Milionár John Hammond (Richard Attenborough) financuje veľkolepý vedecký projekt, ktorého cieľom je oživiť dinosaury. Vybuduje pre ne veľkolepý zábavný park na ostrove Isla Nublar. Na preverenie bezpečnostných opatrení si najme vynikajúceho paleontológa Alana Granta (Sam Neill), jeho priateľku, paleobotaničku Ellie Sattlerovú (Laura Dernová), cynického matematika Iana Malcolma (Jeff Goldblum) a pragmatického právnika Donalda Gennara (Martin Ferrero), ktorému ide len o zisk z ojedinelej atrakcie. Užasnutí vedci podniknú prvý výlet po ostrove spolu s Hammondovými vnúčatami Timom (Joseph Mazzello) a Lex (Ariana Richardsová). Expedícia sa však rýchlo zmení na drámu, keď zradný počítačový expert Nedry (Wayne Knight) vypne bezpečnostné okruhy, aby mohol ukradnúť embryá dinosaurov, ktoré sľúbil konkurenčnej genetickej firme. Pôvodne príjemný výlet sa mení na hrozivú drámu. A k ostrovu sa blíži navyše aj tropická búrka... (TV JOJ)

TheBlizard

Nejlepší počin ze všech! A tak to mělo zůstat. Ostatní pokračování jsou směšná :-) ano, včetně nového pokusu, na který je škoda slov. ()

Oxytocin

Úžasná doba, kdy tento film byl poprvé v kině. I po těch letech, kdy člověk vyrostl je to stále pecka a výjimečná pastva pro oči. ()

Wiceman

AŽ SE VYŠKRÁBU NAHORU TAK TĚ PŘEJEDU! Spielbergovo nadčasový dílo dokáže i po letech překvapit svojí dokonalou tvorbou a obsazením. Sam Neill nejen, že vypadá jako můj otec (čímž je mi sympatičtější) ale je to i skvělej herec. Jeff Goldblum je správně rockovej a Laura Dern je prostě kočka. Svym způsobem by celej park fungoval normálně, kdyby nebylo jednoho prasoidního tlustoprda :D Pět hvězd ale nedám už jen z toho důvodu, že to na mě působí tak nějak lízátkově. Ano je to dobrodrůžo k pohledání, ale pořád je z toho cítit to dětský cosi. ()

zucchini

Tento film jsem znal z vyprávění svých spolužáků na střední škole, byla to prý "absolutní bomba". Když jsem teď film zhlédnul i já sám, tak mě to celkem dost zklamalo. Mělo by to být asi hlavně o touze vydělat velké peníze a o nedostatečných bezpečnostnch opatřeních. Myslím, že to bylo spíš o tomto než o těch dinosaurech, kteří se ve filmu vždy jenom tak trochu mihnuli. Trošku zvláštní bylo na těch velociraptorech a tyranosaurech to, že měli tak velký apetýt, že chtěli pořád za každou cenu zbaštit nějaké lidi. Nakonec to ale dopadlo dobře, protože zbaštili jenom ty zlé lidi a hodní lidé to přežili. ()

Murphy3126

Jo efekty na tu dobu dobry ale děj už ne, je tam spousta absurdit proč film nemusím - dvanáctiletá holka co najde ten správný soubor a rozjede tak bezpečnostní system celého ostrova - tomu sem nevěřil už jako děcko :D ()

Maza2222

Hodně dlouho jsem hledal nějaký kvalitní sci-fi film o dinosaurech. To byl film. Dinosauři jsou super a fandil jsem jim. Herecké výkony super. Příběh je epický. 85 procent? Proč ne. Chtěl bych jich ale víc na tento kousek. ()

Scoobys

Tady to máme, přesně ten důvod proč je Spieberg prostě legendární režisér a scénarista. Něco tak úžasně propracovaného do posledního detailu se jen tak nevidí. Ať už je to Indiana, E.T., Jurský park nebo další jeho filmové díla všechno je to druhý příchod ježíše. Pamatuju si když jsem viděl Jurský park po prvé po druhé po třetí vždy to bylo úžasné. Nedá se říct že by ve filmu bylo něco co by kazilo pocit ze sledování. K tomu na rok 1993 to grafické zpracování dinosaurů. 10/5. ()

louie100

Áno, áno, áno, mám rád Jurský park zo všetkým, čo k nemu patrí. Spielberg je génius. Môj syn to má aj na X-boxe, ale hrať to nebudem. 85% ()

DarthArt

Když onehdy v Praze byly v době premiéry volné lístky na Jurský park, neodolal jsem možnosti zajít se podívat do Paláce kultury na přednášku pokořitele Everestu Edmunda Hillaryho. Byla to tehdy asi dobrá volba, protože slavný horolezec už není mezi námi, naproti tomu slavný film o dinosaurech si můžu na DVD-čku přetáčet až do zblbnutí. A i když ho tady spousta lidí vidí jako průměrný dobrodružňák, který fungoval jen ve své době, já prostě nikdy nezapomenu na to kouzlo a spadlou sanici, když se na stříbrném plátně objevil "živý" brachiosaurus a my všichni jsme prostě "jenom čuměli". Vzpomínám i na samolepky s logem Jurassic Park na mojí první elektrické kytaře a na gumové figurky, na který jsem mohl jenom tak koukat v krámě, protože byly předražený až běda. Takže i když od té doby po kinech přeběhlo asi milion různých dinosaurů, king-kober a mecha-king-kongů a teoreticky by zážitek z roku 1993 měli naprosto přebít, životní láska z Isla Nublar je jen jedna a pro mě v dinosauřím ranku asi nikdy nebude mít konkurenci. ()

Bruce0659

Jedná sa o veľkolepé dielo, ktoré som ako malý chalan videl veľa krát, poznám ho naspamäť a aj tak si ho rád pozriem aj po 20 rokoch. Jurský park predbehol dobu. Dej upúta od prvých sekúnd a až po záverečné titulky divák nežmurkne. Režisérsky zvládnuté na 100%, hudba a zvuk sú bezchybné a vizuálne efekty, nielen na tú dobu, úžasné. Pár chýb sa síce nájde, ale celkový zážitok neovplyvnia. 100% ()

Zikfryd

Ona geniální je ta předloha, takže půl úspěchu je zaručeno. Ale i to by se dalo režijně zkazit. To ale Spielberg nedopustil a vytvořil klasiku, od které pak další filmaři opisují. Perfektně zvládnuté byly triky s počítačově zpracovanými dinosaury, ale i herecky se zadařilo. Jen bylo chvílemi na můj vkus moc romantiky. ()

baronGrga

Proč Jurský park funguje i po více než dvaceti letech? Protože Spielberg se nezachoval jako principál, co dostrká klec s dinosaurem doprostřed manéže, praví "hele dinosaurus" a zase odkráčí, spoléhaje na to, že to postačí k uspokojivému dvouhodinovému představení. A tak vznikl film s tak akorát jednoduchým příběhem, zato ale s obdivuhodným spádem a na dřeň vypiplaným napětím, o jehož nezapomenutelné scény se nepostarali jen ještěři, ale např. i vibrující hladina ve sklenici s vodou, houpající se konec kozího provázku, zamlžené okénko kuchyňských lítaček, drnčící bzučák elektrických ohradníků nebo třeba jen klepající se želé. ()

aneta105

A toto je ten okamžik, když si každý uvědomí: Že v roce 1993 jde natočit vše a to skoro bez SGI a k tomu s atrapami dinosaurů. A můj WOW efekt se tu zapl, jasný že dávám 80% ()

emarie

Boli to roky dozadu, ale doteraz si pamatám ten pocit, vyjsť z kina a keby sa predo mnou objavil dinosaurus, tak - ok, normálka :-) Za ten neskutočný pocit, plný počet. ()

dodo357

Už od malička jsem měl rád dinosaury, a poté co mi rodiče z videopujčovni vzali Jurský park, mé sny ožili. Na tomhle filmu jsem vyrostl z malého klučiny až po může který stálé obdivuje tenhle film. Film má neskutečně dobrý příběh, jednoduchý a není nudný. Film jsem viděl několikrát takže bych vám dokázal říct celý film i pozpátku protože na tohle se má cenu dívat několikrát. Na to že v té době nebyli moc dobře propracocané technologie jako dnes, ale dokazali z pár hromady kostí v muzeu udělat žívá stvoření na plátně či televizoru. Na filmu se mi nejvíce kromě toho že tam jsou dinosauři, ale i soundtrack který mám doma na CD ale i v mobilu. John Willams který mimochodem udělal soundtrack i na Star Wars, Harry Potter a nebo Indiana Johnes odvedl výbornou práci. Film má dobré zpracování, dobrou režii a aji kameru která je dobře udělaná. Film mě nabil a bavit bude až do mé smrti. Tento film doporučuji všem kteří mají rádi dinosaury, a těm ketrým se to nelíbí tak jejich věc, já tento film miluju. A nezapomeňte, život si vždy najde cestu. 5/5 hvězd (dal bych i víc). ()

teekanee

Tak tohle je Seňor Spielbergo v jeho nejlepší formě. Film jsem samozřejmě viděl mnohokrát jako malý capart a vždycky si h náramně užil. Teď jsem si ho, ale po dlouhé době pustil jako dospělák v původním znění a v blue-ray kvalitě a musím říct, že je to pořád stejná pecka jako kdysi. Dinasauři vypadají lépe než ty CGI v Jurského světa. Spielbergova režie je jedním slovem dokonalá. Skvěle dávkuje pocit objevování neznámého a napětí. Postavy jsou sympatické a člověk jim fandí. Pochválit musím zejména Jeffa Goldbluma s jeho lehce arogantním, ale zábavný matematikem. Také se nemůžu nezmínit o legendární Williamsově hudbě, která podkresluje jednotlivé scény opravdu dokonale. Tenhle film má prostě všechno, co si představuju pod pojmem blockbuster a není náhoda, že Mistr Spielberg v podstatě vynalezl tento žánr. 91% ()

LEFTFLANK

Neviem ale mám stále ten pocit s odstupom času, že napriek zjavnému využitiu zeleného plátna a práce vizuálnych a zvukových efektárov sa v tých časoch vytvoril film/príbeh a k nemu použili CGI a pod. Dnes sa skôr vytvoria CGI a okolo toho použije nejaký ten príbeh.... Nedá mi aby som ohodnotil slabšie, po dekádach a film má stále čo ponúknuť, navyše videné po dlhých rokoch v origine. Pre mňa bola asi najväčšia ľakačka, keď som spoznal S.L. Jacksona :) ten dokáže zahrať badass aj v tej najblbšej postave :D:D ()

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (viac)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (viac)

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch