J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

P1tr

Naprosto pohlcující zážitek, který i přes svojí ohromnou stopáž nedokáže ani na chvíli nudit. Veliký obdiv směrem k Oliveru Stoneovi, který neměl na kompromisy ani pomyšlení a servíruje nám vyšetřování Kennedyho vraždy bez zkratek a nechává nás naplno nahlédnout do vyšetřovacího procesu. Atmosféra snímku je nepopsatelná. Stone mistrně střídá filmové záběry s těmi archivními a díky šikovnému použití kamerových filtrů to není rušivé, ba naopak, skutečné záběry se s těmi pro film natočenými skvěle doplňují. Spolu s hutným scénářem a mistrnou režií film nabízí i špičkové obsazení, kdy každý herec, byť i v sebemenší roli, ze sebe vydává maximum a jen pomáhají zapsat se snímku navždy do vaší paměti. I přes tří a půl hodinovou stopáž v režisérské verzi má film neskutečný drive, který mu leckteré standartně dlouhé snímky mohou závidět. Tady si vše sedlo, jak mělo. Tři a půl hodiny a každá minuta stála za to. Bravo! ()

milo_wade

Po shlédnutí jsem se rozhodl, že si o Kennedym a atentátu zjistí o dost víc...klidně bych tomu i věřil. Dokonalá hudba i zpracování mi chvílemi vyrážely dech...kolikrát jsem seděl napjatý a skoro jsem se i bál.... ()

Pecival

V té změti faktů jsem se ztrácel to se přiznám bez mučení. A stejně věřím tomu, že je to tak ultimátně ohnutý, že by zase nějakej republikán natočil film o tom, že JFK odstřelili maskovaní hipísáci (teda nevím jestli už ti tehdá byli, ale tj fuk). Není to nuda, ale cennější spíš pro Američany než našince. ()

Opsha odpad!

Krásně povrchní blábol natočený ve stylu majora Zemana. Jsem sice levičák, ale soudruh Stone tohle vážně přehání. Nechápu proč tolik povyku. ()

ethos

Vau, skvely Kevin Costner a vobec vsetci. Mna osobne tato tematika strasne bavi najme, ked je tak to dobre sfilmovna. Neviem ci je to uplne pravda, co tento film hovori, ale pride mi to viac nez mozne. Proste uz neviem co mu mam verit. ()

Hortenzia

výborná rekonštrukcia s výbornými hereckými výkonmi a zaujímavou teóriou,ale tri hodiny sa mi zdali príliš veľa a po polke filmu som trochu začala strácať záujem ()

mozkomor

Fascinuje mě ta doba a téma ještě víc. Není se proto co divit, že mě filmuž od prvních minut strhnul a po celou tříhodinovou stopáž nepustil. I když nemůžu říct, že bych stoneově verzi bezvýdradně věřil, rád se někdy zamyslím "a co kdyby přece..." ()

Mr.Jackass

Geniální. Tohle je přesně můj typ filmu...A hlavně si myslím to samé co z filmu vyplívá...Nevládnou nám prezidenti, ale korporace nadnárodních společností, kteří rozhodují a dosazují si své lidi kam se jim zlíbí.A brilantní výkon Costnera...při projevu se umět rozbrečet na povel a v tomto stavu pokračovat po nějakou dobu v srdcervoucím projevu...klobouk dolů. ()

G.W.Bush

Jako nezaujatý americký ex-prezident se musím přimluvit za to, aby se američtí prezidenti nevraždili ani po skončení jejich volebního období. ()

Arius

Jedna s tých žiarivých stránok Stoneovej tvorby. Pustil sa do skutočne kontroverzného a odvážneho filmu, nešetril kritikou a držal si nadhlad. Výber Costnera bol skvelý krok. Ťahal celý film a tu zanietenosť som mu veril, velmi efektne tam zakomponoval aj filozofiu a kázanie. Aj napriek zabijackej minutáži sa to dalo koncentrovane dopozerať. J.F.K. je hodnotný film. ()

kenkaku

Asi takhle... Díky Stoneovi prostě nevěřím, že to měl udělat Lee Harvey Oswald. Jsem prostě možná naivka co neumí odfiltrovat fikci reality, ale tenhle film umí přesvědčit a mrazit celé tři hodiny... Tak sakra dobrou práci Oliver Stone s JFK odvedl (nebo že bych byl tak manipulovatelný? Každý si musí udělat názor podíváním sám...). ()

Arkanoid

Rozumne uvažujúci človek ako Stone prirodzene pochybuje o veciach a udalostiach, napr. o pravdivosti oficiálnej správy o smrti prezidenta J. F. Kennedyho. Vytvoril prepracovanú konšpiračnú teóriu, ktorá svojou trefnosťou dokáže neustále vyraziť dych. Keď sa k tomu pridá dobová atmosféra s hercami prvej triedy, vznikne takéto niečo hodné piatich hviezd. ()

Sdoom

Brilantně natočený film, který za celých 3 a půl hodiny nestíhá ani na chviličku nudit. A jedno, zda je člověk zastáncem konspiračních teorií či nikoli, tímhle filmem Oliver Stone nasazuje brouka do hlavy snad každému, kdo ho uvidí. Po technické i obsahové stránce 5hvězdičková záležitost a závěrečná Costnerova řeč je jen třešničkou na dortu. Naprostá povinnost zhlédnout pro kohokoli, kdo se zajímá aspoň trochu o historii, ale i pro ostatní mohu jen a jen doporučit. (Blu-ray, orig.) ()

tempus

Pozitivem JFK je jeho spád a napětí, potom přináší informace o důležitém historickém mezníku a nakonec i odkazy v jiných dílech kinematografie, Já jsem například vzpomínal na díl Červeného trpaslíka (díl 7x01) a úvodní titulky ke komiksovému filmu (přesnější je říct, film podle grafického románu) známého jako Watchmen-Strážci. ()

netahlo

Puvodne jsem myslel, ze kdyz je to film o Kennedym, bude to o jednom ciganovi z Jachymova (mistni vedi), ale pak mi bylo dviny, ze by tam hral Kevin Kostner. Dodneska se vlastne nevi (respektive verejnost nevi), kdo tehdy v Texasu tomu negromilovi ustrelil pulku kebule. A tenhle film mi to moc neosvetlil, nebot byl ukrutne dlouhy a jelikoz se tam v podstate non stop mluvi, nedokazal jsem udrzet koncentraci cely tri hodiny. Ale natoceno a zahrano to bylo zkusene. ()

chmíří

Tenhle film mě skutečně přesvědčil že JFK tak mohl dopadnout a myslím že Oliver Stone se o tuto problematiku vážně zajímá takže proč by to tak nemohlo být, to se však už asi nikdy nedozvíme. Ale z určitostí víme že Kevin Costner podal skvělý výkon. ()

Seti

Skvělý film a jsem celkem přesvědčen, že Stonem podaná verze je i ta nejpravděpodobnější, ovšem stále se mi při sledování vkrádala do hlavy myšlenka, že žádná teorie není fakticky dokázána (oproti např. aféře Watergate ve Všech prezidentových mužích) a to mi trochu kazilo zážitek. Jinak se skutečností, že za většinou světových historických událostí stojí spiknutí, konspirace či korupce, už jsem se dávno smířil. Bohužel žijeme ve světě, kde platí heslo : "Moc a peníze zvítězí nad vším!" ()

Han22

Nevím na kolik vychází Stone ze skutečnosti a kolik si domyslel, přibarvil nebo upravil, ale to co předvedl v tomto filmu, při tom moje konspirace milující dušička chrochtala blahem. V prostoru tříhodinového filmu předvádí strhující jízdu podpořenou nervózní kamerou a častým střihem s archivními záběry či proslovy z televize. Podpořenou plejádou těch největších hvěz jako jsou Oldman, Jones, Pesci, Bacon či Candy, kterým dominuje fantastickým výkonem Constner v hlavní roli. Jeho zabejčenost s jakou se snaží odhalit spiknutí s skládá kousíčky do své skládanky triumfuje ve finální části u soudu, kde totálně rozmetá veškeré výsledky oficiální verze. Přes spoustu jmen a fakt se navíc ve filmu dá zorientovat a přes to, že je postavený čistě na dialozích, ani na moment nenudí (snad jen rodinné scénky si mohl Stone odpustit). Pravdu o Kennedym se už asi nedovím a úpřimně mě to ani moc nezajímá, ale tenhle film fakt stojí za to. ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)