Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

Slam7

Film parádní, ale stejně nemá ani tu nejmenší šanci ukázat divákovi, jaký to ve Vietnamu skutečně bylo! To se prostě musí zažít a já jsem rád, že jsem to zažít nemusel. Tom Berenger a Charlie Sheen zahráli tyhle vážný role skvěle, ale mě víc sedí jako basebalisti z První ligy:-) ()

Formanovec

Nejlepší válečný film! Tak reálný, brutální a přitom nádherný. Willem Dafoe v jedné ze svých životních rolí. No zkrátka se to nejlepší zase jednou sešlo dohromady a vzniknul jeden z nejlepších filmů. 5***** Všem doporučuji! ()

elanista1

Ako laika ma vojnovy zaner velmi nelaka, preto davam len diplomaticke, subjektivne tri. Silne momenty su naozaj velmi silne, aj ked ich nebolo vela, stali za to. Ako to uz byva, v ramci roty musi byt jeden zly chlapik aby to malo vacsiu stavu, siroka charakterova dispozicia, realisticky pohlad na vojnu a velmi dobra kontinuita s prirodou /napr. mravce, prasata, hady, jastery atd/-to vsetko su velke plusy, ale ako celok to U MNA nezafungovalo. ()

Dextwer

Oliver Stone a jeho Četa je neskutečný zážitek a podíváná. I kdyby byl člověk neznalý historie a děje ve Vietnamu, tak i přesto si tento film a jeho výborné zpracování může vychutnat a vžít se do pocitů vojáků, civilistů a všech účastníků války. Z mého pohledu není nic lepšího natočené na téma válka ve Vietnamu. Vrcholné dílo, které se řadí mezi TOP válečné filmy. Zajímavosti: * Role Chrise byla původně nabídnuta Kyleovi MacLachlanovi. Stejně tak i Keanu Reevesovi * Režisér Stone se ve filmu objeví jako důstojník v bunkru, který je zničen sebevrahem * Role seržanta Barnese byla nabídnuta Kevinu Costnerovi * Všichni herci museli vydržet čtrnáctidenní výcvikový tábor pro nováčky na Filipínách, než se film začal točit. Herci měli příděly jako jiní vojáci, nebylo jim dovoleno se sprchovat, spali džungli a dokonce drželi noční hlídku * Ve scéně, kdy polovina čety kouří marihuanu, se herci skutečně "zhulili" * Film je založen na osobní zkušenosti Oliviera Stona z roku 1976 * Johnny Depp se díky tomuto snímku, který se točil na Filipínách, ve svých 22 letech poprvé podíval za hranice Spojených států amerických * Pokud některá postava zemřela, musel se její představitel bez prodlení sbalit a odjet * Filmový plakát ukazující Eliase s rukama nad hlavou je vzpomínkou na snímek válečného fotografa Arta Greenspona z roku 1968 * V jednu chvíli byly filmové postavy nabádány, aby nepily z řeky, protože mohou onemocnět malárií. Během natáčení dostal Willem Dafoe žízeň a z řeky se napil - nevěděl přitom, že nedaleko proti proudu leží mrtvé prase - jeden den mu bylo zle, ale nebylo to malaria * Na žádost Olivera Stonea byly vyrobeny speciální, třešňově červené krabičky cigaret Marlboro, aby se podobaly těm, které se vyráběly koncem 60. let * Film byl ve Vietnamu kvůli jeho zobrazení Vietnamců zakázaný * Scéna, ve které Chris zachraňuje Vietnamku před znásilněním, je založena na skutečném napadení jedné vesničanky v Nam, do kterého zasáhl Oliver Stone * Někteří filmoví Vietnamci byli ve skutečnosti turisté, kteří v době natáčení trávili na Filipínách dovolenou * V úvodní vrtulníkové scéně zaznívá „Jízda valkýr“ od Richarda Wagnera. Moje hodnocení: 95 % ()

zdeci

Taková malá Apokalypsa. Film nadmíru zdařilý, dalo by se ústy hipísáka či zatvrzelého odpůrce válečných konfliktů říci. Jen jsem se prostě nedokázal oprostit od srovnání s Coppolovou Apokalypsou, která (na mě) prostě funguje lépe (čti dekadentněji!). Zas ale "nesmrtelný" klaďák Dafoe byl bezva :-) ()

davistercz

Přes všechny ty nudné scény na začátku filmu jsem musel dát plný počet.Opravdu to bylo peklo, co provedli v té vesnici až do konce filmu.Na některých místech jsem málem ukápl slzu.To je důkaz o tom, jak jde bez problému natočit fantastický film o vietnamském pekle. Bravo Stone... ()

FREEWHEELER

-„I love this place at night, the stars. There's no right or wrong in them. They're just there.“ Silné slová, silní chlapi. Odporne sa zas rieši propaganda a patriotizmus, Platoon nie je žiadna hračka a bezvýsledný film pre platiace masy, je to spoveď, myšlienka a pointa, obrázok bezvýchodiskového stavu vo vietnamskej vojne. Autentickosť a dôraz podpísali v neposlednom rade talentovaný scenáristi, muzikálny Delerue a Oliver Stone zo zástupom bezkonkurečného kastingu. ()

pimp

Dnes už klasika válečných filmů i s odstupem plynoucího času pořád excelentní. Nepochybně nejlepší Stoneův film, který už nikdy nepřekonal. Pokud bych měl za každou cenu hledat nějaké mouchy, tak jednou je na můj vkus až příliš teatrální smrt Eliase, ale to se dá odpustit. Taky mi kdysi vadilo, že neznám název songu, na který kluci pařili, když byli high (Smokey Robinson - The Tracks Of My Tears). Na závěr snad jen doporučení: Nikdy nepouštět se zpraseným českým dabingem! ()

Vavra77

Mrzí mě to, že tak dobře hodnocený film mě zklamal. Pár pravidel: 1. Huliči dobrý, nehuliči špatný. 2. Jestli chceš přežít, vyběhni z krytu a všechny postřílej, zaručeně funguje. 3. Nemůže být film o Vietnamu bez aspoň jednoho kamikaze. Charlie Sheen se mi tam nehodí, ale výkon se mi líbil. 40% ()

Reiner

Jasně, proč ne?! Tohle je natočeno poutavě i když mi tam Ch. Sheen moc nesedí vzhledem k tomu, že pro mě je to komediant, tak dávám plný počet :) ()

VanBradley89

Četa je jeden z těch filmů co jsem si kdysi pořídil na DVD, s tim, že to musim vidět. Ale pořád jsem to odkládal, až jsem se k tomu nedostal. Až teď. Nevim co pořádně napsat, protože ať řeknu cokoliv nevystihnu správně co mám na srdci. Myslim, že to pro mě bude stejný zážitek jako Taxikář. Ve chvíli sledování dobrý. Byl sem zažranej, bavil se. Ale většina pocitů se dostavila až několik dní poté. Den za dnem to ve mě dozrávalo a nemohl jsem na film přestat myslet. A to je kouzlo, které odlišuje dobré filmy od těch výjimečných. ()

Rudy77

Jeden z filmov, pri ktorom tak úplne nechápem tú kultovosť a vysoké hodnotenia. Áno, herci výborný (hlavne Dafoe a Berenger), prostredie vietnamskej džungle celkom deprimujúce, dej plynule ubieha, ale čo vyzdvihnúť ďalej? Stonea som zažil v lepšej režisérskej forme a osobne dám vždy radšej prednosť jeho snímke Narodený 4.júla, ktorý sa tiež dotýka témy vietnamskej vojny. Tá mala na mňa oveľa silnejší emocionálny dopad... ()

Thovt

místy až brutálně naturalistickej film, bohužel jsou postavy často redukovaný na šachový figurky, kterejma Stone okatě hraje svoji partii na diváka. mimochodem, byl jsem zvědavej, jestli Charlie překoná taťuldův výkon v Apocalypse Now. nejen v tomhle srovnání, ale i celkově u mě Apokalypsa vítězí na celý čáře... ()

Feri0

Vietnamské peklo bez príkras, vyobrazené tak, ako to asi naozaj bolo. Aj keď som si veľmi dlho musel zvykať na to, že Charlie Sheen hrá serióznu postavu v oscarovom filme, tak napokon ma príjemne prekvapil a myslím si, že je škoda, že aspoň z časti neostal u podobného žánru. Tomuto filmu v podstate ani nie je čo vytknúť. Ústredný hudobný motív sa síce celý film opakuje a málo kedy ho vystrieda nejaká iná melódia, no je tak silný, že vôbec nepôsobí monotónne a skvelo sa počúva. Scéna, keď Willem Dafoe dvíha ruky k nebesiam je fantastická a predstavuje najsilnejší moment celého filmu. ()

lobo87

Silná dráma z prostredia Vietnamu. Vojnové peklo je tu zobrazené naturalisticky, bez príkras, snov, či heroistických činov. Čata, v ktorej okrem vojny s nepriateľom zúri aj vojna o moc a vojna samých so sebou je dokonale vyskladaná z jednotlivých charakterov. Charlie Sheen podáva na svoje pomery bravúrny výkon, ale zostáva v tieni Willem Dafoev úlohe seržanta Eliasa. Film, ktorý ma zasiahol, ale nie až tak, ako som čakal... 80% ()