Chyť ma, ak to dokážeš

• Česko Chyť mě, když to dokážeš (viac)
USA / Kanada, 2002, 141 min

Réžia:

Steven Spielberg

Predloha:

Frank W. Abagnale Jr. (kniha), Stan Redding (kniha)

Scenár:

Jeff Nathanson

Hudba:

John Williams

Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen, Nathalie Baye, Amy Adams, James Brolin, Brian Howe, Frank John Hughes, Steve Eastin (viac)

Frank W. Abagnale je dnes špičkovým odborníkom, kým však dosiahol 21 rokov, pátrala po ňom polícia mnohých štátov a pre agenta FBI Carla Hanratthyo bol nočnou morou. V šestnástich rokoch sa Frank (Leonardo DiCaprio) od svojich rovesníkov veľmi nelíšil. Ale potom sa jeho rodičia rozviedli a on mal pocit, že ostal sám proti celému svetu a musí sa brániť zo všetkých síl. Robil to spôsobom, ktorý svedčí o jeho celkom mimoriadnych schopnostiach. Nielenže si vyrobil doklady a vydával sa za staršieho, ale prenikol i medzi pilotov jednej z najväčších leteckých spoločností bez toho, aby zložil akékoľvek skúšky. Sfalšovaný právnický diplom mu otvoril cestu ku kariére advokáta a nejaký čas pôsobil aj ako detský lekár. Keďže bol veľmi šikovným falšovateľom šekov, žil v luxusných hoteloch a precestoval veľký kus sveta... (STV)

troufalka

Jo, tohle jo! Silný příběh, který pěkně odsýpá, navíc podle skutečnosti. Sonda do duše mladíka, který prochází rozvodem svých rodičů. Vykořeněný, bez zázemí, dobře vypadající, velmi inteligentní. Přidrzlý pohotový Leo mne neskutečně bavil, stejně jako Tomík, jak si ho pomalu zpracovával. Zajímavý vztah, který mezi oběma hlavními aktéry pomalu vzniká. Palec nahoru. ()

Davies182

Jestli si pamatuji, že jsem kdy sledoval nějaký film s téměř nepřetrřitým úsměvem, je to tenhle. To, jak si DiCaprio pohrává s Hanksem, a jak mu všechno parádně vychází, jak má kolem sebe ty nádherné ženy, peníze... Prostě parchant první kategorie. ()

Mahalik

"Catch Me If You Can..." Seběvědomost sama, Leonardo DiCaprio, si to štráduje letištní halou v doprovodu vychechtaných a na první pohled pitomých slečinek v modrém. Proč? Protože tenhle Frank je vychcanej jako mraky. Cestuje bez víza, falšuje všechno, co mu příjde pod ruku a hlavně si dělá ze života jeden velkej adrenalinovej nářez. Prostě moc.___ Tahle neuvěřitelná retro bomba, která vás při své explozi nepolije ohnivým jazykem, ale spíš vás zaboří do gauče s bizarním úsměvem na tváři, je spíš pro diváky úchyláky. Musíte být neustále na pozoru. "Obelstí Frank i mě?" ptá se divák každou minutou a doufá, že tomu tak nebude. Alespoň tomu tak nebylo u výkonu DiCapria, který Franka zahrál moc pěkně a dává tím pádem na srozuměnou, že ty Bravo plakáty, které si polepovaly uječený patnáctky po zdech, nebyly vyloženou blbostí. Pak přijde scéna, kdy Frank zuřivě rozhazuje svoje šeky v tiskařské firmě v zapadlém městečku ve Francii a vy (divácí!) jste na vrcholu blaha, protože jste se stali součástí něčeho mimořádnýho. Spileberg odletěl s E.T.- mimozemšťanem na dovču a zanechal tu po sobě svůj komediální hologram, který mám mnohem radši. Ha-Ha-Ha!!! ()

pepo

spielberg,caprio,hanks.čo chce divák viac?výborná komédia a takisto zaujímavá dráma.proste super film od super tvorcov. ()

sepp

Skvele zvladnuty snimek, ve kterem zejmena prekvapil DiCaprio, ketry ukazal ze je opravdu talentovany herec a ne jen hezky vyhlizejici postavicka. Tom Hanks si udrzuje svuj standart, vyzdvihnut by mel byt ale vykon Christopher Walkena. Slusne tempo sice na konci trochu polevuje a na chvili mozna i zanudi, konec je ale dobre zvladnuty a clovek ma po shlednuti tohoto "zivotopisu" dobry pocit. ()

cheyene

Steven Spielberg si pro diváky připravil příběh založený na skutečných událostech a nejen díky vynikajícímu DiCapriovi a standardně dobrému Hanksovi dokázal vytvořit příjemnou oddechovku, u které se člověk zasměje, zažije trochu napětí a celkově si oněch 132 minut užije, za což může i bezchybné zpracování filmu. Potěšila i role Martina Sheena a Ch. Walkena. 4* ()

nunka

Šikovne natočená oddychovka s chytrými úvodnými titulkami a elegantným DiCapriovským hereckým výkonom. Film nemá jediné hluché miesto a i napriek stopáži prúdi sviežo, celkovo všestranne vyvážený. ()

Fiftis

Príjemná oddychová krimi komédia Stevena Spielberga natočená v retro štýle. Už úvodné titulky sú výtvarne mimoriadne vydarené a neomylne navodzujú nostalgickú atmosféru Ameriky 60.rokov, ktorá sa nesie celým filmom. Skvele vytvorené prostredie tak zaručilo hneď prvý úspech filmu. Ďalším potom bolo obsadenie hlavných rolí. Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, či Christopher Walken sú jasnou zárukou dobrého herectva, za zmienku ale stoja aj hviezdy tentokrát vo vedľajších rolách ako Jennifer Garner, Martin Sheen či Amy Adams. Každopádne to bol ale Leonardo DiCaprio, ktorý ma práve v tomto filme presvedčil, aký skvelý herec je. Násťročný chlapec, učiteľ, letec, doktor..V každej profesií je nespočetné množstvo vtipných situácií a človek každou minútou premýšľa, či film zaradiť viac do žánru krimi, alebo komédie. 132 minút ubehne ako voda a človek sa vôbec nebráni, zopakovať si to množstvo minút zábavy znova. Chcete počuť vtip? Klop - klop.. ()

Shakers

Tomuto filmu v podstate nič nechýba. Není divu keď to točil Spielberg. Herecké duo DiCaprio a Hanks je výborne. A hlavne Hanks, môj obľúbenec. Chcete počuť vtip? Ťuk ťuk... :-) ."Akcie" a humor vydarene na výbornú a rovnako tak aj pútavo natočený príbeh. 90% - 5* ()

DJ_bart

Chcete vědět jak utýct z letadla záchodem? Tak tahle hra na kočku a na myš v podání Kapra a Hankse vám ráda odpoví... už se upřímně nemůžu dočkat až někdo natočí celovečerák o tom jak Leo s Tomáškem hrajou na schovku. ()

filmfanouch

Chyť mě, když to dokážeš je jeden z těch filmu Stevena Spielberga, který je ve srovnání s ostatními známými filmovými klenoty jako Čelisti, série Indiana Jones, Schindlerův seznam, Jurský park nebo Zachraňte vojína Ryana trochu přehlížená a přesto patří Catch Me If You Can mezi jeho největší pecky, která každým dalším viděním zraje jako víno a předvádí dost možná jeden z nejlepších Coming-of-age filmů všech dob, kdy Frank W. Abignail na svém dobrodružství vyspěje a na konci se definitivně stává tím dospělým mužem na kterého si celou tu dobu pouze hrál. Chyť mě, když to dokážeš sice není širokou veřejností jako Coming-of age film- tedy film, který pojednává o přerodu mladého člověka v dospělého- brán a moje zavedení do téhle kolonky je jistě tak trochu kontroverzní. Jenomže hlavním hrdinou tohohle bravurního odlehčeného snímku je vyspělý chlapec, který v zlomovém okamžiku svého života využije talentů, kterého ho naučil jeho otec, inspiruje se svými oblíbenými hrdiny jako je James Bond nebo Flash a ve věku pouhých 16 let se stane dodnes dost možná nejúspěšnějším padělatelem šeků všech dob. Steven Spielberg už byl tou dobou proslulý jako filmař, který si často vybírá zajímavé a kuriózní příběhy, které napsal sám život a více či méně se jimi inspiruje a následně natočí vrcholný filmový zážitek, který je každým zhlédnutím čím dál tím více zábavnější a řadí se skutečně mezi Spielbergovy vrcholy. Chyť mě, když to dokážeš je ten film, který vás obtočí svou geniální režií, skvělým scénářem (Jeff Nathanson, který předtím stál třeba za Křižovatkou smrti 2 překvapil) a parádní ústřední hereckou dvojicí. Jde o dobu, kdy Leonardo DiCaprio odmítl role Spider-Mana nebo Anakina Skywalkera ve Star Wars a po Titanicu se snažil především spolupracovat s nejtalentovanějšími a nejlepšími režiséry Hollywoodu. Tehdy 28-letý DiCaprio do role pořád v podstatě pubertálního Franka W. Abignaila jednoduše skvěle padnul a definitivně tehdy dokázal, že o něm ještě právem uslyšíme. Jako jeho protivníka z FBI Carla Hanrattyho poté Spielberg zvolil Tom Hankse a i přesto, že se jedná o jednu z těch méně zapamatovatelných Hanksových rolí, Hanks je bravurním Abignailovým protikladem, jejich chemie ať už při reálné konfrontaci nebo pouhé skrz telefonní hovory je skvělá a především mezi nimi skutečně začíná fungovat bravurní hra na kočku a myš a něco co vzdáleně přece jen připomíná vzdálený respekt. Christopher Walken je tu naprosto úžasný a v roli Franka W. Abignaila Sr. předvádí jeden ze svých nejcharizmatičtějších a především nejlepších výkonů, který dokáže, že Frank své manýry přece jen od svého otce trochu odkoukal a především ukáže, Frank skutečně vyrůstal v milující rodině a veškerá nenadálá situace teda ztroskotala jenom na přílišné citlivosti Juniora, která i přes jeho mentální vyspělost bohužel jeho život vystavila jistým směrem. Je tu také velmi dobrý Martin Sheen, první výraznější roli zde dostala Amy Adams, Nathalie Baye i přesto, že nemá tolik prostoru jako Frank W. Abignail Sr. dokáže tu něžnou polovičku z rodičů Franka W. Abignaila Jr. předvést s par excellence. Jak je u Spielberga zvykem se Chyť mě, když to dokážeš nevydává směrem doslovného přepisu reálných událostí a některé zásadní momenty Franka W. Abignaila zásadně mění. Právě tyto změny ale ještě lépe vykreslují Abignailův charakter a skutečně předvádí, že je to mazaný lišák, který svou vysokou inteligenci utopil jen a pouze v padělání šeků a do věku 21 se stihl stát pilotem, doktorem a právníkem. Abignail je ale vlastně pořád celou dobu jenom mladý kluk, který se snaží být stejně cool jako James Bond, čehož se snaží docílit i díky koupení Bondovského obleku a Aston Martinu. Abignailův biopic ve Spielberově režii občas dokonce připomíná film Martina Scorseseho (DiCaprio si ve 13 let později ve Scorseseově Vlku z Wall Street zahrál dalšího chlapíka, který přišel skrze podvody k obrovské sumě peněz) a přesto se neztratí ta Spielbergovská atmosféra. Ta čistá radost z vyprávění tak zajímavého příběhu, do detailu vypiplaná audiovizuální stránka, vlastně pořád neskutečně vlastně strašně fajn atmosféra a především vlastně pořád ten víceméně pohádkový nádech. Spielberg zde opět natočil emocionálně silný zážitek, který navíc skutečně působí příjemnou old-school atmosférou (čerpající především z dobové atmosféry) a vlastně i skutečně božím komediálním nádechem. U Spielberga se po vzoru kolovrátku musí též pořád chválit soundtrack Johna Williamse (už bravurní úvodní titulky s Williamsovým doprovodem vás nalákají na něco neskutečného), kamera Janusze Kaminskiho a především skutečně pocit, že se koukáte na vrcholový filmový kus. A co na tom, že film skutečně není doslovným převyprávěním reálných události, ty změny totiž přišli v užítek co nejlepšího filmového příběhu. A líp ho snad skutečně prostě natočit nešlo. A i proto je tento snímek v rámci Spielbergovy kariéry tak trochu neprávem přehlížený............. () (menej) (viac)

Pepinec

A je to tady zase; Spielberg, Spielberg, Spielberg, Steven, Štefan, Stýv... Z místních komentářů mám dojem, že se tu nehodnotí film, ale osobnost a momentální psychické rozpoložení Spielberga. Tak ho teda už konečně chyťte, když to dokážete! Já bych rád napsal, že jestli budu za rok touhle dobou bručet v lochu, tak jen proto, že jsem se zase jednou dokonale sžil s hlavním hrdinou. Ano, hrdinou. I přesto, že lhal, podváděl a kradl. Dělá to celý svět, tak proč se tím nepobavit? Skvělých je na tomhle filmu spousta věcí, ale kdybych měl vypíchnout jednu, která tomu všemu podle mě dodává tu správnou šťávu, tak bych dirigentskou tyčkou píchnul do hudby Johna Williamse. Jó, to byly časy, když se Spielbergův mančaft okatě nehnal do klína akademie... ()

JohnnyD

Vtipné, napínavé a pritom skutočné. Skvelý soundtrack a ešte lepší casting. Týmto filmom (a Gangami New Yorku) sa DiCaprio začal redefinovať z tínedžerského cumlíka na hereckého lídra generácie. ()

Madsbender

Dobrý scenár, kvalitný herci a funkčné vzťahy medzi nimi. Vo svojej podstate je to vlastne one-man show DiCapria, ale ono to pri hercovi jeho formátu vôbec nevadí. Navyše keď mu sekunduje Tom Hanks a Christopher Walken. Keď k tomu pripočítame aj výborný humor a fakt, že sa jedná o skutočný príbeh, jedná sa o jeden z najlepších filmov žánru, no aj tak mi nedá nepovedať, že sa občas Spielberg sústredil a dal väčší priestor banálnym situáciám a okolnostiam, zatiaľ čo tie dôležitejšie dostali na ich úkor menej priestoru, než si zaslúžili. Tak či tak je to výborný film, no ani omylom nie je dokonalý a nepatrí medzi Spielbergov vrchol. ()

Pilda17

Skvělý příběh dobrý děj a hlavně dokonalé herecké obsazení. Steven Spielberg natočil dokonalý film s originálním nápadem.. 9/10 = 95% ()

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 7/10/// +Leonardo DiCaprio, námět, dialogy -doba ve které se děj odehrává/// Ano, retrostyl mě z počátku neoslovil a filmu jsem se nějaké dva roky vyhýbal. Potom jsem ho zhlédl a byl jsem překvapen, jak moc mě bavil. Vztah hlavní dvojice byl stylový a zajímavý. Vychytávky a způsob jednání hlavního hrdniny byly dechberoucí. Některé scény a dialogy ("Jsem váš nový učitel!" "Tak jak jsi podfoukl tu komisy?" byly úžasné. Včera jsem si film v televizi znovu připoměl a díky tomu, že člověk zapomíná jsem se opěptovně dobře bavil. Sice to není 5*, ale i přesto je to film, který se povedl a dokazuje, že někdy je zbytečné mít předsudky./// Celkem 77%/// ()

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Steven Spielberg se rozhodně nefláká. Loni vytasil novinářské drama Akta Pentagon, letos dorazila jeho sci-fi Ready Player One a příští rok se pochlubí Indiana Jonesem 5. Co režisérská legenda chystá… (viac)

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

24.04.2014

Steven Spielberg stále neví, jaký bude jeho příští film. Před několika dny začal kroužit kolem historického dramatu The Kidnapping of Edgardo Mortara, teď ale jeho pozornost zaujal thriller z období… (viac)