je záver, ale scéna v osade, ktorá podáva dokonalý obraz toho, čo sa v každej vojne deje a čím sa žiadna zúčastnená strana, ktorej prídu pod ruky civili, pochopiteľne v príliš nechváli... ()

johnsnow

Perfektne naturálny film o tom, že nepriateľ nie je iba Vietcong v džungli ale aj namyslený Američan ktorý sa neštíti ničoho. Skvelý film s plejádou známych i neskôr známych tvári. Dominuje Však Sheen, Berenger a Dafoe. Za 5* a akcia je neskutočná ale treba si na ňu počkať do druhej polky. ()

horor2

Klasika, kterou okomentuji jen tím, že zmrdi byli odjakživa. Parádní výkony Tom Berenger, Willem Dafoe, Charlie Sheen + Oliver Stone, který nám to opět pěkně naservíruje. Paráda, kterou doporučuji všem, co se hrdě chválí vojnou :-P ()

Klat

Oliver Stone zde dokázal zachytit autentičnost té doby. Strhující film, který vás vtáhne do vietnamského pekla, krutosti této války a zabíjení. Vidíme zde pokles lidské osobnosti a znehodnocení morálních hodnot. Dobrovolník a nováček Chris (Charlie Sheen) prožívá bojové peklo v džungli a poznává dva rozdílné přístupy dvou seržantů, krutého zabijáka Barnese (Tom Berenger) a lidského Eliase (Willem Dafoe). Za mě jeden z nejlepších filmů o válce ve Vietnamu. ()