J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

ostravak30

Pravda, nejsem sice příznivcem každé konspirační teorie, ale tohle je jedna z těch, které po vysvětlení všech souvislostí dává smysl. Sáhodlouhý film se sice pomalu a leckdy mírně zmateně, ale zato naprosto jistě béře k závěrečnému rozuzlení, které je navíc korunováno dvojím způsobem a tedy ve velkém stylu. Nejprve nám vše objasní postava Donalda Sutherlanda a následně provede svou velkolepou řeč sám státní zástupce Jim Garrison. Jasně se tak ukazuje, že postava prezidenta je prostě jen loutka. Taková, která když nešlape, jak ji vedou, musí být zničena. Nevím, zda by se dnes podobný prezident střílel, spíše se ovlivní volby nebo bude zdiskreditován jinak. Jisté je jen to, že JFK je nesmírně zajímavý film nejen co do svého způsobu pojednání, ale též svou nesmírně působivou teorií, archivními záběry či hereckými výkony. Třeba role, kterou si vzal na starost Tommy Lee Jones byla vskutku pozoruhodná a v podobné roli jsme tohoto herce už asi nikdy vidět nemohli (nutno podotknout, že jsem neviděl všechny jeho filmy). Oliver Stone je podobnými filmy znám. Dělal Snowden, Nixon aj. Kontroverzi se nebojí a odvážných teorií ještě méně. O to víc si ho ale lze vážit, že neváhá dělat odvážné kroky. ()

Tominni

Mistrovské dílo Olivera Stonea, který si vybral variantu, jak to vlastně bylo s atentátem na JFK a jak je to vlastně s celou Amerikou. Pustil se do toho tak, že bych mu uvěřil takřka cokoliv. Minimálně tuto verzi jsem vzal všema deseti. Velký film o pravdě a o tom, že se za ní má bojovat - to vše s hvězdným hereckým obsazením v čele s Kevinem Costnerem. Původně mě trochu odrazovalo těch 189 minut, ale utekly jako voda. ()

JosefTomas

Ukázková inscenace reálných událostí, u kterých divákovi stačí mít povědomí o tom, že nějaký Kennedy existoval a vyhrál volby před Nixonem. Zbytek vám mistr filmového řemesla, Oliver Stone, předvede sám... nebo spíš s těmi nejpovolanějšími - Costner, Jones, Rooker a vlastně všichni ve filmu, neboť vynechat v tomto případě byť jen jedno jméno mi přijde jako hřích. Ostatně utáhnout tříhodinový epos o vyšetřování jedné z největších událostí americké historie bez skvělých herců nejde, a už vůbec ne bez skvělého scénáře, který je v tomto případě přímo vynikající. Třeba to, jak využívá archivní záběry, jednotlivá svědectví a hlavně jak to vše p(r)odává divácky atraktivně, se jen tak nevidí. Nakonec to ještě zaokrouhlím na krásnou stovku s tím, že u posledního aktu v soudní síni jsem byl jak přikovaný, skoro nedýchal a žral každou repliku. A to se mi už hodně dlouho nestalo. ()

koty2201

Je len škoda, že sa o takýchto výborných filmoch často dozvedám aj 40 rokov po ich natočení. A úprimne mám rád filmy, kde sa riešia či už konšpiračné teórie alebo nejaké záhadné udalosti alebo nevyšetrené prípady. Skutočnú pravdu sa dozvieme až o 6 rokov, kedy by mala CIA tie utajené dokumenty zverejniť. Tak som zvedavý ako bol tento film ďaleko od pravdy. Zároveň si aj tak myslím, že Oliver Stone natočil asi tú najpravdepodobnejšiu verziu skutočných udalostí. Lepšie povedané - mne to príde ako taká najviac uveriteľná teória a motív vraždy Johna F. Kennedyho. Veľmi sa mi páči trochu netradičnejší štýl tohto politického trileru, keďže veľmi pútavo a prirodzene mixuje filmovú dramatizáciu udalostí s reálnymi dokumentárnymi materiálmi, ktoré boli z tých udalostí vyhotovené. A možno to bol len úmysel režiséra, ale emočne to na mňa zapôsobilo veľmi silno. Ak je na tom naozaj kúsok pravdy, tak mi fakt bolo zle z toho, čoho bol vtedajší politický systém v USA schopný. Koľko klamstiev, násilia a ľudskej zloby. Len aby bolo pár vplyvných ľudí spokojných a žili si ako prasce v žite. Herecké výkony hlavne Kevina Costnera, Tommy Lee Jonesa a Joe Pesciho boli vynikajúce. Zahrali to na pána a hlavne z Costnerovho záverečného monológu mi behal mráz po chrbte.  Na záver už len poviem, že odporúčam film všetkými desiatimi tým, ktorí majú radi tento žáner a zaujímajú sa o históriu. Ak mám byť úprimný, tak sa až čudujem, že Američania toto dovolili filmárom natočiť, pretože si film vôbec nedáva servítku pred ústa a ukazuje krutú realitu. ()

Johny_MH

Stoneův Opus Magnum. Bezchybné herecké výkony, Geniální kamera (použití montáží na Zapruderův film je prostě síla). Předchůdce Trafficu. ()

majk_n

Jestliže bych si měl vybrat, tak toto zpracování atentátu a událostí následujících je velice věrohodné. Klobouk dolů před režisérovým umem i odvahou ()

Efreeti

I kdyby byla pravdivá jen půlka tohohle filmu, tak by se měl každý Američan zamyslet, jestli je všechno v pořádku s jejich historií. Atentáty&spiknutí to je námět desítek filmů, ale tenhle se stal opravdu kultem a teorie kouzelné kulky je ve filmu opravdu přesvědčivá... ()

Lewaso

Politika je kurva. Kdo s ní obcuje, bývá kvůli ní vláčen - kdo ji odmítá, stává se v očích druhých divným. Moc pěknej film. ()

Spielbergo

Komu se zdá téma kontroverzní či nudné, ten nezná všechna fakta o atentátu na JFK. Kdo film zhlédne, zřejmě již nikdy nebude věřit žádné vyšetřovací komisi. Nemohu se dočkat, až někdo nabude dostatek odvahy a takto brilantně se opře do mýtů kolem 11. září. A je až s podivem kolik známých herců může dělat dvojníky skutečným historickým postavám. ()

yatan

Vysperkovana lahodka pre vsetkych divakov, ktori su fanusikmi filmov Chalrie Wilson War, Nothing but the truth,The Good Shephard, In the Loop ci Good Night and Good Luck. Politicky motivovane filmy odhalujuce skryte skutocnosti, ktore sa stali na politickej scene pred ocami verejnosti. Oliver Stone si dal na JFK velmi zalezat a myslim, ze sa jedna o jeho najlepsi film po obsahovej ale hlavne aj technickej stranke..Herci vyborne vedeni, rezia, ktora aj napriek 3h divaka drzi a nepusti. Nejedna sa ale o lacnu sentimentalnu frasku, ale o dostojny a seriozny film, ktory odhaluje zahadu nahod okolo vrazdy prezidenta Kennedyho. Az napadne mi to pripomina scenar z 911..vyborny film! 10/10 v ramci svojho potencialu. ()

Trumper

Rozmáchlá rekonstrukce vraždy J.F. Kennedyho vypiplaná do nejmenších detailů a absolutní vrchol mezi filmy s konspirační tématikou. Skládám poklonu nad Stoneovou precizností, s jakou dokázal všechny ty střípky poskládat dohromady a výslednou vizi celkem nenápadně a bez zbytečných keců podstrčit divákovi tak, že jí každý uvěří. JFK je totálně sugestivní film, který by bez Stoneova osobního přesvědčení nikdy nemohl vzniknout, a to navzdory tomu, že otcem myšlenky, na které je film postaven, je Jim Garrison, nikoliv Stone sám. /95% ()

gotham

Naprosto vynikající politický thriller, po jehož zhlédnutí jsem ihned letěl na internet a začal hledat fakta o tom, jak to tehdy asi bylo. No a překvapivě jsem zjistil, že si Oliver Stone v podstatě nic nepřikrášlil, pouze vycházel z faktů státního záastupce Garrisona, které jsou sice dost založené na spekulacích, ale sám Stone si tam nic moc nepřidal. Samozřejmě pravdu se asi nikdy nedozvíme, ale pro filmový příběh je právě ten Garrisonův ideální, navíc skvěle zahraný Kevinem Costnerem. Když navíc přidáte další vynikající herce Garyho Oldmana, Kevina Bacona nebo šedovlasého Tommyho Lee Jonese, dostanete vynikající filmový zážitek. Co ale musím zkritizovat, je český dabing. Ten je přitom většinou velmi kvalitní, ale v JFK je jeden z nejhorších dabingů, jaké jsem kdy slyšel. 90% ()

Prubner

Film trpí tím, že se do něj Stone snažil nacpat všechny informace, které o atentátu zjistil, díky čemuž film trvá tři hodiny a je občas nepřehledný. Myslím, že koncentrace informací je zbytečně hustá, některé věci jsou nadbytečné a nebylo třeba je znát. Možná by úplně stačilo podívat se na závěrečných 40 minut, tedy na monolog u soudu, kde je vše podstatné shrnuto. Nadbytečné jsou tu i scény s Costnerovou manželkou, které působí dost trapně. A mimochodem, ani se nedivím, že Garrison nakonec ten soud projel, protože proti obžalovanému Shawovi (Tommy Lee Jones) měl opravdu málo důkazů. Ale jinak ta rekonstrukce působí dost věrohodně a rád bych věděl, které údaje jsou pravdivé a které ne. Výborný je casting, obzvlášť mě zaujal Gary Oldman a Joe Pesci. ()

B.C.B.P.

*-dami hodnotím vo väčšej miere spracovanie témy ako film ako taký. Jeho kvalita je nepopierateľná, ale náboj (reálneho) kontroverzného obsahu je nosný a pracuje na príbehu silnejšie ako „magic bullet“ cestujúca telami J. F. Kennedyho a J. Connallyho. Scenár, strih a réžia: bez debaty delikatesa. JFK nestavia len na kontroverziu. Herci hrajú odušu, a ako vravím (píšem), možno ak by JFK nemal reálne historické pozadie, nefungoval by, ale Stone začal variť jedlo, ktoré osvedčene chutí. A to jedlo je správne dochutené. ()

route60

Otázka kdo zabil Kennedyho byla zodpovězená v Červeném trpaslíku :)) no ale teď vážně, to kdo to udělal dopravdy se nikdy nedozvíme a proč také vždyť by nevnikl tento výborný film Olivera Stonea který rád natáčel filmy které nedají americe spát, skvělé herecké výkony ať Kevina Costnera, Gary Oldmana a ostatních jen dokazují že se nejedná o tuctový film na tema kdo to byl. ()

VanBradley89

Na úvod musím přiznat, že mám rád konspirační teorie. Tak jako jsem zastánce toho, že 11. září mají na svědomí sami Američané, tak věřím, že zabití Kennedyho nebylo tak jednoduché jak je nám předkládáno. Co říct k filmu? Možná to tak bylo, možná ne. Pravděpodobně se pravdu nedozvíme. Každopádně Stone servíruje zajímavou verzi. Je to herecký koncert, kterému vévodí skvělý Costner. Na každého kdo se tu objeví je radost koukat. Pasáž ze Suherlandem, je zlomová a perfektní. Hodně mě taky zaujal Joe Pesci ( to jeho zhroucení a paranoia - paráda) + dokonale chladný Tommy Lee Jones. Líbilo se mi jak na začátku režísér spojil reálné záběry z těmi filmovými. A docela mě rozesmálo jak si u soudu každý vypaloval zobáček. Asi bych dal za hodně silné 4, ale za to finále, ten proslov k porotě a překládaní důkazů nejde jinak než plný počet. ()

BenchPress

Mám rád politická dramata a tenhle film se řadí hodně vysoko. Stone je tady naprosto na vrcholu a i přes více jak tříhodinovou stopáž jsem se prostě neměl čas nudit. Závěrečný více jak půlhodinový proslov Kevina Costnera o atentátu na Kennedyho a obecně o tom, co se v podsvětí děje mě opravdu dostal. V celém filmu je spousta známých tváří, které tomu dodávají ještě něco víc. Costner výborný, zdatně mu sekunduje Gary Oldman, Tommy Lee Jones a další. Stone je jeden z mála režisérů, co se nebojí film podat po svém a evidentně ho moc nezajímá, co si o tom budou v USA myslet, protože po shlédnutí tohohle snímku jsem neměl na cokoliv Americkýho ani trochu náladu. Jo, to je panečku svět! 5/5. ()

Riziko

Občas liezla na nervy tá naivita Costnerovej postavy, no záverečný polhodinový monológ (teória magickej guľky a pod.) všetko dokonale vynahradzuje. ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)