J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

francis

Nevím, co bych na to řekl dneska, ale tenkrát mě to fakt bavilo a pokud si dobře vzpomínám, za celej film jsem se ani jednou nedošel vyčurat, přestože jsem se koukal sám a na videu, takže jsem to klidně moh na chvíli stopnout. Vzpomínám si taky, že na konci jsem byl úplně rozebranej a na Johna F. jsem pak ještě pár týdnů myslel ve svém volném čase a dvakrát se mi o něm (a Kevinovi) dokonce zdálo. ()

Frajer42 odpad!

No já měl s filmem docela zásadní problém. Jednak je hrozně dlouhý a jednak je v něm asi půl milionu postav. Já se tedy začal nudit velmi brzy a nepřestal jsem se nudit až do posledního soudního procesu. Celý film je ve svém podstatě o rekonstrukci procesu JFK, jak už se dá odhadnout podle názvu. Je zde pár dobových záběrů a hlavně neuvěřitelné množství vykecávání se všemi potenciálními svědky a potenciálními aktéry atentátu. Nějak mi ta forma vůbec nesedla. Kdyby to bylo pojato jako čistokrevný dokument, tak bych si to zcela určitě užil mnohem víc. Takhle to bylo divné a nedal se přeslechnout strašně špatný dabing Miroslava Donutila, který daboval pochopitelně hlavní postavu, která celý film hubu nezavřela. Nějaké takové konspiraci věřím, ale tento film je strašný. Takže abyste to správně pochopili, tak nemám vůbec nic proti teorii tvůrců o atentátu. Pouze mi tahle forma přišla hrozně zdlouhavá, chaotická a nudná. Ze 3 hodin jsem se minimálně 2 a půl hodiny nudil, a to mi přijde trošku hodně. Jeden z pěknějších odpadů. ()

MikeCool

Dost silný a trošku i děsivý příběh o tom, co všecko USA udělá pro peníze, jejich zisk a válku! JFK, 11.září, IS a bůh ví kde to skončí. Amerika je krásná navenek, ale shnilá uvnitř! ___ Adolf Hitler kdysi prohlásil pravdivou větu (původně Josefa Goebbelse), která se vine až do současnosti: "Čím větší je lež, tím víc lidí jí uvěří!" ()

boshke

Nikdy jsem nebyl fanouškem konspiračních teorií. Názory jako "Usáma bin Ládin je agent CIA" či "Uprchlíky k nám posílá Putin" mně vždy připadaly jako výkřiky pomatenců, kteří nevědí co s volným časem. Ale tenhle film, jež je zároveň jedním z malé hrstky, u kterých je takováto nelidská stopáž oprávněná, se mi sakra líbil. Pravda, z počátku jsem se poněkud ztrácel, ale jinak jsem byl od začátku do konce přikován, fascinován. Skvělé herecké obsazení v čele s Costnerem. A závěrečný Costnerův monolog? Po něm bych poslal do vězení vlastního otce... 100% ()

Kothy

Úžasný snímek Olivera Stonea. Není to pro mě první film nebo seriál, který se touto tématikou zabývá. Rozhodně přináší zajímavý pohled na věc a pokud je to pravda, tak je to vážně velký průser. To se bohužel ještě pár let nedozvíme... Obsazení je taky přímo hvězdné. Kevin Costner podává v hlavní roli vyšetřovatele Garrisona opravdu skvělý výkon. Svědci záhadně mizí a justice jim hází klacky pod nohy. Má jeho tým vůbec šanci přijít pravdě na kloub? Pokud si člověk počká, tak zhlédnutí tohoto opravdu stojí za to. Kdo ví, snad budeme za pár let moudřejší. "Je podle vás vražda prezidenta vlastenectví?" ()

Ant

Každému člověku s kapkou zdravého rozumu musí být jasné, co se asi tehdy stalo. Stoneovi je to zjevně taky jasné, a i když občas asi trochu zaangažoval fantazii, tak natočil velmi komplexní film, kde není nic vynecháno, ale taky nic nepřebývá. Kevin Costner se vypořádal s rolí návladního se ctí, ale kterého ve svých flashbackových momentkách v klidu dostihuje Gary Oldman. Akorát Sissy Spacek mě skoro celou dobu se svým nasupeným výrazem neskutečně štvala. Williamsův soundtrack je opravdu povedený, což je fakt něco, když mi polovina jeho skladatelských počínů zní na chlup stejně. No uvidíme, třeba se toho roku 2029 vláda fakt konečně rozpovídá, a vypustí něco, co bude dávat aspoň trochu hlavu a patu. ()

nascendi

Oliver Stone je o mesiac mladší ako ja a tak sa dá predpokladať, že atentát na J.F. Kennedyho ho zasiahol ešte intenzívnejšie, ako mňa. Okrem toho má aj potrebnú afinitu k zaujímavým a kontroverzným témam a tak sa nemôžem čudovať, že siahol aj po tomto záhadnom a rozporuplne vyšetrenom a interpretovanom prípade. Ani on, ani ja sa nedožijeme otvorenia archívov po 75 rokoch a odhalenia pravdy o tom, kto to celé pripravil a spáchal a tiež aj motívy, ktoré ho k tomu viedli. A tak si vytvoril vlastnú verziu, v ktorej uplatnil poznatky získané Jimom Garrisonom, svoje režisérske schopnosti i herecké výkony výborne obsadených hercov. Možno sa inej generácii divákov bude zdať film pridlhý, ale ja som sa ani pri jeho opakovanom sledovaní nenudil. Mám ho zaradený v svojej Top 100 zahraničných filmov a ani necítim potrebu zdôvodňovať prečo. ()

Tomco

dobrá podívaná, ale čakal som od toho oveľa viac...je to poctivá filmárčina, ale k plnému bodovému zisku má ďaleko. ()

Rocky62

Mládí, odvaha, politické úspěchy, osobní šarm a nakonec tragická smrt z rukou dosud neznámých vrahů vytvořily z JFK americkou legendu a také tento přes 3 hodiny trvající, ale nenudící, napínavý FILM téměř nezpochybnitelných kvalit. Závěrečný monolog Jima Garrisna poučí, dojme, zkrátka každého oslní. Vůbec netuším, na čem jsem si pochutnal nejvíc, jestli na ději, atmosféře, nebo hereckých výkonech, které jsou mimochodem fantastické. ()

klerik

Dospelí už nechcú rozprávky, chcú konšpirácie. A Oliver Stone je jediný vyvolený, ktorý vie vyrozprávenie jednej takej "conspiracy theory" podať takto grandiózne. Nemusí sa ani nič diať, stačí, že niekto sedí na lavičke a rozpráva... a divák nedýcha. Finále ma uvádzalo do stavu katarzie a bol som si istý, že sedím v porote a Kevin hovorí priamo so mnou... Ak sa vie nejaký film naozaj obuť do USA, tak tento... ()

Chrustyn

Výborný thriller o tom jak to možná bylo s atentátem na Johna Kennedyho. Filmu vévodí skvělé obsazení, hudba a samozřejmě skvělá režie. I přes svojí délku film nenudí, jen je potřeba větší pozornosti kvůli velkému množství postav. Pro mě nejlepší Stoneův film. ()

SeBig

Mě by zajímalo kdy konečně uvidim nějakej fakt dobrej film s červenou barvou, co mě bude bavit od začátku do konce a nebude mít zasraný tři hodiny a získá veškerou mou pozornost.. protože co jsem ted za poslední dobu všechno viděl, tak jsem si vykoukal do zdi díru. Nudný protahovaný, ukecaný hovna vedou koukám. ()

Crocuta

"Prečo zomrel J.F.K.? Všeci tušia, nikto nevie a možno ani C.I.A" jak zpívá Slobodná Európa. To je fakt. Ale co už ví každý je to, že teorie jednoho střelce byla od začátku pěkná blbost nebo účelová lež a celá Warrenova komise směšnou fraškou. Je jedině dobře když na to někdo upozorní a pokud je to tak přitažlivou formou, jak to udělal Oliver Stone, těžko tomu něco vytýkat. ()

classic

Je piatok, 22. 11. 1963, 47. týždeň v roku, v Dallase je akurát teplo a slnečno, čo onedlho toto krásne počasie poznačí atentát, a tak i napriek peknému času sa začnú na toto miesto „sťahovať mračná” ... 11. 40 - Lietadlo Air Force One pristáva na dallaskom letisku - Love Field 11. 51 - Prezidentská kolóna opúšťa letisko a vydáva sa na cestu do centra Dallasu. 11. 51 - 12.29 - Prezidentská kolóna sa pomaly blíži cez Main Street, k priestoru Daily Plaza. 12. 30 - Kolóna prichádza na námestie Daily Plaza. Na prezidenta sú vystrelené „pravdepodobne” 3 výstrely. Prezident John Fitzgerald Kennedy ( 1917 - 1963 ), je na mieste mŕtvy. 12. 32 - Policajt Marion Baker, vchádza do budovy Texaského knižného veľkoskladu, nevedomky míňa muža, ktorý si vychutnáva Coca - colu a kontaktuje riaditeľa skladu, Roya Trullyho. 12. 33 - Oswald opúšťa Texaský knižný veľkosklad, hlavným vchodom a nastupuje do linkového autobusu. 12. 40 - Oswald vystupuje z autobusu na križovatke ulíc Elm Street a Murphy Street. 13. 45 - Oswald je zatknutý v kine Texas. „Atentátnik” , Lee Harvey Oswald je najprv obvinený zo zabitia policajta J. D. Tippita, neskôr je mu oznámené, že mal strieľať z budovy knižného veľkoskladu, odkiaľ mal vystreliť 3 krát, a tým pádom mal zastreliť prezidenta. Dva dni po atentáte, je Oswald prevážaný z väzby do väznice, s najvyššou ostrahou, ale tam na neho číha, istý Jack Ruby ( 1911 - 1967 ), ktorý ho z bezprostrednej blízkosti, a pred zrakmi televíznych kamier postrelí. O necelé dve hodiny na to Oswald svojmu zraneniu podlieha, v rovnakej nemocnici, ktorá pred niekoľkými desiatkami hodín prijímala už len bezvládne telo prezidenta. Niekoľko hodín po zavraždení Oswalda, oznámi riaditeľ F. B. I John Edgar Hoover ( 1895 - 1972 ) : „Chceme získať evidentný dôkaz, ktorý verejnosť presvedčí o vine L. H. Oswalda. Bola zriadená Warrenova komisia, ktorá rozhodla o tom, že vinný je iba Oswald ! Bolo to dielo jednotlivca, alebo stáli za tým viaceré zložky ? Na úvod som chcel v skratke zhrnúť základné fakty udalostí, spojené s prisahaním, pričom prsty v tom majú viacerí ( CIA, samotný Johnson, mafiáni, zátoka Sviní, magnáti, stiahnutie vojsk z Vietnamu a pod. ), a jeden „obetný baránok” , preto lebo žil v Sovietskom zväze ? Toľko fakty na začiatok. Teraz prejdem k filmu OLIVERA STONEA, ktorý ide presne v tých stopách, ktoré opovrhujú oficiálnym tvrdením, že atentát spáchal Lee Harvey Oswald, aj tí najzarytejší skeptici, ktorí na začiatku sú presvedčení o vine Oswalda, tak skoro po troch hodinách určite zmenia názor. Majstrovská réžia Olivera, ktorému dopomáha k celkovému vyzneniu, geniálna kamera a geniálny strih, pravdaže, casting je božský, Costner je na hereckom piedestáli, ktorý len potvrdzuje, že má talent, priniesol 7 Oscarový - Tanec s vlkmi, za ktorý má dvoch oscarov, tak sebavedomie, je dobré zúročené. Gary Oldman, je perfektný Oswald, inak herecký ansámbel, je bravúrny. Technická stránka je vyriešená svojským dojmom, kde film pripomína hraný dokument, tak že na začiatku, sú ako na tanieri zhrnuté všetky fakty, potom som niekedy nevedel, či sa pozerám na archívne zábery, alebo kameru Roberta Richardsona, a záverečné súdne pojednávanie, je vyčerpávajúcou odpoveďou za doterajším dianím, ktoré na poli 3. hodín, rozohráva kontroverznú otázku, že v oficiálnom znení, extrémne veľa vecí nesedí ... Stone je odborník na politickú tématiku, s ktorou vie famózne pracovať, vôbec celý snímok, je geniálny, politika ma nezaujíma, ale problém vraždy Kennedyho, už áno, a tak som vždy rád za každý takýto film, ktorý Oliver Stone, vdýchne jednu vlastnosť, a to takú, že tento RETRO film ma dokázal vrátiť v čase, a zúčastniť sa vyšetrovania, pod taktovkou Jima Garrisona, a jeho týmu, t. j Kevin Costner + hereckí kolegovia sa chcú podobať skutočným, lebo to nasadenie je markantné, lebo ich trápi toto vyznenie ... Schytal to J. F. K. , Martin Luther King, aj jeho brat Bobby, snaha Jima Garrisona usvedčiť na záverečnom pojednávaní Claya Shawa ( nechutný, Tommy Lee Jones, pravdaže postava ), vychádza na zmar, lebo porota ho oslobodí, ale jedného dňa sa musí svet dozvedieť, ako to vlastne bolo ? Ja to viem ... Jedno z vysvetlení je aj Zapruderov film ... Jim Garrison nebol extra svatoušek, ale Monológ Kevina Costnera, ktorý trvá viac, ako pol hodinu, sa opiera o knihu práve Jima, skrátka taký monológ, aký predvádza herec Costner, tak to je niečo totálne neuveriteľné ... Díky za to. Film je to kontroverzný, ale rozumný. OLIVER STONE vzdáva HOLD, ktorý ukazuje, že Američania nemajú problém zastreliť svojich vlastných ľudí, to isté ako, keď obetovali viac, ako 3000 Američanov v septembri 2001 u W. T. C. Film by som púšťal povinne každý rok na výročie atentátu, nech je to hocikde, lebo ako knihy píšu, že LEE HARVEY OSWALD ( 1939 - 1963 ), spáchal atentát, vsugerovali to do mozgov všetkým, ktorí to čítajú, ale veriť tomu, je už iná vec. Vymývanie mozgov bolo, je a bude, nech žije demagógia ! () (menej) (viac)

marhoul

Parádní Kevin Costner v parádním JFK. Už se blíží pomalu doba, kdy se dovíme, jak moc se Oliver ve svých konspiracích trefil. Ale to není podstatné. Důležité je, že tento film je luxusní politické drama. ()

jojinecko

Oliver Stone v ´91 stále vo vrcholnej forme a maximálne presvedčivý, sebavedomý a suverénny.Svoju pravdu o atentáte podporenú silnými argumentami natočil vynikajúco a snáď to nešlo ani lepšie. Pri director´s cute sa prostredná časť mierne vlečie, ale vzhľadom na všetky časti mozaiky je to svojim spôsobom nevyhnutné. Film považujem za vhodne provokujúci, oceňujem režisérovu snahu a tvrdohlavosť. O jeho filmárskych kvalitách niet pochýb a JFK je vynikajúci film. Až tak opojný, že po záverečnej reči Kevina Costnera má človek chuť tliekať a povedať si, "tak to isto bolo". Netreba zabúdať, že je to ten istý Oliver Stone, ktorý aj Fidela vo filme Comandante vykreslil ako dobrého uja a nikto mu to vzhľadom na výborné spracovanie nemôže mať za zlé. A s týmto "moorovských" prístupom mám u Stona tak trochu problém, ale to už je na margo. Film sám o sebe si zaslúži pozornosť a zanechá nezmazateľnú stopu... 4,5*/5 ()

MontyBrogan

"A kto zabil prezidenta? Prečo s tým neprestanete?! Toto je na vás príliš veľké sústo! Kto zabil prezidenta?! To je tajomstvo! Tajomstvo zahalené v hádanke vo vnútri záhady. Ani strelci to nevedia, čo to nechápete?!" Vykrikuje Joe Pesci až mu skáče parochňa nad namaľovaným obočím. Výborný film! Čo sa týka pravdivosti faktov (alebo skôr informácií, pretože slovo fakt už má v sebe akosi pravdu zahrnutú), neviem, netuším, nevyznám sa v tom. Pre mňa je jedinou výhradou úplná banalita, názov. JFK by som nazval skôr životopisný film. Toto sa malo volať Zavraždenie... ()

Ivoshek

Naposled jsem to viděl asi ve 14. Líbilo se mi to, akorát mi to přišlo strašně pomalý. Teď jsem to viděl znova a je to pořád strašně pomalý. Ale dobrý. ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)