J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

papadoce

Asi som práve uzrel scenáristický skvost a plejádu skvelých hercov hrať v skvelom filme od brilantného režiséra. Ja neviem, či všetky fuckty, a že ich bolo na mrte, boli pravdivé v plnom rozsahu, respektíve koľko fikcie v nich bolo, ale isto viem, že Oli Kameň si látku naštudoval do brutálnych detailov. Fantastické herecké výkony Costnera, Rookera, Oldmana, Sutherlanda, Lee Jonesa, Bacona a ďalších a ďalších toto veľkolepé filmárske dielo iba podtrhli. Tri hodiny občas plynuli, občas sa trošku ťahali, ale záverečná takmer štyridsať minútová Kevinova reč popretkávaná filmovými ako aj archívnymi zábermi a za doprovodu parádne gradujúcej hudby bola tak strhujúca, že to musím dať do denníčka. Fantastická filmarina a ja tlieskam v stoji. Koľko stoji pravda? Asi 220 biliónov? WAW. ()

Maniik88

Vyšetrovateľský, súdny a historický masterpiece. Prvá tretina až polovica filmu je hodne náročná. Strašne moc postáv, rozhovorov, deja. Ja som to videl v originály a do toho tá staršia angličtina, horší zvuk pri rozhovoroch. Dalo mi to zabrať. Tak som to v polovici prerušil a zvyšok pozrel druhý deň. To už sa človek orientuje v postavách a začne to pravé, nekompromisné vyšetrovanie. Skladanie puzzle, rozhovory s tajnými (rozhovor so Sutherlandom jeden z topov filmu). No a nakoniec čerešnička na torte, samotné súdne pojednávanie. Skvelá reč, skvelý Costner. Film je inak plný skvelých hercov. Stone vo vrcholnej forme. Prvú tretinu filmu som nebol odvarený, ale tá druhá polovica bola super. Jeden z filmov, pri ktorom režisér/scenárista presedí mesiace v archívoch, musí si všetko naštudovať, pozrieť miesto činu, pozrieť všetky dostupné videá a záznamy. Kvalitka. ()

Amonasr

V brilantní závěrečné řeči Jima Garrisona je shrnuto nejen poselství filmu, ale je v ní vystižena i pravá podstata americké demokracie, kde vše ve skutečnosti řídí deep state a korporátní zájmy vojensko-průmyslového komplexu a finančních oligarchů. Už v roce 1991 tak Oliver Stone dokázal precizně pojmenovat příčiny počínajícího soumraku celé západní demokracie, který je dnes ještě zjevnější než tenkrát. ()

wege

Abstrahuji od toho, kam dospěl Oliver Stone ve své kariéře. Vždy byl ve výběru témat a zpracování trochu kontroverzní, filmařsky ale na výši. Tady to jde vidět dokonale. Film je profesně, tempem, zpracováním, hereckými výkony skvělý. Ten příběh ale. Já nevím, ale nikdy jsem těm konspiračním teoriím nevěřil. Ale třeba se jednou dozvíme pravdu, jestli už nebyla u Kinga. ()

OL@F

Nejpůsobivější film,který jsem od Stonea kdy viděl...A vůbec nevadí dlouhá stopáž(director's cut má 206 minut...) ()

Marat

Jak rika muj otec, film vnucuje divakovi jednu verzi, jak vse bylo, ale i tak tento film je ten, ktery si poustim kazdy mesic. Mam rad aferu ohledne atentatu na Johna F. Kennedyho a proto tento film mam tak rad. Nektere herecne vykony jsou sice nepresvedcive, ale nektere jako Kevin Kostner jsou temer dokonale. Vrele doporucuji jednu z poslednich scen filmu, kde Kevin Kostner ma svuj pulhodinovy monolog a popisuje celou udalost spiknuti. ()

LukeSharp

Vynikající zpracování atentátu na Kennedyho,které je ale trošku otravné svoji délkou.Ke konci už mi pozornost ujížděla trošku jinam a byl jsem místy dost zmatený,ale jinak teorie spiknutí zpracována na jedničku.Ten pocit zvědavosti co se vlastně stalo a jak to americká vláda všechno nahrála ve mě budoval tu správnou náladu a udržel mě ty tři hodiny sledovat co se děje.A ještě více jsem zvědav co se stane v roce 2029,jestli se najde něco co by objasnilo jak to ve skutečnosti bylo.80% ()

Plastík

Kde je pravda? Pravd je, že je to moc dobře zpracovaný námět. A režisér si musí věřit, pustí-li se do takového díla. Určitě pro Amíky zajímavé téma a OLiver Stone se obklopil plejádou skvělých herců. Všichni ví, o co jde. ()

Bigfuckman

Je smutné, že když to někdo myslí upřímně a dobře ať už Kennedy či Julius Caesar a jiní, tak vždy vyhrajou ti špatní ti hadi co si vůdci hřejí na prsou. Lidi jsou a budou nejhorší zvířata co po téhle zemi choděj. Jinak film je natočen velmi zajímavě a i přes svou dlouhou stopáž si neubírá na kvalitě. Pan Stone prostě umí skvěle točit. ()

curfew77

Asi ne všechno, co tady Stone divákům o atentátu předkládá, je úplně fér a košer, na druhé straně, kombinace dobových záběrů, ryze filmových scén a pak těch, které jsou "něco mezi tím", je naprosto strhující. Sám jsem velkým nadšencem do celé dallaské záhady, takže jsem s hodnocením dlouho neváhal, myslím ale, že tahle (byť lehce tendenční) rekonstrukce musí dostat do kolen každého. Málokdy utečou tři hodiny v kině takhle rychle. Střih, obsazení, herecké výkony, dialogy, scénář, režie, vše na podtrženou jedničku. Nemohu jinak, 100 %. ()

jprmusic

Tak tohle je nejlepší film hned dvou pánů - v první řadě Olivera Stonea, jehož argumentace v celém filmu zdá se pro mne i po prostudování velkého množství odborné literatury neprůstřelnou. Na filmu jsem nenašel jedinou faktickou nepravdu a doměnky tu do sebe logicky zapadají jako puzzle. Stejně jako Stone tady září Kevin Costner, jehož výkon bych klidně označil termínem fascinující - těch několik okamžiků lehkého přehrávání mu rád odpustím. Film je nejen struhující, ale i z historického hlediska poučný a u mne patří rozhodně do TOP 10. ()

Ernie_13

Uzasna rekonstrukcia atentatu na J.F. Kennedyho! Film mal cez 3 hodiny? ...ani som si nevsimol...obycajny clovek, ktory nepozna prilis detailne tento pripad, musi byt ohromeny faktami prezentujucimi sa vo filme a moze sa pytat len sam seba kolko toho volici dovolia vlade ci v US alebo aj inde!?! Je vobec hranica toho co urobia niektori pre udrzanie moci? ....Kevin Costner bol perfektny, no a myslim, ze nebude vela rozdielov medzi tym co bolo vo filme a oddtajenymi dokumentami, ktore sa maju zverejnit za necelych 30 rokov! ()

Indigitor

Vražda prezidenta Kennedyho a poté senátora Kennedyho jsou určitě dva nejkontroverznější momenty novodobých amerických dějin. Skvělý výkon Kevina Costnera podtrhuje dokonalá závěrečná snad 20 minut trvající monolog, který pravděpodobně znovu otevřel Kennedyovskou kauzu v devadesátých letech. Když jsem na to koukal tak si říkám jestli je opravdu možné, aby americká vláda s spolu se CIA, která přerůstá samotné vládě přes hlavu byla schopná takových činů v zemi, která stojí na nejdemokratičtějších principech na světě. Se společností se snad nedá ani v době masmédií takhle snadno manipulovat jako to Stoneúv snímek naznačuje. ()

Asdas

Stone podobne ako Forman u Amadeusa natočil film tak aby zaujal aj človeka, ktorý sa o politiku nezaujíma( určite mu pomohla aj samotná téma) . Film,ktorý je tak nabitý zaujímavými informáciami (fakty, fikcia?!) , že ani počas svojích 200 minút nenudí . Fakt skľbiť krásnu filmarinu s dokumentárnym štýlom (kde Stone využíva počas Flashbackov čienu a bielu ) dokážu len ty najtalentovanejší a Stone medzi nich minimálne na prelome 80 a 90 rokov patril . Jeden z najlepších filmov 90 -rokov ,ktorý si ale tažko hľadá cestu k divákom. ()

4k7

Píše se 22. listopad 1963. Lidé v Texaském městě Dallas můžou na svých hodinkách vidět čas 12:25 a vůbec netuší, že za 5 minut přijde událost, která navždy změní budoucnost celé Ameriky. Prezident John Fitzgerald Kennedy, pro plno lidí naděje na lepší zítřky, je zastřelen. Blbá náhoda? Spontánní rozhodnutí jednoho šílence? Spiknutí? Tenkrát se nemluvilo o ničem jiném, ovšem dnes většina lidí maximálně jen letmo ví, že byl kdysi prezident Kennedy a že na něho spáchal atentát nějaký Oswald. Možná to si uvědomil Oliver Stone, když se rozhodl natočit v roce 1991 film JFK. Je to parketa, na které se tento režisér umí velmi dobře pohybovat a jsem opravdu rád, že vůbec něco takového vytvořil. Stone si potrpí na detaily a dá si záležet i na autenticitě. Jeho film pak poutavě a s horlivým nasazením ukazuje i temnější stránku celé věci. Zvlášť závěrečný půlhodinový monolog Kevina Costnera je doslova strhující! Dnes po tak dlouhé době se stejně těžko dozvíme, jak to tenkrát přesně bylo, ale jedno je jisté... snímek JFK vám otevře oči a donutí vás připustit si i jinou variantu, než kterou je oficiální příběh. Názor ať si každý udělá sám ()

george82

Já prostě miluju životopisný filmy. Zvlášť když jsou takto povedené. Jako určitá pocta J.F.Kennedyho naprosto uctivé a super. Nemá chybu. ()

N3O

Oliver Stone a jeho věčná kontroverze. Divím se, že ten chlápek ještě žije. JFK je filmem nacpaným manipulací s fakty až po okraj. Dohromady tak dává možnou odpověď na jednu z největších otázek nejen americké historie. ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)