J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

ChrisBa

Brilantná rekonštrukcia udalostí, ktoré zmrazili Ameriku v 60.rokoch. Kto zabil JFK je dodnes neznáme a Oliver Stone do toho vložil niečo málo zo svojho pohľadu a ukazuje nám pohľad na udalosť do detailov. Nemožno nespomenúť skvelé výkony celej plejády hercov. Jedinou škvrnou na filme je pre mňa posledná reč Kevina Costnera, pri ktorej dokonca vyroní slzy. Zdá sa mi až prehnaná a až príliš chce dojať a zanechať odkaz. Menej je niekedy viac. Ale aj napriek tomu jasných 5* ()

Miller

Neuvěřitelnej film, ale trochu nevděčnej. Sám bych se profackoval za minulou recenzi, jelikož jsem film viděl jakožto někdo, kdo absolutně sežere všechno, co mu média nacpou. Pro lidi, kteří se sami snaží alespoň chvíli o tématu JFK něco načíst, a jsou ochotni si připustit, že ne každá oficiální verze je ta pravdivá, se ale film velice oplatí. Nejlepší scény: schůzka s panem X, závěrečný soud, scény s Garym Oldmanem. ()

Schuldiner

´´No war - no money!!!´´ Velmi kontroverzní podívaná. A velmi ožehavé téma! Svět je místo, kde bílá nemusí být bílá a kde se občas dějí i opravdu neuvěřitelné věci!!! Jedna z těch největších ´´amerických´´ lží!!! 3 hodiny sem z toho nespustil oči, ani uši... Díky Olivere!!! Mimochodem Costner a pak taky Pesci (ale ten vždy) sou naprosto skvělí!!! ()

SHit4U

Neuvěřitelně přesvědčivý film, který podává všechna (sami si dle libosti doplňte uvozovky) fakta srozumitelně a s nevídanou naléhovostí. It's up to you! ....Tommy Lee Jones jako bílovlasá homosexuální svině vládne.... ()

Wajsik

Je téměř k podivu jak se dokáže změnit lidský úsudek. Zatímco jsem na začátku byl přesvědčen o Oswaldově vině (mimochodem skvěle zahrané Garry Oldmanem, který mohl klidně dostat více prostoru) po necelých 3 a půl hodinách jsem byl na vážkách zda li nebyl opravdu "obětním beránkem" jedné velké mašinérie. Oliver Stone se opět pustil do jeho oblíbené žánru a sice pošramocených amerických dějin a zrestauroval nám jeden z nejspekulativnějších atentátů v historii Ameriky (a že jich bylo). Osobně jsem byl velmi potěšen filmem jako celkem, ať už vyzdvihnu skvělý scénář nebo herecký koncert Kevina Costnera. ()

Dyas

Báječný historický film zabývající se jednou velkou událostí amerických dějin - zabití Johna Fitzgeralda Kennedyho. První třetina má pomalejší rozběh a je trochu těžší orientovat se ve jménech, druhá třetina je zajímavější a už nastolí lepší tempo. Nakonec přijde na řadu poslední třetina filmu, která je přímo senzační, nejzajímavější a ubíhá velmi rychle. O hercích se ani nemusím zmiňovat, hrají totiž na jedničku. Pro mě to byly dobře strávené tři hodiny historie. ()

derryl

Oliver Stone ví vždy přesně, jak vytvořit dílo, o kterém se bude mluvit dlouho a bude vzbuzovat emoce. To je jeho styl a v něm se cítí dobře. JFK je důležitý a nezastupitelný v jeho filmografii. Má jej velmi rád a cením si odvahy tvůrců. ()

kobe6

Působivě podané, natočené a zahrané. Přes 3 hodiny jste zasypáni informacemi, ve kterých se ztratíte jedna báseň, ale zároveň si film po celou dobu udržuje vysoké tempo a úroveň....Tato tématika mě nikdy nepřestane udivovat...a rozhodně nejsem sám :) ()

Tristaver

Věřil bych tomu, že při takové filmařině bych Stoneovi sežral snad i vyjádření, že Kennedyho sundal Husák. Ať už to bylo jakkoliv, Garrison byl sakra velký frajer, nejen proto, že se do tohoto procesu pustil, ale taky proto, kolik zajímavých objevů učinil. Filmová inscenace celého procesu je neskutečně na výši, a to po všech stránkách - včetně skvělého herectví ze strany snad všech zúčastněných. Pozvolnou, a místy možná i lehce nudnou první polovinu si snad každý divák vykompenzuje závěrečnou půlhodinou se samotným procesem, která z tohoto filmu opravdu dělá pětihvězdičkový film. ()

Honzeek95

Upřímně, divím se, že Oliver Stone ještě žije. Možná proto, že kdyby nějakým "záhadným" způsobem zemřel, lidé by ztratili poslední pochybnosti a naplno si uvědomili pravdu... První půlka mě neskutečně nudila, ale za ten soudní proces na konci musím dát pět hvězd.. Divím se, kolik lidí to tady označuje za průhlednou konspiraci... Viděli jste ten film vůbec? Asi ano, ale i tak budete nadále věřit oficiálním prohlášením, neskutečné. Lidé jsou opravdu ovce, co se jim naklavíruje do hlavy, to přijmou a vůbec se nad ničím nezamyslí... Pokud vám to ještě nedošlo, tak ty záběry atentátu několikrát pouštěné během filmu, jsou opravdu z roku 1963. ()

Blondsky

Pamatuji si dobře, jak nám učitelka z dějepisu pustila ukázku JFK a s mým spolužákem jsme celý týden neřešili nic jiného, než jen tento nejznámnější event v americké historii. Dostatek mysteoriózna o atentátu na nejrozporuplnějšího prezidenta spojených statů donutil Stonea zrekonstruovat tuto údalost a spolu s jeho vyšetřením nám to zprostředkoval v historické odyssee. Jedná se zkrátka o vynikající film s jedním z nejgeniálnějších finálních monologů vůbec. 3,5 hodiny čirého napětí s výbornými herci a režií. ()

Rozjimatel

Tento prakticky dokumentárny film má pre mňa len informačnú hodnotu. To, ako približuje vyšetrovanie vraždy JFK, ako postupne spriada teórie spiknutia, robí film veľmi dobre, pre diváka pútavo. V iných aspektoch ale film zlyháva, predovšetkým v dramatickej a emočnej rovine. Napríklad vykreslenie tých citových výlevov medzi manželmi bolo absolútne nevierohodné. To, koľko slávnych hercov mal Stone k dispozícii, sa na výsledku veľmi neprejavilo. Niektorí prehrávali, ďalší, ako Kevin Costner, zase "podhrávali". A k nemu smeruje asi moja najväčšia výčitka, hoci ho mám ako herca rád. Jednoducho nie je možné, aby človek, ktorý si dovolí obviniť najmocnejších ľudí, ktorý je pod takým silným tlakom, rozpadá sa mu rodina, hrozí mu smrť, bol ustavične taký kľudný, akoby bol len na prechádzke v parku, aby neprejavil skoro žiadne emócie. Herecké výkony by som nazval prinajmenšom čudné, až na pár výnimiek. Určite Tommy Lee Jones, potom ešte Gary Oldman, ale ten veľa priestoru nemal. Olivera Stonea pochválim aspoň za odvahu natočiť takýto film. ()

Yoss odpad!

Stoneovi by som neveril absolutne nic.. a ani neverim... ale film si mam v plane pozriet, nazor si treba spravit :-) ()

M.I.K.E.

Když jsem se poprvé dozvědel o konspiračních teoriích týkajících se 11.září 2001, myslel jsem si, že je to podvod století. Bohužel nikdy se nedozvíme kolik takových ,,11.září" bylo. Pearl Harbour, J.F.Kennedy, operace trvalá svoboda v Afghánistánů, aféra Watergate a další a další lži aspirují na ,,trofej" podvod století. Možná to,ale nejsou jednotlivé lži a skandály, možná se to děje stále a donekonečna. Každý den se zabijí miliony lidi kvůli státním zájmům pár jedinců. A třeba je to hromada vymýslů a pravdu se nikdy nedozvíme. ()

spiritus

Film, který naprosto přesně splňuje mé požadavky na kvalitní podívanou. Protože když se spojí vynikající herci (Oldman, Jones, Costner, Pesci) s vynikajícím režisérem a to celé se okoření naprosto grandiózní zápletkou, tak z toho nic špatného vzejít nemůže. Jestli je někdo, koho nezajímá kdo a proč nechal zlikvidovat JFK, je to přinejmenším hodně divný. Je to naprosto klíčová otázka moderních dějin. A myslím si, že Stone dvířka pravdy otvírá hodně dokořán. Každý si to může přebrat po svém, ale výsledek je prostě bomba, která mě nenechala chladným a nutila mě o filmu přemýšlet ještě dlouho po shlédnutí. Plný počet. ()

dehlie

niečo som si už o atentáte na jfk prečítal. tento film ollivera stona je ďalším príspevkom do podľa môjho už nepriestrelnej úvahe, že išlo o jasné sprisahanie vedúce k CIA, FBI, mafii. film má síce skoro 3 hodiny, ale ja som pri ňom takmer nedýchal. skvelá práca pán stone. poznať pravdu by malo byť úlohou každej spoločnosti. kdekoľvek a kedykoľvek. aj v spojených štátoch s ňou evidentne majú problém. ()

Jorge-Z

Tímto smekám kloubouk a hluboce se skláním před Oliverem Stonem, že měl koule natočit snímek, pro američany s hodně palčivým tématem. Někdo film může považovat za snůčku konspiračních teorií, druhý za hodně blízkou skutečnost. Já se přikláním na stranu druhou. Vše okolo JFK mě nikdy nebralo, nyní jsem tím zaujat a chtěl bych vědět jak to doopravdy bylo (jednou se to sand všichni dozvíme). Kevina Kostnera vidím po dlouhé době zase ve formě. Neskutečně silný zážitek, kde nebudou vadit ani ty tři hodiny. ()

geimz

Teším sa na deň, kedy CIA odtajní svoje dokumenty, a my sa tak (snáď) dozvieme celú pravdu. Dovtedy môžme len tápať, ale s teóriou objasnenou v tomto snímku sa milerád stotožním. Vyjadrovať sa o formálnej stránke nemá zmysel, tam je všetko dokonalé, film je však prešpikovaný toľkými efektnými dialógmi, že počas troch hodín neposkytne priestor na vydýchnutie a ženie sa obrovskou silou do finále v podobe súdneho procesu, kde sa mi na polhodinku zastavil čas. A to aj vďaka ako o život hrajúcemu Kevinovi Costnerovi. ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)