Chyť ma, ak to dokážeš

• Česko Chyť mě, když to dokážeš (viac)
USA / Kanada, 2002, 141 min

Réžia:

Steven Spielberg

Predloha:

Frank W. Abagnale Jr. (kniha), Stan Redding (kniha)

Scenár:

Jeff Nathanson

Hudba:

John Williams

Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen, Nathalie Baye, Amy Adams, James Brolin, Brian Howe, Frank John Hughes, Steve Eastin (viac)

Frank W. Abagnale je dnes špičkovým odborníkom, kým však dosiahol 21 rokov, pátrala po ňom polícia mnohých štátov a pre agenta FBI Carla Hanratthyo bol nočnou morou. V šestnástich rokoch sa Frank (Leonardo DiCaprio) od svojich rovesníkov veľmi nelíšil. Ale potom sa jeho rodičia rozviedli a on mal pocit, že ostal sám proti celému svetu a musí sa brániť zo všetkých síl. Robil to spôsobom, ktorý svedčí o jeho celkom mimoriadnych schopnostiach. Nielenže si vyrobil doklady a vydával sa za staršieho, ale prenikol i medzi pilotov jednej z najväčších leteckých spoločností bez toho, aby zložil akékoľvek skúšky. Sfalšovaný právnický diplom mu otvoril cestu ku kariére advokáta a nejaký čas pôsobil aj ako detský lekár. Keďže bol veľmi šikovným falšovateľom šekov, žil v luxusných hoteloch a precestoval veľký kus sveta... (STV)

Dadel

Výborná komedie, která sice není nijak třeskutě vtipná, ale usmívat se budete skoro pořád. Největším plusem filmu je okouzlující atmosféra naivních šedesátých let a DiCaprio, který dokazuje, že je často neprávem podceňován. Ale po přečtení předlohy musím jednu hvězdičku ubrat.. ()

Dragoni

Hvězdné obsazení v RetrostyleComedy story, to vše pod Spielbergovým vedením. Prostředí, kostýmy i hudba, vše výborně autentické. Film je dlouhý přes dvě hodiny, ale přesto se nebudete nudit . 80 % ()

gudaulin

Ryze oddechová, ale navýsost příjemná a scénáristicky i režijně pečlivě ošetřená retrokomedie o polepšení jednoho vykutáleného podvodníčka. Po celou dobu si udržuje tempo a prakticky nemá slabé místo. Svěží dílko založené na dobře vypointovaných komických situacích a charisma hereckého trojlístku DiCapria, Hankse a Walkena. Frankovi jsem jeho kouzlo osobnosti upřímně záviděl...Americký mladší bratříček našeho snímku Vrchní prchni. Jedna z těch vzácných komedií, které dokáží oslovit většinu diváků, aniž by se nutně podbízely lacinými vtípky. Celkový dojem 90 %. ()

Segrestor

Docela obyčejný příběh o jednom neobyčejném podvodníčkovi, který to dotáhl tak daleko, že už to snad ani dál dotáhnout nemohl. Skoro si říkám, jestli takového filmu není škoda na sobotní odpoledne na Nově s reklamou a idiotským dabingem. Jo, je to škoda. Film je v originále a bez přestávek na čůrání daleko hutnější. Ale to dá rozum, když tu opět máme svatou trojic Spielberg, Hanks, Williams. Film je populárni také tím, že je životopisný. To každému učaruje, když se dozví, že podvodník jako Brno je vlastně tak hřejivě lidský. Odpusťte tu ironii, ale věřte, že v životě to jináč bývá. Zlo prohrává a dobro žije. ()

Dudek

Příjemná retro hříčka Stevena Spielberga není vůbec špatným filmem. Samotný příběh má našlápnuto na zajímavý děj a zvučná jména jsou jen ku prospěchu věci. Tvůrci se však vzdávají vyššího pohledu na věc a místo zajímavého vývoje charakterů jednotlivých hrdinů a sond do jejich duší nám předkládají jen povrchní studii a sledují jednotlivé epizody ze života Franka Abagnaleho jen z nadhledu. Samotné vyvrcholení filmu, které mělo být překvapivým dovětkem a zároveň vzkazem, že i legálně se dá vydělávat veliké množství peněz, je bohužel zbytečně zaplácáno a vyjde tak vniveč. Ono je tam vůbec dost scén, jejichž vystřižení by bylo jen ku prospěchu věci, neboť působí docela rušivě a hlavně zbytečně, ponechání však nijak zásadně nebrzdí příběh... Celkově je film horší než kniha, jejíž dovětek byl o poznání temnější a dobrodružnější. Frankovo dlouholeté věznění v malé cele by mělo mít i uvnitř filmu své místo, protože se stalo velikou epizodou v jeho životě, a právě ono mu pomohlo přehodnotit svůj dosavadní život. V zásadě se však Spielbergovi povedlo natočit hravou vtipnou komedii, která nijak zásadně nedrhne, ale ani naplno nevyužívá svůj vnitřní potenciál... 70% ()

Gilmour93

Spielberg mě svým příběhem o prolhaném, lidi využívajícím vychcánkovi, co udělal z FBI mistry světa družstev ve skoku na špek, moc chytnout nedokázal a důvody jsou zřejmé. Zištnost, účelovost, rodinný patos.. Jako by Steven v novém tisíciletí přestal být tím velkým dítětem a ztratil svou do té doby největší zbraň v podobě vypravěčské lehkosti, obzvláště pokud se nemůže opřít o dobrý scénář a vůbec výběr tématu. Takže zpátky tam, kde kvetla pšenka. K mimozemšťanům, holocaustu a deset stop dlouhému biči, i když po Království křišťálové lebky i ten bič nejspíš patří na hřebík.. ()

Hal_Moore

Příjemná rodinná komedie od Pana režiséra Stevena Spielberga nepostrádá nic, co by měla správná rodinná komedie mít. Inteligentní humor, který chápe jak mladší tak i starší divák, inteligentní příběh, skvělé herce a perfektní výpravu. Jen ta hudba, ta hudba pane Williams, ta tedy nic moc. Příběh Franka W. Abagnala je vyplněn sérií událostí, které pobaví a donutí diváka nechápavě kroutit hlavou, jak se z toho opět mladíček Frank dokázal vylízat. Leo DiCaprio předvádí svůj druhý nejlepší výkon (po Letci) a ostatní předvádějí svůj vysoký standard. Navíc je zde k vidění spousta krásných slečen, což potěší. Film je jako stvořený pro dlouhé zimní večery, kdy potřebujete pozvednout náladu, a to Catch Me If You Can splňuje. ()

TeeAge

Herecký koncert DiCapria a Hankse, ako to milujem(e). Scenár zaujímavý, no prevedenie z remeselnej stránky trochu unáhlené a nedotiahnuté. Je tam cítiť akoby len esencia Spielbergovskej invenčnosti. Ajtak nevšedné dobrodružstvo aj na viac krát... ()

zelvopyr

Konečně! ... od Spielberga výborné řemeslo hodné srovnání s Duelem či Čelistmi. Po nepříjemně studených Minority report a A.I. hned další film napravil reputaci vypravěče. ()

Arachneuss

Vtipný a zároveň smutný příběh o skutečných lidech a problémech. DiCaprio se po tomto filmu vymanil z "Titanicového nanuka" a vstoupil do světa seriózních rolí. Hanks jako vždy bravurní, co jiného se dá také očekávat. Walken jako starostlyvý a přemoudřelý otec, jenž syna miluje a je pro něj ochoten udělat vše, mi velmi imponoval. Změny identit a různé hrdinovy druhy "ochcávání" každého v okolí mne dostaly na kolena a tam jsem po zbytek filmu, až do milého a nečekaného konce zůstal přikován k sedačce. ()

Spiker01

Spielbergo-Dicaprio-Hanks-Williams. Může být snad lepší čtveřice? V Hollywoodu bychom jen těžko pohledali sehranější tým. Leo a Tom umí zahrát takřka cokoliv, takže jejich obsazení bylo prakticky sázka na jistotu a dala tak vzniknout legendárnímu snímku, který dokáže zaujmout snad každého filmového fanouška. PS : Amy Adams je tady neskutečně sexy a to jí dneska moc nemusim...100% ()

Tyler

Steven Spielberg si u mě tímhle filmem výrazně vylepšil pověst - přesto ho nadále za génia nepovažuju... "Chyť mě, když to dokážeš" se mu ale nadmíru povedlo! Určitě je to především tou úžasnou atmosférou, která vás sama o sobě uchvátí - a to přitom jen obaluje chytrý scénář spolu s výbornými hereckými výkony...Slyšel jsem mnoho hlasů které tvrdí, že takhle odlehčené téma je pro "božského" Stevena plýtváním talentu a energie, a že by se měl věnovat tzv. vážným filmům. Po zhlédnutí příběhu Franka Abagnalea to cítím opačně - nadhled, šmrnc a určitá pohádkovost vyprávění protknutá mírně sentimentálním poselstvím - právě tady se Spielberg cítí jako doma. ()

castor

Kdysi mě to tolik nechytlo, teď mě to dokázalo víc než sevřít. Trio DiCaprio-Spielberg-Hanks přiková k sedačce, prostřední z nich konečně natočil komedii, která se žánru nejvíc blíží. Ano, o komediální scény se otíral opakovaně, ale až tahle svěží retro látka všem dokázala, jak dokonalým chameleonem je. Navíc tenhle svobodný dech chytil v silném období, ve kterém slavil úspěch také se sci-fi A.I. Umělá inteligence a Minority Report. I tak skrývá jedno velké osobní téma: silný vztah k otci a snaha vrátit všechno tam, kde to bylo dřív. Když vidí, jak se mu rozpadlo podnikání i manželství, bojíc se kruté osamělosti využije svých schopností nápodoby: uchytí se jako pilot, lékař i právník. A v průběhu let vyinkasuje šeky za miliony dolarů. Jenže falšovat city nezvládne. Roli chápavého otce převezme i agent FBI, který mu je v patách, s tváří rovněž přesného Toma Hankse. Je to stylové, je to chytré i sakra hravé. Je moc fajn sledovat vývoj vztahu těch dvou a je moc fajn, jak se veleúspěšný team kolem Spielberga navnadil do inteligentního dobového retra. ()

kulyk

Název filmu mě poměrně zmátl. Toto není věta, kterou bych obvykle trousil. Hoň mě, když to dokážeš - to jo, takhle škemrám co chvilku, v libovolné společnosti a na rozličných místech. Uhrovitý jůesácký pičusek může fascinovat či budit sympatie jen proto, že odrbával stát nebo buržoje. Pro dobro producentů nesáhl na kasičku babkám ze sirotčinců nebo fakanům nad hrobem, tak se klidně rozplyňte až na atomy. A nehrají v tom špatně, klucká. ()

Niktorius

Tenhle Spileberg mě až tak nedostal, jak to u mne bývá běžné, přesto je tento film příjemně natočenou i napsanou komedií s dobrými herci. ()

ripo

Začnem od podlahy. Poznámky typu : "Tak toto nie je hodné veľkého režiséra Stevena Speilberga! " "Spielbergov najslabší kus! " a podobne, mi otvárajú nožík vo vrecku..... )) Film neposudzujem podľa toho, kto mal podľa svojich predpokladov ako zahrať a ako zrežírovať (vzhľadom na svoju minulosť vo filmárskej branži), ale podľa toho ako CELKOVO ten fim dopadol .... Takže ako dopadol celkovo ? Nadpriemerne. Vzhľadom na svoju dĺžku (141 min.) ani na chvíľu nenudil. Bola to zábava od začiatku do konca (s dramatickou plnkou typu rodinná kríza rodičov, či ťažký život vo francúzskom väzení, ktorý tu bol prezentovaný takmer ako beštiálny, tou najhoršou povesťou opradeny thajský žalár). Typy filmov, kde si zamilujete zápornú postavu, zvyknú mať u diváckej obce úspech. Tento bol podporený i kvalitne štandardnými (nie nijako nadpriemernými) hereckými výkonmi. Leonardo DiCaprio asi musel Spielbergovi bozkávať ruky, že mu dal šancu vymaniť sa zo škatuľky (ak nie škatule), do ktorej ho začali dávať takmer všetci po blokbusterovom Titanicu ... Spielberg sa prejavil ako dobrý kuchár, keď uvážlivo pracoval s ingredienciami dobrého scenára, dobrých hercov a dobrej kamery. Namixoval nám veľmi chutný guláš komédie, napätia a krimipríbehu .... Tak a teraz už len na záver : Dobrú chuť ! ()

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Steven Spielberg se rozhodně nefláká. Loni vytasil novinářské drama Akta Pentagon, letos dorazila jeho sci-fi Ready Player One a příští rok se pochlubí Indiana Jonesem 5. Co režisérská legenda chystá… (viac)

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

24.04.2014

Steven Spielberg stále neví, jaký bude jeho příští film. Před několika dny začal kroužit kolem historického dramatu The Kidnapping of Edgardo Mortara, teď ale jeho pozornost zaujal thriller z období… (viac)