Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

pierre9

Určite skvelý film, ktorý jasne ukazuje, prečo by väčšina normálnej populácie do Vietnamu dobrovoľne nešla. Avšak už som videl aj lepšie vojnové filmy... ()

vofo

Je velice jednoduché tenhle film kritizovat za jeho jednodušší scénář a snadné odlišení dobrého od zlého. Jenže kdo z nás kurva ví, jestli tomu tak opravdu nebylo. Amíci jsou hovada a magoři. A věřím tomu, že ve Vietnamu jim hráblo na 100% a jenom hrstka z nich se nechovala jako zlý, ale jako dobří. Ano, Coppolův film je vytříbenější po obrazové stránce a Kubrickův film zase vévodí po herceké a scénáristické stránce. Četa si s ani jedním filmem nic nezadá. ()

Cazzysvjet

ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ, ne! Pod tohle se nepodepíšu. Nudil jsem se hned od začátku a vydržel to jen 15 minut. Zbytek jsem neměl odvahu ani proklikat. Neomlouvá to ani to, že je to starý. Olověná vesta je taky stará , most přes řeku Kwai je taky starý. Takže v tom to nebude. Defoea mám rád, Sheena taky. Ale když budu chtít vidět jaký to bylo ve Vietnamu , pustim si dokument. Z úcty ke tvůrci dávám 65%. ()

tomino28

Válka je peklo. Pro všechny šťastlivce, kteří Vietnam nezažili z první ruky, je těžké posoudit, jestli to takhle nějak opravdu ve skutečnosti vypadalo. Osobně si ale myslím, že Oliver Stone se ke každodenní realitě amerických zelenáčů ve vietnamské válce přiblížil jak jenom to šlo. Skvělý Charlie Sheen a Willem Dafoe bojují nejen se všudypřítomným Vietkongem, ale i proti nekompromisnímu Tomovi Berengerovi, který divákovi ukazuje odvrácenou stranu konfliktu, kdy člověk pomalu přestává být člověkem a stává se zvířetem. Za mě rozhodně působivý zážitek a silné čtyři hvězdy. ()

Dvorka96

Co se vám vybaví při slovu Četa? Mě se vybaví válečné drama od režiséra Olivera Stonea s Charliem Sheenem v hlavní roli ukazující tvrdé, surové a kruté poměry, které museli američtí vojáci snášet dnem za dnem při válce ve Vietnamu. Charlie Sheen je tu jen v roli jakéhosi pozoravatele soupeření mezi dvěma stranami stejné mince. Rub mince zastupuje seržant Barnes (Tom Berenger), který je strašný %@$&! (kdo viděl tento film tak ví co tím myslím) a líc zastupuje seržant Elias (Willem Dafoe), který zná jaké je to být voják, ale i člověk (na jeho smrt nikdy nezapomenu). To je asi vše co potřebujete vědět k tomu aby jste mohli vydět tento film. Jo a ještě je to asi film, kde bylo řečeno nejvíce sprostých slov v dějinách. ()

Mojo1968

Spojenie tohto filmu a pesničky White Rabbit od Jefferson Airplane je úplne geniálne. Stačila mi len táto jedna scéna, aby som pochopil celú atmosféru filmu. Síce bojové scény mohli byť trošičku viac prepracovanejšie, ale verím, že Stone to spravil preto tak, lebo to bola tak naozaj. Pretože vojna nemá logiku a vládne čistý chaos. A o zbytku snáď už ani netreba viac písať. 8/1O ()

Delmondo

Bezesporu nejlepší film pojednávající o Vietnamu který jsem viděl. Několik velice silných scén například vypálení vesnice nebo když Elias vybíhá z lesa a za ním vietnamci, vytvářejí drsný a skutečný obraz války. Oliver Stone své zážitky zužitkoval velice dobře. ()

unclejack

Platoon je film nemilosrdný a čudesným spôsobom vyprahnutý, akoby rozprávanie Taylora vychádzalo z úplne iného sveta. A predsa ten pocit mikrokozmu, ktorý žije v hlavách vojakov vo Vietname je podporovaný všetkým naokolo - Stoneovi sa skutočne podarilo zúročiť svoje skúsenosti a vytvoril neuveriteľne sugestívny film, v ktorom nemá nijaké iné vysvetlenie než to režisérovo priestor. Willem Dafoe v asi najlepšej úlohe svojej kariéry a pre mňa záväzok, aby som si Platoon pozrel ešte aspoň raz. ()

Jason13

Ve válečných filmech mám hodně velké mezery.. Je to taky částečně proto, že jejich sledování je pro mě tak nějak "těžké".. A pokud jde o Četu, tak to je jeden z těch vůbec nejvíc heavy snímků, které jsem viděl.. Klobouk dolů před Stonem za to, že dokázal ze své vlastní kruté zkušenosti vytvořit takový filmový skvost.. ()

petr.al

Sloužit v ,,Četě" pod režijním velením Olivera Stonea je bezesporu ta nejtěžší filmová šichta jakou jako divák můžete zažít. Znamenitá ukázka, kterak si lze zachovat kousek lidskosti v místech, kde lidskost může znamenat slabost. I kdyby všichni zúčastnění nenatočili již nic jiného, tímto vietnamským dramatem vyšplhali na pomyslný Olymp. 5*. P.S. Barberovo Adagio for Strings Vám bude znít v uších po celý zbytek Vašeho kinematografického života. ()

Jifo

Jeden z nejrealističtějších válečných filmů vůbec. Nepochybně za to může osobní prožití vietnamské (americké?) války samotného režiséra, který si i z osobních důvodů dal záležet na tom, aby byl film autentický a naturalistický, a aby si diváci uvědomili, jaká zvěrstva se tam ze strany amerických vojáků odehrávala. Zároveň demonstruje, jak člověka válka dokáže poznamenat, jak moc postihne jeho psychiku a jak relativně snadno dokáže člověka změnit. Nakonec tedy vzniklo dílo, které je těžko pozorovatelné, nicméně dokonalé a nejde od něj odtrhnout oči. Ostatně, stejně tak i uši, jelikož soundtrack od Georges Delerue patří k těm nejemotivnějším hudebním doprovodům, které jsem kdy slyšel. 90% ()

pursuer

Všechny pocity. Všechny. Film jimi přetéká. Sice na jiných místech než u ostatních diváků (viz vyobrazené ruce vzpřažené vůči nebi - to mě tolik neuchvátilo na rozdíl od útěku před Vietcongem). Dafoe šel do seznamu oblíbených herců. Toto byla poslední tečka :D Hudba srdcová, kamera perfektní a trefná. Sheena je škoda. Nejen tady ukázal, že na to měl. ()

honzzaq

Realistické, přímočaré, trochu nepřehledné a trochu bez příběhu. Chybí sice patos, ale i něco, čeho bych se jako pohodlný divák mohl chytit. Identifikace s některou z postav nehrozí, sdělení chápu, ale upřímně to není nic, co už bych neviděl jinde. ()

mouzi

Neni to uplna spica, ale kvalitu to ma. Dost odbyta je totiz hudba, ktera je porad stejna, a to Adagio for strings, ktera hraje prakticky furt. To Moogwi: Ano Jirko, pripomina ti to Tiesta spravne, nebot i on, jako spousta dalsich, tuto skladbu vyuzil pro vlastni potrebu. A urcite je nejznamejsi diky snimku Sloni muz. ()

p.a.douch

Pro mě je druhá polovina osmdesátých let Stoneovým režijním vrcholem. Četa je toho příkladem. Na tomhle filmu je dost vidět velké zapojení speciálních poradců (Dale, Ebenhoch). Také je znát účast Olivera Stonea v tomto konfliktu. Tohle dílo zkrátka funguje. Casting je výbornej a mnoho herců zde předvedlo svůj nejpůsobivější výkon (Quinn, Moses, Kevin Dilon, Orwig, Dale). ()

PatrikP4

Pamatuju si jak jako malého nechtěly doma abych na to koukal... Proto když jsem to asi v 10 letech našel na kazetě a rodiče nebyli doma pustil jsem si to... Od té doby jsme to viděl ještě párkrát nikdy nelituju toho že jsem se na to podíval už v 10... Pro dnešní děti to bude asi nuda, ale před 18 lety to byl pro nás malý parchanty - horor, kterej nám rodiče zakazovaly... ()